Skocz do zawartości

Dynia - co z niej???


tusiaczek

Rekomendowane odpowiedzi

  • 6 lat później...
  • Odpowiedzi 62
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

 

 

zupa z dyni
Można prosić o przepis   :(

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zupę z dyni gotuje moja żona,ale dzisiaj ja zabrałem się za gotowanie Małą dynię pokroiłem i gotowałem  z marchewkami i cebulami gotowałem do miękkosci.Pózniej użyłem blender .Potem połączyłem wszystko z wczorajszym rosołem,Do tej zupy dodałem łyżeczkę gałki muszkatołowej,kurkumy a zagęściłem zupę kaszką manną.

Zapomniałem dodać ,że użyłem trochę pieprzu ,bo nie miałem imbiru.

Edytowane przez nestor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas w domu dynie przerabiamy przede wszystkim na dwa sposoby.

Pierwszy to zupa na mleku.

  • 1 litr mleka
  • Kawałek dyni ok 1kg (zależy od upodobań).
  • szczypta soli
  • cukier do smaku
  • lane kluski:
  • 2 jajka
  • 4 łyżki mąki (czubate)
    1. Dynie obrać, wykroić miąższ, pokroić w kostkę, zalać wodą(wody ma być tyle, żeby dynia była przykryta)odrobinę posolić.
    2. Gotować około 10 min, odlać wodę troszkę na dnie zostawić, zmiksować blenderem na papkę.
    3. Mleko zagotować ,na gotujące mleko lać garnuszkiem kluseczki ,chwilę pogotować..
    4. Do gotowych lanych klusek, wlać zmiksowaną dynie, wszystko delikatnie wymieszać, możemy lekko posłodzić do smaku ,lub posolić, jak kto lubi.
    5.  

    Drugi sposób to pyszne ciasto.

    1 szklanka (160g) mąki pszennej
    3/4 szklanki (200g) purée z dyni (nie hokkaido)
    2/3 szklanki (130g) cukru
    1/2 szklanki (120ml) oleju
    2 jajka
    1 łyżeczka przyprawy do piernika
    1 łyżeczka (5g) proszku do pieczenia
    1/2 łyżeczki (3g) sody oczyszczonej
    1/2 łyżeczki soli
    1 łyżeczka cukru wanilinowego (lub ekstraktu z wanilii)

    cukier puder do oprószenia ciasta

    Purée przygotowuję zawsze piekąc umytą, nieobraną, ale pokrojoną na mniejsze kawałki i pozbawioną pestek dynię. Temperatura pieczenia to 180-200 stopni, a czas, w jakim dynia staje się miękka, uzależniony jest od wielkości kawałków (zazwyczaj 45-60 minut). Po pieczeniu miąższ łyżką oddzielam od skórki i blenduję. Można go bez problemu mrozić później i stosować do tego ciasta.

    Wykonanie:

    - składniki powinny mieć temperaturę pokojową
    - do większej miski przełożyć purée z dyni, cukry (lub cukier i ekstrakt), wlać olej, wbić jajka, składniki wymieszać do uzyskania jednolitej konsystencji (ręczną trzepaczką lub widelcem)
    - do mniejszej miski przesiać mąkę z proszkiem do pieczenia i sodą, dodać sól, przyprawę do piernika, wymieszać
    - do mokrej mieszanki dodawać stopniowo produkty suche, krótko mieszając, tylko do połączenia się składników

    - formę wyłożyć papierem do pieczenia, przełożyć do niej ciasto, wyrównać
    - piec w 170-180 stopniach przez 35-40 minut lub do tzw. suchego patyczka
    - upieczone ciasto wyjąć z piekarnika, po częściowym ostygnięciu zdjąć obręcz tortownicy, ciasto całkowicie ostudzić
    - przed podaniem oprószyć cukrem pudrem

     

Edytowane przez Woytas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

U nas w domu dynie przerabiamy przede wszystkim na dwa sposoby.

 

To wypróbuj jeszcze zupy z dynii na ostro :).

 

 

 

3/4 szklanki (200g) purée z dyni (nie hokkaido)

 

Dlaczego nie hokkaido ?

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@chudziak, tez jestem ciekawa uwazam ze ta najlepsza do ciasta , jest bardzo slodka , sama w sobie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm - co prawda wielkiego doświadczenia z ciastami z dodatkiem dyni nie mam ale jak już piekę  to używałam albo hokkaido  ew. butternut bo takie akurat generalnie uprawiam i na szczęście wychodziło ok choć mi ten dyniowy aromat w cieście średnio pasuje .

 

Woytas to jeszcze spróbuj do tego ciasta dodać bakalie ( jeśli lubisz)  - przede wszystkim orzechy włoskie i rodzynki :D

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.