Skocz do zawartości

Jogurt, kefir - jakie kultury bakterii?


Gość tusiaczkowa

Rekomendowane odpowiedzi

Gość tusiaczkowa

Lada dzień przybędzie do domu jogurtownica. Chcemy robić jogurt i dodatkowo kefir.

Mam pytanie do fachowców. Jakie kultury bakterii mamy zakupić??? 

Był gdzieś wątek o kulturach z Agrovisu, ale nie możemy go odnaleźć.

Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 61
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

No właśnie tam kombinujemy, Bardziej liczyliśmy na rady tych którzy już te kultury testowali. Może znacie coś lepszego niż te z oferty Agrovisu? Najbardziej zależy nam na takim kremowym dla dzieciaków....

Edytowane przez tusiaczek

"Trzeba się spieszyć z robotą, póki się ma na nią ochotę..."

Tatuś Muminka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agrovis jest bardzo sprawdzoną firmą i najlepiej tam kupować, jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się, żeby jakiś produkt od nich był wadliwy. Jeszcze możesz tu poszukać: serowar.pl, ale ja osobiście polecam agrovis. Mam od nich różne kultury, tym do jogurtów i wszystkie są bardzo dobre w działaniu. A tak w ogóle, to po co Wam jogurtownica? Nie trzeba jej mieć, aby produkować dobry jogurt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

zależy nam na takim kremowym dla dzieciaków....

Gęstą, kremową konsystencję jogurtów uzyskuje się dzięki dwom technologicznym zabiegom:

1. Zastosowaniu bakterii termofilnych (jogurtowych)

2. Zagęszczeniu mleka poprzez odparowanie lub dodanie mleka w proszku.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już mamy (a właściwie w drodze jest) to i ją wykorzystamy ;) . Wiemy, że niepotrzebna, ale była fajna, niedroga a do tego dwulitrowa więc niech już zostanie ;) .

Właśnie chciałem napisać że znów tusiaczek miał farta i za grosze kupił kolejny sprzęto do domu ;)

Jeśli chcesz prześlę ofertę agrovisu - do nich ostatnio pisałem i dostałem excel'a z cenami i produktami ;)

Nie ganiaj za ludźmi. Bądź sobą, rób swoje i pracuj ciężko. Odpowiedni ludzie - Ci, którzy naprawdę pasują do Twojego życia pojawią się i zostaną.

 

Wielu ludzi powie Ci, że nie dasz rady - a Ty po prostu odwróć się i powiedz - no to patrz!

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość tusiaczkowa

A różni się ta oferta od tego, co na stronie Agrovisu? Upatrzyliśmy sobie, jakieś już kultury.

 

EAnno dodawać mleka w proszku nie chciałabym. A odparować tzn - wiesz mi trzeba tłumaczyć drukowanymi, bo kulinarnie jestem dość ograniczona ;) . Z tego, co rozumiem mleko do jogurtu robionego w jogurtownicy możemy wziąć takie w temperaturze pokojowej bez wcześniejszego podgrzewania - piszę o mleku UHT. Czyli radzisz pierw je delikatnie podgrzać, odparować a potem dodawać kultury i do jogurtownicy???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość tusiaczkowa

OK mogę poszukać mleko nisko pasteryzowane. Temat jest dla mnie mocno nowy więc każda rada cenna.

 

Nic nie mam do mleka w proszku poza tym, że pierwszy jogurt chcę zrobić bez żadnych dodatków - ocenić smak, konsystencję i ewentualnie potem coś dodawać. Dwa, że nawet nie wiem, na jakim etapie je dodać :rolleyes: .  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taką informację ostatni otrzymałem z Agrovisu :( Tzn, że trzeba się śpieszyć z zakupem:

 

 

"Szanowni Państwo,

 

Otrzymaliśmy informację, że ku naszemu zmartwieniu, zmiany własnościowe i organizacyjne w firmie dostarczającej nam jogurty probiotyczne w saszetkach spowodowały zaprzestanie produkcji tego artykułu. Mając świadomość, że był to dobry produkt i cieszył się wśród Państwa dużym zainteresowaniem, podjęliśmy starania, aby jak najszybciej spróbować zastąpić go jakimś innym. Są nadzieje, że uda sie tego dokonać. Będziemy informować o postępach. W międzyczasie jako produkt zastępczy możemy polecić kultury firmy Coquard z serii Serowar domowy.

  1. Beaugel®Acidophilus zawierający Str Thermophilus, Lbc. bulgaricus oraz Lbc acidophilus
  2. Beaugel®Bifidus zawierający Str. thermophilus, Lbc. bulgaricus orac Lbc bifidus

Ponieważ oba w/w produkty są pakowane w fiolki z koreczkiem, jest możliwość dzielenia dawki na mniejsze porcje. Np. po zmieszaniu razem po 1/5 objętości obu fiolek uzyskamy dawkę na 2 litry jogurtu zawierającego oba szczepy probiotyczne razem."

Edytowane przez piksiak

Piksiak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

EAnno dodawać mleka w proszku nie chciałabym. A odparować tzn - wiesz mi trzeba tłumaczyć drukowanymi, bo kulinarnie jestem dość ograniczona  . Z tego, co rozumiem mleko do jogurtu robionego w jogurtownicy możemy wziąć takie w temperaturze pokojowej bez wcześniejszego podgrzewania - piszę o mleku UHT.

