Skocz do zawartości

Temperatura spalania drewna i węgla.


miro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Przejrzałem wujka googla, ale znalezione informacje są mało dokładne.

Czy wiecie może jaką temperaturę może wytwarzać spalane drewno, a jaką węgiel ?

 

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie precyzyjnie zadałem pytanie.

Czy węgiel paląc się wytwarza większą temperaturę niż drewno, a jeśli tak to o ile większą ?

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dalej mnie nie rozumiesz  :mellow: Coś źle przekazuję, czy jak.

Załóżmy, że spalam węgiel, wkładasz termometr do węgla i jaka tam będzie maksymalnie temperatura, a jaka w drzewie ?

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miro, przejrzałem tak jak Ty google ,  z przeczytanych wiadomości wynika ,ze temperartura spalania  wegla waha sie od 550 - 926 stopni celsujsza , i jest to takze zależne od rodzaju paleniska  i ilości podawanego tlenu oraz jego wartości opałowej,

Podobnie jest z drzewem , i tu wszystko takze zalezy od jego twardości , a co za tym idzie takze występuja róznice w wartości opałowej .

Wartoość opałowa wyznacza się labortaryjnie przy pomocy kalorymetrów .Drzewo pewenie bedzie miało temperature spalania ( suuche ) w granicach 350-550 stopni celsjusza .o wartości przyblizonej temperatury jaką osiaga palacy sie wegiel lub drewno mozna wnioskowac na podstaawie kolorów jakie się pojawiaja na palącym sie kawalku ( barwa od czerwono karminowej-do zóltej -czasem białej )czyli od 300 stopni do 800 stopni. pewenie koledzy strażacy maja wiecej wiadomości i może zechcą  je tu wyjawić . Pmietam ze na warsztatach szkolnych mieliśmy tabelkę kolorów , odpoiwadającą temperaturze nagrzania próbki metalu w piecu np. na cwiczeniach w kużni , czy procesie nawęglania erc , Kolory decydowały czy mozna prowadzic juz kucie  czy nie .Pozdrawiam

Wojciech Pacan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Wojtku.

 

Pytałem ponieważ palę w kominku węglem, a wszędzie czytam że nie powinienem ponieważ węgiel ma wyższą temperaturę spalania niż drewno.

Teraz wiem że coś w tym jest i widać to po temperaturach.

Co prawda nie palę samym węglem, tylko dokładam parenaście kawałków eko-groszku do niestety mokrego, świeżego drewna.

Chyba kominkowi nic nie będzie.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie jeżeli będziesz ostrożnie spalał węgiel w kominku będziesz miał zbliżoną temperaturę do węgla drzewnego bez dużego ciągu w kominie. Jednak węgiel kamienny spalany z małą ilością powietrza spowoduje osadzenie się dużych ilości sadzy w kominie. 

Szukasz wygody czy oszczędności. Podmuchy wiatru mogą wtłoczyć duże ilości tlenku węgla przy skromnym opalaniu, a przy wyższej temperaturze może ucierpieć kominek lub zapalą się sadze w kominie i temperatura może osiągnąć do 3000 st. 

Oczywiście mistrz technologii budowlanej i dobrych porad,  Pacan Wojciech zaprzeczy powołując się na dane katalogowe norm budowlanych.

 

 

Co prawda nie palę samym węglem, tylko dokładam parenaście kawałków eko-groszku do niestety mokrego, świeżego drewna
w tym wypadku gorszego zestawu do zatkania komina nie mogłeś wymyślić. To jest idealna mieszanka do późniejszych kłopotów. Pytaj strażaka - jak cyganka prawdę powie :) .  
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to czekam na strażaka ...... Maxell przybywaj !

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często w Anglii widziałem kominki w pubach ( no bo gdzie ja łaziłem) opalane węglem , ale to jakiś specjalny węgiel i wiem , że w Porcie Gdańskim był ładowany na statki . Kolega przyniósł do pieca węglowego i coś marudził że lepszy jest koksujący , bo topi ruszty , a tamten dawał mało "dżuli" 

Poszukaj w necie o węglu kominkowym , być może to brunatny i wtedy nasz Naczelny Strażak przywiezie Ci wywrotkę , by nie musiał gasić pożaru. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura spalania zależy od kilku czynników takich jak rodzaj materiału , jego rozdrobnienie, temperatury czynników, wilgotności , sposobu podania, utleniacza itp. Proszę wpisać w google temat teoria spalania i tam dostaniecie szczegółowe odpowiedzi. W szkołach pożarniczych wykłady na ten temat trwają mim. 2 semestry .

www.ratownicy.org
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może pomoże zrozumieć czym opalać.  Kaloryczność Paliwo/wartość opałowa

min, max, jedn.

