Skocz do zawartości

Łoś.


Feederman

Rekomendowane odpowiedzi

 

Druhowie, do mnie odwołały się z prośbą przerobić tuszę łosia i parę prosiaków. Ja w zmieszaniu. :cry:

Co by poradziły? Interesuje kiełbasiane ukierunkowanie.

Wszyscy ludzie różne! Jeden ja jednakowy...

i ja BAŁT http://seatroutinpoland.e-fora.pl/index.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda nic nie robiłem z łosia . Wydaje mi się że to mięso należy potraktować ja mięso wołowe i tak samo używać je do kiełbas jako dodatek . a z czego się da zrobić trochę wędzonek, wzorując się  na recepturach produktów z wołowiny.

Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda nic nie robiłem z łosia . Wydaje mi się że to mięso należy potraktować ja mięso wołowe i tak samo używać je do kiełbas jako dodatek . a z czego się da zrobić trochę wędzonek, wzorując się  na recepturach produktów z wołowiny.

Oto odczuwa się fachowiec! Nie dać - nie wziąć. :thumbsup:
Nic szczególnego nie zawiadomił, a oczy mi rozpłaszczył, na drogę prawdziwą nastawił. :clap:
Dziękuje ci serdeczne dziadek! ;)

Wszyscy ludzie różne! Jeden ja jednakowy...

i ja BAŁT http://seatroutinpoland.e-fora.pl/index.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, dla rozrywki ;)

 

"Łosia polędwica"

Polędwica z łosia nie może być dobrą, dopóki naszpikowana nie wymoknie przez trzy najmniéj godziny; wtenczas dopiéro będzie krucha. Ocet tak się przyprawia: Do octu kładzie się liść bobkowy, kilka listków rozmarynu, kilka goździków, angielskiego całego pieprzu i estragonu; zagotowawszy to wszystko dobrze, wystudza się ocet - i zalewa się łosina. Wystrzegać się należy, aby naczynie do tego nie było miedziane, lub z sosnowego drzewa; lecz gliniane, olchowe lub dębowe. Tak przygotowana łosina wybiéra się na pokrywę wyłożoną włoszczyzną; dodaje się oliwy pół butelki, szklankę octu, i stawia się na godzinę do gorącego pieca, gdy się opiecze, wyjmuje się i kładzie do rądla, podlawszy pół butelki wina, nieco octu, oliwy pół butelki, dodać suchego bulonu, goździków, cytryny; dodaje się smak przecedzony, w którym się piekła pieczeń; i to wszystko tuszy się pod szczélną pokrywą do miękka, aby sos był krótki, poczém układa się na półmisek i zalewa sosem, który się na niéj trzymać powinien. Taka pieczeń smaczna jest na gorąco, ale na zimno, gdy zupełnie ostygnie, nierównie lepsza.

 

Za: "Kuchnia myśliwska. Czyli na łowach: dla uśmierzenia głodu, dogadzając oraz najdelikatniejszemu smakowi; z dodaniem rad i przepisów, do urządzenia ubitej zwierzyny czworonożnej lub ptastwa, tudzież przygotowana naprędce posiłku, z wybranych rozmaitych drobnych cząstek zwierzyny, przez Jana Szyttlera"

Wilno, 1845 (przedruk: Hubertus Classic, W-wa 1990)

 

Jakby co, to z łosia są jeszcze m.in.: flaki, Pieczeń łosia, Chrapy łosie, Polskie zrazy zawijane z łosia, Chrapy łosie ze szczawiem lub soczewicą, Zupa z chrap łosich, Pieczeń z łosia po huzarsku, Mózgi łosie, lub innych zwierząt, smażone...

Edytowane przez ryszpak

Rafał (ryszpak)

rakrzes@poczta.onet.pl

 

Z prawdą jest jak z d..pą. Każdy ma inną i każdy ma swoją...

 

Iure et gladio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Feederman , ile bedziesz musiał do jednego łosia dodac wieprzowiny  , ? jak zrobisz pochwal sie Trzymam kciuki.Pozdrawiam 

 

Wojciech, tu myślę bez stada nie obejść się. :D  Dziękuje za wsparcie! ;)

 

Tak, dla rozrywki ;)

 

"Łosia polędwica"

