Skocz do zawartości

Peklowanie próżniowe.


Bandolini

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś z Was peklował mięso w workach próżniowych? Chodzi mi głównie o całe mięśnie i sposób ich przygotowania oraz o warunki peklowania (temperatura, czas).

Wydaje mi się, że gdyby zapeklować na sucho cały mięsień i włożyć go do worka i zamknąć próżniowo to w temperaturze pokojowej można by taki mięsień szybko zapeklować, rezygnując z peklowania na mokro. 

Co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedynie co słyszałem to o próżniowej impregnacji drewna, która przyspiesza proces impregnacji i lepsze wnikanie impregnatu w strukturę drewna. Może i próżnia + temperatura dałaby oczekiwany przez ciebie efekt, ale myślę że gdyby to było takie proste to branża wędliniarska już dawno wykorzystywała to na skalę przemysłową. 

Edytowane przez login

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.

Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile pamiętam, Kolega Myth eksperymentował z solankowaniem ryb w woreczkach strunowych.

Edytowane przez Maxell

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pisałem już o tym. Robię to od dawna. Pekluję próżniowo mięso na kiełbasy. Po klasyfikacji, mieszam z peklosolą na sucho i pakuję próżniowo, każdy rodzaj do oddzielnego woreczka. Trzymam worki w lodówce, nawet kilkanaście dni jeżeli tak akurat mi pasuje. Kiełbasy są super a mięsko kruchutkie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pisałem już o tym. Robię to od dawna. Pekluję próżniowo mięso na kiełbasy. Po klasyfikacji, mieszam z peklosolą na sucho i pakuję próżniowo, każdy rodzaj do oddzielnego woreczka. Trzymam worki w lodówce, nawet kilkanaście dni jeżeli tak akurat mi pasuje. Kiełbasy są super a mięsko kruchutkie.

 

Ja też pekluję w workach pokrojone w kawałki mięso ale bez odsysania powietrza, zwyczajnie je mocno ściskam z zawartością. Ale tylko na 2-3 dni i też w lodówce.

Ciekawi mnie jednak, jak wcześniej napisałem, czy zapeklowany w próżni cały mięsień przejmie w całym swoim przekroju sól/peklosól i w jakim czasie by mięso się nie zepsuło oraz czy temperatura pokojowa przyspieszy ten proces.

Myślałem też o wcześniejszym potraktowaniu mięśnia tym przyrządem 

 

http://a-bis.pl/environment/cache/images/300_250_productGfx_137016f49a0ec82b5b876eff752a7305.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po odessaniu powietrza bywało że trzymałem i trzy tygodnie, z doskonałym rezultatem. Nic nie stoi na przeszkodzie zapakować i spróbować. Robię tak też z mniejszymi kawałkami mięsa, zalewam wodą z solą peklującą, lecz zgrzewam bez odsysania i jest OK.

Znacznie lepsza metoda niż trzymanie pojemników lodówce. Worki leżą sobie jeden na drugim.

Edytowane przez sverige2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był już chyba kiedyś temat peklowania próżniowego poruszany i była też mowa o możliwości rozwinięcia się pałeczek jadu kiełbasianego (brak tlenu). Czy ktoś z fachowców (a takich tu przecież nie brak) mógłby definitywnie temat rozstrzygnąć? Czy solenie w takim stężeniu jakiego używamy jest w stanie "ubić" botulinę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Szwecji, powszechnie stosuje się w handlu, peklowane pakowane próżniowo mięso wieprzowe. Wczoraj kupiłem w Lidlu np. golonkę wieprzową peklowaną, o wadze 1,6 kg.pzdatność (najlepiej spożyć przed) 30-11 2013. W ten sposób kupuję też boczek, który później wędzę, lub nawet używam do kiełbas, tak białych, jak i wędzonych.Firma która przygotowała golonkę, nazywa się -"MOAB" Marsvägen 5, Kumla-. Svensony przecie nie głupcy, i wiedzą chyba co robią ? Aktualnie konsumuję salceson, przygotowony przy dużym udziale takiej golonki.

Edytowane przez sverige2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Była próba z peklowaniem na sucho w pojemniku z pompką- ala parma...

Ktoś jednak wspomniał o jadzie, kolejności, cierpliwości i się wycofałem (przerwałem)...

Działaj Bandolini, pokombinuj w kierunku zwiększania ciśnienia :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie twierdzi że są niespełna rozumu, ale:

-czy mięsko pakowane jest próżniowo już po upeklowaniu czy też dostaje swoją dawkę i do wora

-jak wiadomo azotany i azotyny (ale też sól) ubijają jad kiełbasiany, ale pytanie w jakim stężeniu. Czy stosowane przez niektórych obniżone dawki peklosoli na rzecz soli nie są zbyt niskie aby sobie z tym tematem poradzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sverige2 nie zapominaj jeszcze o ozorach zarowno wieprzowych jak i wolowych .ja wlasnie sie zastanawiam czy kupic te peklowane  ozory do zrobienia bloku ozorkowego :question:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto gotowa, surowa peklowana golonka, a poniżej szynka. Tysiącami sprzedawana w okresie przedświątecznym. poniżej tych produktów również szynka gotowana. Piszę wyjaśnienie aby nie było nieporozumień.

Szynka i golonka są surowe, peklowane na mokro.

http://www.moab.se/?page_id=99

Dawki peklosoli są takie że mięso pięknie wybarwione i dosyć mocno słone.

Ps.Electro, kupuj śmiało, na pewno będzie OK. Opłucz je tylko dobrze po wyjęciu z opakowania.

Edytowane przez sverige2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pokombinuj w kierunku zwiększania ciśnienia

 

 

Właśnie o tym myślałem. Pakowarki próżniowe mają małą moc odsysania, wymyśliłem więc by odsysać powietrze tym:

 

post-58204-0-75776700-1384878224_thumb.jpg

 

Już wcześniej używałem pompki odsysającej ale o mniejszej mocy. Problemem jest dorobienie odpowiedniej końcówki i zacisku na worek w trakcie pompowania oraz ostateczne, szczelne  zamknięcie worka. Ale dotąd jakoś sobie dawałem radę i pakowarkę miałem prawie za free :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sverige2,

ja ozory caly czas te peklowane kupuje , bo ja uwielbiam w galarecie, golonki i  szynki tez  

tylko sie zastanawialam czy nie kupic swiezych ozorow i sama nie zapeklowac bo cena polowe nizsza:-)))

Edytowane przez electra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Peklowanie czy przechowywanie zapeklowanego mięsa do odsprzedaży ?

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

tylko sie zastanawialam czy nie kupic swiezych ozorow i sama nie zapeklowac bo cena polowe nizsza:-)))

A to małe nieporozumienie nastąpiło, więc skoro tak, to się nie zastanawiaj ani chwili, i pekluj sama. Ja kupuję gotowe peklowane mięsa wtedy, kiedy są na promocji, bo wtedy są tańsze od świeżych, w przeciwny razie pekluję sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę lat temu prezentowałem peklowanie workach z odpompowanym powietrzem ( o próżni nie pisze bo jest niewykonalna).

Wieli Kolegów straszyło mnie rożnymi niebezpieczeństwami, jak widzisz żyje i mam się dobrze, a i robota prostsza i mniej miejsca w  lodowce potrzeba, dotyczy to mies i ryb oczywiście.

Oczywiście nie znaczy to że jest to lepsze od glinianych garnków, drewnianych łyżek, maszynek ręcznych  i rożnych takich tradycyjnych gadgetów :)

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

TOSHIBA napiszesz coś więcej  o tym peklowaniu, np:

jakiej grubości kawałki możemy tak zapeklować, skraca to czas peklowania, wydłuża ? smak, soczystość,

Ta metoda byłaby idealna, bo nie ma tyle zamieszania, szukania odpowiedniego naczynia, odchodzi wyliczanie wody i inne takie,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.