Skocz do zawartości

Todkowe zadymianie, a może i nie tylko


Rekomendowane odpowiedzi

Tak sobie pomyślałem, że może założę swój "temacik" i będę w nim, co jakiś czas, opisywał co udało mi się wykonać.

Na początek przedstawię mój sprzęt wędzarniczy. :grin: Tak stara, może z 15 letnia beczka, ale daję radę. Na placu panuje lekki bałagan, bo jest to tak prawdę mówiąc plac budowy. Rozpoczynam pomaleńku budowę wiaty/altany, widać zabetonowaną kotwę, pod którą stanie taka bardziej fachowa wędzarka i grill.

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Tutaj wędzenie "Zywieckiej" wg przepisu halusi, paseczka żeberek i powiedzmy "kiełbasy zwyczajnej".

Dołączona grafika

Po wędzeniu:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Po parzeniu, w spiżarce:

Dołączona grafika

Kiełbasa smakowo wyszła bardzo dobra, chociaż "cienka" miała być bardziej tłusta, a wyszła prawie jak szynkowa. :grin:

Jeden baton "żywieckiej" nie był parzony tylko podpiekany. Troche za krótko i wyszedł lekko niedopieczony, ale moi lubią takie więc już go praktycznie nie ma. Jednakże następnym razem podpiekanie zrobie trochę dłuższe.

Aha, wędziłem drewnem dębu i akacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 434
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

  • 2 tygodnie później...

Wczoraj zrobiłem takie oto rzeczy. :grin:

Dołączona grafika

Z lewej słonina parzona, wg Ligawy. Zamiast osłonki barierowej, osłonka białkowa.

Z prawej boczek parzony w osłonce barierowej. Wg tego przepisu:

http://wyrobydomowe.blox.pl/2012/03/Boczek-mielony.html

Boczek wyszedł trochę za tłusty, ale taki akurat miałem pod ręką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wczoraj wykonałem ser z tego przepisu:

http://wyrobydomowe.blox.pl/2013/08/Ser-suwalski-z-czosnkiem.html

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Ser zrobiłem z 3 litrów mleka prosto od krowy. :grin:

Wyszło około 0.5 kg sera.

W smaku Ok, myślę, ze jutro na sniadanko zostanie skonsumowany w całości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

 Przedwczoraj, wyprodukowałem taką oto mielonkę, a'la "luncheonmeat". Użyto 1 kg mięsa z łopatki/szynki, 30 dag średniotłustego boczku i 30 dag mięsa z golonki. Mięso pokrojone w sredniej wielkości kawałki i zapeklowane na sucho przez około 36 h, 20 g/kg sól/peklosól 50/50. Następnie mięso z łopatki/szynki i boczek na sitku 8 mm, a golonka 2 razy na sitku 4.5 mm. Dodano: cukier, czosnek, pieprz czarny, woda, mąka pszenna, gotowa przyprwa do mielonki i 2 łyżeczki żelatyny. Parzenie przez 1.5 h w temp 72-75C, część w osłonce termokurczliwej,a część w prasce.

post-55626-0-65968800-1380458274.jpg

 

Produkt smakowo OK, moim dziewczynom smakuje. :D

Edytowane przez Todek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Tak sobie dzisiaj troszkę podymiłem, i wyprodukowałem trochę kiełbasy wg tego przepisu:

http://wyrobydomowe.blox.pl/2013/04/Kielbasa-mysliwska-z-jelenia.html

kawałeczek boczku i kilka kawałków słoninki. :D

Słoninka, bo za cienka na słoninę :tongue: , została po wędzeniu posypana papryką i taką ukraińską przyprawą do "sała".

post-55626-0-67244100-1382116282_thumb.jpg

post-55626-0-22536200-1382116293.jpg

Edytowane przez Todek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Trochę zadymiłem i wyprodukowałem trochę salcesonu. :)

post-55626-0-14347800-1385194831_thumb.jpg

 

Żywiecka wg przepisu pisv 67, cienka z głowy, z tego co miałem, karkówka, łopatka, golonka, boczek i różne ścinki mięs. Saleson domowy. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

A tak to wygląda w przekroju. :) Na dole pasztet, boczek, szynka, baleron wędzony w osłonce białkowej, a na górze kiełbasa wieprzowo-dzikowa i wieprzowo-indykowa. :)

post-55626-0-00218700-1387970154_thumb.jpg

 

A tutaj ścinkowa z przepisu ElGregora, po wędzeniu, przed podsuszaniem.

 

post-55626-0-58361300-1387970235_thumb.jpg

post-55626-0-33237800-1387970202_thumb.jpg

Edytowane przez Todek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak przechowujesz ścinkową?

Nie wiem czy dobrze robię, ale trzymam ją w takiej normalnej lodówce, starym Mińsku Atlant.

W lodówce od wczoraj, a wcześniej wisiała w pomieszczeniu, w którym jest temp. około 15C. Niestety nie wiem jaka jest wilgotność bo nie mam czym zmierzyć, ale wszystkie wyroby ładnie tam podsychają.

Edytowane przez Todek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.