Polędwica z łosia nie może być dobrą, dopóki naszpikowana nie wymoknie przez trzy najmniéj godziny; wtenczas dopiéro będzie krucha. Ocet tak się przyprawia: Do octu kładzie się liść bobkowy, kilka listków rozmarynu, kilka goździków, angielskiego całego pieprzu i estragonu; zagotowawszy to wszystko dobrze, wystudza się ocet - i zalewa się łosina. Wystrzegać się należy, aby naczynie do tego nie było miedziane, lub z sosnowego drzewa; lecz gliniane, olchowe lub dębowe. Tak przygotowana łosina wybiéra się na pokrywę wyłożoną włoszczyzną; dodaje się oliwy pół butelki, szklankę octu, i stawia się na godzinę do gorącego pieca, gdy się opiecze, wyjmuje się i kładzie do rądla, podlawszy pół butelki wina, nieco octu, oliwy pół butelki, dodać suchego bulonu, goździków, cytryny; dodaje się smak przecedzony, w którym się piekła pieczeń; i to wszystko tuszy się pod szczélną pokrywą do miękka, aby sos był krótki, poczém układa się na półmisek i zalewa sosem, który się na niéj trzymać powinien. Taka pieczeń smaczna jest na gorąco, ale na zimno, gdy zupełnie ostygnie, nierównie lepsza.

 

Za: "Kuchnia myśliwska. Czyli na łowach: dla uśmierzenia głodu, dogadzając oraz najdelikatniejszemu smakowi; z dodaniem rad i przepisów, do urządzenia ubitej zwierzyny czworonożnej lub ptastwa, tudzież przygotowana naprędce posiłku, z wybranych rozmaitych drobnych cząstek zwierzyny, przez Jana Szyttlera"

Wilno, 1845 (przedruk: Hubertus Classic, W-wa 1990)

 

Jakby co, to z łosia są jeszcze m.in.: flaki, Pieczeń łosia, Chrapy łosie, Polskie zrazy zawijane z łosia, Chrapy łosie ze szczawiem lub soczewicą, Zupa z chrap łosich, Pieczeń z łosia po huzarsku, Mózgi łosie, lub innych zwierząt, smażone...

 

ryszpak, dziękuje!

Jeszcze należy zorientować  się z mięsem. Mi przywiozły trzy niedźwigowe miednice z zamrożonym mięsem.(blisko 250 kg z kośćmi ) Ja jak pomyślę o tym - mi źle stawać, lecz ... czynić trzeba. :cool:

 

 

"Johanseny" rozumieją się w mięsie. :tongue:  Dziękuje DZIADEK! :thumbsup:

Wszyscy ludzie różne! Jeden ja jednakowy...

i ja BAŁT http://seatroutinpoland.e-fora.pl/index.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Feederman  -przepis na chrapy łosia na zimno ,,Polska kuchnia  myśliwska" Hanna Szymanderska

 

Chrapy łosia,300 g.kości wołowych,2 nóżki cielęce,włoszczyzna,1 cebula,po 6-8 goździków,ziele angielskie ,pieprz,otarta skórka z cytryny,2 listki laurowe,1 szklanka białego wytrawnego wina,sól, 1 białko z jajka ,ewentualnie 1 łyżeczka żelatyny do galarety.

 

 

Wszystkie składniki (oprócz wina) włożyć do rondla,zalać wodą i zagotować.Miękkie chrapy wyjąć , ostudzić,pokroić na plastry.Wywar przecedzić przez sito,zagotować ,dodać wino,doprawić do smaku solą,pieprzem,ew. szczyptą cukru,sklarować białkiem,przelać przez sito.

Pokrojone chrapy ułożyć na głębokim półmisku,zalać przecedzoną galaretą,ostudzić.Podawać na zimno z ostrymi sosami.

 

Ja bym sobie darował to klarowanie białkiem bo nawet jak nie będzie krystaliczne to smaku nie pogorszy.

Jest jeszcze przepis na  mózg łosia i flaki z łosia.Jest przepis na chrapy  z jabłkami

 

pozdrawiam

Edytowane przez Geronimo
Geronimo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak , bo to u nas  ŁOŚ  jest objęty całkowitą  ochroną ,

 

Nie denerwuj się aż tak Henio bo nie masz racji i w Polsce  łoś jest już od wielu lat zaliczony do zwierzyny łownej.

Inna sprawa że obowiązuje moratorium na odstrzał łosia.

Całkowitą ochroną to w parkach narodowych.

 

http://wyborcza.biz/biznes/1,100969,14823041,Kilkunastu_rolnikow_wygralo_proces_o_odszkodowania.html

 

http://www.tvp.pl/bialystok/aktualnosci/inne/trwa-wielkie-polowanie-na-losia/3418165

Edytowane przez Geronimo
Geronimo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Co prawda nic nie robiłem z łosia . Wydaje mi się że to mięso należy potraktować ja mięso wołowe i tak samo używać je do kiełbas jako dodatek . a z czego się da zrobić trochę wędzonek, wzorując się  na recepturach produktów z wołowiny.

:thumbsup:

Wszyscy ludzie różne! Jeden ja jednakowy...

i ja BAŁT http://seatroutinpoland.e-fora.pl/index.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Todek, poszukaj na www.lowiecki.pl. Jest tam sporo ludzi, którzy zęby pozjadali na dziczyźnie. Powinieneś coś znaleźć.

Przykład:

http://forum.lowiecki.pl/read.php?f=14&i=10196&t=10187

Edytowane przez ryszpak

Rafał (ryszpak)

rakrzes@poczta.onet.pl

 

Z prawdą jest jak z d..pą. Każdy ma inną i każdy ma swoją...

 

Iure et gladio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi. :) To nie to, że nie szukałem, szukałem i znalazłem kilka przepisów. A zapytałem dlatego, że chodziło mi jakieś sprawdzone przepisy, bo sami wiecie jak to czasami jest z przepisami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mi się przewinęło przed oczami, że gdzieś czytałem o chrapach po staropolsku .. ;)

 

Chrapy łosia na sposób polski

Chrapy jest to najdelikatniejsza cząstka w tym zwierzu. Prawidłowo przyrządzona rozpływa się w ustach, a jej subtelny smak przewyższa najdoskonalszą nawet cielęcinę.

 

Świeże chrapy nalezy oczyścić i umyć jak najstaranniej. Wrzucić do garnka, i gotować do miękkości w osolonej wodzie, wraz z wołowymi koścmi, włoszczyzną, jaką w zwyczaju jest do rosołu dawać, korzeniami, jakie kto lubi, oraz octem i butelką wina. Gdy się ugotuje, wyjąć, w cząstki pokrajać, i do półmisków ułozyć. A wywar gotować, aż przy próbie nie zrobi się galareta. Gdy to się stanie, zalać chraby wywarem i dać się ściąć w chłodnym miejscu.

Do tego robi się sos z chrzanu tartego, dobrej oliwy, cukru, i soku z cytryny.

 

 

Ozór z łosia 

Chociaż chrapy, bez wątpienia delikatnością swoją niezrównane są wobec innych części tego zwierza, to ozór przewyższa je bogactwem smaku, a i delikatnością gdy dobrze przyrządzony, z chrapami może często iść w zawody.

Sekretem doskonałego ozora jest marynata, z octu się składająca, wody i korzeni. Przygotowana sposobem, jak to zwyczajnie do marynowania grzybów.

W tej marynacie ozory tylko w wodzie wymyte układa się na kilka dni. Po tym czasie wyjmuje się ozory, oczyszcza jak zwyczajnie i do wywaru warzywnego wrzuca, aby do miękkości się gotowały. po ugotowaniu ozór obiera się ze skórki, kraje wzdłuż na porcje. Do tego masło z mąką zrumienić na zasmażkę. Rozprowadzić wywarem spod ozorów, dodać prawdziwków drobno uciekanych, chrzanu nieco, i śmietany, a kto chce winem może podlać. Wszystko zagotować i doprawić. Dodać ozory i zapiec lub poddusić czas jakiś.

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robiłem kiełbasę z łosia posługując się recepturą benoita na kiełbasę z jelenia. ( moim zdaniem łoś to coś pośredniego między wołowiną a jeleniem - na mój gust) Wyrób " zniknął ' byskawicznie. Robiłem na prosbę kolegi z jego surowca (ok. 10 kg mięsa z szynki i trochę łopatki), a dla mnie dostało sie to co było podarowane.

Na typowa kiełbasę z łosia nie trafiłem, słyszałem tylko, że można uzyć mieso z daniela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kiedy robiłeś bo w Polsce od 11 lat jest moratorium na polowanie na łosia.

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arkadiuszu, jest niestety sporo wypadków, w których, ze skutkiem śmiertelnym, uczestniczą łosie (sam byłem ostatnio świadkiem jednego w okolicach Torunia, jadąc nad morze).

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas toc wszedzie tego po ulicach biega :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Arkadiuszu, jest niestety sporo wypadków, w których, ze skutkiem śmiertelnym, uczestniczą łosie (sam byłem ostatnio świadkiem jednego w okolicach Torunia, jadąc nad morze).

 

Łosia po wypadku zgodnie z prawem firma utylizacyjna powinna zutylizować a nie przerabiać na kiełbasę. 

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.