Skocz do zawartości

Peklowanie i mielenie na kiełbasę co i kiedy ?


cyganero

Rekomendowane odpowiedzi

Nic nie lipa. Mięso z indyka ugotuj, sprawdź smak i zapach, a następnie zrób pasztet. Do kiełbasy dokup jutro ścięgniste wieprzowe. Jeśli chcesz robić kiełbasę w czwartek,  zapekluj następująco: pokrojone mięso wymieszaj dokładnie z odważoną ilością pekolosoli, włóż do jakiegoś naczynia, ugnieć i wyrównaj powierzchnię (usuniesz powietrze), przykryj jakąś ściereczką i odstaw w kuchni, niech sobie postoi kilka godzin (4-5) w temp. pokojowej. Teraz możesz przenieść do lodówki (temp. 4-6 st.C) i trzymać do rana. W tym czasie poprzednie mięso się dopekluje i możesz już robić swoje kiełbasy. 

Edytowane przez Maxell

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

nd
nie dalej jak w niedzielę robiłem szynkową.... - wcześniej. z braku golonki WP w sklepie zakupiłem "golonkę z indyka" - mino zastosowania mieszanki 50/50  peklosoli i soli barwa mięsa była szara...

pierwszy raz robiłem z indykiem (z musu)...

 

 

 

jakoś bardziej klei niż jak był świeży.
to normalne dla każdych mięs....
Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok dzięki. zobaczę co z tego będzie. a ta szarość indyka będzie miała wpływ na jakość kiełbasy?



Dodano: 26 listopad 2013 - 22:05

 

 

mino zastosowania mieszanki 50/50 peklosoli i soli barwa mięsa była szara
czy mięso przed zapeklowaniem było normalnego koloru?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

a ta szarość indyka będzie miała wpływ na jakość kiełbasy?
raczej nie  - po prostu zadziałało zwykłe utlenianie pod wpływem powietrza....tak myślę.... :blush:

nie chce tu wyrokować bo za mało wiem o sytuacji (jak to przez internet....)

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli peklowałeś mięso indyka i na drugi dzień było jeszcze bardziej szare, to chyba wniosek nasuwa się jeden i nie ma co kombinować. 

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

nie ma co kombinować
tak... to prawda lepiej dmuchać na zimne..

 

 

 

ja prawdzie żyję ale złego diabli nie biorą :laugh:

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w końcu spokojnie napisz jak to było po kolei. Najpierw piszesz, że po peklowaniu było bardziej szare niż przed, a teraz zmieniasz zdanie.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jeśli po peklowaniu , i wcześniejszym pocięciu oraz przemieszaniu mięsa , całe "złapało" jednakowa barwę to normalne. Przecież po takich zabiegach wszystkie powierzchnie zostały równo utlenione pod wpływem powietrza .Przynajmniej tak ja twierdze  :)

Paweł 603957797

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było tak. Świeże mięso pokroiłem tak jak na kiełbase, wymieszałem z odważoną peklosolą i do wiadra. Po kilku gidzinach z różowego indyka robi się szary ale tylko na powierzchni. Po przemieszaniu znów po kilku godzinach już całość była szara. Tak jak pisałem mięso nie śmierdzi. Zastanawia mnie tylko kolor, bo normalnie jak się pekluje wieprza to zmienia kolor na różowy, a tu szary. Patrząc na zdjęcia wyrobu kiełbasy ze strony głównej akademia dziadka rozdział VII kolor na zdjęciach jest ciut zbliżoby do mojego. Dzisiaj sprawdze co w wiadrach piszczy i dam znać.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak to wygląda przed zamieszaniem

 

http://photos.nasza-klasa.pl/52935425/202/other/std/cd77e052ca.jpeg

 

a tak po przekręceniu

 

http://photos.nasza-klasa.pl/52935425/201/other/std/b28c51fe5b.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być.

Kolor jest skutkiem utleniania, ale przy tej ilości zniknie w ogólnym farszu,

Edytowane przez Maxell

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

 

 

Jestem nowy i mam pytanie mięso na kiełbasę posypujemy solą lub peklosolą w jakiej proporcji. 

 

W takiej proporcji jak masz w recepturze.

Ja do kiełbas cienkich (parzonych) daję (średnio) 20 g peklosoli na 1 kg mięsa (tak mi smakuje)

Zrób pierwszy raz dokładnie według receptury, a w następnych produkcjach sam zadecydujesz, czy zrobić mniej, lub bardziej słone.

I owszem posypujemy mięso, ale następnie bardzo dokładnie mieszamy (jakoś tak z twojego postu wynika, że zamierzasz posypać mięso i nic więcej z nim nie robić).

I zachęcam do czytania przepisów ze strony głównej, w każdej recepturze masz podaną ilość soli (najczęściej podaną w ilości na 1kg mięsa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

 

 

od środy wieczór do soboty rano w temperaturze pokojowej czy na zewnątrz max 10 stopni.
W pokojowej za ciepło - nic nie znajdziesz  chłodniejszego ? lodówki ? ostateczność na zewnątrz - w nocy jest jeszcze chłodno 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest trochę długo, ale dasz radę pod warunkiem że mięso wymieszane z peklosolą umieścisz w lodówce w temp. ok. 4 st. C. Nie wyżej!. Oczywiście przez cały czas!!!

Edytowane przez Maxell

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.