Skocz do zawartości

Moje pierwsze parówki - Miro


miro

Rekomendowane odpowiedzi

Parówki ...... jak ja je lubię !

 

Ale kupić dobre, prawdziwe parówki które nie "jadą" czymś w smaku, a właściwie nie śmierdzą i takie w których nie czuć posmaku MOM-u to ..... raczej niemożliwe w dzisiejszych czasach. Dla wyjaśnienia MOM, to rozdrobnione mechanicznie mięso ... lepiej abyście nie wiedzieli co to i z czego się rozdrobniło.

 

Dlatego postanowiłem zrobić własne ... Mirowe :)

 

Brak tego wyrobu w moich poczynaniach z wędlinami nie wynikał z lenistwa, czy skomplikowanego procesu, ale z braku jednego bardzo potrzebnego urządzenia. Tym urządzeniem był fachowo mówiąc kuter masarski, czyli urządzenie bardzo drobno rozdrabniające mięso. Przemysłowy kuter odpadał, a blender który posiadałem starczyłby może na 0,5kg wyrobu ......tak więc szukałem, szukałem i w końcu znalazłem sprzęt z dawnych dobrych czasów.

Za przysłowiowe parę groszy nabyłem młynek do mięsa ...... i w końcu mogłem zrobić parówki !!!

Sprzęcik skromny jeśli chodzi o pojemność, ale za to ma moc i rozdrabnia aż miło.

Tak się prezentuje:

 

 

http://wyrobydomowe.blog.pl/files/2014/01/mlynekdomiesa.jpg

 

 Mając już odpowiedni sprzęt mogłem przystąpić do produkcji Do szczęścia było mi potrzebne mięso. Wykorzystałem więc produkty które standardowo używam przy wyrobie kiełbas, czyli mięso z łopatki wieprzowej plus dokupione podgardle.

Parówka, to wyrób który w większości składa się z tłuszczu, dlatego w moim przypadku użyłem na 1kg wyrobu:

0,4 kg mięsa klasy pierwszej z łopatki (czyli samo czyste mięso bez tłuszczu i ścięgien)

0,6 kg mięsa z podgardla

 

Obydwa gatunki mięs zapeklowałem osobno używając 20g peklosoli na 1 kg mięsa.

Dla innych proporcji polecam kalkulator peklownia na sucho:

http://www.wyrobydomowe.nazwa.pl/solankasucho.html.

 

Po trzy dniowym peklowaniu na sucho w lodówce mięso z łopatki rozdrobniłem wstępnie na szarpaku, a później na sitku o oczkach 6-8 mm, takich aby mojemu młynkowi jak najbardziej łatwo było mięso rozdrobnić. Podgardle potraktowałem podobnie, jak najdrobniej drobno mieląc.

I tu ważna uwaga !

Przy mieleniu należy zwracać uwagę aby nasze mięso się nie zagrzało!

Mielenie powoduje grzanie się farszu i tego trzeba pilnować !

Tak wyglądało mięso po zmieleniu:

 

http://wyrobydomowe.blog.pl/files/2014/01/farszzmielony.jpg

 

Po zmieleniu mięso włożyłem do zamrażalnika na około 15 minut.

Po wyjęciu przyszedł czas na młynek do mięsa.

 

I to jest najgorszy dla parówki moment ..... rozdrabnianie.

 

Do farszu dodałem 10% zimnej lodowatej wody, czyli około 100 ml.

Mięso rozdrabniałem partiami po około 0,4-0,5kg na jeden wsad do młynka. Więcej nie wchodziło, ale to bardzo dobrze, bo im mniej mięsa, tym szybciej się rozdrobniło i mniej zagrzało...... a grzało się niemiłosiernie ! Przy trzecim wsadzie musiałem odpuścić, bo młynek był gorący ... dlatego nie zmielony farsz wylądował w lodówce, żeby znowu się oziębił a młynek ochłodził. Temperatura rozdrabnianego farszu nie powinna przekroczyć 6-8C.

Kiedy już przebrnąłem przez etap kutrowania mięsa farsz wyglądał tak:

 

http://wyrobydomowe.blog.pl/files/2014/01/farszrozdrobniony.jpg

 

Farsz był idealnie rozdrobniony, pulchny i bez grudek mięsa.

 

Teraz przyszedł czas na doprawienie farszu.

Jako przyprawy użyłem na 1kg wsadu:

- pieprz biały 1 płaska łyżeczka,

- gałka muszkatałowa świeżo starta 1/3 płaskiej łyżeczki,

 

I nic więcej z przypraw !

