Skocz do zawartości

Akmisowe wyroby z mleka.


Aksamit97

Rekomendowane odpowiedzi

Oto mój Camembert:

Z różem :!: :clap:

Wielkie brawa.

To jest prawdziwy Camembert, w którym po wykwicie pleśni pojawiają się bakterie różu.

No i aromacik odpowiedni dla koneserów :thumbsup: .

akmis978,

Rośniesz na mistrza serowarskiego.

Godny podziwu jest zapał przy bądź co bądż domowych warunkach :clap:

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • Odpowiedzi 325
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

  • 2 miesiące temu...

Obiecałem przepis na camembert, więc wstawiam go:

 

Miesiąc temu zrobiłem camembert wyszedł bardzo dobry. 
Składniki:
-mleko 3l prosto od krowy
-kultury iota ca1 i ca2
-kultury sigma 75
-podpuszczka 3 ml na l mleka
- sól
-CaCl2
Przygotowanie: Podgrzewamy mleko do 31 stopni. Dodajemy kultury rozwodnione w 1/3 filiżanki wody i CaCl2. Mieszamy i zostawiamy na 1,5 h w ciepłym miejscu. Następnie dodajemy podpuszczki i szybko mieszamy i uspokajamy. Teraz czekamy, aż mleko się zetnie. Kroimy skrzep na kostki 1/1/1 cm.  Podgrzewamy do 40 stopni. Wyciągamy skrzep na chustę i 0,5 h odsączamy, potem prasujemy ciężarem 0,5 kg (w chuście, w formie co godzinę obracamy) przez 2h. Solenie solą na sucho 2 % masy sera. Następnie dojrzewanie piwnica 7-10 stopni lub lodówka 7 stopni wilgotność ok. 90% przez  1 miesiąc do 1,5 zależnie od masy naszego sera, można psikać kulturą sigma (rozpuszczoną w wodzie) raz na jakiś czas. 

Edytowane przez akmis978
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Niedawno kupiłem kupiłem książkę pt. "technologia mleczarstwa" Tadeusza Obrusiewicza z 1956 roku. Uważam, że jest to bardzo wartościowa pozycja dla osób, które chcą zacząć swoją przygodę z serowarstwem. 

 

Wrzucę tutaj też, (myślę, wartościowe) informacje o sposobie zbadania przydatności mleka do przeróbki na ser. W tej próbie chodzi o to, że dodajemy barwnik do mleka w odpowiedniej temperaturze i ilości. Potem czekamy, aż barwnik przestanie zabarwiać mleko innymi słowy odbarwi się. Na zdjęciach jest to dokładniej opisane.

post-54326-0-62746800-1388319776_thumb.jpg

post-54326-0-09682400-1388319933_thumb.jpg

post-54326-0-39775400-1388319977_thumb.jpg

post-54326-0-21534800-1388320665_thumb.jpg

Edytowane przez akmis978
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Przedstawiam ser Gouda, który dojrzewał od połowy sierpnia 2013:

 

 

 

A poniżej zdjęcia mojej lodówki do serów, której pierwotnym przeznaczeniem było chłodzenie win:

 

 

Lodówka ta posiada w środku dwie komory chłodzenia (różne temperatury), a także półki dębowe.

post-54326-0-24963600-1389890666.jpg

post-54326-0-91240200-1389890683_thumb.jpg

post-54326-0-64716200-1389890695.jpg

post-54326-0-51887000-1389890779_thumb.jpg

post-54326-0-66757600-1389890859.jpg

Edytowane przez akmis978
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Spróbuję z olejem tak dla własnej ciekawości.Serki w ilości 2szt leżakują w spiżarni ,doglądane pieczołowicie.Ładnie pachną

 

inie mogę się doczekać,kiedy ich spróbuję.Ostatnio kupiłam  śmietankę

  30 w woreczku i zrobiłam sobie pyszne masełko ,bez żadnych  zbędnych zapaszków.Z 1.5l wyszło 0.50kg .Czekam do następnej soboty iznów zrobię serek.


Acha ,jeszcze chciałam zapytać czy to ma być lniany olej ,czy bez różnicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.mleko mam swieze zaraz po udoju. Wyprowadziłam się 8 lat temu na wieś .i U sasiadki jest punkt gdzie wszyscy okoliczni gospodarze przynoszą mleko do ogromnego pojemnika.Ja jednak biorę bezpośrednio od jej krówek,ponieważ wiem że dostaję  dobre mleko. .Sórowca  więc mam pod dostatkiem.Co do serów ,to bardzo się nie trzymam regół.Ostatni zrobiłam tradycyjnie,lecz na koniec obróbki przepłukałam obkurczone ziarno 2 razy odbierając serwatkę i dolewając taką samą  ilość wody  o takiej samej temperaturze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dawno nic nie pisałem w temacie, więc chcę wrzucić Wam zdjęcia Goudy według przepisu Biotita. Wykonana została z 17,5 litra mleka. Wydatek sera wynosi prawie 2 kg.

Niech Was nie zmylą zdjęcia mleko było białe, to wina światła na niektórych zdjęciach. Mleko zostało zakupione na alledrogo i przyszło do mnie kurierem z okolic Białegostoku.

Ser po wysoleniu ( 1,5 % wagi sera ), został spryskany kilkukrotnie kulturami brevibacterium linens.

Na zdjęciu widać również garnek 20-litrowy, który niedawno zakupiłem. 

post-54326-0-35906000-1393345489_thumb.jpg

post-54326-0-16943400-1393345516_thumb.jpg

post-54326-0-84983400-1393345550_thumb.jpg

post-54326-0-87134900-1393345823_thumb.jpg

Edytowane przez akmis978
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

zdjęcia Goudy według przepisu Biotita.

W jakim "wieku" jest Twój ser? Na kiedy zaplanowałeś konsumpcję?

Imponujące, że z taką pasją podchodzisz do serów. :clap:

Z pewnoscią szkołę zakończysz z wyróżnieniem.

Z mlekiem to mnie zaskoczyłeś.

Możesz podać warunki takiej dostawy?

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ser zrobiony w czwartek. Konsumpcja zaplanowana za pół roku.

Na alledrogo jest opcja kup teraz i jest tam podana cena mleka za litr, wybierasz ile potrzebujesz litrów. Następnie płacisz za mleko i wysyłkę (kurierską, bo wiadomo jak to jest z pocztą). Pani wysyła mleko i dochodzi na następny dzień. Jeśli można to mogę wrzucić link? Nie w celu reklamy, ale pokazania, że istnieje taka opcja zakupu, przez internet.

Edytowane przez akmis978
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawa opcja :clap:  jak rozumiem przychodzi "świeże mleko" czy ono jedzie w jakiejś niskiej temperaturze czy jest pasteryzowane?

jaka jest cena? czy to się bardziej opłaca niż mlekomat? :)

Edytowane przez pioro

My brain: it's my second favorite organ /Woody Allen/

But what was the first

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.