Odniosłam się do oczekiwań kremowej konsystencji jogurtu.

Tradycyjnie, w Bułgarii wylewano surowe mleko do płaskich naczyń i wystawiano na słońce. W dość wysokiej temperaturze mleko odparowywało i kwaśniało.

W warunkach przemysłowych proces zagęszczania realizuje się przez dodanie mleka w proszku.

Robiąc jogurt w domu musisz do mleka dodać bakterie jogurtowe lub jogurt z żywymi kulturami ale zagęszczania już nie robisz. Jednak nie uzyskasz jogurtu o konsystencji jogurtu bałkańskiego; bedzie nieco rzadszy.

Wyjątkiem jest mleko od prawidłowo żywionych krów rasy jersey.

Ale zlituj się i nie używaj UHT  

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) kiedyś używałem bakterii z agrovisu,teraz tylko kupuję w biedronce jogurt bałkański a od wiosny kefir i nigdy nie miałem problemów.

po zakupie jogurtu kilka razy zaszczepiam już tylko moim jogurtem (około 2 miesiące) i kupuję nowy.

 

W agrovisie płaciłem za jedną porcję 3 zł,teraz kupuję chyba w cenie około 2 zl dokładnie nie pamiętam :)

 

Ten jogurt ma około 3 tygodni (stoi w lodówce) lekko jest już kwaśny :):tongue:

 

post-41869-0-96633200-1394887833_thumb.jpg

Wędzenie to tak jak seks,tylko dłużej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość tusiaczkowa

Zamiast UHT mogę używać jedynie nisko pasteryzowanego za radą Akmisa. Nie zawsze mamy dostęp do swieżego mleka niestety - 80 km, ale szukamy bliżej. 

Aż  tak gęsty, jak bałkański nie musi być. Byle nie miał konsytencji kefiru ;) .

 

El Gregor dzięki. I kolejne pytania laika :cool:  - ile jogurtu do zaszczepienia na ile mleka???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) Robię z 3 l mleka i dodaję opakowanie jogurtu.

 

Do mleka wlewam jogurt dokładnie mieszam trzepaczka,podgrzewam do 45%C cały czas mieszając,słoiki przelewam gorącą woda (około 50*C )  wlewam  do słoików,odstawiam (kanapa w pokoju na tacy) i przykrywam grubym kocem na 8-10h.Stoi jeszcze dobę w kuchni jak już staje się gęsty wkładam do lodówki . :)

 

Robiłem z rożnych markowych jogurtów ale ten ma chyba najlepsze bakterie,oryginalny jest gęsty (ale chyba sztucznie zagęszczany) bo u mnie taki nie wychodzi ale jest bardzo smaczny.Kilka razy zdarzało się,że bywał ,,ciągnący,, to zależy pewnie od bakterii. :)

Wędzenie to tak jak seks,tylko dłużej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym wiedział, że jest to proces beztlenowy to nie zadawałbym tego pytania, a poza tym istniej takie coś jak proces grzecznościowy, jak się kogoś nie zna to należy zachować choćby trochę rezerwy, bo czasem może zdarzyć się tak, że znajdzie się inna osoba, która ma wiedzy więcej od Ciebie (a taka się zawsze znajdzie) i będzie Ci głupio.

i jest elegancko...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym wiedział, że jest to proces beztlenowy to nie zadawałbym tego pytania, a poza tym istniej takie coś jak proces grzecznościowy, jak się kogoś nie zna to należy zachować choćby trochę rezerwy, bo czasem może zdarzyć się tak, że znajdzie się inna osoba, która ma wiedzy więcej od Ciebie (a taka się zawsze znajdzie) i będzie Ci głupio.

:clap:

Ucz się pilnie jak Adam Mickiewicz w Wilnie,bo nauka i praca,narody wzbogaca.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) Dziś będę robił jogurt,mleko zaszczepię starym jogurtem co jeszcze stoi w lodówce (ciekawe czy ,,bakterie mają moc,, ) zrobię fotorelację.

 

Jak będziecie kupowali jogurt to szukajcie z najdłuższym terminem przydatności do spożycia ( jest najbardziej świeży,duża ,, moc,, bakterii,informacja dla początkujących ) :)

Edytowane przez vtec
literówka
Wędzenie to tak jak seks,tylko dłużej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

No przepraszam, może troszkę nietaktownie się zwróciłem, ale wydawało mi się logiczne, że proces jest beztlenowy.

Nie ma sprawy, grunt żeby dobry jogurt wyszedł. Czekamy na fotki od El Gregora.

Edytowane przez dorau
i jest elegancko...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jogurt robię trochę inaczej.

Kupuję mleko w woreczku albo butelkowe, gotuję je a potem studze, aby było ciepłe. Dolewam je do pojemnika  w którym jest jedna czwarta starego jogurtu n.p. greckiego, zamieszam, wkładam pojemnik do piekarnika z termostatem i nastawiam na temp. ok.40 stopni. 

Edytowane przez EAnna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.