 

Po przyprawieniu nadziałem farsz w jelita wieprzowe o kalibrze 26/28 mm. Parówka powędrowała do lodówki na tzw. osadzanie na 12h. Przed wędzeniem 3-4 h wyciągnąłem parówki z lodówki i powiesiłem aby nabrały trochę temperatury pokojowej.

 

 

http://wyrobydomowe.blog.pl/files/2014/01/osadzanie.jpg

 

 Przyszedł czas na wędzenie.

 

Wędzarnię wygrzałem przez około 40 minut i włożyłem parówki wraz z innymi wyrobami do osuszenia. Osuszałem 50-60 minut i rozpocząłem wędzenie. Wędziłem parówki około 3h w temperaturze 60-65 C. Wędziłem tak długo, aż moje parówki uzyskały odpowiedni dla mnie kolor i wtedy zakończyłem wędzenie.

Po uwędzeniu parówka wylądowała w garnku z wodą nagrzaną do 75C i parzyła się tak przez 25 minut. Po parzeniu włożyłem garnek do zlewu i powoli, stopniowo dolewałem coraz zimniejszej wody, do momentu kiedy woda w garnku miała około 30-40C. Kiedy ostygła wyjąłem z wody i powiesiłem do całkowitego ostygnięcia.

 

 

No i co ?

No i wyszło super !

 

 

http://wyrobydomowe.blog.pl/files/2014/01/parowka.jpg

 

Chciałem ukryć produkt przed synem, ale "cwaniak" nie zapomniał, że tatuś robił parówkę i na drugi dzień rano od razu pytał czy mogę mu zagrzać ........ No to zagrzałem rodzince po parówce i tyle ją widziałem....  :D 

 

Znikła tak szybko jak powstała .... znaczy się wyszła mi.

Znikający wyrób, to jak dla mnie najlepsza ocena jego jakości.

 

Pozdrówka

Miro.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mireczku MOM to mięso oddzielone mechaniczne naprzyklad z korpusów drobiowych czy kości a nie rozdrabniane ;) to dość istotna różnica ;)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

  miro ja ostatnio robiłem parówki z 4,5 kg mięsa ( WIEPRZOWE - szynka, łopatka, podgardle, boczek, i troszkę WOŁOWEGO ). Nie będę się rozpisywał ile czego, jakie przeprawy, tylko o tym jak to robiłem. Czasu było mało, zmęczony też człowiek był, to po prostu odpowiednio przygotowane mięso zmieliłem na sitku 2 mm dwa razy ( nie blenderowałem ). Nie będę pisał gdzie miałem ... pilnowanie temperatury mięsa, czy aby się nie przegrzeje, czy dodawanie podgardla na końcu. Olałem wszystko, zmieliłem dodałem  sól/peklosól, wodę, wymieszałem dość długo  i do lodówki na 12 godzin. Następnego dnia dodałem resztę przypraw, mleko w proszku i nadziewanie. Oczywiście dalej osadzanie, osuszanie i wędzenie 80 min. / średni dym / 55 st. C. Potem parzenie i trochę niepewnie pierwszy kęs, czy będzie OK - wyszło super. Czy przypadek, że wyszło super bez pilnowania temperatury mięsa nie wiem, wcześniej robiłem pilnując temperatur, blenderując wszystko  i też było OK, a roboty sporo więcej. Tak będę robił już teraz zawsze, Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mireczku MOM to mięso oddzielone mechaniczne naprzyklad z korpusów drobiowych czy kości a nie rozdrabniane

 

Tak powinno być z założenia, ale okazało się w praktyce, że młynek koloidalny połknie i rozdrobni wszystko.

Nie będę się rozpisywał co owo MOM zawiera, ale lepiej tego nie wiedzieć.

 

Jednak odpowiadając na Twój wpis zapytam:

Dlaczego w wyrobach zawierające mięso oddzielone mechanicznie można zaliczyć smakowy efekt zmielonej kości ?

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

- 0,6 kg mięsa z podgardla
dodane  zdjęcie pokazuje że oprócz mięsa dodano również tłuszcz :tongue:

 

 

 

Temperatura rozdrabnianego farszu nie powinna przekroczyć 6-8C
drobna korekta....: przy tym składzie temperatura końcowa  powinna zawwrzeć się w granicach 10-15ºC... - na forum były o tym informacje
Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodane  zdjęcie pokazuje że oprócz mięsa dodano również tłuszcz

A podgardle to nie prawie sam tłuszcz ?

 

Abratku,

drobna korekta....: przy tym składzie temperatura końcowa  powinna zawwrzeć się w granicach 10-15ºC... - na forum były o tym informacje

A co ja piszę o kontroli temperatury  ?

 

 

Temperatura rozdrabnianego farszu nie powinna przekroczyć 6-8C.

 

Szukasz dziury w całym  ?

 

 

Bo kości miękkie i chrząstki również są "lykane" przez maszynę

Maszyna łyka co dastaje. a nie to co norma przewiduje.

Edytowane przez miro

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A podgardle to nie prawie sam tłuszcz ?

nie.... jest tam też dużo mięsa kl. II

a wyraźnie napisałeś: "mięsa z podgardla" - jest różnica? ;) , gdyby nie fotka można byłoby przyjąć z opisu że wyciąłeś mięso z podgardla a czysty  tłuszcz odrzuciłeś.....

 

 

 

Szukasz dziury w całym ?

nie Mirku, nie szukam... przeczytaj jeszcze raz co obaj napisalismy - Ty piszesz że nie moze przekroczyć 6-8stopni, a ja że tłusty farsz powinien zawrzeć się w temp. pomiedzy 10-15 stopni..... zbyt niska temperatura uniemożliwia prawidłowe zemulgowanie tłuszczu zbyt wysoka go zniszczy

Edytowane przez abratek
Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

nie Mirku, nie szukam... przeczytaj jeszcze raz co obaj napisalismy - Ty piszesz że nie moze przekroczyć 6-8stopni, a ja że tłusty farsz powinien zawrzeć się w temp. pomiedzy 10-15 stopni..... zbyt niska temperatura uniemożliwi prawidłowe zemulgowanie tłuszczu zbyt wysoka go zniszczy

 

Abratek słusznie prawi, zosią i jej parówkami zajmę się po świętach. :cool:

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zbyt niska temperatura uniemożliwia prawidłowe zemulgowanie tłuszczu

i lepiej niech tak będzie niż ma go zniszczyć

 

poza tym  abratku to jest przepis autorski jak to Miro zawarł w tytule 

[Przepis autorski] Parówki - niby prosty wyrób, a jednak

to jakbyś chciał poprawić A,Mickiewicza jak autora, bo przecież Litwa to nie nasza ojczyzna :)

ja również robię parówki nie przekraczając temperatury 10 st C i nie mam im nic do zarzucenia a jestem w sprawie parówek wysoce wybredny 

Ale jak to na naszym , co termometr to będzie inna temperatura  :D  :tongue:

Edytowane przez DUCH

Da Bóg dzień ,da i radę.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

zbyt niska temperatura uniemożliwia prawidłowe zemulgowanie tłuszczu zbyt wysoka go zniszczy

Zdjęcia pokazują, że zawartość nie była emulsją, mimo rozdrobnienia.

Poza tym IMO - zbyt mało wody.

 

 

 

Parówki - niby prosty wyrób,
 

 

Skąd to przekonanie?  :no:  :no:  :no:

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

mięso z łopatki rozdrobniłem wstępnie na szarpaku, a później na sitku o oczkach 6-8 mm, takich aby mojemu młynkowi jak najbardziej łatwo było mięso rozdrobnić. Podgardle potraktowałem podobnie, jak najdrobniej drobno mieląc. I tu ważna uwaga ! Przy mieleniu należy zwracać uwagę aby nasze mięso się nie zagrzało!

Przeczytalem tylko  to,  to wystarczyło by dalej nie czytać jak robić parówki .

Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kochani skoro takie pierdoły męczą Wasze oko, to sami sobie piszcie posty z pożytkiem dla tego forum i dla osób które chciałyby zacząć.

 

Pozdrówka.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

to jest przepis autorski jak to Miro zawarł w tytule
ale podawanie nieprawidłowych danych nie powinno mieć miejsca... bez względu w której części forum się to znajduje
Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że wszyscy już zadowoleni? A można było załatwić to inaczej. Podpowiedzieć, wyjaśnić... Ech...

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miro, musisz przeprowadzić z synem poważną, męską rozmowę. Wytłumacz dziecku, że tylko mu się wydawało, że mu te parówki tak bardzo smakowały.

Jeśli nie znasz ojca choroby, to jej matką jest zła dieta.

przysłowie chińskie

Kiedy państwo boi się obywatela oznacza to wolność. Kiedy obywatel boi się państwa mamy tyranię.
Thomas Jefferson

 

...a poza tym sądzę, że unia europejska musi zostać zniszczona

 

Zapraszam na moją stronę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale podawanie nieprawidłowych danych nie powinno mieć miejsca... bez względu w której części forum się to znajduje

 

 

A gdzie Ty widzisz nieprawidłowe dane ?

