Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie »  Zaloguj korzystając z Facebooka

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Żur Staropolski

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
114 odpowiedzi w tym temacie

#1 paweljack

paweljack

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 5022 postów

Napisano 02 gru 2013 - 14:55

Wg tego przepisu robię od lat.

Żur staropolski na domowym zakwasie.

Żurek, tak jak i wcześniej miseczki chlebowe to kolejna inspiracja Wielkanocna. Nigdy nie może go zabraknąć na śniadaniu w Wielką Niedzielę. Najsmaczniejszy jest na domowym zakwasie, mocno pachnący czosnkiem. Koniecznie na wywarze z gotowania białej kiełbasy (nie parzonej). Zakwas nastawiamy 3-5 dni wcześniej, lub więcej, bo gdy zakwas jest gotowy, można go przechowywać w lodówce. Jeżeli przygotowujemy go jako danie obiadowe, można dodać ziemniaki, ale to już opcja dla wielbicieli tych warzyw ;-)

Czas przygotowywania:
1,5h + oczekiwanie na zakwas (3-5 dni)
Składniki:
Zakwas:
1 szklanka mąki żytniej razowej
3 szklanki wody (można dodać więcej, nawet 4)
1 kromka suchego chleba razowego
3-4 ząbki czosnku
Żurek:
4 kawałki białej kiełbasy
6 plasterków boczku
włoszczyzna (bez kapusty)
cebula
pół szklanki suszonych grzybów
2 szklanki zakwasu
pół szklanki śmietany kremówki
majeranek, sól, pieprz do smaku
Sposób przygotowania:
Zakwas:
Na 3-5 dni przed gotowaniem żurku, mieszamy wodę z mąką razową. Ilość wody zależy od tego jak gęsty lubimy żurek, można dodać 3 lub 4 szklanki, przy trzech będzie dość gęsty. Do całości dodajemy pokrojony w drobną kosteczkę czosnek i jeszcze raz mieszamy. Tak przygotowany zaczyn przykrywamy kromką chleba razowego i pozostawiamy w ciepłym miejscu (np. przy kuchence), przykryty gazą.

Po dwóch dniach zaczyn powinien już pracować, z wierzchu będzie widać bąbelki. Zakwas mieszamy i ponownie odstawiamy w ciepłe miejsce przykryty gazą. Mieszanie możemy powtarzać w zasadzie codziennie. Długość dojrzewania zależy od tego jak bardzo kwaśną zupę lubimy, im bardziej dojrzały zakwas, tym bardziej kwaśna. Gotowy powienien mieć przyjemny zapach podobny do ukiszonej kapusty. Najważniejsze w całym procesie dojrzewania jest właśnie miejsce. Musi mu być ciepło i nie może mieć przeciągów.
Żur:

Białą kiełbasę gotujemy na wolnym ogniu około godziny. W oddzielnym garnku gotujemy boczek z włoszczyzną, grzybami i cebulą aż warzywa będą miękkie. Wcześniej cebulę opalamy nad gazem lub prażymy na patelni jeżeli mamy kuchenkę elektryczną.

Ugotowany boczek i kiełbasę kroimy na plasterki i smażymy razem z grzybami na patelni. Wywar warzywny przecedzamy, warzywa odkładamy, nie będą już potrzebne. Następnie łączymy z wywarem z kiełbasy, dodajemy usmażone mięso i grzyby, dodajemy zakwas i gotujemy ciągle mieszając (po dodaniu zakwasu zupa lubi przywierać do dna). Przyprawiamy do smaku solą, pieprzem i majerankiem, gotujemy jeszcze chwilę. Dodajemy kremówkę i pozostawiamy na gazie dosłownie moment, bo zupy ze śmietaną nie powinno się już doprowadzać do wrzenia. Podajemy w miseczkach z kromką chleba, lub w miseczkach chlebowych z ugotowanym na twardo jajkiem. Jeżeli chcemy dodać ziemniaki, to możemy je ugotować w wywarze z kiełbasy przed dodaniem zakwasu. SMACZNEGO.

