Skocz do zawartości

Centrum eksperyment


tusiaczek

Rekomendowane odpowiedzi

Kulinarnyj eksperimient budziet...  :cool:

Jakiś czas temu dostałem w prezencie od Saszki rosyjską wojenną rację żywnościową. W sumie mieliśmy ją rozpakować za tydzień na spływie ale mój Bartek tak mi chodził i smędził że chcac nie chcąc musiałem dziecku zrobić radochę i pozwoliłem mu dzisiaj ją otworzyć... Jakież było zdziwienie dziecka jak w zasadzie nic z paczuszki nie wydało mu się znajome... z całej gamy wybrał sobie jedynie batonik z owoców liofilizowanych i sucharki  :laugh: Jak zacząłem mu czytać bukwy z opakowań to mina mu coraz bardzie rzedła zwłaszcza jak doszedłem do ikry z owaszczi, przy Dobrym Jutro zdębiał  :tongue: Jednak koniec końców otwierać będziemy na spływie bo burżuazyjne dziecko nic sobie z proletariackiego menu nie wybrało   :cool:

 

post-44979-0-39156700-1457857033_thumb.jpg

 

post-44979-0-48928200-1457857038_thumb.jpg

 

post-44979-0-66283700-1457857045_thumb.jpg

 

post-44979-0-64121400-1457857076_thumb.jpg

 

post-44979-0-00136100-1457857097_thumb.jpg

"Trzeba się spieszyć z robotą, póki się ma na nią ochotę..."

Tatuś Muminka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Wczoraj w ramach testowania szpadek zrobiłem coś a`la adana kebap. Przy okazji kilka innych rzeczy bo jak już testować to na szeroko :)

Adana z samej wołowiny ze świeżą kolendrą, czosnkiem, świeżą papryczką chilli, cebulką i pieprzem z mieloną kolendrą - wyrabiane aż puściło klej i wtedy na szpadki , pieczarki faszerowane wołowo-wieprzowym mielonym z imbirem i świeżą miętą, do tego boczek w plastrach i szaszłyki z podudzi kurczaka w dwóch marynatach, imbir chilli i miodowo czosnkowej. Przy okazji testowałem sąsiadów czy im grill na balkonie nie przeszkadza ale wychodzi na to ze nie...  :cool:

 

post-44979-0-42818000-1469361223_thumb.jpg

 

post-44979-0-45342500-1469361231_thumb.jpg

 

post-44979-0-20462200-1469361235_thumb.jpg

"Trzeba się spieszyć z robotą, póki się ma na nią ochotę..."

Tatuś Muminka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

 

 

Wellingtona mnie się zachciało.
:thumbsup: 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jakiś czas temu dopracowałem tak dokładnie pod nasze gusta przepis na pulled porka... 

Całkowitym przypadkiem podkuszony przez Gonza stałem się dumnym posiadaczem wolnowaru. Jestem zachwycony tym ustrojstwem bo usprawnia mi kilka rzeczy które robiłem ale musiałem pilnować. Z wolnowarem robi się samo...

Podaję przepis na nasze ulubione mięsiwo do hambuksów... na bułeczce z serem, warzywami i np relishem z jalapeno nie ma sobie równych...

Składniki:
około 1,5 kg łopatki
1 cebula pokrojona w kostkę
1 butelka (ca 250ml) sosu BBQ
1 pokrojony ząbek czosnku 
2 łyżki brązowego cukru
1 kostka bulionu rozpuszczona w połowie szklanki wody
1 łyżka żółtej musztardy
2 łyżeczki sosu Worcester
2 łyżeczki suszonego tymianku
2 łyżki octu jabłkowego (lub innego owocowego)
pół łyżeczki chilli w proszku

Wszystkie składniki wrzucamy do misy wolnowara i mieszamy. Wkładamy łopatkę i dokładnie obtaczamy w sosie.
Wolnowar ustawiamy na 4-5 godzin w trybie High. Po tym czasie dwoma widelcami szarpiemy mięso w misie na włókna i łączymy je z sosem. Jeżeli sosu jest za dużo zostawiamy jeszcze na jakieś 30-60 minut ze zdjętą pokrywką aż się sos zredukuje i zagęści co jakiś czas mieszając.
A potem hulaj dusza... 

 

 

Właśnie nastawiłem kolejną porcję więc zapewne po południu zdjęcia jakieś będą... no chyba żebym nie zdążył  :cry: 

​A zdjecia znalazłem bo już gdzieś kiedyś wstawiałem...

