Skocz do zawartości

Serdelki wieprzowo - cielęce produkcji Pawła


paweljack

Rekomendowane odpowiedzi

Składniki na 5 kg:

 

Cielęcina – 2 kg

 

post-55133-0-67827700-1385993259_thumb.jpg

 

Karkówka – 2 kg

 

post-55133-0-70882100-1385993275_thumb.jpg

 

Podgardle – 1 kg

 

post-55133-0-76141100-1385993295_thumb.jpg

 

Peklosól 20 g/kg

1 łyżeczka cukru

1 łyżeczka gałki muszkatołowej

1 łyżeczka czarnego mielonego pieprzu

1 łyżka mielonej słodkiej papryki

2 szklanki letniej przegotowanej wody

 

Peklowanie 24 h peklosól + cukier

 

Po tym czasie całość zmielić na sitku 2 mm, dodać przyprawy, dolewając po trochu wodę do uzyskania kleistej konsystencji.

 

Kiełbaśnice 26 mm

 

Serdelki 6-8 cm

 

post-55133-0-62870500-1385993441_thumb.jpg

 

Kiełbaski umieścić w chłodnym i przewiewnym miejscu na 5 – 6 godzin aby obeschły.

 

Wędzić ok. 1,5 h ciepłym dymem 40-45 st.C

 

 

Parzyć w temp. 70-72 st.C  około 30 min do osiągnięcia w środku 68-70 stopni C.

 

post-55133-0-25601800-1385993493_thumb.jpgpost-55133-0-77224400-1385993582_thumb.jpg

 

Wystudzić kilka minut w zimnej wodzie.

 

post-55133-0-48266900-1385993664_thumb.jpg

Edytowane przez Maxell

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzac na przekrój , czy wystarczy mielenie 1 x na sitku 2 mm  ? , nie robiłem jeszcze serdelków , ale przekroj nie jest jednorodny , kolor po wedzeniu oraz wielkosc serdelków  :clap:  :clap:  :clap: Pozdrawiam 

Mielone raz na 4 raz potem na 2, dzięki, również pozdrawiam.

 

Dodano: 02 grudzień 2013 - 22:17

Wygladaja bardzo smacznie :clap: :clap:

I są  :)

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

paweł przeleć mięsko  :D  2- 3 razy na 2-ce tylko, pilnuj !!!  żeby się nie zagrzało.

Mam, miałem ten sam problem braku dobrego blendera.

I wyjdzie Ci całkiem niezły serdelek.

 

 

 

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

paweł przeleć mięsko  :D  2- 3 razy na 2-ce tylko, pilnuj !!!  żeby się nie zagrzało.

Mam, miałem ten sam problem braku dobrego blendera.

I wyjdzie Ci całkiem niezły serdelek.

Dzięki, w przepisie oryginalnym jest letnia woda i tak napisałem, natomiast wiem, że ma być i była zimna woda lub lód, termometr w mięsie cały czas no i "blender lewa ręka". Muszę następnym razem coś pokombinować.

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można prosić o podanie gramatury przypraw tak jak w przypadku peklosoli, na 1 kg. mięsa.

Witaj sverige2, tego przepisu akurat nie mam przeliczonego, w oryginale podane jest tylko 100g peklosoli na 5 kg, resztę dodaję na łyżeczki.

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem wynika stąd że na samej górze receptury jest podana ilość peklosoli na 1kg. mięsa, w dalszej zaś kolejności ilośc łyżeczek bez sprecyzowanej informacji na jaką ilośćmięsa mają być one dodane, czy może chodzi o całą ilość użytego do produkcji surowca. Jeżeli już pozostajesz przy "łyżeczkach" to dopisz precyzyjnie na ile kg.mięsa ta objętościowa miara obowiązuje. Osobiście nie mam z tym sposobem podawania ilości problemu, ponieważ jak pisałem, posiadam oprócz wagi jubilerskiej i nie tylko, odpowiednio wyskalowany zestaw objętościowy, z opisem ich objętościowej pojemności  w ml.i dcl.na łyżki stołowe, czy łyżeczki do herbaty,  zestawy tego typu są w Skandynawi w powszechnym użyciu i do nabycia w każdym sklepie.

http://se.dreamstime.com/royaltyfria-bilder-mtande-skedar-image3868399

Dzięki za informację.

Edytowane przez sverige2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sverige, z całym szacunkiem, ale po co kupować taki zestaw, skoro jego cena dorównuje cenie dobrej wagi kieszonkowej? Dążymy przecież do ujednolicenia systemu miar i wag na forum, co przyniesie jedynie korzyści, szczególnie nowym zadymiaczom. 

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne Maxellu, ale jak  mówią ja lubię mieć, i dla tego posiadam caly zestaw różnych wag, w zależności od potrzeb, oraz zestawy różnych miar pojemnościowych. Taki zestaw pojemnościowych miarek ze stali KO, kosztuje w Szwecji w przeliczeniu na zlotówki 10 zl. Natomiast z plastiku kosztuje 2-3 zł. Oczywiście też jestem za tym aby na forum używać tylko takich miar o jakich piszesz. Pisalem już o tym, jak też pisalem że mam nadzieję że będzie to już stały zwyczaj i gramatura przypraw będzie zawsze podawana na 1kg. surowca, a nie raz tak, a raz siak, właśnie aby ci nowi zadymiacze, ale nie tylko, mieli jasny i czytelny obraz konkretnej receptury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego mam nadzieję, że Kolega paweljack dokona stosownych przeliczeń i wklei przepis raz jeszcze, specjalnie dla nowych.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sverige2 ja mam takie zestawy nawet za gratis dolaczane byly do maki i innych produktow pol rodziny obdarowalam zanim jeszcze pokazaly sie w PL

ale wagowo podane to teznapewno bedzie dobrze jak kolega zapoda :)

Edytowane przez electra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maxell, z całym szacunkiem, co zrobisz jak Ci padną baterie w tych super dokładnych wagach elektronicznych a mięso już na stole?

Robi się paranoicznie!

Noże muszą być naostrzone na "brzytwę"

Wagi tylko miligramowe z dokładnością do 0,001g

Sterylizator obowiązkowo

Fartuchy w kolorze zielonym - bakterie nie znoszą tego koloru

Namordniki (maski jednorazowe na twarz)

Osobne pomieszczenia wypłytkowane też najlepiej na kolor zielony

Wędzarki - tylko nie murowane!

W zasadzie z bezpośrednim paleniskiem nie jakiś tam kanał dymny!

Uchylanym dachem - tylko nie komin

Termometry - a jakże! elektroniczne

itd.

 W życiu dwa dni są najważniejsze:
 Ten w którym się urodziłeś.
  I ten kiedy zrozumiałeś po co

                           M.Twain

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tak rygorystycznie Papciu. Nikomu nie zaglądam do kuchni i nie wnikam jak przygotowuje mięso, czy robi kiełbasy i w jakich odbywa się to warunkach. :D To samo dotyczy rodzaju wędzarni, oraz sposobu wędzenia. Naszym zadaniem i obowiązkiem jest wskazanie forumowiczom jak dbać o higienę, jak powinno się robić wędliny, jak powinno się przedstawiać receptury itd. W końcu jesteśmy specjalistycznym forum i musimy trzymać pewien poziom. Kto z tego skorzysta i w jakim stopniu, to już jego prywatna sprawa. Nie wymagamy, by robić w domach ściśle wg naszych wskazówek, ale na forum i stronie już tak.

Pozdrawiam. 

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem wynika stąd że na samej górze receptury jest podana ilość peklosoli na 1kg. mięsa, w dalszej zaś kolejności ilośc łyżeczek bez sprecyzowanej informacji na jaką ilośćmięsa mają być one dodane, czy może chodzi o całą ilość użytego do produkcji surowca. Jeżeli już pozostajesz przy "łyżeczkach" to dopisz precyzyjnie na ile kg.mięsa ta objętościowa miara obowiązuje. 

Na samej górze receptury jest napisane, że na 5 kg

 

Dodano: 03 grudzień 2013 - 12:03

 

Czy można prosić o podanie gramatury przypraw tak jak w przypadku peklosoli, na 1 kg. mięsa.

Witaj sverige2, tego przepisu akurat nie mam przeliczonego, w oryginale podane jest tylko 100g peklosoli na 5 kg, resztę dodaję na łyżeczki.