#2 świadziu

świadziu

Entuzjasta forum

• Użytkownicy
  • 933 postów
  • MiejscowośćKraków

Napisano 02 gru 2013 - 15:05

Paweljack,

jak kopiujesz przepis z innej strony internetowej to należało by podać do niej link jako źródło :mad:

#3 KarKan

KarKan

Weteran

• Użytkownicy
  • 1300 postów
  • MiejscowośćRawicz

Napisano 02 gru 2013 - 15:12

http://blogotowanie....m-zakwasie.html

:)

#4 dyzio

dyzio

Weteran

• Użytkownicy
  • 2950 postów

Napisano 02 gru 2013 - 15:26

Wg tego przepisu robię od lat.

To od lat brzmi jak by od co najmniej pięciu. Tymczasem wpis na blogu z marca 2010.

#5 paweljack

paweljack

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 5022 postów

Napisano 02 gru 2013 - 15:39

1. jeśli skopiowałem, to nie muszę pamiętać z jakiej strony zrobiłem to kilka lat temu. Następnym razem zapiszę.

2. mogłem dostać od kogoś w pliku i skoro mam na kompie w wordzie to raczej tak było.

3. proponuję spróbować zrobić i rozkoszować się dobrym żurem.

Dodano: 02 grudzień 2013 - 15:36

To od lat brzmi jak by od co najmniej pięciu. Tymczasem wpis na blogu z marca 2010.

I co z tego wynika?

#6 sverige2

sverige2

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3988 postów
  • MiejscowośćCiechocinek - Polska / Lund - Szwecja

Napisano 02 gru 2013 - 15:45

Jeżeli chce się zagęścić żurek, ale nie chce się aby był zanadto kwaśny poprzez wcześniejsze dawanie dużej ilości mąki razowej do zakwasu, to gotujemy spory ziemniak, najlepiej typu sypkiego np. "Irga" i po ugotowaniu go, przecieramy zieniaczek do ugotowanego żurku przez sitko, i dopiero po tym zaprawiamy śmietaną ,i dodajemy podsmażone chrupiące skwareczki. Ilość przecieranych ziemniaków wedle uznania, w zależności od ilości ugotowanego żurku.

#7 paweljack

paweljack

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 5022 postów

Napisano 02 gru 2013 - 15:52

Długość dojrzewania zależy od tego jak bardzo kwaśną zupę lubimy, im bardziej dojrzały zakwas, tym bardziej kwaśna. Gotowy powinien mieć przyjemny zapach podobny do ukiszonej kapusty. .

Czyli 3 dni mniej kwaśny, 5 dni bardziej kwaśny. 

#8 kostek61

kostek61

Weteran

• **VIP**
  • 2249 postów

Napisano 02 gru 2013 - 20:14

Białą kiełbasę gotujemy na wolnym ogniu około godziny

Tego wpisu nie rozumie,po co tak długo gotowac?,poza tym przepis poprawny,robie prawie tak samo.

#9 paweljack

paweljack

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 5022 postów

Napisano 03 gru 2013 - 09:35

Tego wpisu nie rozumie,po co tak długo gotowac?,poza tym przepis poprawny,robie prawie tak samo.

Widocznie przed wiekami nie znali norm parzenia białej kiełbasy. ;)

#10 Michał Koperski

Michał Koperski

Entuzjasta forum

• Użytkownicy
  • 799 postów

Napisano 14 lut 2014 - 17:01

Wcześniej cebulę opalamy nad gazem lub prażymy na patelni jeżeli mamy kuchenkę elektryczną.

Czy może ktoś przybliżyć jak to zrobić? 

