Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Einshel...Swojski żurek ''śląski'' :)

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
59 odpowiedzi w tym temacie

#21 Einshell

Einshell

Weteran

• Użytkownicy
  • 1957 postów
  • MiejscowośćJaworzno

Napisano 01 gru 2013 - 21:20

Moim zdaniem zbędny... :hmm:  Lepiej dodać ( jak już się kto uprze ;) )  to do gotowanego wywaru... a pózniej wyłowić...bo zgoszknieje... Pozdrawiam i smacznego życzę :thumbsup:

#22 sverige2

sverige2

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 5131 postów
  • MiejscowośćCiechocinek - Polska / Lund - Szwecja

Napisano 01 gru 2013 - 21:23

Witajcie. Mam pytanko, mianowicie można jeszcze do tego zakwasu dodać parę kulek ziela angielskiego, pieprzu oraz ze 2 listki laurowe ? Czy jest to zbędny zabieg ?

Możesz dodać jeżeli lubisz, ale to już bezpośrednio do garnka w trakcie gotowania. Ja np. dodaję pokrojoną w kostkę cebulkę,czosnek i majeranek oraz listek, ale bardzo malutki, bo listek mocno zmienia smak, więc trzeba ostrożnie, ziela nie daję w ogóle.Ważne aby było czuć zdecydowany smak czosnku.Resztę robi biała kiełbasa, skwarki i śmietana.

#23 erwinketa

erwinketa

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 3 postów
  • MiejscowośćBeuthen

Napisano 01 gru 2013 - 21:25

Witajcie. Mam pytanko, mianowicie można jeszcze do tego zakwasu dodać parę kulek ziela angielskiego, pieprzu oraz ze 2 listki laurowe ? Czy jest to zbędny zabieg ?

Możesz dodać jeżeli lubisz, ale to już bezpośrednio do garnka w trakcie gotowania. Ja np. dodaję pokrojoną w kostkę cebulkę,czosnek i majeranek oraz listek, ale bardzo malutki, bo listek mocno zmienia smak, więc trzeba ostrożnie, ziela nie daję w ogóle.Ważne aby było czuć zdecydowany smak czosnku.Resztę robi biała kiełbasa, skwarki i śmietana.

Dziękuje bardzo za rozwianie wątpliwości. 

#24 ANNAM

ANNAM

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 5008 postów
  • Miejscowośćaustralia

Napisano 01 gru 2013 - 21:25

Witajcie. Mam pytanko, mianowicie można jeszcze do tego zakwasu dodać parę kulek ziela angielskiego, pieprzu oraz ze 2 listki laurowe ?

Ja zawsze daje, mam wrazenie ,ze pozniej zurek ma lepszy smak. Moze to tylko moje odczucie.JA pomijam pieprz  

Uwierz jak kolwiek przyprawisz a tobie smakuje bedzie dobrze  :)

#25 yogi

yogi

Entuzjasta forum

• Użytkownicy
  • 729 postów
  • MiejscowośćBergkamen BRD

Napisano 01 gru 2013 - 21:26

Witaj, jesli chcesz to dodaj ziele angielskie, pieprz, lisc laurowy do gotowania, sam zakwas kisic najlepiej sam albo z czosnkiem

Pozdrawiam yogi

Użytkownik yogi edytował ten post 01 gru 2013 - 21:27

#26 sverige2

sverige2

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 5131 postów

Napisano 01 gru 2013 - 21:29

Sam zakwas tak jak pisze Yogi, tylko z czosnkiem. Reszta przypraw wg. uznania i smaku, alo to już wyłącznie  trakcie gotowania.

#27 waro58

waro58

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 586 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano 01 gru 2013 - 21:33

.Mąka jasna, to właśnie mąka pszenna. 

Niezupełnie, dlatego odpowiedziałem.

Mąka zytnia na "sucho" jest jasniejsza od pszennej, prawie biała. Dlatego pozwoliłem sobie sprostować Twoją wypowiedź.

#28 erwinketa

erwinketa

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 3 postów
  • MiejscowośćBeuthen

Napisano 01 gru 2013 - 21:39

Jutro nastawię pierwszy żurek hihi:) A otręby dostanę w pierwszym lepszym markecie?

