Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Peklowanie próżniowe.

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

#1 Bandolini

Bandolini

Stały bywalec

• Zbanowani
  • 358 postów
  • Miejscowośćnie za duża, nie za mała a w sam raz by cieszyć się życiem, wśród śpiewu ptaków. Bo tu i trawa zieleńsza i kwiaty bardziej pachnące a i słońce bardziej świeci.

• Mój kącik kuchenny

Napisano 19 lis 2013 - 10:51

Czy ktoś z Was peklował mięso w workach próżniowych? Chodzi mi głównie o całe mięśnie i sposób ich przygotowania oraz o warunki peklowania (temperatura, czas).

Wydaje mi się, że gdyby zapeklować na sucho cały mięsień i włożyć go do worka i zamknąć próżniowo to w temperaturze pokojowej można by taki mięsień szybko zapeklować, rezygnując z peklowania na mokro. 

Co o tym myślicie?

#2 login

login

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 139 postów
  • Miejscowośćkuj-pom

Napisano 19 lis 2013 - 11:34

Jedynie co słyszałem to o próżniowej impregnacji drewna, która przyspiesza proces impregnacji i lepsze wnikanie impregnatu w strukturę drewna. Może i próżnia + temperatura dałaby oczekiwany przez ciebie efekt, ale myślę że gdyby to było takie proste to branża wędliniarska już dawno wykorzystywała to na skalę przemysłową. 

Użytkownik login edytował ten post 19 lis 2013 - 11:36

#3 Bandolini

Bandolini

Stały bywalec

• Zbanowani
  • 358 postów
  • Miejscowośćnie za duża, nie za mała a w sam raz by cieszyć się życiem, wśród śpiewu ptaków. Bo tu i trawa zieleńsza i kwiaty bardziej pachnące a i słońce bardziej świeci.

• Mój kącik kuchenny

Napisano 19 lis 2013 - 11:38

Myślę, że dla przemysłu byłby to sposób mało opłacalny.

#4 Maxell

Maxell

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 26577 postów
  • MiejscowośćBełchatów

Napisano 19 lis 2013 - 11:43

O ile pamiętam, Kolega Myth eksperymentował z solankowaniem ryb w woreczkach strunowych.

Użytkownik Maxell edytował ten post 19 lis 2013 - 11:43

#5 sverige2

sverige2

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 4950 postów
  • MiejscowośćCiechocinek - Polska / Lund - Szwecja

Napisano 19 lis 2013 - 11:50

Ja pisałem już o tym. Robię to od dawna. Pekluję próżniowo mięso na kiełbasy. Po klasyfikacji, mieszam z peklosolą na sucho i pakuję próżniowo, każdy rodzaj do oddzielnego woreczka. Trzymam worki w lodówce, nawet kilkanaście dni jeżeli tak akurat mi pasuje. Kiełbasy są super a mięsko kruchutkie.

#6 Bandolini

Bandolini

Stały bywalec

• Zbanowani
  • 358 postów

• Mój kącik kuchenny

Napisano 19 lis 2013 - 12:06

Ja pisałem już o tym. Robię to od dawna. Pekluję próżniowo mięso na kiełbasy. Po klasyfikacji, mieszam z peklosolą na sucho i pakuję próżniowo, każdy rodzaj do oddzielnego woreczka. Trzymam worki w lodówce, nawet kilkanaście dni jeżeli tak akurat mi pasuje. Kiełbasy są super a mięsko kruchutkie.

Ja też pekluję w workach pokrojone w kawałki mięso ale bez odsysania powietrza, zwyczajnie je mocno ściskam z zawartością. Ale tylko na 2-3 dni i też w lodówce.

Ciekawi mnie jednak, jak wcześniej napisałem, czy zapeklowany w próżni cały mięsień przejmie w całym swoim przekroju sól/peklosól i w jakim czasie by mięso się nie zepsuło oraz czy temperatura pokojowa przyspieszy ten proces.

Myślałem też o wcześniejszym potraktowaniu mięśnia tym przyrządem 

300_250_productGfx_137016f49a0ec82b5b876

#7 sverige2

sverige2

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 4950 postów

Napisano 19 lis 2013 - 12:10

Po odessaniu powietrza bywało że trzymałem i trzy tygodnie, z doskonałym rezultatem. Nic nie stoi na przeszkodzie zapakować i spróbować. Robię tak też z mniejszymi kawałkami mięsa, zalewam wodą z solą peklującą, lecz zgrzewam bez odsysania i jest OK.
Znacznie lepsza metoda niż trzymanie pojemników lodówce. Worki leżą sobie jeden na drugim.

Użytkownik sverige2 edytował ten post 19 lis 2013 - 12:12

#8 reda

reda

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 69 postów
  • MiejscowośćPL

Napisano 19 lis 2013 - 16:11

Był już chyba kiedyś temat peklowania próżniowego poruszany i była też mowa o możliwości rozwinięcia się pałeczek jadu kiełbasianego (brak tlenu). Czy ktoś z fachowców (a takich tu przecież nie brak) mógłby definitywnie temat rozstrzygnąć? Czy solenie w takim stężeniu jakiego używamy jest w stanie "ubić" botulinę?

#9 sverige2

sverige2

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 4950 postów

Napisano 19 lis 2013 - 16:29

W Szwecji, powszechnie stosuje się w handlu, peklowane pakowane próżniowo mięso wieprzowe. Wczoraj kupiłem w Lidlu np. golonkę wieprzową peklowaną, o wadze 1,6 kg.pzdatność (najlepiej spożyć przed) 30-11 2013. W ten sposób kupuję też boczek, który później wędzę, lub nawet używam do kiełbas, tak białych, jak i wędzonych.Firma która przygotowała golonkę, nazywa się -"MOAB" Marsvägen 5, Kumla-. Svensony przecie nie głupcy, i wiedzą chyba co robią ? Aktualnie konsumuję salceson, przygotowony przy dużym udziale takiej golonki.

