Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Todkowe zadymianie, a może i nie tylko

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
353 odpowiedzi w tym temacie

#41 sverige2

sverige2

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 5001 postów
  • MiejscowośćCiechocinek - Polska / Lund - Szwecja

Napisano 23 gru 2014 - 07:45

Gorzkawy posmak daje im ten zakwas w proszku, te gotowe mąki to szajs. Brałem na próbę różne, w Polsce i w Szwecji z Lidla. jednakowe g....no i tu i tam. Wyrzucone w błoto pieniądze, oprócz tego że gorzkie, to jeszcze byle jaki zapach, nie podobny w ogóle do domowego naturalnego pieczywa na zakwasie, jeżeli komuś zależy na prawdziwym domowym, smacznym i pięknie pachnącym chlebie oczywiście.

#42 Todek

Todek

Weteran

• Użytkownicy
  • 1513 postów

Napisano 23 gru 2014 - 13:41

Gorzkawy posmak daje im ten zakwas w proszku

Ale w tej mieszance nie ma zakwasu. Do tej mieszanki dodaje się drożdże i wodę, miesza i wypieka.

#43 sverige2

sverige2

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 5001 postów

Napisano 23 gru 2014 - 14:14

Tego Sądeckiego akurat nie próbowałem, nie mniej te prawie wszystkie z Lidla,biedronki czy Intermarche, i wszystkie niestety, smakują bardzo byle jak, i zapachu prawdziwego domowego chleba zero. Wszystkie gotowe mieszanki to jedna wielka lipa. Próbowałem też robić te mieszanki na dodatku własnego zakwasu, oraz drożdży, i podobna lipa. prawdziwy smak chleba można mieć tylko na dobrej chlebowej mące z tradycyjnego młyna. Reszta to wyroby chlebopodobne, ani smaczne, ani pachnące chlebem w czasie pieczenia. Dla miłośników prawdziwego pachnącego z chrupiącą skórką chleba, jaki piekły kiedyś nasze babcie, a dzisiaj my pieczemy, żadna taka gotowa mieszanka nie spełni niestety wymagań. Są jeszcze dobre mąki i można sobie kupić, jeżeli ktoś jest fanem prawdziwego, dobrego chleba.  ta np. http://www.mlynwilkanowo.pl/

#44 ANNAM

ANNAM

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 4981 postów
  • Miejscowośćaustralia

Napisano 23 gru 2014 - 20:59

Todek, prawdopodobnie w sklad tej mieszanki wchidzi slod z jakiegos zboza. To daje wlasnie ten ciemny kolor ale rowniez i gorycz. Sprawdz liste skladnikow jaka jest w tej mieszance. Jesli nie odpowiada Tobie taki smak, omijaj mieszanki wlasnie z tym skladnikiem.

Sverige 2 , ale jednak od czegos trzea zaczac, albo czasem zobaczyc co oferuja niektore zaklady. U nas sa maaki, mieszanki a chle z nich dobry wychodzi. Nie trzeba tak od razu wszystko spisywac na straty.

#45 roger

roger

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 7204 postów
  • MiejscowośćW-wa & Lubuskie

Napisano 23 gru 2014 - 21:33

Słód powiadasz ... hmm ja stawiam na karmel albo kawowe zmiotki ... ;)
Tragedii z tymi mieszankami nie ma szczególnie jak ktoś korzysta z automatu ale do prawdziwego razowego niestety daleko ;)

Wysłane z GT-9500I za pomocą Tapatalk 4

#46 mikami

mikami

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 525 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano 24 gru 2014 - 09:44

Chlebek, ciemny, razowy, taki jakby lekko gorzkawy

Ciemny - tak, od słodu żytniego litewskiego  - dobrze, że nie jakiś karmel amoniakalny czy siarczynowy :D

Razowy - nie, góra kilkanaście procent mąki 2000 nie robi z tego razowca. Ja robię swoją wariację na temat bułki wrocławskiej: 10% zakwasu z mąki 2000 + 10%  mąki 1850 = 15% mąk ciemnych - bułka jest leciutko berzowa, ze względu na nierównomierność koloru miąszu nazywamy ją łaciatą :laugh:

Gorzkawy - musiał im się słód przypalic  :hmm:

#47 sverige2

sverige2

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 5001 postów

Napisano 24 gru 2014 - 11:45

T U nas sa maaki, mieszanki a chle z nich dobry wychodzi. Nie trzeba tak od razu wszystko spisywac na straty.