#29 sverige2

sverige2

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 5131 postów

Napisano 01 gru 2013 - 21:42

OK. Waro, ja po prostu miałem na myśli mąkę jasną ,jako mąkę pszenną, o mące razowej pisalem przecież, że to mąka ciemna, razowa. a ciemna razowa to wiadomo że z pierwszego przemiału. Odnośnie prawie bialej przesiewanej mąki razowej, to jest ona rzeczywiście bardzo jasna  ale przecież o takim lekko jakby szarawym odcieniu,i nie sposób jej pomylić z mąką pszeną.

#30 chudziak

chudziak

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 5194 postów

Napisano 01 gru 2013 - 21:47

Tradycyjnie żur ( żurek ) robi się na zakwasie z mąki żytniej, a barszcz biały na zakwasie z mąki pszennej, choc oba najlepiej z mąki z razowej czyli z pełnego przemiału. Choć w niektórych regionach Polski, nazwy żur i barszcz uzywa się naprzemiennie.

Ja do tej pory byłam przekonana ,że zakwas zawsze jest żytni  tylko ,że 

żur to jest zakwaszony wywar ,którym zalewamy jajo i posmażoną kiełbasą ,

barszcz biały to zakwaszony wywar podany z ugotowaną w nim białą kiełbasą

a zalewają to tak jakby kartoflanka z suszonymi grzybami zakwaszona żurkiem i zabielona śmietaną .

Muszę w takim razie spróbować zrobić zakwas pszenny co trudne nie będzie bo mam kilkuletni zaczyn chlebowy ,którym mogę zaszczepić dowolny  "nastaw ".

#31 sverige2

sverige2

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 5131 postów

Napisano 01 gru 2013 - 21:53

Jutro nastawię pierwszy żurek hihi:) A otręby dostanę w pierwszym lepszym markecie?

Otręby są Ci do niczego nie potrzebne. Weź słoik po ogórkach, wsyp dwie pełne łyżki mąki obojętnie którą wybierzesz, wrzuć ząbek czosnku, zalej półlitrem przegotowanej wystudzonej, ale lekko letniej wody, wymieszaj potrząsając. Następnie wstaw słoik do szafki, połóż na słoiku przykrywkę, nie dokręcając jej. Ze dwa razy dziennie możesz słoiczkiem potrząsnąć, ale wtedy dokręć przedtem nakrętkę. Po czterech dniach możesz gotować pychotkę :D .

Chudziak. Żaden zaczyn jest do robienia zakwasu na żur całkowicie nie potrzebny, zkwasi się sam. Najsmaczniejszy jest robiony zawsze ze świeżej mąki.

Użytkownik sverige2 edytował ten post 01 gru 2013 - 21:54

#32 ANNAM

ANNAM

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 5008 postów
  • Miejscowośćaustralia

Napisano 01 gru 2013 - 21:55

uszę w takim razie spróbować zrobić zakwas pszenny co trudne nie będzie bo mam kilkuletni zaczyn chlebowy ,którym mogę zaszczepić dowolny  "nastaw ".

To bedzie zakwas na zur na leniucha :laugh:  

#33 chudziak

chudziak

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 5194 postów

Napisano 01 gru 2013 - 22:17

Żaden zaczyn jest do robienia zakwasu na żur całkowicie nie potrzebny, zkwasi się sam. Najsmaczniejszy jest robiony zawsze ze świeżej mąki.

Ale jeśli się zaczepi to masz pewność ,że fermentacja będzie mlekowa  i przebiegnie bez problemu . Zdarzało mi się "diagnozować" żurki znajomych bo były  kwaśnie ,że aż strach bo fermentacja zamiast mlekowa to okazał się być  octową.

Wystarczy dosłownie dodać odrobinę zresztą einshel też o tym napisała w pierwszym poście tego wątku [/quote]

Pierwszy mój żurek nastawiłam ok. rok temu i od tej pory mam tzw ''szlachetny zaczyn'' , czyli zawsze zostawiam 1/3 i na tej bazie robię następny ;)

#34 anerka

anerka

Weteran

• Użytkownicy
  • 1127 postów
  • MiejscowośćSulechów, lubuskie

Napisano 01 gru 2013 - 22:55

Ja robię zakwas na żur z mąki żytniej a na barszcz biały z pszennej razowej. Przyprawy takie jak liść laurowy ziele ang i czosnek oraz  skórkę  razowego chleba, do zakwasu na żur. Do zakwasu na barszcz biały dodaję tylko trochę czosnku.

