Skocz do zawartości

Domowy koncentrat pomidorowy


DZIADEK

Rekomendowane odpowiedzi

Sezon pomidorowy w pełni. Nadwyżkę własnych pomidorów przeznaczam na zdrowe własne koncentraty pomidorowe. A robię to tak - umyte pomidory kroję na połowę i gotuję je, ważne by ich nie rozgotować i nie przypalić- rozgotowanie pomidorów spowoduje ze koncentratu będzie mniej a więcej soku pomidorowego . Po ugotowaniu odcedzam to na cedzakach ,sitkach i zostawiam to na noc. Na drugi dzień z odcedzonej masy pomidorowej będę uzyskiwał koncentrat pomidorowy przy pomocy specjalnej dostawki do maszynki nr 5. Przy pierwszym przekręceniu śrubę blokującą wylot ustawiam tak by w pierwszym etapie oddzielić najrzadszą część z ugotowanych pomidorów.

Drugi raz przekręcając dokręcam śrubę bardziej przez to masa wychodzi bardziej sucha . Za trzecim razem po dokręceniu jeszcze bardziej śruby wychodzi już sucha masa -same pestki i skórki.

Na dalszych zdjęciach samo urządzenie które pasuje również do ręcznych maszynek do mięsa i efekt końcowy . http://images23.fotosik.pl/46/8444ca4f8b322de2m.jpg http://images24.fotosik.pl/46/511646bb9ff665a6m.jpg

Koncentrat uzyskany tą metodą zachowuje największą ilość witamin .ponadto odsączona woda to wspaniały sok pomidorowy który również wekuję w butelki od małych Kubusiów. Najlepsze pomidory na koncentrat to malinowe .Czym lepiej odsączymy ugotowane pomidory tym gęściejszy otrzymamy koncentrat. Najlepiej odsączać w drucianych koszyczkach od smażenia frytek Pozdrawiam

Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypróbuję następnym razem w sokowniku . Zasugerowałem gotowanie pomidorów w garnku ponieważ sokownik nie każdy posiada . Podając przepisy staram się podawać najtańsze sposoby by nie zmuszać do zakupu całego parku maszynowego na wykonanie określonego produktu. Pozdrawiam
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z sokownika nie "odzyskamy" całego miąższu, gdyż będzie on stanowił wspólną masę ze skórą i pestkami,

metoda Dziadka jest w tym przypadku skuteczniejsza

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miąższ zostaje z pestkami i skórkami ale odzyskujemy go w nakładce do maszynki do mięsa

aaa... no to tego nie napisałeś :lol: :wink:

 

a co do parowania zamiast bezpośredniego gotowania to się zgadza :cool:

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

 

DZIADKU . Wczoraj zamówiłem dzisiaj otrzymałem kurierem wyciskarkę do owoców MW-1 i idealnie pasuje do wiekowej niestety już elektrycznej maszynki do mięsa o nazwie Jaga chyba firmy Zelmer rocznik 1991 . Teraz pozostało tylko zrobić próbę generalną w postaci wytłoczenia jakiegoś soczku np. z malin . DZIADKU dzięki za podpowiedź .

 

Serdecznie pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaga chyba firmy Zelmer

ta maszynka jest produkcji firmy MESKO,

a ja właśnie chciałbym potwierdzenia o przydatności przystawki do "8" zelmera :rolleyes:

 

 

EDIT:

no tak... MW-1 jest chyba do "5" :sad:

czyli trzeba by kupić MW-2 - ale czy będzie pasować mocowanie całości do Zelmera? (albo chociaż sam element wyciskający)

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju - nie wiem czy możesz pomóc, bo zakupiłeś MW-1, czyli samą "głowicę" wyciskającą do maszynki "5",

ja mam maszynkę "8" i to zelmera więc jedynym wyjściem to chyba zakup modelu MW-2 i korzystanie tylko z "głowicy" (bez korpusu który chyba raczej nie będzie pasował do napędu)

- stąd moje pytanie czy tę " głowicę" da się przykręcić do korpusu maszynki "8"

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

abratku Jeżeli to Tobie coś pomoże to :

 

moja maszynka to Jaga tak się na nią mówiło PREDOM-ZELMER średnica sitka to 54mm.

 

a wyciskarka którą kupiłem to na paragonie jest tak : Wyciskarka MW-1 nr.5 do masz... Mesko . Do mojej maszynki pasuje .

 

Jeżeli tym coś pomogłem to się cieszę i serdecznie pozdrawiam

 

Ps To co kupiłem musi być montowane do głowicy maszynki ponieważ jest napędzane przez ślimak maszynki .

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Na początek chciałem się przywitać bo to mój pierwszy post wiec WITAM !

 

Ja też produkuje przecier ale technologie mam inną.

Pomidory najlepiej małe. Nacinam "na krzyż" na dole i do gara sparzyć odcedzam.

Następnie obieram ze skórki.

Jak są małe i dobrze sparzone to biorę pomidor do prawej reki i przeciskam przez "popielniczkę turystyczna" czyli lewa rękę tak układam składając palec wskazujący i kciuk żeby stworzyły kółko (jak znak ok). Skórują się idealnie jak są małe.

Kiedyś lądowały w blenderze. Ale umarł dzbanek a przez brak części zamiennych poszedł w odstawkę.

Obecnie leci przez maszynkę zelmera (i tu znowu dobrze jak są pomidory małe bo nie trzeba ciachać). Potem przecier leci do gara jest gotowany i do słoików. Można ciachać blenderem ręcznym. Ale to mało praktyczne i średnio wydajne i nie ma kontroli nad mieleniem.

Co do grubości sitka sprawa umowna. Ja robię na najgrubszym i na średnim (zestaw zelmera). Cieńsze sitko na zupy grubsze do sosów nap do pizzy. Na maszynce się robi fajnie bo jest ciągłość produkcji. A blenderem z dzbankiem czy ręcznym jest troszkę machania trzeba napełniać przelewać itp. A na maszynce idzie jak z automatu. Przerobienie dwóch skrzynek ok 30 minut bez uwzględnienia czasu jak sobie w garnku bulka. Czas pracy nie uwzględnia sprzątania ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja koncentrat pomidorowy robię z pomidorów przemysłowych(własnych). Przecinam na pół i do gara jak sie zagrzeją i puszczą sok to odlewam go garnuszkiem, taki przezroczysty (coby przecier był gęsty i nie trzeba go było tak długo gotować), następnie miksuję wszystko mikserem i przecieram przez sito aby nie było skórek i pestek, doprawiam do smaku. Do części przecieru dodaję paprykę, którą najpierw trzeba sparzyć aby obrać skórkę (nie czuć goryczy),a następnie kraję w drobną kostkę i przesmażoną na oliwie dodaję do wcześniej przygotowanego przecieru. Na 5 litrów przecieru daję 5-7 papryk czerwonych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Nie wiem ale co do zakupu czegokolwiek Zelmera zalecam daleko posunięta ostrożność.

Mają jakieś problemy realne lub sztucznie stworzone dla wrażenia ale efekt tego jest taki ze nigdzie nie potrafię dostać uszczelki do ekspresu zelmer. Obdzwoniłem kilka dużych serwisów i mówią ze nie dostają choć ciągle zamawiają i ogólnie z częściami do zelmera zaczyna być podobno porblem.

Być może to jakaś przygrywka pod sprzedaż jakiejś innej firmie z branży i w dalszej perspektywicznie np likwidacji marki. Do czasu aż sytuacja nie będzie jasna wstrzymał bym się z zakupami zelmera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli osadzenie w maszynce jest takie same to na pewno pasuje przecież piszą 5/8

Zaszalałem z koncentratem z ok. 30kg pomidorów uzyskałem tyle.

Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.