Ależ oczywiście Anno. Ja pisałem o mąkach w Polsce, i gotowych mieszankach chlebowych w Szwedzkich marketach jak np. Lidl. Normalne typowe mąki w szwedzkich sklepach są doskonałej jakości i jakość ich jest całkowicie powtarzalna, co mogę stwierdzić na podstawie paru dziesięcioleci wypieku z tychże właśnie, o czym już parokrotnie pisałem. Mąki niby chlebowe , kupowane w polskich sklepach niestety nie wytrzymują porównania i pieczony z nich chleb jest nieporównywalny gorszy smakowo i zapachowo, jak choćby "mąka żytnia razowa do wypieku domowego chleba" f-my Melvit.com.pl  którą mam właśnie przed sobą. http://melvit.pl/products/maki/#!/maka-zytnia-razowa-1kg  wyrzucone pieniądze wg. mnie. Ot po prostu, zjeść się da, ale do chleba z mąki zakupionej we młynie to lata świetlne najzwyczajniej.

Pozdrawiam świątecznie

#48 mikami

mikami

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 525 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano 24 gru 2014 - 12:05

Melvita kupiłem raz z desperacji z braku mojej mąki :mad:

Z tego co jest dostępne w sklepach wybrałem Produkty z Młynów Stoisław   http://www.mlynystoi...ku-chleba-c-324

#49 Todek

Todek

Weteran

• Użytkownicy
  • 1513 postów

Napisano 24 gru 2014 - 16:08

Todek, prawdopodobnie w sklad tej mieszanki wchidzi slod z jakiegos zboza.

Dokładnie, w składzie jest podany słód, nie pamiętam teraz z jakiego zboża. Mieszankę tą kupiłem tak dla eksperymentu. Kupiłem tą i jeszcze inną z mąką orkiszową, w tej nie ma żadnego słodu, tylko trzy rodzaje mąki. Dzisiaj rano piekłem dwa rodzaje chleba.

1. Z mąki pszennej 2/4, mąki pszennej razowej 1/4 i mąki żytniej 1/4.

2. Chleb z żurkiem, wg tego przepisu.

http://wyrobydomowe....-z-zurkiem.html

Obydwa, moim zdaniem wyszły Ok, i będą podane za chwilę na stół wigilijny. :)

#50 Todek

Todek

Weteran

• Użytkownicy
  • 1513 postów

Napisano 09 sty 2015 - 13:04

Moja kolejna próba z kiełbasą robioną na wzór "Bartoszyckiej" ElGregora. :)

Moja LP, mówi, że jest jadalna. Jak dla mnie też. :D

Kiełbasa robiona była przy okazji przedświątecznej zadymy, tak około 20 grudnia.

Załączony plik  Kiełb bart 001.jpg   56,94 KB   9 Ilość pobrań

Załączony plik  Kiełb bart 002.jpg   47,97 KB   9 Ilość pobrań

Może kiedyś dane mi będzie spróbować oryginału, to miałbym porównanie.

Użytkownik Todek edytował ten post 09 sty 2015 - 13:05

#51 Todek

Todek

Weteran

• Użytkownicy
  • 1513 postów

Napisano 01 lut 2015 - 20:53

A to mój wyrób, popełniony kilka w czwartek. :) Nie wiem jak nazwać, ale chyba będzie pasowało "wiejski". :)

Do wyrobu użyto: mięsa z głów wieprzowych, podgardla wp., nóżek wp., skórek wp., ozorów wp., serc z dziczyzny oraz golonek z dziczyzny. Mięso i podroby peklowane. Z przypraw czosnek, pieprz czarny i majeranek.

Załączony plik  Salceson a 004.jpg   65,29 KB   14 Ilość pobrań

Użytkownik Todek edytował ten post 01 lut 2015 - 20:55

#52 Todek

Todek

Weteran

• Użytkownicy
  • 1513 postów

Napisano 21 mar 2015 - 17:02

Dawno nic nie wstawiałem, to coś zapodam. Tak wyszło, że znowu tzw. przeze mnie "salceson wiejski".

