Skocz do zawartości

Utopency - czyli parówki marynowane.


Papcio

Rekomendowane odpowiedzi

Oryginalny przepis:

 

M N O Ž S T V Í (Ilość)

 

do pětilitrové láhve od okurků (Na pięciolitrowy słoik od ogórków)

 

S U R O V I N Y (Składniki)

 

2 kg méně tučných špekáčků (2 kg małych parówek)

1.75 kg cibule (1,75 kg cebuli)

6 00 ml octa (600 ml ocetu)

1250 ml vody (1250 ml wody)

5 polévkových lžic soli - 120g (5 łyżek stołowych soli - 120g)

1/2 polévkové lžíce mletého černého pepře - 5g (1/2łyżki stołowej mielonego czarnego pieprzu - 5g )

3/4 polévkové lžíce cukru - 10g (3/4 łlyżki stołowej cukru - 10g)

1 polévková lžíce oleje (1 łyżka stołowa oleju)

3 bobkové listy (3 liście laurowe)

na špičku nože chilli (na końcu noża chili)

 

P O S T U P (Wykonanie)

 

Nejprve si připravíme nálev. Dáme vařit vodu s octem. Ve varu přidáme sůl, cukr, olej, bobkový list a chilli a necháme 2 minuty povařit. Nálev pak necháme vychladnout.

Špekáčky oloupeme a nakrájíme na čtvrtky. Oloupanou cibuli nakrájíme na rovnoměrná kolečka. Do vymyté pětilitrové sklenice od okurek dáme cca 1 cm vysokou vrstvu cibule. Potom tuto cibuli poklademe vrstvou špekáčků. Vrstvy opakujeme až do naplnění sklenice.

Vychladlý nálev nalijeme do připravené sklenice. Sklenici je na závěr nutné dobře uzavřít - stačí celofán a gumička

-----------------------------------------------------------------------------------

Moje tłumaczenie przepisu, posługiwałem się słownikiem czesko-polskim. Tłumaczenie jest dość dowolne ale oddające sens orginału.

 

Najpierw wykonyjemy zalewę. Gotujemy wodę z octem. Dodajemy sól, cukier, olej, liście laurowe i odrobina chili i gotujemy przez 2 minuty. Zalewę należy ostudzić.

Parówki obieramy z osłonki, kroimy na ćwiartki. Cebulę kroimy na równe talarki. Do wymytego słoja po ogórkach dajemy cebulę na wysokość 1cm, potem na cebulę kładziemy warstwę parówek i tak naprzemian do wypełnienia słoja. Zalewamy wychłodzoną zalewą i przykrywamy celofanem i gumką.

 W życiu dwa dni są najważniejsze:
 Ten w którym się urodziłeś.
  I ten kiedy zrozumiałeś po co

                           M.Twain

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
  • 8 lat później...

Postanowiłem również zrobić tą przekąskę z drobną różnicą, że kiełbaski wykonałem sam
post-55133-0-39164800-1413279875_thumb.jpg

 

Używając tłumacza google wyszedł mi taki oto przepis na Špekáčky, czeskie kiełbaski:

50 % wołowina (zadnia z młodych sztuk)
20 % tłusta wieprzowina
30 % boczek wędzony

więc użyłem:

Wołowina kl. II - 1 kg
Podgardle - 0,4 kg
Boczek - 0,6 kg

Przyprawy

Peklosól 20 g/kg
czosnek 2 g/kg
pieprz 2 g/kg
papryka słodka 2 g/kg
gałka 0,4 g/kg

Peklowanie 48 godzin

Rozdrabnianie sitko 4 i dwa razy sitko 3

Woda 15 %

Jelita wieprzowe 32 +

Serdelki długości 5-7 cm

post-55133-0-28605100-1413279641_thumb.jpg

Nie wędziłem, parzone 30 minut w temp. 70-72 st. C

post-55133-0-00776700-1413279640_thumb.jpg

post-55133-0-71702400-1413279640_thumb.jpg


Zalewę zrobiłem wg Papcia https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/92-utopency-czyli-parowki-marnowane/?p=313
 

Edytowane przez abratek

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następnym razem nie przekrawaj do końca tylko ponacinaj i przekładaj kolorową papryką, ogórkiem i cebulą dużo efektowniej wyglądają ;)

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kostkę pokroiłeś podgardle tak?

Nie napisałem  :facepalm: , boczek w kostkę bardzo mniej więcej 1 x 1 cm.

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oryginalny przepis to 30% wędzony boczek pokrojony w kostkę, 20% II wieprzowina, 50% wołowina zadnia jałówek.

Ja tak robię, a zalewę podobną jak podał wiele lat temu Papcio, bez zbędnych dodatków.

Festina Lente: Zgubne są kroki szybko podjęte
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30% wędzony boczek pokrojony w kostkę,

To fakt, powinien być wędzony ale nie miałem swego.

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oryginalne spekacky mają mniejsze kawałki słoniny.  A utopence lepiej smakują jak się je ponacina i tak jak pisał Robercik powkłada paski papryki czy ogórasa w te nacięcia. Same są takie se... Szkoda że gdzies mi wsiąkły zdjęcia tych co robiłem na Grzybozlot. Podobno dawały radę.

"Trzeba się spieszyć z robotą, póki się ma na nią ochotę..."

Tatuś Muminka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następnym razem je podwędź, a zamiast wody użyj lodu,a przy wyrabianiu mięs nie przekraczaj 15 C.

Dzięki, znam zasady robienia parówek.  :D a na wędzenie nie było czasu "tą razą". 

 

 

Oryginalne spekacky mają mniejsze kawałki słoniny. 

Pewnie te, które teraz sprzedają tak, bo taniej, mają też mniej wołowiny. Wieści głoszą, że wg tradycyjnych receptur było tak jak Biotit i ja piszemy.

Pewnie te z ogórkiem i papryką są dobre ale może trzeba je wspomagać smakiem z powodu jakości wykorzystanych parówek.

 

Na razie spróbuję te za kilka dni, następnym razem zrobię z odpowiednim boczkiem i wędzone, a później będę miał pogląd czy je wzbogacać, papryka dodawana do marynat jednak zmienia mocno smak. 

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.