Skocz do zawartości

Todkowe zadymianie, a może i nie tylko


Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...
  • Odpowiedzi 434
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

W trakcie zadymiania. :)

attachicon.gifShadowisko Czechy 09 2015 052.jpg

 

Po zadymianiu i parzeniu. :)

attachicon.gifShadowisko Czechy 09 2015 053.jpg

 Jak ty to robisz, w czasie wedzenia widze boczek, szynke itp. a po wedzeniu i parzeniu juz gotowe kielbasy  :tongue:  ;)  :D Wyroby ladnie wygldaja   :clap:  JAk to kielbasa?

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jak ty to robisz, w czasie wedzenia widze boczek, szynke itp. a po wedzeniu i parzeniu juz gotowe kielbasy  :tongue:  ;)  :D Wyroby ladnie wygldaja   :clap:  JAk to kielbasa?

A no, faktycznie tak jakoś wyszło. Zapomniałem wcześniej zrobić fotki. :blush:

Edytowane przez Todek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

A to taki mój wczorajszy wyrób. Chyba można to nazwać "blok z kurczaka i indyka", peklowany i parzony.

Kurczak około 1 kg, wyluzowany z kości, do tego 2 golonki z indyka, około 500 g-przemielone 2 razy przez sitko 4.5, wszystko zapeklowane przez 24 h, (17 g 50/50 peklosól/sól) następnie doprawione ( czosnek, majeranek, pieprz, przyprawa do kurczaka Kamis i żelatyna), zwinięte i włożone do praski. Parzone do osiągnięcia wewnątrz temp 68-70C.

Wszystko trzyma się, nie rozpada się, smak OK, chociaż następnym razem dam więcej słoności, myślę 18 g/kg.

post-55626-0-88929200-1445350657_thumb.jpgpost-55626-0-62250400-1445350665_thumb.jpg

Edytowane przez Todek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 3 miesiące temu...

Zrobiłem trochę wyrobów na Święta. :D

To tylko jeszcze jakaś woda święcona na trawienie i można świętować.  ;)

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Karkówka, zrobiona wg przepisu na Capicolę. :)

Dojrzewała około 4 tygodni.

post-55626-0-75255800-1460294068_thumb.jpg

post-55626-0-41896700-1460294081_thumb.jpg

 

Dla mnie i domowników bardzo jadalna. Na 100% do powtórzenia. Teraz zrobię 3 wersje z karkówki, łopatki i szynki. :)

Edytowane przez Todek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:thumbsup:

Jeśli nie znasz ojca choroby, to jej matką jest zła dieta.

przysłowie chińskie

Kiedy państwo boi się obywatela oznacza to wolność. Kiedy obywatel boi się państwa mamy tyranię.
Thomas Jefferson

 

...a poza tym sądzę, że unia europejska musi zostać zniszczona

 

Zapraszam na moją stronę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kilka dni temu wykonałem konserwę na podstawie receptury z 19.

Poniżej skrót receptury.

 

Gatunkowa mielona konserwa wp.

 

  1. Wp. II – 51 %           - 510 g
  2. Wp. III – 40 %          - 400 g
  3. Podgardle – 9 %       -    90 g

Można dodać 25 % mięsa wp. II i III z wędzonek.

 

Peklowanie:

Mięso przez szarpak, peklujemy przez 36-72 h dając 23 g/kg peklosoli.

 

Rozdrabniamy: wp: II – sitko 5 mm, wp. III – sitko 3 mm, podgardle – sitko 5 mm.

 

Przyprawy:

- pieprz – 0.7 g /kg

- woda 3 % - 30 g/kg

Mieszamy wp. III z przyprawami i wodą, dodajemy wp. II i podgardle, mieszamy do uzyskania kleistości.

Sterylizacja:  W temp. 121 C, przez 15 + 50 +15 min. 400g lub 10 + 40 +10 min 200 g.

Studzenie: przez 60 min w zimnej wodzie.

Sterylizowana w szybkowarze.

I powiem tak, jest zjadliwa, tylko taka trochę za słona i jak dla mnie za sucha.

Mięso (łopatka i golonka) miałem kupione w "Stokrotce", od początku było kleiste (łopatka), tak więc pewnie nastrzyknięte.

Wyciek galaretki jest spory.

Tak myślę, że może dałem za chude mięso i dlatego za suche, czy za długi czas sterylizacji?