Węgiel kamienny
21 000
30 000
kJ/kg
Miał węglowy
17 000
27 000
kJ/kg
Węgiel brunatny
7 500
21 000
kJ/kg
Koks
27 000
30 000
kJ/kg
Torf - brykiety (wilgotność do 18%)
13 000
16 000
kJ/kg
Drewno liściaste (wilgotność 15-18%)
14 700
15 800
kJ/kg
Słoma świeża (pszenica, jęczmień)
12 000
14 900
kJ/kg
Olej opałowy ECOTERM
43 000
kJ/kg
Gaz płynny (propan-butan)
46 000
47 000
kJ/kg
Gaz ziemny GZ-50 wg www.pgnig.pl
31 000
kJ/m3
Źródło: opracowanie własne na podstawie przeróżnych informacji znalezionych w Internecie
Definicje
Wartość opałowa (kaloryczność) to ilość ciepła wydzielona przy zupełnym i całkowitym spalaniu jednostki paliwa, przy założeniu że po zakończeniu spalania woda pozostaje w postaci pary.
Często można spotkać oferty np. węgla, w których zamiast kaloryczności podawane jest "to co najważniejsze", czyli ciepło spalania. Ciepło spalania tym różni się od wartości opałowej, że uwzględnia energię odzyskaną ze skroplenia pary wodnej zawartej w produktach spalania. Zatem ciepło spalania to raczej parametr teoretyczny (bo nie ma bezwodnych paliw) niż ważny parametr eksploatacji kotła. No chyba że mamy na myśli gazowy piec kondensacyjny i uzyskujemy sprawność przekraczającą 100%.
Jednostki
Dżul (J) to jednostka, w naszym przypadku, energii w układzie SI. Definicja jest na przykład w Wikipedii. Zresztą mniej ważne skąd się dżul wziął, dla nas istotniejsze może być, że 1 J = 0,238846 cal (kalorii). Kaloria jest fajną jednostką, bo to energia potrzebna do podgrzania 1 grama wody o 1 oC. Może to nam się przydać, jeśli zechcemy kiedyś oszacować, ile węgla będziemy potrzebować do zagotowania wody w czajniku.
Przeliczniki
1 kJ = 1.000 J
1 MJ = 1.000 kJ (1.000.000 J)
1 GJ = 1.000 MJ (1.000.000.000 J)
Czym jest kWh?
W praktyce spotykamy się także z energią wyrażoną w kWh. Jeden wat to energia jednego dżula w czasie jednej sekundy (1W = 1J/1s). Dla naszych celów wykorzystujemy tę zależność, w związku z czym 1 kWh = 3.600 kJ (energia 1 kJ w czasie 3.600 sekund, czyli godziny).
Przykład
W ciągu doby nasz kochany KMG-1 17kW spalił 30 kg węgla o kaloryczności 28.000 kJ/kg. Faktyczna sprawność kotła wynosi 80%. Ile kWh energii wyprodukował kocioł, z jaką mocą pracował?
30 kg x 28.000 kJ/kg = 840.000 kJ * 80% = 672.000 kJ / 3.600 s = 186,7 kWh
30 kg / 24 h / 3.600 s * 28.000 kJ = 9,7 kW * 80% = 7,8 kW
Odpowiedź: nasz kopciuszek wyprodukował w ciągu doby 186,7 kWh energii, pracując ze średnią mocą 7,8 kW.
Na koniec trudne pytanie: Jak sprawdzić kaloryczność węgla?
Odpowiadam: w warunkach domowych - niemożliwe. Żeby uzyskać jakiekolwiek wiarygodne dane musielibyśmy znaleźć laboratorium wyposażone w profesjonalny kalorymetr. Kiedyś takie laboratorium miał każdy starodawny zakład posiadający kotłownię węglową. Gdzie dziś szukać kalorymetrów? Pewnie w jakiś instytutach przemysłowych, realizujących zlecone badania dla firm.
Prawda jest taka, że my odbiorcy detaliczni, jesteśmy skazani na informacje uzyskane od lokalnych sprzedawców. Polecany jako godny zaufania diler, opowiadał mi, że węgiel z "Wieczorka" ma kaloryczność co najmniej (!) 29 MJ/kg. Przeglądając Internet w poszukiwaniu danych dotyczących kaloryczności paliw, trafiłem na stronę wnp.pl i dalej do cennika Katowickiego Holdingu Węglowego. Parametry węgla z "Kopalni Wieczorek" według KHW to 28/5/06, co w tłumaczeniu na polski oznacza:
kaloryczność nie mniej niż 28.000 kJ/kg
zawartość popiołu do 5%
zawartość siarki do 0,6%

 

Źródło: http://1st.bloog.pl/id,6429144,title,Kalorycznosc-wegla-opalu-tabela,index.html?smoybbtticaid=6116da 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miro , palenie w kominku eko groszkiem , mnie sie nie udało , mam kominek i z ciekawości robiłem takie próby moze dokladajac pare kawalków zacznie sie on palic na drewnie .W moim przypadku spalanie mimo otwarcia wszystkich przepustnic powietrza - mam wklad kominkowy w ktorym jest pięc przepustnic , nie pozwoliło na mocne rozpalenie sie, wegiel zarzył sie ale bylo duzo dymu czarnego i faktycznie duzo smoły .Wklady kominkowe mają opisane w prospekcie ze mozna w nich palic brykietem wegla brunatnego , ma on kalorycznosc na poziomie dębu , stosowanie wegla kamiennego moze spowodowac uszkodzenie szyby w drzwiczkach , na peweno powyginaja sie ruszty ( sprawdzilem tak sie stalo u mnie ) i rozszczelnienie wkladu , częsc wkladów kominkowych jest skrecana z elementów i uszczelniana masa ( ? ) w przypadku mocnego nagrzania sie moga wystapic rozszczelnienia .Wkald pod wplywem duzej temperatury wegla moze pęknąc na korpusie szczególnie zeliwny ,wykoanay z wysokiej jakości zeliwa . Odradzam palenie mokrym dzrewem , u mojego kolegi  osadzila sie taka duża ilośc smoly w kolminie ze nastapił zapłon w kominie  jedynie interwencja strazaków natychmiastowa uchroniła go przed  spaleniem  domu .jak znajdę zjęcia po ugaszeniu komina to Ci prześlę .

 

Andyandy nie sil sie na prowokacje , nigdy nie wiem czy piszesz je na jawie czy we snie , szkoda czasu Pozdrawiam zycze powrotu do zdrowia .

Wojciech Pacan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.