Skocz do zawartości

Boczek wędzony, parzony - Miro.


miro

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

lepiej zapeklować go w samej soli.Czy brak peklosoli w solance w jakiś sposób obniża walory smakowe lub wygląd boczku?

Pekluje się w peklosoli lub z jej dodatkiem. W samej soli lub solance na samej soli po prostu się wysala.

Nitryt zawarty w peklosoli utrwala czerwony kolor mięsa. Boczek wyłącznie solony będzie miał szarawy kolor. Chociaż warstwa zewnętrzna będzie wybarwiona na skutek działania dymu.

Nitryt pełni jeszcze inne funkcje: działa bakteriostatycznie oraz wpływa na smak.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 56
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

 

 

Dlatego zastanawiam się czy skoro chcę boczek poddać obróbce termicznej(smażeniu) czy nie lepiej zapeklować go w samej soli.
ze wspomnianych względów byłoby to wskazane,

w samej soli to jest solenie a nie peklowanie...

 

 

 

Czy brak peklosoli w solance w jakiś sposób obniża walory smakowe lub wygląd boczku?
w odczuciu konsumentów tak...

po pierwsze brak tzw. aromatu peklowniczego

po drugie brak prawidłowego wybarwienia...

 

Proponuję zrobić sobie różne wersje (z parzeniem i bez... z peklosolą i bez) i porównać wyniki

pamiętając jednak że peklosól to nie tylko wybarwienie ale również zabezpieczenie  wyrobu

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Proponuję zrobić sobie różne wersje (z parzeniem i bez... z peklosolą i bez) i porównać wyniki pamiętając jednak że peklosól to nie tylko wybarwienie ale również zabezpieczenie wyrobu

 

Na samej soli, najpierw szare, po trzech dniach robi się zielone, no chyba, że soli jest dużo. Tak, że z tym soleniem, to do szybkiego spożycia wyrób jest dobry.  :cool:   

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tak, że z tym soleniem, to do szybkiego spożycia wyrób jest dobry. :cool:
i takaż była myśl w ostatnim zdaniu ;)
Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Gdzie można kupic termometr z gwizdkiem

 

Że z czym, z gwizdkiem ?

Takiego nie widziałem. :D  

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka stron wcześniej ,, elektra,, napisała ; @jumbo,Zosia to nie "blondynka" to poczatkujaca ale myslaca i chcaca sie rozwijac, tak ja to odbieram . Mam termometry 2 a nawet juz i trzeci z "gwizdkiem" co bym nie latala do gara i patrzyla kiedy moja wedlina osiagnela odpowiednia temp!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie chodzi o typowy gwizdek, tylko o termometr elektroniczny z alarmem.  ;)

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic tylko na Alledrogo poszukać.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokladnie taki wlasnie elektra ma na mysli tylko nie mogla nazwy po polsku znalesc :) dlatego napisalam z "gwizdkiem"

mam cos w tym rodzaju 

http://www.ikea.com/se/sv/catalog/products/20103016/

Edytowane przez electra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Mikami oo taki tez by mi sie przydal   :) chociaz temperature mam gorzej  ustawic zeby nie rosla niz spadala :)

Edytowane przez electra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie ustrojstwo to pewnie u ojca by sie znalazlo ,tylko zawsze za duzo zachodu ,ja robie male ilosci wiec jak pobiegam od kapa do kuchni to tylko na tusze dobrze mi zrobi :tongue:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

mnie martwi zakres temperatur pracy : -10* - 60*, a co jak u nas jest -20* zimą, albo i więcej ?? chować do domku czy da radę na takim mrozie przez cały rok ??

co do termometrów elektronicznych z sondą, to myślę że dobrze by było dopisywać info że należy uszczelnić sondę, tak aby nowe osoby nie zniszczyły ich sobie przy pierwszym parzeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro regulator pracuje to znajduje sie w miejscu "ogrzewanym" i temperatura nawet przy -30 nie będzie poniżej granicznej oczywiście nie powinno tego typu urządzenie stale być przetrzymywane w tak skrajnych warunkach bo szlak je trafi i to oczywiste ...

Takie termometru bezprzewodowego również nie zostawisz na zewnątrz tylko czujka może tam przebywać ;) 

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Moje pierwsze mięso na wędzonki (boczek, szynki, karki, polędwica) nastawiłem na peklowanie na 13 dni w/g tabeli z forum, jeszcze powinny się peklować 2 dni ale temperatura grudniowa jaką obecnie mamy nie należy do najzimniejszych. Trzymam mięso w piwnicy w spiżarni temperatura przez te dni wynosiła 6-7 st. C jak na dworze było 0 stopni, lub bliskie tej temperaturze. Od dwóch dni zaobserwowałem, że temperatura wzrosła do 9 st. C. Zastanawiam się czy powinienem wystawić mięso na balkon, gdzie temperatura jest ok 4-5 stopni? Zalewa jest ok nie kleista nie wyczuwa się nieprzyjemnego zapachu. Nie chciałbym aby przez te dwa dni coś się schrzaniło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście trzymam mięsko na balkonie, termometr w dzień pokazuje 7 stopni w nocy spada do 3 , wędzenie w poniedziałek :)

„Ciężka praca i brak rozrywek sprawiają, że będziesz cholernym nudziarzem, a twoja żona bogatą wdową.” Edward Evan Evans-Pritchard. Pamiętajcie o wypoczynku!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda jest bardzo sprzyjająca do peklowania i obciekania, można śmiało przy tych temperaturach zostawić mięso na balkonie. Życzę udanych wędzonek :thumbsup:

„Ciężka praca i brak rozrywek sprawiają, że będziesz cholernym nudziarzem, a twoja żona bogatą wdową.” Edward Evan Evans-Pritchard. Pamiętajcie o wypoczynku!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak powieszę mięso,  szynki, karczek, schab, boczek do wędzarki i już się osuszy a później zacznie wędzić, to biorąc pod uwagę czas wędzenia dla każdego z mięs muszę wbijać termometr i sprawdzać w środku czy jest już odpowiednia temperatura? Bo poledwica zapewne szybciej osiągnie temperaturę niż szynka, boczek szybciej niż kark. Czy wędzić wszystko dany czas a jak złapie odpowiedniego koloru, to wyjąć a sparzenie dokończy cały proces?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.