 

post-44979-0-37833800-1548232602_thumb.jpg

 

post-44979-0-17700500-1548232609_thumb.jpg

 

post-44979-0-45586900-1548232614_thumb.jpg

 

Edytowane przez tusiaczek

"Trzeba się spieszyć z robotą, póki się ma na nią ochotę..."

Tatuś Muminka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

1 butelka (ca 250ml) sosu BBQ
Tych sosów jest wiele - jakiś konkretny? - bo kompozyt cały ciekawy  :thumbsup:  

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie jaki byś nie użył będzie OK, dawałem już różne i oczywiście z takim Jack Daniels BBQ będzie smakowało rewelacyjnie ale nawet sos BBQ z Lidla nie ma się czego wstydzić.

"Trzeba się spieszyć z robotą, póki się ma na nią ochotę..."

Tatuś Muminka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak eksperyment to eksperyment...

Akurat skończył mi się wysokotemperaturowy olej z awokado, grilla nie chciało mi się rozpalać więc postanowiłem wypróbować sposób na smażenie stejków rodem wzięty zza oceanu co to już od dawna chciałem wypróbować ... na majonezie  :cool:  I przyznam że jestem nim zachwycony... naprawdę petarda  :thumbsup:

Bierze się po prostu majonez (ja użyłem Dekoracyjnego Winiary), najpierw smaruje z jednej strony a potem podczas smażenia z drugiej.

Dymi zdecydowanie mniej niż np. na oleju ryżowym a smak jest zadziwiająco rewelacyjny...

 

post-44979-0-77182600-1548255016_thumb.jpg

"Trzeba się spieszyć z robotą, póki się ma na nią ochotę..."

Tatuś Muminka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

a smak jest zadziwiająco rewelacyjny...
Kiedyś tak ćwiczyłem polędwicę - cienkie plastry - steków jeszcze nie :D 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

skończył mi się wysokotemperaturowy olej z awokado

Steków nie powinno się smażyć na tłuszczu tylko na grubej, mocno rozgrzanej patelni grillowej.

Można dno posmarować skórką ze słoniny.

Majonez pełni w tym wypadku rolę cieniutkiej panierki, bo to jajka z olejem. Jajka momentalnie się zetną a olej jest związany poprzez frakcję emulsyjną.

 

 P.S. Kiedyś natknęłam się na reportaż z domu pewnego celebryty, gdzie "uczył" czytelników smażenia steków.

Wg tego znawcy steki z polędwicy wołowej mają być smażone na zwykłym maśle, ma pryskać i dymić się  :facepalm:  

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

na grubej, mocno rozgrzanej patelni
:thumbsup: 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Steków nie powinno się smażyć na tłuszczu tylko na grubej, mocno rozgrzanej patelni grillowej
Wszystko idzie do przodu... Amerykańce (a chyba nikt nie robi więcej steków od nich) doprowadzili sztukę smażenia steków do perfekcji... Zawsze smażę na patelni żeliwnej, czasem na kominie do rozpalania węgla do grilla a czasem ustrojstwem o wdzięcznej nazwie Searzall...  I uwierz mi że efekty z użyciem wysokotemperaturowego oleju z awokado czy z majonezem są zdecydowanie lepsze niż na gołej patelni... 

"Trzeba się spieszyć z robotą, póki się ma na nią ochotę..."

Tatuś Muminka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

efekty z użyciem wysokotemperaturowego oleju z awokado czy z majonezem są zdecydowanie lepsze niż na gołej patelni... 

Smarujesz mięso tym olejem czy  podlewasz na patelni?

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Smaruję pędzelkiem mięso

Również to robię i dopiero takie rzucam na rozgrzaną, suchą patelnie.

Inaczej zrozumiałam Twój wpis ale dobrze, że to wyjaśniłeś, przyda się i innym amatorom dobrego befsztyka  :D

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś tak mi się za Gruzją zatęskniło... to se chinkali na poprawę humoru pyknąłem...  :rolleyes:  

Wersja testowa z rosołkiem...

 

post-44979-0-91825400-1548930304_thumb.jpg

"Trzeba się spieszyć z robotą, póki się ma na nią ochotę..."

Tatuś Muminka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

to se chinkali na poprawę humoru pyknąłem
No brawo  :thumbsup:  nawet ogonki Ci wyszły cienkie  co  podobno jest wyznacznikiem klasy kucharskiej ( tak mówił nam Max - Gruzin) 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.