Skocz do zawartości

KIEŁBASA KRAKOWSKA-MYSLIWSKA


SZCZEPAN

Rekomendowane odpowiedzi

KIEŁBASA KRAKOWSKA
SUROWIEC NA 10 KG:
- wieprzowina kl. I 6kg
- wieprzowina kl. II 2kg
- wieprzowina kl. III 2kg

PRZYPRAWY
- sól 0,10kg +  peklosól 0,08 kg = mieszanka 18g/kg mięsa
- kolendra 0,002kg
- cukier 0,002kg
- czosnek 0,001kg
- majeranek (szczypta)
- pieprz 0,02kg

JELITA
-osłonki białkowe o Sr 80mm

SPOSÓB WYKONANIA

1 cykl
- Wieprzowina kl. I kroimy na kawałki o Sr 3-4cm i zaprawiamy przyprawami i solą (mieszanką) pozostawiamy na 4h (w temp. pokojowej)
- wieprzowina kl. II peklujemy (mieszanką, proporcjonalnie do ilości - 4h w temp. pokojowej)
- Wieprzowina kl. III peklujemy (mieszanką, proporcjonalnie do ilości - 4h w temp. pokojowej)

2cykl
- Wieprzowinę kl. III rozdrabniamy na sitku 3mm dolewamy 0,5l wody mieszamy i poddajemy powtórnemu mieleniu do uzyskania odpowiedniej masy kleistej
- wieprzowinę kl II rozdrabniamy na sitku 8mm, po czym wszystko razem mieszamy ok 20min.]

NAPEŁNIANIE JELIT
-napełniamy jelita farszem o długości 30-35cm
OSADZANIE
-batony zawieszamy na kijach wędzarniczych i pozostawiamy, na 12h w temp 4-6stC
1 WĘDZENIE
-wędzimy w dymie gorącym aż osiągniemy lekko brązową barwę
PARZENIE
-parzymy w wodzie 70mn o temp 75stC aż kiełbasa wewnątrz będzie miała 69-70stC
SCHŁADZANIE
-kiełbasę krakowską schładzamy powietrzem do 18-20 stC
2 WĘDZENIE
-wędzimy w zimnym dymie ok. 10h
SMACZNEGO

Edytowane przez EAnna
Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu zdecydowałem się zadać to pytanie, które nurtowało mnie od dawna.

Na stronie głównej znajduje się przepis: Kiełbasa krakowska krajana pieczona

Czy nazwa ta odnosi się do kiełbasy "krajanej" (np. w paski) czy też kiełbasy "krajana" (ziomala) ? :grin: :grin:

 

Jeśli chodzi o zdjęcie Szczepana, to odnoszę wrażenie, że (jak to kiedyś zauważył Dziadek) skład obu kiełbas jest identyczny, a różnią się jedynie formą podania.

 

BonAir

Pozdrawiam

BonAir

 

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?p=47286#47286

Co by tu jeszcze sprasować... ? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BonAir - a zwróciłes uwagę na zdanie:

Wieprzowina kl. I krajana ręcznie na kawałki...

taka forma była używana dawniej (nie wiem czy poprawnie czy nie - mniejsza o to :lol: ), w każdym razie chodzi o krojenie

 

EDIT:

Wg. Słownika PWN obie formy są poprawne :lol:

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczepan !!! Aleś Ty tajemniczy :grin:

Domyślam się tylko, że myśliwska jest drobniej rozdrobniona niż krakowska i że mogą być różnice w przyprawieniu np. wiem, że do myśliwskiej dodaje się jałowca.

A tak poza tym to wyglądają baaaaaardzo smakowicie :tongue:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopowiadając do wypowiedzi Szczepana - wędliny robimy z mięs rożnego rodzaju zwierząt a ostatnio i z drobiu ,Jaka to będzie kiełbasa to zależne będzie od naszych pomysłów jakich użyjemy przy produkcji., lub zdamy się na gotowe sprawdzone przepisy modyfikując je według swego uznania.Smak i wygląd będą uzależnione od -1. rodzaju mięs- z jakich zwierząt . 2. sposobu rozdrobnienia poszczególnych klas mięsa -mielenie, krojenie ,siekanie, jak i ich proporcji 3. ilości i rodzaju przypraw oraz innych dodatków. 4. rodzaju użytych osłonek 5. rodzaju procesów jakie zastosujemy przy obróbce cieplnej naszych wędlin .Kombinacji i możliwości mamy prawie tyle co w totku.Pozdrawiam
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam. Ja mam pytanko odnośnie użycia soli i peklosoli jaka podana jest w przepisie