Może do czcionki tekstu jeszcze się przyczepisz ?

A może sam coś dla ludzi napiszesz .... bo jakoś nie widzę postów ..... 

 

Maad ma rację, wmówię jutro dziecku, że te parówki to do chrzanu były, że nie pilnowałem temperatury i że szarpaka też nie powinienem używać.

A że mu smakowały i mi smakowały i żonie również, to wmówię im to był sen ....

 

Pozdrówka.... 

Edytowane przez miro

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie przepisy zawsze piszą zmielić mięso na siatce  dwa trzy milimetry  a następnie kutrować Kto to inaczej w warunkach domowych propaguje jako niedoświadczona Zosia to robi krzywdę mięsu jak i wykonawcy

Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie jestem Zosią !

Potraktowałem mięso idąc ze średnicą otworów w dół i pilnując temperatury ..... jakiś to błąd jest ?

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miro , Ty zrób tytuł " Parówki jakie lubię " albo może nazwij to "serdeloni czyli moja fantazja na parówki "  bo z "autorytetami" się nie dogadasz :) a masz przy każdym temacie wśród nich mocną opozycję .. :tongue:,

Edytowane przez DUCH

Da Bóg dzień ,da i radę.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem kilka razy parówki mieląc przed kutrowaniem na sitku 5mm i konsystencja była bez zarzutu. Żadna krzywda się nikomu nie stała.

Jeżeli dajemy dobrej jakości surowce, to nie ma sensu przykładanie do rozdrabniania aż takiej wagi, jak to się robi w przemyśle. Co innego, gdybyśmy do parówek dawali wszystkie resztki, których nie można już upchnąć w kiełbasach łącznie z tekturą. Wtedy faktycznie musielibyśmy przestrzegać technologii i bardzo starannie emulgować.

Jeśli nie znasz ojca choroby, to jej matką jest zła dieta.

przysłowie chińskie

Kiedy państwo boi się obywatela oznacza to wolność. Kiedy obywatel boi się państwa mamy tyranię.
Thomas Jefferson

 

...a poza tym sądzę, że unia europejska musi zostać zniszczona

 

Zapraszam na moją stronę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A gdzie Ty widzisz nieprawidłowe dane ? Może do czcionki tekstu jeszcze się przyczepisz ?
ręce opadają Miro.... - kiedy brakuje Ci argumentów zachowujesz się jak nabzdyczony indor...

 

wprowadzasz ludzi w błąd i uważasz że wszystko jest w porządku... :mad:

albo podawaj poprawne dane, albo po prostu nic na ten temat nie dopisuj  w przepisie

Tak jak Ty będziesz bronił np zapisów producenta o osłonkach, tak ja będę wytykał błędy technologiczne....

 

A w smak czy skład nie wnikam...więc nie odwracaj kota ogonem

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Co innego, gdybyśmy do parówek dawali wszystkie resztki, których nie można już upchnąć w kiełbasach łącznie z tekturą. Wtedy faktycznie musielibyśmy przestrzegać technologii i bardzo starannie emulgować.

O i to jest własnie chyba to. Im gorszy surowiec składowy, tym musi być bardziej rozpaćkane. Robiłem ze dwa razy, nie napiszę, że parówki, tylko kiełbasę na wzór i podobieństwo parówek i nie używałem do tego kutra, a wyszły bardzo dobre i wszyskim u mnie domu smakowały. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie ma znaczenia jakość merytoryczna przepisu, ale ma znaczenie kto go pisze !

 

Maxell dał mi zielone światło dla moich postów i chyba  .......  z zielonego zrobiło się znowu czerwone !

 

Tak więc serdecznie pozdrawiam Wszystkich szukających dziur tam gdzie ich nie ma, dalszej propagacji naszego forum i wciągania w sieć wędlin nowych ludzi.

Szczerze ........  zachęcam do pisania własnych,przystępnych receptur ..... bez błędów i  zgodnie z normami.

 

I niech się Wam język słowotwórczy nie podwinie .... w trakcie weny twórczej.

 

Pozdrówka.

 

 

 

 

Tak jak Ty będziesz bronił np zapisów producenta o osłonkach, tak ja będę wytykał błędy technologiczne....

 

 

A to oto Ci chodzi .... trzeba było pisać od razu !

Edytowane przez miro

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.