Skocz do zawartości

Słodkie a także słone domowe ciasta Małgoś


Małgoś

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Makowczyki popękały.
Za cienkie ciasto i za dużo farszu  :sleep: to co misie lubią najbardziej :blush:   :facepalm:  dla mnie bez lukru proszę takie jakie jest  :facepalm: - normalne domowe :thumbsup:  :D  

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 84
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

U mnie tez pekaja jak robie zawijane ten sam problem, ma byc malo ciasta duuuzo maku , teraz juz nie pieke zawijanych wiec nic nie peka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

U mnie tez pekaja jak robie zawijane ten sam problem, ma byc malo ciasta duuuzo maku

Widzę, że i Ty masz problem co zrobić z popękanymi makowcami? :D

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Widzę, że i Ty masz problem co zrobić z popękanymi makowcami?
Za to ja nigdy nie miałem - po prostu pochłaniałem  :facepalm: :facepalm:  :blush:   :sleep: 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maxell u mnie te popekane tez zjadano nawet musialam chowac bo znikaly  :)

Pieke taka kostke makowcowa z wisniami  tak wyglada

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/12366-electra-swiatecznie/?p=465126

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Makowiec z wisniami. Przepis pochodzi z blogu Moje wypieki

 

 

Ciasto drozdzowe:

 

Drozdze suche wymieszac z maka pszenna (z drozdzy swiezych najpierw zrobic rozczyn - tutaj instrukcja*). Dodac pozostale skladniki i wyrobic ciasto, dodajac pod koniec rozpuszczony tluszcz. Z ciasta uksztaltowac kule, przelozyc do wiekszego naczynia, przykryc lnianym reczniczkiem. Odstawic do wyrosniecia w cieple miejsce. Ciasto powinno podwoic objetosc (od 1 do 1,5 godziny).

 

3 szklanki maki pszennej + 3 lyzki do podsypywania

180 ml letniego mleka

 

150 g masla, roztopionego i przestudzonego

6 zóltek 

45 g swiezych drozdzy lub 21 g drozdzy suchych

6 lyzek cukru

pól lyzeczki soli

1,5 lyzki spirytusu (lub wódki, rumu, likieru migdalowego)

ziarenka z 1 laski wanilii lub 1 lyzeczka pasty waniliowej

Masa makowa:

 

500 g maku

170 g jasnego brazowego cukru

100 g rodzynków lub sultanków

50 g orzechów wloskich, posiekanych

3 lyzki miodu

2 lyzeczki ekstraktu z migdalów lub aromatu migdalowego

1 lyzeczka cynamonu 

1 lyzka masla, w temperaturze pokojowej

pól szklanki kandyzowanej skórki pomaranczowej

6 bialek

Mak zalac wrzaca woda (do pokrycia), odstawic do wystygniecia, odsaczyc z nadmiaru wody, dwukrotnie zemlec w maszynce do miesa z drobnym sitkiem. 

 

/Mak mozna tez zalac wrzatkiem do przykrycia i gotowac przez 20 minut, odcisnac z nadmiaru wody i wystudzic. Dwukrotnie zemlec w maszynce do miesa z drobnym sitkiem/.

 

Do przygotowania masy makowej mozna równiez uzyc czesto dostepnego w sklepach maku zmielonego. Jest to spore uproszczenie, poniewaz maku nie trzeba juz mielic. Wystarczy zalac wrzatkiem do przykrycia i wystudzic. Dokladnie odcisnac z nadmiaru wody, np. w lnianym reczniczku kuchennym.

 

Do zmielonego maku dodac pozostale skladniki, wymieszac. Na koncu delikatnie wymieszac z ubitymi na sztywno bialkami, które pozostaly z ciasta.

 

Ponadto:

 

2 sloiczki dzemu wisniowego, niskoslodzonego, z calymi wisniami (1 sloiczek okolo 330 g)

Wykonanie

 

Wyrosniete ciasto podzielic na 3 równe czesci.

 

Blache o wymiarach 25 x 42 cm wylozyc papierem do pieczenia.

 

Kawalki ciasta rozwalkowac na wielkosc blachy. Na spód polozyc rozwalkowane ciasto, posmarowac dzemem wisniowym (pierwszym sloiczkiem), na to wylozyc polowe masy makowej, wyrównac. Przykryc kolejnym rozwalkowanym ciastem, posmarowac dzemem wisniowym (kolejny sloiczek), wylozyc pozostala mase makowa. Na góre wylozyc ostatni rozwalkowany kawalek ciasta.

 

Piec w temperaturze 180 - 190ºC przez okolo 40 minut. Po kilku minutach, jak ciasto od góry zacznie sie brazowic, dobrze jest polozyc na nie mniejsza blaszke, by sie nie wybrzuszylo. Ostudzic, polac lukrem.

 

 

 

Ja robilam tez z wisniami mrozonymi na wpol z konfitura wisniowa / maja konfitura jest dosc slodka to  zeby nie za slodko bylo

Edytowane przez electra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.