Użytkownik sverige2 edytował ten post 19 lis 2013 - 16:36

#10 ziezielony

ziezielony

Weteran

• **VIP**
  • 2210 postów

Napisano 19 lis 2013 - 16:47

Była próba z peklowaniem na sucho w pojemniku z pompką- ala parma...

Ktoś jednak wspomniał o jadzie, kolejności, cierpliwości i się wycofałem (przerwałem)...

Działaj Bandolini, pokombinuj w kierunku zwiększania ciśnienia :thumbsup:

#11 reda

reda

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 69 postów
  • MiejscowośćPL

Napisano 19 lis 2013 - 16:56

Nikt nie twierdzi że są niespełna rozumu, ale:

-czy mięsko pakowane jest próżniowo już po upeklowaniu czy też dostaje swoją dawkę i do wora

-jak wiadomo azotany i azotyny (ale też sól) ubijają jad kiełbasiany, ale pytanie w jakim stężeniu. Czy stosowane przez niektórych obniżone dawki peklosoli na rzecz soli nie są zbyt niskie aby sobie z tym tematem poradzić?

#12 electra

electra

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 5383 postów
  • MiejscowośćSztokholm

Napisano 19 lis 2013 - 17:00

sverige2 nie zapominaj jeszcze o ozorach zarowno wieprzowych jak i wolowych .ja wlasnie sie zastanawiam czy kupic te peklowane  ozory do zrobienia bloku ozorkowego :question:

#13 sverige2

sverige2

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 4950 postów

Napisano 19 lis 2013 - 17:02

Oto gotowa, surowa peklowana golonka, a poniżej szynka. Tysiącami sprzedawana w okresie przedświątecznym. poniżej tych produktów również szynka gotowana. Piszę wyjaśnienie aby nie było nieporozumień.

Szynka i golonka są surowe, peklowane na mokro.

http://www.moab.se/?page_id=99

Dawki peklosoli są takie że mięso pięknie wybarwione i dosyć mocno słone.

Ps.Electro, kupuj śmiało, na pewno będzie OK. Opłucz je tylko dobrze po wyjęciu z opakowania.

Użytkownik sverige2 edytował ten post 19 lis 2013 - 17:07

#14 Bandolini

Bandolini

Stały bywalec

• Zbanowani
  • 358 postów

• Mój kącik kuchenny

Napisano 19 lis 2013 - 17:24

pokombinuj w kierunku zwiększania ciśnienia

Właśnie o tym myślałem. Pakowarki próżniowe mają małą moc odsysania, wymyśliłem więc by odsysać powietrze tym:

Załączony plik  pump.jpg   12,65 KB   33 Ilość pobrań

Już wcześniej używałem pompki odsysającej ale o mniejszej mocy. Problemem jest dorobienie odpowiedniej końcówki i zacisku na worek w trakcie pompowania oraz ostateczne, szczelne  zamknięcie worka. Ale dotąd jakoś sobie dawałem radę i pakowarkę miałem prawie za free :)

#15 ziezielony

ziezielony

Weteran

• **VIP**
  • 2210 postów

Napisano 20 lis 2013 - 12:43

Grzebałem w odmętach, szukałem czegoś innego i trafiłem na: https://wedlinydomow...owym-prozniowe/

#16 electra

electra

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 5383 postów
  • MiejscowośćSztokholm

Napisano 20 lis 2013 - 13:00

@sverige2,

ja ozory caly czas te peklowane kupuje , bo ja uwielbiam w galarecie, golonki i  szynki tez  

tylko sie zastanawialam czy nie kupic swiezych ozorow i sama nie zapeklowac bo cena polowe nizsza:-)))

Użytkownik electra edytował ten post 20 lis 2013 - 13:01

#17 yogi

yogi

Entuzjasta forum

• Użytkownicy
  • 729 postów
  • MiejscowośćBergkamen BRD

Napisano 20 lis 2013 - 14:32

Peklowanie w workach prozniowych to powszechnie stosowana metoda wsrod kolegow masarzy hobbystow w Niemczech. Oni uwazaja ze jest to najlepsza i najskuteczniejsza metoda peklowania.

#18 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 13850 postów

Napisano 20 lis 2013 - 14:39

Peklowanie czy przechowywanie zapeklowanego mięsa do odsprzedaży ?

#19 sverige2

sverige2

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 4950 postów

Napisano 20 lis 2013 - 14:58

tylko sie zastanawialam czy nie kupic swiezych ozorow i sama nie zapeklowac bo cena polowe nizsza:-)))

A to małe nieporozumienie nastąpiło, więc skoro tak, to się nie zastanawiaj ani chwili, i pekluj sama. Ja kupuję gotowe peklowane mięsa wtedy, kiedy są na promocji, bo wtedy są tańsze od świeżych, w przeciwny razie pekluję sam.

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#20 TOSHIBA

TOSHIBA

Weteran

• Użytkownicy
  • 2031 postów
  • MiejscowośćZürich / Poznań

Napisano 20 lis 2013 - 18:37

Parę lat temu prezentowałem peklowanie workach z odpompowanym powietrzem ( o próżni nie pisze bo jest niewykonalna).

Wieli Kolegów straszyło mnie rożnymi niebezpieczeństwami, jak widzisz żyje i mam się dobrze, a i robota prostsza i mniej miejsca w  lodowce potrzeba, dotyczy to mies i ryb oczywiście.

Oczywiście nie znaczy to że jest to lepsze od glinianych garnków, drewnianych łyżek, maszynek ręcznych  i rożnych takich tradycyjnych gadgetów :)

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych