Skocz do zawartości

Dopiekanie w wędzarni


matys

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 96
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Generalnie mamy dwa wyjścia.

 

Pierwsze: załatwiamy mięso odpowiednio parząc do żądanej temperatury.

Drugie: żądaną temperaturę wewnątrz mięsa osiągamy w wędzarni.

 

Ot cała tajemnica.  :)

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Pierwsze: załatwiamy mięso odpowiednio parząc do żądanej temperatury. Drugie: żądaną temperaturę wewnątrz mięsa osiągamy w wędzarni.

To drugie jest trudniejsze, przynajmniej dla mnie. Próbowałem z szynką dwa razy i przesadziłem.

Rozumiem, ze faza podpiekania jest podobna do osuszania tylko w większej temperaturze? 

pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roma ciężko powiedzieć, bo zależy to od wielkości (grubości) wędzonek no i temperatury w wędzarni.  Dlatego najlepiej mieć termometr i podpiekać ( lub parzyć ) do odpowiedniej temperatury wewnątrz. Na początku też tak myślałem, że da się na czas ale to jest zawsze loteria. Na początku zabawy z wędzeniem jest jeszcze trudniej bo nie umiemy trzymać stałej temperatury w wędzarni ( lub garnku jak ktoś parzy) i skoki temperatury powodują, że czasy podpiekania też się zmieniają.

 

Kup na początek termometr do pieczenia ( taki ze szpikulcem ) i powinien wystarczyć do orientacyjnego pomiaru. A jak masz zamiar na poważnie się zabrać za domowe wędliny to zainwestuj w elektroniczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja proponuję wędzić do momentu uzyskania odpowiedniego koloru (lub zgodnie z recepturą), a podpiekać w piekarniku. W piekarniku mamy bardziej przewidywalne warunki. Ustawiamy stałą temperaturę i o nic się nie martwimy. Żeby w wędzarni przez dłuższy czas utrzymać temperaturę 90 st. C to trzeba się mocno nagimnastykować. Najczęściej wiąże się to z dokładaniem drewna do paleniska. Większa ilość dymu przy takiej temperaturze powoduje, że wędzonki są przewędzone. Wyroby osłonkowe (krakowska, żywiecka, itp) jakoś to zniosą, ale wędzonki typu szynka, baleron będą miały nieciekawą skórkę. Dobrym przykładem jest boczek. Jeżeli ma nie być "ciągnący" to w wędzarni długo musiałby się podpiekać. Ja już od jakiegoś czasu podpiekam w piekarniku i jestem bardzo zadowolony. Wcześniej większość wędzonek parzyłem, ale podpiekane w piekarniku są zdecydowanie smaczniejsze. W czasie podpiekania wędzonki bezosłonkowe dodatkowo zawijam w folię (nie wysychają, skórka jest bardziej przyjazna dla podniebienia). Czas podpiekania uzależniam od temperatury wewnątrz wędzonki. Polędwice i polędwiczki piekę w niższych temperaturach (max 70-75 st).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Pools jakiej folii używasz podczas podpiekania w piekarniku?
 

 

Używam folii aluminiowej (cienkiej), błyszczącą stroną do wewnątrz owijam ściśle wędzonki. Staram się, żeby warstw było jak najmniej, a owinięcie było w miarę szczelne. Mam wrażenie, że te wszystkie aromatyczne pozostałości dymu przenikają do wewnątrz wędzonki. Czy tak jest faktycznie, tego nie wiem, ale zaświadczam, że moje (a także innych konsumentów) wrażenia smakowe są dużo bardziej pozytywne, niż po parzeniu w wodzie.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jojo,Pools- dziękuję za podpowiedź :)  Nie ukrywam,że będzie to moja pierwsza próba wędzenia i dlatego pewnie skorzystam  z podpowiedzi na tema podpiekania w piekarniku , coś mi się wydaje,że to będzie bezpieczniej jak na początek.Temperaturę już znam ale podajcie mi choć przybliżony czas podpiekania.Kawałki do wędzenia mają wagę lekko ponad kilogram.

 

edit:

matys-mógłbyś rozwinąć temat ?

 

Dopiekanie w piekarniku, nie dziekuję
  Edytowane przez Roma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pools interesuje mnie Twoje podpiekanie w piekarniku. jaki masz piekarnik , z termostatem elektronicznym czy zwykły. Bo przy okazji pieczenia w moim piekarniku zauważyłem, że histereza jest ok 15 st. Myślałem że to wadliwy termostat ale w innym jest podobnie.Myślę że jest to  zbyt duże wahanie temperatury. Myślałem o wstawieniu sterownika z regulacją mocy ale to spory koszt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie odnośnie podpiekania w wędzarni. mianowicie chodzi o deflektor trzeba go wyciągać,i czy temperatura pieczenia, te 85-90*C ma być uzyskana ze spalania czy dymienia się drewna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wędzę od 15-tej w 65C.