 

Tu masz napisane drugi raz, że na 5kg

 

Dodano: 03 grudzień 2013 - 12:27

Jasne Maxellu, ale jak  mówią ja lubię mieć, i dla tego posiadam caly zestaw różnych wag, w zależności od potrzeb, oraz zestawy różnych miar pojemnościowych. Taki zestaw pojemnościowych miarek ze stali KO, kosztuje w Szwecji w przeliczeniu na zlotówki 10 zl. Natomiast z plastiku kosztuje 2-3 zł. Oczywiście też jestem za tym aby na forum używać tylko takich miar o jakich piszesz. Pisalem już o tym, jak też pisalem że mam nadzieję że będzie to już stały zwyczaj i gramatura przypraw będzie zawsze podawana na 1kg. surowca, a nie raz tak, a raz siak, właśnie aby ci nowi zadymiacze, ale nie tylko, mieli jasny i czytelny obraz konkretnej receptury.

Większość używa raczej normalnych łyżeczek do herbaty, ja też, bez wydziwiania. Gdybym należał do osób złośliwych to odesłałbym Ciebie i innych (nowych) do jakiegoś linku na stronie głównej albo innej gdzie są średnie przeliczenia z łyżeczek i odwrotnie, bo tak się tutaj to odbywa w stosunku do mnie przynajmniej i jeszcze z dopiskiem "kolego nie czytasz forum?" ale w związku z tym, że nie jestem złośliwy, to następnym razem, jak je będę robił to przeliczę i podam. A dla wyjadacza z doświadczeniem chyba powinno być jasne, ile czego dodaje się na 1 kg średnio.

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, gdybym bym był zlośliwy, to poleciłbym Ci aby sobie przeczytać że ja podawałem właśnie owe przeliczenia i obowiązujące pojemności łyżeczek, ale Ty jak zwykle czytać nie masz ochoty. Pisać zgodnie zaleceniami administracji też nie. Ogólnie to cały czas masz jakieś problemy i się z kimś sprzeczasz. Kolego, jeżeli to forum nie po Twojej myśli, to daruj sobie, albo dostosuj do jego norm i zwyczajów. Już Maxell Ci o tym pisał, a ty w kółko na "niebiesko" daruj sobie kolego i zwolnij nieco.

Edytowane przez sverige2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maxell jo raz setny mówi o potrzebie trzymania marki forum , a tu hyc - zakamuflowana Zosia  jej łyżeczka  ..... :facepalm:

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to cały czas masz jakieś problemy i się z kimś sprzeczasz. 

:thumbsup:

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam ochotę by zrobić wnusiom no i dla dziadków też, jakieś serdelki. Z tego co widać przydało by się ten farsz potraktować porządnie blenderem. Ja robiłam niedawno serdelki jak podpatrzyłam tutaj na forum. Smak naprawdę super, a reszta to podobnie jak u kolegi na zdjęciach, ale na pewno gorzej.Nawet się nie było czym pochwalić bo szybko zniknęły.

Źle nie oceniam, wyglądają mniamniuśnie. Sama bym takich pojadła :)

Tylko gdzie by tu kupić dobry blender? Mam Zelmera, jest beznadziejny :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Składniki na 5 kg:

 

Cielęcina – 2 kg

 

attachicon.gifserdelki - cielęcina.jpg

 

Karkówka – 2 kg

 

attachicon.gifserdelki - karkówka.jpg

 

Podgardle – 1 kg

 

attachicon.gifserdelki - podgardle.jpg

 

Przyprawy na 5 kg

 

Peklosól 100 g

1 łyżeczka cukru pudru - 5g

1 łyżeczka gałki muszkatołowej - 1g

1 łyżeczka czarnego mielonego pieprzu - 2g

1 łyżka mielonej słodkiej papryki - 5g

2 szklanki letniej przegotowanej wody

 

Peklowanie 24 h peklosól + cukier

 

Po tym czasie całość zmielić na sitku 2 mm, dodać przyprawy, dolewając po trochu wodę do uzyskania kleistej konsystencji.

 

Kiełbaśnice 26 mm

 

Serdelki 6-8 cm

 

attachicon.gifserdelki surowe.jpg

 

Kiełbaski umieścić w chłodnym i przewiewnym miejscu na 5 – 6 godzin aby obeschły.

 

Wędzić ok. 1,5 h ciepłym dymem 40-45 st.C

 

 

Parzyć w temp. 85 st.C  około 30 min do osiągnięcia w środku 70 stopni.

 

attachicon.gifserdelki po sparzeniu.jpgattachicon.gifserdelki wiszące.jpg

 

Wystudzić kilka minut w zimnej wodzie.

 

attachicon.gifserdelki przekrój.jpg

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Dawno ich nie robiłem, więc nadszedł czas.

 

post-55133-0-65676300-1413828385_thumb.jpg

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.