Dodano: 01 grudzień 2013 - 22:52

Chudziaczku, nie ma potrzeby szczepić. Wypraktykowałam.

Pozdrówka.

#35 yogi

yogi

Entuzjasta forum

• Użytkownicy
  • 729 postów
  • MiejscowośćBergkamen BRD

Napisano 02 gru 2013 - 03:02

Witam

Zur slaski powinien byc robiony przede wszystkim z maki zytniej i do tego grubo mielonej czyli sruty (Slasku nazywa szrotka). Jesli wezmiecie zwykla make zytnia to bedzie z tego kleik a nie prawdziwy zur slaski, wiem co pisze bo jako dziecko najadlem sie tego tyle ze nie moglem juz na to patrzec. Dzisiaj jednak zur powrocil znowu do mojego stalego jadlospisu i jak juz pisalem wczesniej make na zur miele sobie sam a to dlatego ze ta w sklepach jest za drobno zmielona.

Pozdrawiam yogi

Użytkownik yogi edytował ten post 02 gru 2013 - 03:03

#36 EAnna

EAnna

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 9370 postów
  • MiejscowośćTychy

Napisano 02 gru 2013 - 19:43

Żaden zaczyn jest do robienia zakwasu na żur całkowicie nie potrzebny, zkwasi się sam.

Tak. muchy też się lęgną z mięsa  :laugh:  :laugh:  :laugh:

To, że nie widzimy bakterii kwasu mlekowego nie znaczy, że ich nie ma.

W niektórych środowiskach jest ich dużo, w innych - niewiele lub wcale.

Jeżeli nie zdominują na początku zakwasu, fermentacja może pójść w kierunku np. octowym, tak, jak napisała kol. Chudziak.

Ale jeśli się zaczepi to masz pewność ,że fermentacja będzie mlekowa  i przebiegnie bez problemu . Zdarzało mi się "diagnozować" żurki znajomych bo były  kwaśnie ,że aż strach bo fermentacja zamiast mlekowa to okazał się być  octową.

#37 karolszymczak

karolszymczak

Uzależniony od forum

• **VIP-Organizator**
  • 6957 postów

Napisano 02 gru 2013 - 19:48

Aniu super wyjaśniłaś :clap:

#38 sverige2

sverige2

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 5131 postów

Napisano 02 gru 2013 - 19:59

Z octu też sie żurek robi, EAnna nie widziała chyba co pisal Kruszynka, maślanka, serwatka itd. itp. Kol. Bagno dodaje zaś jeszcze że ci którzy nie mają gotowego żurku mogą użyć soku z kapusty kiszonej i ogórków.

Użytkownik sverige2 edytował ten post 02 gru 2013 - 20:17

#39 Adek

Adek

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 419 postów
  • MiejscowośćLubań (dolnośląskie)

Napisano 02 gru 2013 - 20:42

Dobrzy ludzie podpowiedzcie bo się pogubiłem :hmm: :D . Napaliłem się na żurek na własnym zakwasie . Odwiedziłem sklep i kupiłem to co na zdjęciu ( innej mąki nie było ) . Płatki żytnie były jakieś błyskawiczne to odpuściłem . Co mam teraz z tym zrobić aby z litr zakwasu otrzymać , chleba razowego nie mam  :blush:

Załączony plik  żurek-1024.jpg   62,92 KB   2 Ilość pobrań

#40 ANNAM

ANNAM

Uzależniony od forum

• **VIP**
  • 5008 postów
  • Miejscowośćaustralia

Napisano 02 gru 2013 - 20:47

Adek idz do pierwszego postu w tym temacie i mieszaj. Platkow nie musisz dawac ,daj i make i otreby i reszta tak jak w przepisie. Zobaczysz na pewno dobrze wyjdzie.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych