Skocz do zawartości

Todkowe zadymianie, a może i nie tylko


Rekomendowane odpowiedzi

 

 

z obgotowania kości z dzika
:thumbsup:  :clap:  najlepsze do pasztetu - różne :thumbsup:  

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • Odpowiedzi 434
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

 

 

A tak wygląda mortadela morska z puszki na kanapce.

 

Mrdadela z puszki Todku wygląda obłędnie. Tak naprawdę chyba pierszy raz widzę zapuszkowaną mortadelę  :clap:

Pozdrawiam Halusia

"idę wolno, ale nie cofam się nigdy"

http://emotikona.pl/gify/pic/kotek.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mortadela z puszki Todku wygląda obłędnie. Tak naprawdę chyba pierwszy raz widzę zapuszkowaną mortadelę  :clap:.

 

 

Racja Halusiu, wygląd jest powalający, jednak powiedz nam Todek co nieco, czy smak tego puszkowego rarytasu jest podobny do smaku takiej typowej mortadelki, czy może charakteryzuje się jakimś specyficznym walorem smakowym :D ? Tak czy inaczej "Brawa dla Ciebie"  :D  :thumbsup:  :clap: !!!

Edytowane przez EAnna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

No to dzisiaj w ramach eksperymentu zrobiłem kilka puszek tuszonki z kurczaka. :)

post-55626-0-88227700-1590520373_thumb.jpg  post-55626-0-47896100-1590520387_thumb.jpg

 

Tuszonka została wykonana wg tego przepisu.

 

TUSZONKA

 

Skład konserwy:
1. Mięso wieprzowe (lub wołowe) najwyższej jakości, o zawartości tłuszczu nie większej niż 6%, stanowi 97,50% wsadu konserwy.
2. Cebula świeża zmielona – 1,33 % (można zastąpić ją suszem cebulowym w ilości 4 razy mniejszej od ilości cebuli świeżej).
3. Pieprz czarny mielony – 0,01 %
4. Liść laurowy – 0,02 % cały. Wygodniej jest używać mielonego, ale wtedy w ilości 4 razy mniejszej nić liścia całego.
5. Sól (warzonka) – 1,14 %
Sterylizacja konserw lub pasteryzacja słoików – wg obowiązujących u nas norm.

Jedyną modyfikacją jest to, że do każdej puszki 400 g dałem po 3 łyżki stołowe esencjonalnego wywaru z kości pozostałych z trybowania udek.

Sterylizacja w szybkowarze przez 10+80+10.

Studzenie przez 60 min w zimnej wodzie i do lodówki.

Edytowane przez Todek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jedyną modyfikacją jest to, że do każdej puszki 400 g dałem po 3 łyżki stołowe esencjonalnego wywaru z kości pozostałych z trybowania udek.

No, główną modyfikacją jest zmiana mięsa   :thumbsup:

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No to ostatnio trochę poeksperymentowałem z konserwami. :)

Kupiłem trochę ładnej pachwiny i pomyślałem, że ją zapuszkuję. Zabrakło mi troszkę żeby napełnić 4 puszki 400 g, to dołożyłem po kawałeczku słoniny.

Pachwinę zapeklowałem mieszanką soli morskiej i peklosoli w ilości 15 g/kg i doprawiłem mieszanką przypraw stosowaną przez Zbója Madeja w ilości 5 g/kg.

Jedna puszka jest tylko z solą i przyprawą,  druga z dodatkiem marynowanego zielonego pieprzu i 1 łyżki zalewy z tego pieprzu, trzecia z dodatkiem 2 łyżek octu 10 % i czwarta z dodatkiem 3 łyżek octu.

Gotowane w szybkowarze przez 80 min.

post-55626-0-09283500-1591513707_thumb.jpg

 

 


[Dodano: 07 cze 2020 - 09:24]

Kolejna konserwa, to taki misz-masz. :)

Do puszek dałem karkówkę, boczek, łopatkę i ozorki.

Mięsa zapeklowane 14 g/kg i dodany mielony czarny pieprz w ilości 1 g/kg.

Do każdej puszki po krążku cebuli i trochę żelatyny.

I tak jak przy pachwinie jedna puszka bez innych dodatków, druga z zielonym pieprzem, a trzecia i czwarta z dodatkiem octu 6 %, 2 i 3 łyżki.

Szybkowar przez 80 min.

post-55626-0-77043500-1591514593_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I śledziki w sosie pomidorowym wzorowanym na sosie Zbója Madeja.

post-55626-0-59224000-1591601228_thumb.jpg

 

Śledzie prze dalszą obróbką moczyłem w solance 13 % przez około 18 min. Potem opłukane i połowa do puszek od razu, a połowa obtoczona mąką i obsmażona.

Do tych obsmażonych do sosu dałem sól wędzarniczą z aromatem dymu.

Puszki 160 g w szybkowarze przez 60 min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kiełbasa z sarniny 50/50 z wieprzowiną wykonana wg tego przepisu.

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10518-kie%C5%82basa-z-sarniny-autorstwa-kolegi-kwiatka/

Zmniejszyłem tylko nieznacznie dodatek jałowca i gałki.

Kiełbasa była wędzona, parzona i następnego dnia ponownie wędzona.

 

post-55626-0-76748400-1592727175_thumb.jpg  post-55626-0-30991300-1592727198_thumb.jpg

 

Kiełbasa w smaku bardzo dobra. Bardzo dobrze doprawiona. Kilka osób próbowało i smakowało. :)

 

I jeszcze przekrój.

post-55626-0-90576400-1592728098_thumb.jpg  post-55626-0-44710300-1592728111_thumb.jpg

Edytowane przez Todek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiełbasa z sarniny 50/50 z wieprzowiną 

......................

Boczek prasowany.

Bardzo ładne te Twoje wyroby  :thumbsup:  :clap:

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji, że jest piątek, nastąpiła śniadaniowa degustacja śledzika w pomidorach wg Zbója. Śledzik nie obsmażany. :)

post-55626-0-03138800-1593155640_thumb.jpg

Jak dla mnie śledzik super. :thumbsup:  Rozpływa się w ustach. Ości praktycznie niewyczuwalne. Jedyna uwaga to to, że sos mógłby być trochę gęściejszy.

Edytowane przez Todek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Kilka dni temu zapuszkowałem trochę słoniny.

Sól 15 g/kg ( 6 g na puszkę 400 gramową)

Skórki gotowane i mielone w ilości 8 g na puszkę 400 g.

Mieszanka przypraw stosowana przez Zbója Madeja w ilości 2.5 g na puszkę 400 g.

Pasteryzacja w 100 C przez 80 min.

Słonina wychodzi mięciutka, daje się praktycznie rozsmarować na chlebie. Dobrze kroi się w plasterki.

Smakiem przypomina tą którą jadłem jak byłem w wojsku. :)

 

post-55626-0-17029800-1594887507_thumb.jpg  post-55626-0-98357900-1594887525_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wyszła tuszonka z kurczaka.

Uważam, i nie tylko ja, że tuszonka wyszła bardzo dobra. Mięsko bardzo delikatne, kruche. Galaretka taka średnio zwięzła. :) Jak otworzyłem do kielicha z sąsiadem to mu smakowało, a On jest bardzo wybredny. :D

Osobiście dałbym troszkę więcej pieprzu.

Edytowane przez Todek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

 

 

Konserwy z makreli. W oleju i w pomidorach.

Todek wyroby ładnie się prezentują :D interesuje mnie jednak przepis na makrelę w oleju i pomidorach. Zaznaczam, że zrobię w słoikach. Kiedyś w pomidorach robiłam, ale może Twój przepis lepszy :D i nie była to makrela tylko chyba dorsz. 

Zapominamy, ze życie jest kruche i delikatne i nie trwa wiecznie. Zachowujemy się wszyscy, jakbyśmy byli nieśmiertelni. Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy. Eric-Emmanuel Schmitt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.