Skocz do zawartości

Drożdżowe wypieki.


madlinka

Rekomendowane odpowiedzi

Na początek moja ulubiona pizza, przepisów na forum są setki, sama też wypróbowałam ich wiele i pizzę z receptur pizza hut i pizze Abratka i przepis od mojej koleżanki, która ma męża Włocha, więc dała mi teoretycznie oryginalny przepis stamtąd, nie mniej jednak moją ulubioną pizzą jest pizza z przepisu Jamiego Oliwiera, oto ona. (trochę zmodyfikowana no w oryginale mąkę miesza się z semoliną)

 

pizza ciasto cienkie

 

500g białej mąki chlebowej (ja daję dobrą pszenną)

1 saszetka suszonych drożdży (7g)

½ łyżeczki soli (płasko)

½ łyżki  cukru pudru

około 325ml letniej wody

 

 

Mąkę i sól przesiać na blat lub do dużej miski, zrobić w środku wgłębienie.
W innym naczyniu wymieszać drożdże , cukier i wodę, odstawić na kilka minut, a następnie wlać do wgłębienia w mące.
Prz pomocy widelca stopniowo mieszać mąkę z płynnymi składnikami, do momentu wyrobienia całej mąki.
Kiedy składniki się połączą, należy posypać dłonie mąką i zacząć rękami wyrabiać ciasto.
Wyrabiać przez ok. 10 minut, aż stanie się gładkie, sprężyste i miękkie.

 

 

Uformować z ciasta kulę, przełożyć do dużej, wysypanej mąką miski i oprószyć delikatnie z góry mąką.
Przykryć miskę i odstawić na 15 min. Kiedy ciasto odpocznie podziel je na tyle kawałków ile ma być pizz.

 

Rozwałkować cienko, nakładać sos, mozzarellę, dodatki, z doświadczenia wiem, ze im mniej dodatków tym lepiej, najlepsza jest pizza Zuzi, sos, mozzarella, dobra kiełbaska, sobie dodaje jeszcze pieczarki podsmażone.

 

Piec w 250 stopniach- 10 minut.

 

Jak robię małą pizze dla Zuzi to "szaleję" tzn, przekładam ją z łopaty chlebowej na rozgrzany ruszt, przy dużej pizzy, z większą ilością składników to już nie jest takie proste, wtedy używam okrągłej formy do pizzy.

 

Mój sos do pizzy.

 

1 mała cebulka podsmażona na łyżce oleju do miękkości, do tego wlewam domowy przecier pomidorowy, bądź świeże pomidory bez skórki, odparować wodę do pożądanej gęstości.

Dodać do smaku czosnek (ja daję 2 ząbki), sól, pieprz, zagotować.

Dodać zioła prowansalskie

 

.post-44311-0-62801400-1391155817_thumb.jpg

 

post-44311-0-92384600-1391156161_thumb.jpg

 

 

Lepiej żałować tego co się zrobiło, niż żałować że się czegoś nie zrobiło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.