Zapeklowałem ilością peklosoli podaną w recepturze, nie wiem dlaczego za słone.

Może słoność wzięła się z wędzonych okrawków boczku i łopatki które dodałem zgodnie z recepturą w ilości 25%.

Aha, podczas sterylizacji, jeden słoik pękł, pięknie odkroiło się denko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

zrobił wg. receptury 10g/kg i było ok

Która receptura przewiduje taką ilość soli? Pewnie część dodanego mięsa była peklowana osobno. 

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

23g na kg to sporo,

Tyle jest podane w 19, 2.3 kg mieszanki peklującej na 100 kg mięsa., też wydawało mi się, że dużo, ale dałem tak jak jest podane.

Np. przy konserwie "Tyrolskiej" jest podane 1.7 kg mieszanki na 100 kg mięsa. Teraz spróbuję zrobić "Tyrolską" zobaczymy jaka będzie słoność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie były normy zarówno na wędliny, jak i konserwy. Chodziło głównie o bezpieczeństwo konsumentów, nie posiadających urządzeń chłodniczych.

Co do tych 17 g w Tyrolskiej, to dokładnie sprawdź, czy nie ma tam dodanego mięsa już peklowanego.

Robię konserwy często i moim zdaniem dodatek 18-19% soli jest akurat.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Co do tych 17 g w Tyrolskiej, to dokładnie sprawdź, czy nie ma tam dodanego mięsa już peklowanego.

Jest podane aby mięso pokroić w kawałki o wadze około 50 g i zapeklować taką właśnie ilością mieszanki peklującej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znalazłem.

Jest napisane, że na 100 kg mięsa używa się:

- sól kuchenna 1.60 kg,

- saletra 0.05 kg,

- nitryt 0.003 kg

oraz przyprawy:

- pieprz 0.10 kg,

- ziele ang. 0.02 kg,

- czosnek 0.10 kg,

- mączka ziem. 5 kg.

A w opisie procesu technologicznego jest, że dodajemy 1.7 kg mieszanki peklującej na 100 kg mięsa. oraz jest podane jak się robi tą mieszankę peklującą, że bierzemy 100 kg soli i dajemy saletrę i nitryt (nie pamiętam ilości), uprzednio rozpuszczone w wodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Która receptura przewiduje taką ilość soli? Pewnie część dodanego mięsa była peklowana osobno. 

 

Z tego przepisu https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/2158-oryginalna-tuszonka-wieprzowa/page-2?do=findComment&comment=5193510 g/1 kg, jadłem i potwierdzam że było słone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokusiłem się ostatnio żeby zrobić golonkę wp. w galarecie wg receptury z 19. Wyszło mi 4 słoiki po 300 g.Recepturę minimalnie zmieniłem, tzn. golonki pokroiłem w mniejsze kawałki a około 1/5 golonek przekręciłem przez szarpak.

Ale do rzeczy. Słoiki z golonką pasteryzowałem w szybkowarze. Po wyjęciu z szybkowaru zawartość słoików jeszcze wrzała, po około 10 min. wieczka zassały się głośno klikając.

Umieściłem wtedy słoiki ponownie w szybkowarze z gorącą wodą i rozpocząłem studzenie dolewając powoli zimną wodę. Jak woda już była całkiem zimna, to pozostawiłem słoiki na około 60 mi.

Jak zacząłem dolewać zimną wodę to zawartość słoików zaczęła mocniej wrzeć, w 3 słoikach bardzo mocno a w 1 jednym mocno. Nie wiem dlaczego?

W tych 3 słoikach zalewa zmętniała, a w tym jednym nie. Nie wiem dlaczego?

A wygląda to tak.

post-55626-0-42979800-1465911836_thumb.jpg

post-55626-0-81338300-1465911845_thumb.jpg

 

Na drugim zdjęciu widać, słoik po lewej taki jakby zmętniały, a po prawej z ładną klarowną galaretką.

O co chodzi, czy ktoś umie wyjaśnić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Taka  mielonka wykonana na wzór "mielonki bosmańskiej z 1976", z tym, że do jej wyrobu użyłem mięsa drobiowego z piersi kurczaka, łopatki wp,, podgardla i golonki wp.

post-55626-0-85643100-1477931688_thumb.jpg

 

Smak i konsystencja, wg mnie, bardzo OK. :)

post-55626-0-26372200-1477931691_thumb.jpg

Edytowane przez Todek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.