- sól 0,10kg

- peklosól 0,08 kg

To jest sól, która dodawana jest do mięsa wieprzowego kl I, natomiast wieprzowe kl II i III peklujemy wedle tabeli i tam zamieszczonych dawek peklosoli, czy moze używamy tą sól zawartą w przepisie do peklowania? No i jeszcze pytanko odnośnie wieprzowego kl I rozumiem że te 3-4cm kawałki nie są mielone tylko mieszane z resztą mięsa i tak całość nabijana w batony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

wdw. Moim zdaniem to 0,10kg to nie jest 10gram tylko 10dkg , a 0,08kg to nie jest 8gram tylko 8dkg .

 

Przepis jest podany na 10kg mięsa i soli razem powinno być 18dkg z czego wynika 18gram soli na 1kgmięsa .

 

Zapewne dobrze myślałeś ale moim zdaniem wyliczenia powinny być właśnie takie .

 

Serdecznie pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

wdw. Moim zdaniem to 0,10kg to nie jest 10gram tylko 10dkg , a 0,08kg to nie jest 8gram tylko 8dkg .

Przepis jest podany na 10kg mięsa i soli razem powinno być 18dkg z czego wynika 18gram soli na 1kgmięsa .

Serdecznie pozdrawiam

Andrzej k, słusznie zauważyłeś, ale końcówka 18gram soli na 1 kg. mięsa i to jest to. :smile:
idę napić się herbatki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale nikt nie odpowiedział na moje pytanie zawarte w dalszej części postu.

 

1 cykl

- Wieprzowina kl. I kroimy na kawałki o Sr 3-4cm i zaprawiamy przyprawami i solą pozostawiamy na 4h

- wieprzowina kl. II peklujemy

- Wieprzowina kl. III peklujemy

 

Powyżej pisze że mięso kl II i III należy zapeklować, ale czy chodzi o peklosól zawartą w przepisie (0,08kg)? Czy ta jest dodawana razem z solą (w sumie 0,18kg) do całości farszu, a mięska kl II i III peklujemy według tabel i z odrębną ilością soli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć !!

 

Przepis jest nieco skomplikowany. Aby go uprościć dałbym do wszystkich mięs peklosól w ilości wskazanej w przepisie, tzn. zamiast kombinacji z solą i peklosolą daję samą peklosól w ilości 20 g na 1 kg mięsa (jak lubisz mniej słone to 18 g).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Chodzi o to, że w przepisie podano całą ilość soli i peklosoli. ja osobiście daję trochę więcej i mieszam sół z peklosolą w ilości 50%. Mieszam sól z peklosolą i tej mieszanki używam do peklowania suchego.

W przepisie podana jest całkowita ilość soli i peklosoli dlatego musisz to sobie odpowiednio podzielić na 10 kg mięsa musisz zużyć 18 dkg . Nic więcej nie dodajemy bo będzie za słone.

Chociaż niewielkie różnice wynikają z indywidualnych upodobań smakowych.

tak jak pisałem wcześniej ja daję 19 dkg do 20 dkg mieszanki (10 dkg soli i 10 dkg peklosoli), ale dla niektórych może to być za dużo. Każdy ma swój smak.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepis jasno podaje że używamy 18 g mieszanki peklującej na każdy 1kg mięsa niezależnie jaka to klasa .Mieszanka peklująca z tej receptury to 1kg soli i 80 dkg peklosoli razem połączone i wymieszana lub 10 dg soli i 8 dkg peklosoli Pozdrawiam
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

czytam ten watek i oczom nie wierze

Pan Chlapacz chce otwierac wiejska

wedzarnie,a nie potrafi -przepraszam

czytac receptury na wykonanie kielbasy

 

pisze kolega tak:

Witam. Ja mam pytanko odnośnie użycia soli i peklosoli jaka podana jest w przepisie

- sól 0,10kg

- peklosól 0,08 kg

To jest sól, która dodawana jest do mięsa wieprzowego kl I, natomiast wieprzowe kl II i III peklujemy wedle tabeli i tam zamieszczonych dawek peklosoli, czy moze używamy tą sól zawartą w przepisie do peklowania? No i jeszcze pytanko odnośnie wieprzowego kl I rozumiem że te 3-4cm kawałki nie są mielone tylko mieszane z resztą mięsa i tak całość nabijana w batony?

 

####przeciez nikt nie pisze tutaj o tabeli

wszystkie przyprawy sa juz podane na 10kg

miesa.

jak Ty kolego dasz 180g (soli i peklosoli-mieszanki) na 6kg miesa kl.I

i potem jeszcze posolisz II i III to krakowska bedzie przesolona ze hej :shock:

przeciez Szczepan nie pisze o takim peklowaniu :shock:

 

kawalki krojone sa mieszane z rozdrobnionym miesem i nadziewane sa

w batony

 

uwazam ze nalezy zalozyc temat nauka czytania receptur

bo moze sie okazac ze Ktos Siebie lub Kogos nieswiadomie

moze narazic na marnotractwo towaru jak i zdrowia najblizszych :shock:

 

jakby ktos mial pytania watpliwosci to prosze dzwonic 604-356-746

 

tęgo pozdrawiam

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

czytam ten watek i oczom nie wierze

Pan Chlapacz chce otwierac wiejska

wedzarnie,a nie potrafi -przepraszam

czytac receptury na wykonanie kielbasy

Marku ! Nikt nie jest doskonały . A forum jest po to, żeby wymieniać się doświadczeniami .Sam chyba też nie wiesz wszystkiego. :???:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybka odpowiedz zaspanego Dziadka jest niestety nie precyzyjna ale nic by sie nie stało. Przeczytałem tylko do soli i peklosoli a dalej już nie Przepraszam i pozdrawiam.
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepis jasno podaje że używamy 18 g mieszanki peklującej na każdy 1kg mięsa niezależnie jaka to klasa

Dziękuję DZIADKU o taką odpowiedź mi chodziło, krótka i treściwa. Tak też zrobiłem, ale przynajmniej rozwiałeś moje wątpliwości.

 

Marek z Bielska co do czytania receptur to skoro zadałem tu pytanie tzn., że receptura była dla mnie niejasna. Choć może sam źle sformułowałem pytanie. Jednak wolę zapytać niż pluć potem sobie w twarz za zmarnowanie 10kg mięsa. Nigdzie nie było stwierdzenia, że mieszankę soli i peklosoli dzieli się na porcje. Z przepisów zamieszczony w tym serwisie korzystam dopiero od niedawna, poza tym nie jestem masażem z zawodu i pewnie nie raz jeszcze o coś zapytam. Zwykle korzystałem z prostych przepisów na wyroby wędlin, ale postanowiłem teraz nauczyć się czegoś nowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepis jasno podaje że używamy 18 g mieszanki peklującej na każdy 1kg mięsa niezależnie jaka to klasa

Nigdzie nie było stwierdzenia, że mieszankę soli i peklosoli dzieli się na porcje. ale postanowiłem teraz nauczyć się czegoś nowego.
i tutaj są 3 szkoły:

1. Możesz użyć 18 gram samej soli, ale wyroby bedą białe.

2. Jak napisał Dziadek i część z nas tak stosuje to 10 gram soli + 8 gram peklosoli na1 kg. mięsa.

3. Możesz użyć 18 gram peklosoli na 1 kg mięsa.

No, chyba, że ktoś woli bardziej słone, to może bardziej podsypać

Dobrze wymieszac sól i peklosól w przykładowej proporcji i (popełniać)

:smile:

idę napić się herbatki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Marek ma rację żeby założyć temat nauka czytania przepisów. Ja już dostawałem pytania od koleżanek z Niemiec które chciały dać po 20g saletry na każdy kg mięsa :shock: :shock: :shock:

Długo musiałem tłumaczyć ,że saletra i peklosól to dwie różne rzeczy

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.