#11 electra

electra

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3941 postów
  • MiejscowośćSztokholm

Napisano 14 lut 2014 - 17:10

a do rosolu nie opiekasz cebuli? sadze ze w tym przypadku robisz tak samo 

ja ma elektryczna i normalnie polowke cebuli klade na kuchni ( jak sie przypali to na swiezo tez nie ma problemu z oczyszczeniem)

#12 sverige2

sverige2

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3988 postów

Napisano 14 lut 2014 - 17:55

Elektro, masz rację, to jest bardzo dobry sposób, ja też robię tak samo jak Ty, pod warunkiem posiadania płytki elektrycznej. W Ciechocinku mam np. gaz, to na gazie kładę kawałek najzwklejszej blachy ze stali KO. rozgrzewam i przypiekam tak samo.

#13 electra

electra

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3941 postów
  • MiejscowośćSztokholm

Napisano 14 lut 2014 - 19:09

na gazie  to mozna nadziac na widelec :) ja mam najwyklejsza"glaskeramik

nie wiem jak z kuchnia indukcyjna ale nie mam takowej wiec i nie mam tego problemu

#14 sverige2

sverige2

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3988 postów

Napisano 14 lut 2014 - 19:21

Sprowadzając się do Ciechocinka świadomie wybrałem gaz  jako że w Swecji mam elektryczną, w Świdrze też miałem elektryczną, ale gaz ma swoje zalety i nie ma co tu tematu rozwijać. Tam ma to czego chciałem, i nie zamię gazu za nic, na żadną płytę elektryczną. Nie chodzi o cenę czy koszt eksploatacji, ale każdy kto ma kontakt z ludźmi zajmującymi się gastromią profesjonalnie, wie o co chodzi.

Muszę dodać że doprowadzenie gazu do budynku, i wykonanie instalacji, było nie tanią imprezą, ale mam teraz powiedzmy wybór, jeżeli "pitraszę" na poważnie, to zawsze wybieram gaz.

Użytkownik sverige2 edytował ten post 14 lut 2014 - 19:30

#15 electra

electra

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 3941 postów
  • MiejscowośćSztokholm

Napisano 14 lut 2014 - 19:31

ja tu nie mam wyboru ,ale niestety nauczylam sie gotowac na elektrycznej i z gazowa w PL wogole nie potrafie sobie poradzic  :facepalm:

#16 jumbo

jumbo

Weteran

• Użytkownicy
  • 2909 postów
  • MiejscowośćRybnik

Napisano 14 lut 2014 - 22:31

Widocznie przed wiekami nie znali norm parzenia białej kiełbasy. ;)

to parzyć czy gotować - jestem jakoby Judym rozdarty....

#17 paweljack

paweljack

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 5022 postów

Napisano 14 lut 2014 - 23:12

to parzyć czy gotować - jestem jakoby Judym rozdarty....

Czepialstwo Panie uprawiasz. Pamiętaj, że 50 % głosów dostałeś ode mnie, więc chociaż w Walentynki bądź milszy. :)

#18 jumbo

jumbo

Weteran

• Użytkownicy
  • 2909 postów
  • MiejscowośćRybnik

Napisano 15 lut 2014 - 08:47

Zapewne były to głosy w kwestii nabicia mnie na pal - Ciebie rozumiem , ale pozostałe 50% to chyba moja była :cool: :devil:

Rocznicy morderstwa św. Walentego nie uznaję

A po prawdzie to sam osądź , czy prawidłowe jest GOTOWANIE przez godzinę białej kiełbasy - nawet w owych zamierzchłych czasach , z których ów przepis ponoć pochodzi.

#19 paweljack

paweljack

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 5022 postów

Napisano 22 lut 2014 - 23:25

ale pozostałe 50% to chyba moja była :cool: :devil:

Nawiązując trochę do innego postu widzę, że gdybyśmy się spotkali, zjedli po 0,7 żuru staropolskiego, to widzę że oprócz w/w przez Ciebie tematu, może znaleźlibyśmy kilka innym wspólnych.

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#20 jumbo

jumbo

Weteran

• Użytkownicy
  • 2909 postów
  • MiejscowośćRybnik

Napisano 22 lut 2014 - 23:30

ewidentnie chcesz mnie wpędzić w alkoholizm :cry:

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0