Skocz do zawartości

Kiełbasa wędzona - Miro.


miro

Rekomendowane odpowiedzi

Tak więc pierwszą parzoną kiełbasę mamy za sobą .... UFF  :)

Teraz pora coś uwędzić.

No to może na pierwszy raz weźmiemy kiełbasę ?

 

A jak to zrobić ?

A prosto.... trzeba wykorzystać wcześniejszy przepis na kiełbasę parzoną i ją uwędzić.

 

Trzeba sobie przypomnieć przepis:

 

-----------------------------

Cześć.

Zamieszczam tu przepis dla osób które nie mają zielonego pojęcia o tym co chcą zrobić, a mimo tego mają ochotę spróbować.

Nazwałem go dla początkującej Zosi, ale początkujący Adaś też da radę.

Po pierwsze nie stresuj się bo nie budujesz rakiety.   :D 

Kup w sklepie łopatkę załóżmy 1 kg.
Do tego dokup z 1kg boczku świeżego bez skóry.

I teraz z łopatki wykrój jak tylko potrafisz mięso bez tłuszczu i ścięgien.
To co wykroisz czyli samo czyste mięso pokrój w grubsze kawałki i daj do jednego pojemnika.

Do drugiego daj pokrojony w kawałki boczek (takie żeby przełknęła to maszynka do mielenia) i "tłuste" z wykrawania łopatki.

Zapekluj mięso osobno dodając odpowiednią ilość peklosoli. (pekluj 2-3 dni)
Tu masz kalkulator jakby co:

http://www.wyrobydom...lankasucho.html

Po zapeklowaniu będzie znowu jazda.

Mięso czyste z łopatki zmiel na grubszym sitku np 13- 16 mm.
Mięso z boczku i tłuste z łopatki na czymś drobniejszym np. na sitku 10mm.

Połącz zmielone mięsa i dodaj ok 10% wody, ale tylko około, super miara nie jest tu potrzebna.   :cool:

 

Teraz pora doprawić Twój farsz na kiełbasę.

Doprawisz albo z receptury, albo wg własnego uznania, (podobnie jak przy mięsie na mielone).

Ja doprawiłbym pieprzem, czosnkiem świeżym, majerankiem lub natką pietruszki.

Jak doprawisz, to teraz masz jazdę..... mieszamy, mieszamy i mieszamy, aż mięso będzie jak ciasto kleiste i będzie przylegało do ręki.

Jak przeskoczysz mieszanie nadziewasz w jelita.

Najlepsze są cienkie jelita wieprzowe o kalibrze 26/28 lub 28/30.

Na kg farszu potrzebujesz ok. 1,5 m jelit.

Nadziewasz ..... maszynką z lejkiem lub nadziewarką.

Będą jak zwykle schody, ale co tam ...dasz radę !

-------------------------------------
 

No i mamy kiełbasę w jelicie, ale co dalej ?

 

Dalej to trzeba mieć wędzarnię, jeśli ją masz ........ jesteś w domu, jeśli nie, szukaj sąsiada z wędzarnią.

Jestem pewien że chętnie Ci pomoże.  :tongue:

 

Co dalej ?

Nadzianą w jelita kiełbasę potrzymaj w lodówce przez noc żeby się osadziła. (tak to się fachowo nazywa)

Jak sobie w tej lodówce poleży, to trzeba ją przed wędzeniem wyjąć żeby nabrała temperatury domowej .... nie możesz wkładać zimnej kiełbasy do wędzarni bo ...... będzie po niej !

Wyjmij jakieś 2-3 h przed wędzeniem.

 

Wędzimy ! 

Na drugi dzień i (nie musi to być rano) musisz wygrzać wędzarnię, aby pozbyć się z niej wilgoci.

Wygrzewanie i czas wygrzewania zależy od tego z czego wędzarnia jest zbudowana.

Powinno się wygrzewać wędzarnie w temperaturze 55-65 C przez około 1h.

Im bardziej masywna kamienna, ceglana itp. tym więcej czasu potrzebuje na pozbycie się wilgoci.

Wygrzewanie to nic innego jak otwarte wyloty wędzarni i przepływające przez nią ciepło z paleniska.

 

Jak już ją wygrzałaś czas włożyć do niej kiełbasę.

Wkładasz powieszoną na kijach i teraz BARDZO WAŻNE - kiełbasę trzeba osuszyć !

A po co się osusza i jak osuszać ?

A po to, aby kiełbasa oddała wilgoć, nabrała ciepła, ciepła wędzarni, a jak już jej nabierze możesz spokojnie zacząć wędzić.

Osuszając staraj się aby dymu było jak najmniej, niech przez wędzarnię płynie ciepłe powietrze.

 

Jak poznać że już jest osuszona ?

To proste. Dotknij kiełbasę zewnętrzną częścią dłoni a poczujesz mokra labo sucha.  :laugh:

 

Jeśli udało się osuszyć pora na sedno sprawy .... wędzenie.

Do wędzenia potrzebny jest dym, więc rozgarnij drewno w palenisku, dołóż nowy kawałek lub dwa drewna i za jakiś czas powinien tlić się dym.

I tu szczegółowej instrukcji palenia podać się nie da, trzeba się swoją wędzarnią pobawić, popalić i nauczyć.

Każda jest inna ..... niestety.

 

Pamiętaj o najważniejszym przy wędzeniu ...... Dym ma przepływać przez wędzarnię, płynnie i swobodnie !

 

No i wędzimy !

Wędzimy tak długo aż kolor naszej kiełbaski jest dla nas odpowiedni.

Czas może być tu różny, wiele zależy od ilości dymu i jego przepływu.

Jeśli kolor jest odpowiedni, lekko słomkowo-brązowy, znaczy się uwędzony   ;) czas wyjąć kiełbasę z wędzarni.

 

UFF ........... udało się. :)

 

Teraz uwędzoną kiełbasę trzeba sparzyć..... ale jak... tak samo jak przy kiełbasie parzonej czyli:

 

Nagrzewasz wodę w garnku do ok. 75C, wkładasz kiełbasę i parzysz 20-30 min utrzymując około !!! około powtarzam 75 C.
Po sparzeniu odlewasz gorącą wodę, przepłukujesz krótko letnią wodą i rozwieszasz na kiju w przewiewnym chłodnym, zimnym miejscu do osuszenia powierzchni i wystudzenia kiełbasy
Jak ostygnie możesz zamrozić, dać do lodówki lub po prostu jak zwykłą kiełbasę ze sklepu zagrzać.

 

I to tyle, koniec gotowe ....... Gratuluję.  :clap:

 

Tak mniej więcej wygląda kiełbaska.

 

Edytowane przez miro

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 51
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Po sparzeniu odlewasz gorącą wodę, przepłukujesz krótko letnią wodą i niech sobie kiełbaska stygnie w garnku.

Osobiście poprawiłbym na: "Po sparzeniu odlewasz gorącą wodę, przepłukujesz krótko letnią wodą i rozwieszasz na kiju w przewiewnym chłodnym, zimnym miejscu do osuszenia powierzchni i wystudzenia kiełbasy."

 

Edit.

Poprawiłem.

Dziękuję Andrzeju za pomoc.

Edytowane przez miro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miro napisz jeszcze kilka słów  drewnie do wędzenia jeśli można prosić :) skoro mamy wędzić swoją pierwszą zrobioną przez siebie kiełbaskę  :)

Edytowane przez miro
Zapominamy, ze życie jest kruche i delikatne i nie trwa wiecznie. Zachowujemy się wszyscy, jakbyśmy byli nieśmiertelni. Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy. Eric-Emmanuel Schmitt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Moim zdaniem najlepsza jest olszyna, może być okrowana brzoza , dąb, buk, drewno drzew owocowych.

Edytowane przez miro

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ale niestety muszę moje posty skasować.

Przeszkadzają większości.

 

Przykro mi bo dobrze chciałem.

Wyszło jak wyszło.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ale niestety muszę moje posty skasować. Przeszkadzają większości. Przykro mi bo dobrze chciałem. Wyszło jak wyszło.

 

Oj tam wyolbrzymiłeś tą większość, Zosia to Zosia....   :cool:

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze czuję większość na plecach i nie tylko swoich.

Trzeba uszanować większość i Zosię skasować z obiegu.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miro TY se chyba jaja robisz z tym kasowaniem ?? daj se luzik.

Ja dalej podtrzymuje swoje - zostaw bo to na pierwszy raz są extra przepisy

Pozdrawiam cieplutko

 

Całość mojej wypowiedzi jest tylko i wyłącznie moim prywatnym zdaniem i moją opinią - chcesz zgadzaj się, nie chcesz nie zgadzaj się.

Ja życzę jak najlepiej

 

Czerpiesz ze strony "garściami" to wspomóż forum finansami ___ LINK DO POMOCY KPP

Poczytaj o panu S i jak możesz to klepnij go w d..... codziennie 2 razy ___LINK DO STRONY KPS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirku do męczennika dużo mi brakuje.

Chciałem wykazać się inicjatywą, nowym powietrzem na forum i zyskać narybek.

Za całokształt dostałem w plecy.

Sam Dziadek naśmiewa się z moich rad i odsyła od swojego przepisu do Zośki, czyli mnie żebym wyoślił jego przepis w łyżeczkach.

Czy to nie jest żałosne ? Tym bardziej z jego strony.

 

Wiesz .... cholernie jest mi przykro.

 

Skasuj Zośkę i problem zniknie.

 

 

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Skasuj Zośkę i problem zniknie.

 

nie zniknie :(

Jeśli nie znasz ojca choroby, to jej matką jest zła dieta.

przysłowie chińskie

Kiedy państwo boi się obywatela oznacza to wolność. Kiedy obywatel boi się państwa mamy tyranię.
Thomas Jefferson

 

...a poza tym sądzę, że unia europejska musi zostać zniszczona

 

Zapraszam na moją stronę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i Zośka nie zniknie, ale ja będę miał spokój.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz racji. Nie dostałeś w plecy, gdyz sam popatrz na opinie w tym temacie.

My jesteśmy przywiązani do innych przepisów i na pewną będziemy zawsze uznawali ich wyższość nad przepisami "łyżeczkowymi".

Dziadkowi się nie dziw, gdyż włożył kawał roboty w to forum, starał się bardzo i stara o ujednolicenie nazewnictwa, uregulowanie tematu receptur itp. Podszedłeś do tematu trochę niekonwencjonalnie, co na pewno nie wszystkim będzie się podobało. Nie jest to jednak powód do załamania. Po prostu barwnie opisuj (jak do tej pory) wklejane przepisy, ale postaraj się dostosować je do naszych forumowych norm.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może imię się nie podoba? Zamień na Iwonkę. Szkoda, przecież nie każdy od razu kuma o co biega. Ja bym nie kasowała. Tym bardziej że po części dotyczy to postu gdzie ja uczestnicze jakby pośrednio. Ja tam nie wyczytałam żadnej złośliwości. Wręcz przeciwnie. Twoja inicjatywa jest przecież super. :clap:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maxell zadałem Ci pytanie, nie odpowiedziałeś.

 

"Dostosować do naszych forumowych norm" - to ja grzecznie pytam czego tam w tych Zośkowych przepisach brakuje ....

 

To Wam powiem ... za dużo tam serca i pomocy .... to boli.

 

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miro, przestań się mazać. Jeśli chodzi o przepisy, to pilnuj by odpowiadały naszym założeniom, a sposób ich przedstawienia forumowiczom możesz ubarwiać wg swego uznania (nie przekraczając regulaminu). Pisz tak, by od strony formalnej nikt nie miał podstaw do ich negowania.

Cała filozofia. 

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra dajcie spokój tematowi.

Skasuj i już. 

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to jest jak się ma trzydziestkę z okładem. :D Miro, już kiedyś Ci opowiadałem taką historyjkę o byczkach. Drogą idą dwa byki; stary i młodziak. Wychodzą zza wzgórza, a tam w dole, na łące pasie się stado pięknych krów. 

- Tato, tato, choć skoczymy szybko i zrobimy po jednej - zawołał podniecony młodziak.

Na to ojciec: 

- Pójdziemy wolno i zrobimy wszystkie.

;)

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miro jesteś rozgoryczony i piszesz farmazony.

Ja specjalnie dla potrzeb kuchennych kupiłem wagę kuchenną i wg receptur przyprawiam, po "przegryzieniu" się próbuję i doprawiam po mojemu.

Jak bym miał przepis na łyżeczki to bym sypał łyżeczkami i próbował i doprawiał po swojemu :)

Co do wpisu Dziadka to raczej traktuj to jako komplement, czemu a temu, że  Dziadek przedstawia to zgodnie ze sztuką a TY tłumaczysz na język laicki i dla początkującego zadymiacza jest to bardziej przystępne.

Jednego jestem pewien Twoje przepisy pokażą kierunek a jak ktoś już załapie bakcyla to sięgnie po bardziej zaawansowane technologie z gramaturą i z własnymi wariacjami na temat wyrobów.

Kasowanie tych przepisów będzie oznaką Twoich źle odebranych postów od innych osób.

Wiem, że NASZE Forum jest po to by propagować zdrowe, smaczne i dopracowane do perfekcji wyroby ale jak mają się uczyć nowi adepci ??

W szkole najpierw uczą pojedynczych literek a następnie wyrazów itd. w tej kategorii należy czytać Twoje przepisy dla Zosi i Krzysia.

Dla tych co się uczą jesteś sporym pomocnikiem - co widać w wpisach osób zaczynających przygodę z tą piękną kuchenną rewolucją

 

ale się rozpisałem :)

Pozdrawiam cieplutko

 

Całość mojej wypowiedzi jest tylko i wyłącznie moim prywatnym zdaniem i moją opinią - chcesz zgadzaj się, nie chcesz nie zgadzaj się.

Ja życzę jak najlepiej

 

Czerpiesz ze strony "garściami" to wspomóż forum finansami ___ LINK DO POMOCY KPP

Poczytaj o panu S i jak możesz to klepnij go w d..... codziennie 2 razy ___LINK DO STRONY KPS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.