Załączony plik  Salceson B.jpg   60,45 KB   12 Ilość pobrań

Akurat trafił się taki przekrój, że praktycznie jest sama masa wypełniająca. :(

PS. Oczywiście salcesonów było ze trzy razy tyle, ale jakoś tak wyszło, że nie miałem jak zrobić fotki zaraz po produkcji. :)

#53 Todek

Todek

Weteran

• Użytkownicy
  • 1513 postów

Napisano 02 kwi 2015 - 13:14

Trochę mojej produkcji na Wielkanoc 2015. :)

Było tego trochę więcej, to już po podzieleniu na poszczególnych "udziałowców" i zamrożeniu części.. :D

Załączony plik  Wielk 002.jpg   60,36 KB   9 Ilość pobrań

Użytkownik Todek edytował ten post 02 kwi 2015 - 13:15

#54 Todek

Todek

Weteran

• Użytkownicy
  • 1513 postów

Napisano 31 maj 2015 - 10:48

Dawno nic nie wstawiałem. :(

Ostatnio "wyprodukowałem" salceson który nazywam po prostu "mój salceson", a to dlatego, że jego skład nie opiera się na jakimś konkretnym przepisie, robię go z tego co akurat mam nazbierane. Oczywiście jest robiony zgodnie z recepturami parzenia i doprawiania salcesonu: 2 g/kg pieprzu, 2 g/kg majeranku, 2 g/kg czosnku i 1.5 g/kg suszonej/mielonej cebuli. Serca i ozory peklowane, pozostałe składniki solone. Parzenie w temp. około 80-85C przez 1.5 godz.

Ten akurat powstał, z: 1/3 łba, 3 ozorów wieprzowych, 2 1/2 serca wieprzowego, jednej nerki, około 200 g skórek, 3 kolanek wieprzowych i 3 nóżek. Serca, ozory  i chude mięso krojone w paski, trochę tłustych kawałków w kostkę 1x1 cm, reszta sitko 4.5 mm. Do czarnego dodałem 20 g suszonej krwi na 1 kg farszu.

A wygląda tak:

Załączony plik  Salceson C 003.jpg   54,16 KB   11 Ilość pobrań

Użytkownik Todek edytował ten post 31 maj 2015 - 10:50

#55 sverige2

sverige2

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 5001 postów

Napisano 31 maj 2015 - 11:14

No Todek, wygląda ładnie, ale kminek gdzie ??? Toć kminek to przyprawa nadająca ten charakterystyczny smak prawdziwego tzw. "przedwojennego" salcesonu jak za czsów PRLu, ze Służewca czy Żerania, cała reszta podanych w opisie przypraw też, lecz salceson bez kminku ???

#56 Todek

Todek

Weteran

• Użytkownicy
  • 1513 postów

Napisano 31 maj 2015 - 11:19

ale kminek gdzie ???

No ja bym jeszcze ten kminek przeżył, ale pozostali zjadacze salcesonu nie za bardzo. :)

#57 sverige2

sverige2

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 5001 postów

Napisano 31 maj 2015 - 12:17

No ale pisałeś o tradycji, a salceson bez kminku, to raczej trochę jak "bezmięsna kiełbasa" w przenośni oczywiście, mając na uwadze tradycję prawdziwego salcesonu oczywiście. To jest właśnie ten typowy błąd popełniany przy produkcji salcesonu. W salcesonie można raczej zrezygnować z majeranku, choć osobiście go też lubię, ale kminek to podstawa salcesonu. Musi być jednak tak skomponowany, aby nie dominował, a tworzył właśnie ten prawdziwy bukiet smakowo zapachowy salcesonu. Tak jak pisałem wcześniej, za czasów PRLu, w państwowych zakładach, gdzie produkcja oparta była na  ówczesnych normach, które dziś są naszą "Biblią", wiedzieli jak się robi salcesony i kaszanki. To były można by dziś rzec , wyroby luksusowe. Tam kminek w salcesonie był obowiązkowo, a salceson, nie był wyrobem salcesono podobnym :D . Porozmawiaj z naszym forumowym "guru" w tej materii Arkadiuszem, On wie naprawdę sporo na ten temat i warto z jego porad korzystać :thumbsup:.

Popatrz, nawet Wikipedia o tym pisze. http://pl.wikipedia.org/wiki/Salceson. :D .

#58 Todek

Todek

Weteran

• Użytkownicy
  • 1513 postów

Napisano 19 cze 2015 - 11:43

A ja sobie dzisiaj zadymiam tak. :) :tongue:

Załączony plik  Zadyma 06.15..jpg   63,97 KB   12 Ilość pobrań

#59 Gość_ArkoGdynia_*

Gość_ArkoGdynia_*
  • Goście

Napisano 19 cze 2015 - 11:53

Jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma!!  :thumbsup:  :clap:

Adam Słodowy by się tego nie powstydził  ;)

Z Dymnym pozdrowieniem... 

#60 Anuś

Anuś

Weteran

• Użytkownicy
  • 1914 postów

Napisano 19 cze 2015 - 11:57

Jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma!!

Nawet takie .. ale swoje. Tylko jak zaglądać do tej beczki ? ;)

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych