Skocz do zawartości

Od świnki do wędlinki - moja historia


renesi

Rekomendowane odpowiedzi

Zarejestrowałam się na forum 15 listopada 2010 roku ale tak naprawdę moja przygoda z wędlinami zaczęła  się rok później W pierwszym roku moje wędlinki parzone robiłam w butelkach plastikowych 0.5l potem w puszkach z braku czasu nie było ich dużo W tedy ja forumowa ZOSIA wybierałam przepisy dla mnie zrozumiale tu bardzo pomocna była forumowa Babcia Ania to ona nauczyła mnie robić wędliny parzone Czytając przepisy dla Zosi które Miro wstawia wracają wspomnienia jaką to ja byłam Zosią Mięso jakie było  w moim domu tu w Anglii to kupiony schab lub karczek pocięty w plastry , mielone lub kurczak, indyk , plastry wołowiny wszystko gotowe pocięte tylko przyprawić i na patelnie albo gotowce tylko odgrzać Kiedy pozbawiłam się obowiązku pracy   co trwa nadal zadomowiłam się na forum Wiele godzin bywało że i cały dzień spędzałam tu na forum czytałam i czytałam a potem praktykowałam Zmieniłam puszki na osłonki termokurczliwe kupione w sklepie u Mira peklowałam , piekłam w piekarniku robiłam kiełbasę białą ,kaszankę białą

 

post-46367-0-25759500-1384505327_thumb.jpgpost-46367-0-21276900-1384505397_thumb.jpg

 

Wtedy były dla mnie piękne i smaczne

 

post-46367-0-56825000-1384505598_thumb.jpg

 

Zdjęcia te były robione 14 lutego 2012 roku Potem nadszedł czas na Akademie Dziadka i jego wpisy jak ślepca prowadził mnie za rękę To on nauczył mnie jak z połówki świnki wyczarować wędlinki Byłam pewna że wiem jak podzielić mięso przecież tyle razy czytałam jak rozebrać połówkę świnki Dziadek pieknie to opisał 18 lutego 2012 roku na moim stole w kuchni pojawiło się to coś

 

post-46367-0-18495000-1384506409_thumb.jpg,

 

pojawiło się po to by mi udowodnić że nie wiem nic Brat mój załamał ręce i spytał,, co cię podkusiło zamówić pół świni trzeba było kupić gotowce ,, Wielka mi sztuka kupić gotowce ja chciałam pół świni Laptop na stół Akademia Dziadka czytałam patrzyłam na zdjęcia i cięłam Zaczęła się walka z nogą bez piły samym nożem dziadek pisał że jest to możliwe kolejna została odcięta szynka od schabu biodrówka gdzieś tam została może przy schabie może przy szynce nie pamiętam i tak dalej i tak dalej po 4 godzinach ciężkiej  pracy miałam na stole szynkę z golonką schab z kością żebra , boczek, karczek , łopatkę z golonkę kolejne 4 godziny trybowanie szynki odcięcie schabu i karczku od kości podzielenie mięsa na wędzonki Na klasyfikację  mięsa na kiełbasę nie było już czasu ani sił Po 10 godzinach pracy mięso było zapeklowane a po 4 dniach radość z wyrobów

 

post-46367-0-07975100-1384507812_thumb.jpg

 

Kolejna świnka i kolejna za każdym razem lepiej i szybciej mi to wychodziło

 

post-46367-0-50562300-1384508300_thumb.jpgpost-46367-0-72027100-1384508499_thumb.jpg

 

22 marca pierwszy salceson

 

Męża  w pracy koledzy pytali co ty jesz że tak obłędnie pachnie raz zaniósł im mały poczęstunek wrócił do domu z listą co kto by chciał i czy mogę dla nich to zrobić Czemu nie powiedziałam więcej mięsa przerobię szybciej dojdę do perfekcji Pewnego razu padły słowa zacznij wędzić Pomyślałam w tedy to nie dla mnie wędzarnia drzewo skąd ja to wezmę może kiedyś ale nie teraz , padło pytanie jak ci załatwimy beczkę i drzewo uwędzisz dla nas Bez wiary w to że to załatwią odpowiedziałam jasne że tak Za tydzień na ogródku miałam 2 beczki i drzewo i złość na siebie co mnie podkusiło powiedzieć tak Kolejne godziny czytania jaka wędzarnia z pomocą przyszedł kolego ANDYANDY i decyzja beczka będzie z paleniskiem bez kanału

cdn

Edytowane przez abratek

Świat jest na tyle duży, żeby zaspokoić potrzeby wszystkich. Ale zawsze będzie za mały, by zaspokoić chciwą jednostkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

renesi , jakobym Joannę Kathleen Rowling czytał...

 

czekam na ciąg dalszy - młodszym się staję chłonąc twe słowa ....

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Renesi zaczyna wędzić

 

Pierwsze moje wędzenie 24 marca 2012 roku na błędach Zbója Madeja uczyłam się wędzić bałam się strasznie że spalę moje szyneczki wiele godzin czytania wertowania forum jak wędzić Raz się rzekło do dzieła co wyjdzie to wyjdzie, pomyślałam że i tak będzie lepsze niż w sklepie Załadowałam całą beczkę  brat mój zamiast mi pomagać to lamentował ,,tyle mięsa zmarnuje na próbę włóż 2 pętka kiełbasy 1 boczek i szynkę ,, nie lubiąc się rozdrabniać uwędziłam wszystko pół świni wylądowało w beczce Po 8 godzinach wędzenia usłyszałam od brata ,, siostra jesteś wielka ,, Dziś patrząc na zdjęcia widzę gdzie popełniłam błędy co było źle ale w tedy mnie to strasznie cieszyło mimo mojego zadowolenia  z zazdrością patrzyłam tu na forum na piękne wędzonki innych i zawsze sobie powtarzałam ty też takie mieć będzieszpost-46367-0-73933100-1384510763_thumb.jpgpost-46367-0-24413500-1384510883_thumb.jpgpost-46367-0-24413500-1384510883_thumb.jpgpost-46367-0-20644400-1384510950_thumb.jpg

 

 

Za każdyma razem był lepiej 5 kwietnia

 

post-46367-0-37559700-1384511090_thumb.jpg

 

28 kwiecień

post-46367-0-29215800-1384511287_thumb.jpg post-46367-0-76869800-1384511474_thumb.jpg

 

31 maj

 

post-46367-0-10963600-1384511651_thumb.jpgpost-46367-0-21860600-1384511861_thumb.jpg

 

Długo się zastanawiałam czy zapisać się na szkolenie wiem wszystko moje wędlinki smakują Wygrała chęć poznania Bagno i Dziadka chciałam ich zobaczyć, porozmawiać ,przyjrzeć się komuś kto tyle pracy i serca  włożył w to forum za darmo czasem zamiast podziękowań usłyszeli coś nie miłego Dziadka mojego wielkiego nauczyciela nie było dane mi poznać kurs prowadzili Bagno i Wojtek Decyzja o uczestnictwie w kursie była mają najlepszą decyzją tam zostało mi udowodnione że tak naprawdę wiem może 40% Po długiej podróży w śniegu i zimnie nie łatwej podróży w końcu dotarłam do  Łaz

 

post-46367-0-50668900-1384512883_thumb.jpg

 

Zostałam u Andrzeja bardzo ale to bardzo miła przyjęta Jedząc gorącą zupkę pomidorową poczułam się jak w domu

cdn



Dodano: 15 listopad 2013 - 11:54


Dziękuję za miłe słowa

Edytowane przez abratek

Świat jest na tyle duży, żeby zaspokoić potrzeby wszystkich. Ale zawsze będzie za mały, by zaspokoić chciwą jednostkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoja historia przypomina mi moja drogę jaką podążam już od kilku lat:) Pewnie wielu naszych BiS tak zaczynało. Świetnie opowiedziana twoja przygoda czekam na ciąg dalszy.  :clap:  :clap:  :clap:

Człowiek na poziomie powinien trzymać się w pionie.

 

Moje wyroby: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/8179-sivona-wyroby-wlasne/

Pozdrawiam Sebastian tel. 508-365-569

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

renesi , pochwała od ziezielonego (naszej Masłowskiej) to jak Złote Pióro  od PenClubu..... :thumbsup:

 

a 31 maj 2 zdjęcie prawy górny róg to boczek rolowany x 2 ? pytam bo są dwa inne odcienie.... :devil:

 

                                                                         a czyta się

:clap: ......to tak jak Kubuś opowiadał Prosiaczkowi jak powstał miodek i dlaczego właśnie dla Niego..... :clap:

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkolenie w Łazach

 

Na kursie pojawiłam się w pażdzierniku  bardzo szybko wyłapywałam swoje błędy , nabywałam nowych umiejętności Z podziwem patrzyłam jak łatwo i szybko można rozebrać świnkę Ile ja się namęczyłam , by płetwę z łopatki usunąć a tu rachu ciachu i po ptokach  W moich wędlinach przeszkadzał mi zbyt intensywny zapach dymu Na moje pytanie dlaczego udzielili mi bardzo szybko odpowiedzi za gęsty dym , zbyt intensywnie wędzisz Prowadzący otworzyli wędzarnie i spytali tyle masz dymu w wędzarni , pomyślałam w tedy żarty sobie ze mnie robią gdzie ten dym prawie go nie ma To ja strażnik dymu dzielnie pilnowałam żeby było go jak najwięcej a oni mi mówią że tyle wystarczy Na całe szczęście nie miałam dekla do  wędzarni i moje półtorej beczki na łączeniu nie było dość szczelne , bo w tedy bym mogła powiedzieć ja nie wędziłam tylko dusiłam w dymie Wspaniałe chwile przeżyłam na kursie , poznałam wspaniałych ludzi  Po powrocie do domu zaczynałam na nowo uczyć się wędzić i praktykować nabytą wiedzę

 

post-46367-0-39774000-1384551648_thumb.jpg post-46367-0-00341900-1384551907_thumb.jpg

 

moja pierwsza lisiecka

 

post-46367-0-72193900-1384552096_thumb.jpg

 

kiełbasa szynkowa  w końcu zaczeła wyglądać jak szynkowa

pierwsza chorizo

 

post-46367-0-37856300-1384552611_thumb.jpg

 

Wędziłam peklowałam ,dzięki wam i razem z wami upiekłam mój pierwszy chleb na zakwasie post-46367-0-60230800-1384552919_thumb.jpg i tak mi mijał koleiny roczek z wami post-46367-0-33310800-1384552747_thumb.jpg

 

marzec 2013

 

post-46367-0-12866200-1384553082_thumb.jpgpost-46367-0-59838600-1384553158_thumb.jpg

 cdn

Edytowane przez abratek

Świat jest na tyle duży, żeby zaspokoić potrzeby wszystkich. Ale zawsze będzie za mały, by zaspokoić chciwą jednostkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:clap: Cóż ja mogę powiedzieć ?. Pięknie napisane czytając wydawało mi się, że to jestem ja, że się zmagam z tą połówka [tylko bez skojarzeń panowie-świni ] oj ciężko było. Pisz dalej czekam a Ciebie pozdrawiam :D  

Edytowane przez baca 48

Pozdrawiam Zbigniew  :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspominając mój pierwszy rok nauki zastanawiam się co było najtrudniejsze i dochodzę do wniosku że najtrudniejszą rzeczą dla mnie było podzielenie półtuszy Nie zapomnę nigdy mojej walki z odcięciem schabu od żeber Tu poszła w ruch piła pierwszy raz w moich rękach  Stałam z piłą  w ręku i myslałam gdzie w którym miejscu mam ciąć , bojąc się że będę miała plaster polędwicy odcięty z długości , wpadłam na pomysł że wpierw odetnę słoninę  wtedy widziałam gdzie polędwica się kończy i mogłam ciąć Na mokrym i śliskim stole tańczyło moje mięsko a ja walczyłam z odcięciem schabu na moją lewą rękę napierała powracająca słonina  a prawa dzielnie cięła to czego nie dałam rody przepiłować tłukłam młotkiem i żebra pękały W końcu udało mi się odciąć  polędwicę od kości Patrząc na zmasakrowany kawał polędwicy mówiłam sobie uratujesz ją A wyglądała jak w październiku dolina Gąsienicowa w ukochanych Tatrach  , kiedy to śnieg pokrywa wierzchołki gór a w dolinie trawy i roślinki mienią się w słońcu kolorami brązu Dziś już  nie kupuję półtuszy prościej jest dla mnie kupować oddzielnie kawałki mięsa takie i  ile  potrzebuję Gdybym miała dziś rozebrać półtusze z całą pewnością bym sobie poradziła i dłoni bym nie pocięła Nie umię  powiedzieć ile godzin spędziłam tu na forum czytając temat za tematem od początku do końca ale było to wiele godzin Telewizja , książki plotki z przyjaciółkami w kawiarni przy kawie to wszystko musiało poczekać bo ja miałam tylko czas na czytanie strony wędliny domowe , czasem usypiałam z laptopem na kolanach  W każdym temacie i w każdym komentarzu nawet nie na temat i czasem śmiesznym coś wyczytałam co potem było mi bardzo przydatne Kiedy po trzech dniach zaczeła mi mętnieć zalewa peklująca nie musiałam pytać i szukać ja wiedziałam dlaczego i co muszę zrobić i jak to zrobić W tedy kiedy rozkroiłam szynkę a ona mrugnęła mi szarym oczkiem też wiedziałam gdzie był błąd z lenistwa jej nie zrobiłam nastrzyku i z lenistwa jej nie obracałam a kolor zalewy kontrolowałam prze 8 dni przez przezroczysty pojemnik Przecież tyle było pisane o nastrzyku o obracaniu i o tym że musi mięsko być całe za nużone Dziś już leniem nie jestem a szyneczka niech sobie mruga szarym oczkiem innym nie mnie W tedy kiedy nakupiłam mięsa i w lodówce brakło mi miejsca wiedziałam że sobie i z tym poradzę , bo czytałam że można poratować się zamrożoną wodą w butelkach i moje mięsko bez żadnych przeszkód dotrwało do czasu wędzenia Pamiętam jak się cieszyłam gdy ktoś zadawał pytanie a ja znałam odpowiedź Tak zaowocowała moja chęć czytania tematów od deski do deski Zmieniały się pory roku a ja byłam bogatsza o nowe doświadczenia Teraz mogę z czystym sumieniem powiedzieć potrafię to zrobić i już nie patrzę z zazdrością na innych wyroby , choć wiem że dużo mi brakuje do mistrzów tego forum

Moja ciężka praca mój upór a przede wszystkim ta wspaniała strona skarbnica wiedzy , forumowicze którzy doradzają , pokazują co robią i jak robią , tłumacząc czasami jak krowie na granicy  zaowocowała i dziś mam takie wędzonki

9 listopad 2013

post-46367-0-51750300-1384763185_thumb.jpgpost-46367-0-81999700-1384763114_thumb.jpg

Więcej zdjęć nie zdążyłam zrobić moje wędlinki zbyt szybko zmieniają właściciela

 

Świat jest na tyle duży, żeby zaspokoić potrzeby wszystkich. Ale zawsze będzie za mały, by zaspokoić chciwą jednostkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wspominając mój pierwszy rok nauki zastanawiam się

Reniu,

wzruszyłam się czytając Twoje wspomnienia.

Twoja historia powinna być przeczytana przez Początkujących przed Akademią Dziadka. Umocni ich w słuszności poszukiwania wartościowej wiedzy.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Reniu, wzruszyłam się czytając Twoje wspomnienia. Twoja historia powinna być przeczytana przez Początkujących przed Akademią Dziadka. Umocni ich w słuszności poszukiwania wartościowej wiedzy.

Nie powinienem, ale muszę po prostu   :clap: no i czapka z głowy, pozdrawiam :D

Pozdrawiam Zbigniew  :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

         Podziękowań nadszedł czas

W pierwszej kolejności chcę podziękować Maxellowi i Vtecowi za tą stronę że jest darmowa i dostępna dla wszystkich , za to że się nie poddali i ciągną to dalej , za to że nie ulegli i nie przestali działać jak inni którzy z nimi zaczynali , przyjaciele  odwracali się plecami , odchodzili zakładając nowe fora w których oczerniali założycieli i forum wędliny domowe , za to nowe forum które daje wiele możliwości trochę trzeba się nauczyć by móc na nim swobodnie się poruszać Dla mnie jesteście wspaniałymi ludźmi o dobrym sercu a takich na świecie jest nie wielu Ogromne podziękowania dla tych wszystkich którzy pomagają prowadzić i tworzyć forum dla tych którzy wspierają to forum finansowo , bo bez was może dziś by nie było tak wspaniałego portalu Dziadku jesteś wielki nauczyłeś mnie z pomocą innych wszystkiego co dziś potrafię zrobić dziękuję ci z całego serca  Dziękuję koledze Bagno i Wojtkowi to oni na szkoleniu pokazali mi gdzie i ile popełniałam błędów Dziękuję wam wszystkim którzy macie swoje tematy tam dzielicie się swoją wiedzą oraz tym początkującym którzy zakładają swoje tematy i pokazują jak stawiają pierwsze kroki W wszyscy nauczyliście mnie jak robić wędliny na waszych błędach się uczyłam , choć własne też popełniałam Wiem że czasem coś napiszę zanim pomyślę co napisałam to ja to już wyślę  , jeśli kogokolwiek kiedyś uraziłam z całego serca przepraszam nie było to moim zamiarem zawsze mam na uwadze dobro tego forum , które znaczy dla mnie bardzo wiele Dzięki wam uczyłam się robić wędliny , dzięki wam jestem dziś tu gdzie jestem i mam czas robić to co kocham mam zajęcie w jakim dobrze się czuję  Ta strona mnie osobiście pomogła dużo Pozwoliła mi przetrwać czas kiedy szukałam pracy a każda oferta była po niżej moich oczekiwań ta strona nie pozwoliła mi się zamartwiać matko co ja pocznę mając 30 lat plus wat :) ja miałam inne zmartwienia czy z gara wyjmę pyszną parzoną wędlinkę i wiele radości gdy inni mówili jakie to jest pyszne gdy przychodzili kolejny i kolejny raz i nie mogli się nadziwić że tak szybko i takie postępy robię To inni nie pozwolili mi iść powoli a wy wszyscy w tym mi pomagaliście Bez was dziś może bym znów pracowała w piekarni a może bym sprzątała hotelowe pokoje A tak pracuje w domu jestem sama sobie szefem gotuje , piekę , wędzę mimo że nie zarabiam nawet 1/2 tego co w piekarni w której przepracowałam 8 lat i nawet raz mi nie podziekoawli za nadgodziny za poświęcenie to i tak jestem szczęśliwa bo robię to co lubię Pieniądze to nie wszystko radość z wykonywanej pracy jest ponad to a jeszcze większą radością jest to jak klient jest zadowolony , jak dzwonią i pytają czy to pyszne obiadki pani Renatki albo czy to Pani Renatka co ma pyszne wędlinki Dzięki wam praca mnie znalazła a nauka nie kosztowała mnie prawie  nic  Bywała bym mogła kupić kolejne mięso musiałam sięgać po oszczędności  w tedy zapłatą dla mnie była radość klienta i to że mogłam praktykować Nie umiem tego wyrazić w słowach i nie wiem jak mam wam wszystkim podziękować za to co zrobiliście dla mnie Napisze tylko że dziękuję jeszcze raz z całego serca i nisko sie kłaniam przed wami

 

Chciałabym jeszcze podziękować Abratkowi za pomoc w moim kąciku i poprawienie tematów by wyglądały ładnie , czytelnie i przejrzyście Bardzo ładnie to zrobiłeś dziękuję bardzo

Świat jest na tyle duży, żeby zaspokoić potrzeby wszystkich. Ale zawsze będzie za mały, by zaspokoić chciwą jednostkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EANNA pewnie powinien każdy zacząć od czytania zanim zacznie zadawać pytania bądż popełniać błędy , ale nie każdy ma na to czas ja go miałam By nie zwariować od słuchania innych co ta ja takiego nie zrobiłam jakiej to ja pracy nie zostawiłam hm pracy która tylko mi dobre  pieniądze dawałam wolałam czytać wędliny domowe A im więcej czytałam , praktykowałam dochodziłam do wniosku że słuszną podjełam decyzje Zaczynałam doceniać pracę innych jaką włożyli w to forum i ich podziwiać Dla tego z całego serca popieram inicjatywę Mira niech Zosia zacznie od prostych przepisów a z czasem dojrzeje do tych bardziej trudnych

Andrzejuk ty jesteś na mojej liście osób którym bym chciała osobiście podziękować i uściskać , więc jest szansa że kiedyś spróbujesz :)

Karoluszymczak reklamowy poeto ogromny zaszczyt to dla mnie że ci się spodobała to co napisałam

Dziękuję wam wszystkim za miłe słowa

Świat jest na tyle duży, żeby zaspokoić potrzeby wszystkich. Ale zawsze będzie za mały, by zaspokoić chciwą jednostkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Andrzejuk ty jesteś na mojej liście osób którym bym chciała osobiście podziękować i uściskać ,

 

 

  Już się cieszę i wiem że cierpliwość zawsze popłaca  .  :D :D

 

 

   Pozdrowienia i do zobaczenia na zadymionym szlaku  . :D  :D

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.