Minęło 2,5 h i temperatura wewnątrz szynki o wadze 0,8 kg wynosi 37 C

Podniosłem na 80C i zmierzę za 30 min.

 

tomas.

 

Według mnie szynki są już dość odymione, tak więc bardziej chodzi o temperaturę niż o dym.

Deflektora bym nie ruszał.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzina za mną a w mięsie po godzinie w 80 C raptem 47 C.

Nie podniosę więcej temperatury  ponieważ robię polędwicę ala łososiową i musi być pół surowa i mięciutka.

Inaczej żonka mnie .....to jej ulubione mięsko. 

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Godzina za mną a w mięsie po godzinie w 80 C raptem 47 C.

 

Powodzonka :) . Ja mam taką zwiechę , że zawsze podczas podpiekania w wędzarni  boję się o przegrzanie pieca i wyprodukowanie śmierdzącego dymu a ta temperatura w wyrobie zawsze tak powolusiu , powolusiu rośnie . Zawsze mam lęki przed tym etapem i zdarzało się , że odpuszczałem po jakimś czasie , bo bałem się zepsuć tego co tak zacnie wygląda :tongue: . Z kiełbasami mniejszy problem szybciej to idzie ale wędzonki masakra . Nie wiem czy tylko ja tak mam czy wy również :facepalm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adek wędzonki parz w wodzie,albo w piekarniku jak sugerują koledzy,chociż ja tej metody jeszcze nie próbowałem.

Nie róbcie więcej dymu niż potrzeba

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=8729&start=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ta temperatura w wyrobie zawsze tak powolusiu , powolusiu rośnie

W czasie pieczenia wyrobów w wędzarni stawiam na deflektorze płaskie naczynie z wodą. Wilgotne powietrze ma lepszą przewodność termiczną.  Znacznie przyśpiesza to podgrzewanie wędzonek.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Adek wędzonki parz w wodzie,albo w piekarniku jak sugerują koledzy,chociż ja tej metody jeszcze nie próbowałem.

 

I tak robię :D ale wiesz człowiek nie raz ma ochotę popróbować czegoś innego zwłaszcza jak niektórzy piszą , że parzone nie dorasta do pięt pieczonemu w wędzarni :D . Z nowym piecem nie mam już takiego cykora a przewrażliwienie zostało mi jeszcze po starym :D

 

 

 

W czasie pieczenia wyrobów w wędzarni stawiam na deflektorze płaskie naczynie z wodą. Wilgotne powietrze ma lepszą przewodność termiczną. Znacznie przyśpiesza to podgrzewanie wędzonek.

 

I ten sposób trzeba będzie wypróbować na to nie wpadłem :D:clap:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Pools interesuje mnie Twoje podpiekanie w piekarniku. jaki masz piekarnik , z termostatem elektronicznym czy zwykły. Bo przy okazji pieczenia w moim piekarniku zauważyłem, że histereza jest ok 15 st. Myślałem że to wadliwy termostat ale w innym jest podobnie.Myślę że jest to  zbyt duże wahanie temperatury. Myślałem o wstawieniu sterownika z regulacją mocy ale to spory koszt.

 

Piekarnik z termostatem,

ale ja temu ustrojstwu i tak nie wierzę, do piekarnika wkładam termometr (zwykły rtęciowy, który służy do parzenia) i wskazaniom tego termometru ufam. Podczas pieczenia co jakiś czas zaglądam i w miarę potrzeb reguluję temperaturę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Stary temat  ale dopisze się do pytania, jaką temperaturę podpiekania trzeba do polędwiczek tych małych smukłych

trzymam do 68 stopni i niestety rozpadają się przy krojeniu na plasterki pomimo iż nie są wiórowate  i suche   

Mój profil: https://www.facebook.com/kuklafoto/
Oprócz zdrowych szyneczek zajmuję się kosiarkami:
Robotek Sprzęt Ogrodniczy Leśny i Elektronarzędzia : https://www.facebook.com/robotek2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stary temat  ale dopisze się do pytania, jaką temperaturę podpiekania trzeba do polędwiczek tych małych smukłych

trzymam do 68 stopni i niestety rozpadają się przy krojeniu na plasterki pomimo iż nie są wiórowate  i suche   

Uwędź na surowo 4 godziny w temp. 60 st. O pieczeniu tychże nie slyszałem. Ewentualnie sparz.

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.