Skocz do zawartości

Masło wiejskie


Aksamit97

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem zapytać Was o coś drodzy forumowicze.

Mianowicie, jeśli mam śmietanę wiejską i chcę z niej zrobić masło, to czy przed ukwaszeniem muszę ją pasteryzować?

 Chciałem zrobić masło z całym bogactwem enzymów, ale nie wiem czy złe bakterie zawarte w śmietance nie spowodują jego wad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 113
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Akmis978 wlewaj do butelki i telep do zrobienia się masła albo bierz mikser i kręć. Ja masło robię( jak mam możliwość) ze świeżej śmietany zebranej z mleka albo ze śmietany zakupionej w sklepie 30%

dobre żarcie -to jest to!!!

 

tel.608215213

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdę mówiąc nigdy tego nie robiłem, chyba że zakupiona śmietana była pasteryzowana . A masło nie zdąży poleżeć bo tak szybko schodzi z chlebem świeżo pieczonym , chyba że robisz ilości hurtowe masła ale zawsze jest jeszcze możliwość zamrożenia

dobre żarcie -to jest to!!!

 

tel.608215213

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mianowicie, jeśli mam śmietanę wiejską i chcę z niej zrobić masło, to czy przed ukwaszeniem muszę ją pasteryzować?
  Jeśli wiesz, że twoja śmietanka jest dobrej jakości mikrobiologicznej to, rób bez pasteryzacji. Jak poznać, czy jest dobra? Pozostawić w temp . otoczenia i robić degustację. Jeśli szybko (12-24 godz.) zgorzknieje lub "zdobędzie" innych złych cech to, następna dostawa-pasteryzacja.

Przy czym, nie rób pasteryzacji śmietany tylko śmietanki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

mam śmietanę wiejską i chcę z niej zrobić masło, to czy przed ukwaszeniem muszę ją pasteryzować?  Chciałem zrobić masło z całym bogactwem enzymów, ale nie wiem czy złe bakterie zawarte w śmietance nie spowodują jego wad.

Nie musisz a nawet nie powinieneś.

Pod pewnymi jednk warunkami.

Śmietanka musi się dobrze, czysto ukwasić.

Nie znam Twojego mleka ale jeżeli samo nie uwasza się dość szybko to powinieneś do śmietanki dodać zakwasu. 

Tak uzyskaną śmietanę należy przechłodzić w lodówce (dojrzewanie) a następnie lekko ogrzać do temp. 12 st.C i ubić masło.

Aby było trwałe i smaczne przepłucz je zimną wodą na sicie z ziarnie (najlepiej prysznicem aby nie rozbijać ziarna) a potem ugniataj w zimnej wodzie wielokrotnie ją zmieniając. Ostatnie dwie wody powinny być krysztalowo czyste. To resztki serwatki w maśle powodują jego szybkie psucie się i wprowadzają obce zapachy.

Tak uzyskane, surowe masło ma właściwości lecznicze. 

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mogę zamiast śmietany dodać kultur alpha?

Możesz. Kultura ta zawiera bakterie kwaszące oraz aromatyzujące.

Ale lepiej byłoby, gdybyś wcześniej zrobił matkę na mleku i dodał do śmietanki.

Jak tylko się zsiądzie to przestaw śmietankę do lodówki do dojrzewania. Przed rozpoczęciem ubijania masła usuń z powierzchni warstewkę, która stykała się z powietrzem. Możesz ją dać mamie do zaprawienia zupy.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

w jakim celu najpierw robić matkę (kulturę)?

Bakterie ożywią się i rozmnożą. Dodanie takiego zakwasu do większej ilości surowca pozwoli równo je rozprowadzić i szybciej zainicjuje proces kwaszenia.

 

 

W jakiej temperaturze powinna dojrzewać śmietana?

W lodówkowej. Najlepiej ok. 4st.C.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaka powinna być temperatura kwaszenia?

W innym wątku napisałeś:

 

 

Trzeba trochę myśleć.

Czy już wiesz, w jakiej temperaturze nastawia się mleko/śmietankę na zsiadłe?

(Nie każ wątpić w Twoje talenty :D )

Edytowane przez EAnna

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam ten wątek i nasuwa mi się pytanie : w jakim celu to " dojrzewanie" śmietany? Ja spróbowałam zrobić maslo ze świeżej śmietanki tj. ranny udój przepuściłam przez wirówkę, schłodziłam smietankę w potoku i po obiedzie do maśnicy- wyszło masło jak należy. Może coś ze śmietanką jest nie tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czytam ten wątek i nasuwa mi się pytanie : w jakim celu to " dojrzewanie" śmietany?

 Bonp. jako odpad masz wspanial maslanke :D , maslo tez ma duzo lepszy smak. Zrob dla porownania a zobaczysz 

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ja mam watpliwości, dlatego takie pytanko odnośnie masła.

Kupiłam dzisiaj masło firmy Ekołukta. BIO MASŁO EXTRA 82%

Skład ekologiczna śmietanka, czyste kultury bakterii mlekowych i to wszystko. Koszt 9,80 zł 200g.

Nie znam się więc moje pytanko brzmi: czy to masło nie podwyższy mi cholesterolu? Czy to jest to dobre masło?

Nie wiem czy pasteryzowane czy nie więc uprzejmie proszę ZNAWCÓW , FACHOWCÓW o odpowiedź.

 

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

czy to masło nie podwyższy mi cholesterolu?

 

Masło i inne tłuszcze zwierzęce  nie podwyższają cholesterolu.

Problemy z gospodarką tłuszczową powoduje nadmierna konsumpcja węglowodanów.

Jeśli nie znasz ojca choroby, to jej matką jest zła dieta.

przysłowie chińskie

Kiedy państwo boi się obywatela oznacza to wolność. Kiedy obywatel boi się państwa mamy tyranię.
Thomas Jefferson

 

...a poza tym sądzę, że unia europejska musi zostać zniszczona

 

Zapraszam na moją stronę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy to masło nie podwyższy mi cholesterolu?

Cholesterolu nie ale dziwię się, że ciśnienia Ci nie podniosło  :laugh:  :laugh:  :laugh:

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Maad, paweljacj, akmis978

 

Panowie, litości ja to wszystko wiem. Pewnie, że jak dodam jeszcze do tego dżemu to bedzie wielkie bum!!!!.

Mleka nie kupię bo nie mam możliwości. Mi chodziło o to, czy to masło jest tym lepszym  bez tzw przetwarzania, czy jest przetworzone, czyli homogienizowane które jest już do kitu bo pozbawione głównych wartości. EAnna pisała w którymś z wątków o wyższości masła surowego nad przetworzonym. Dlatego chciałam wiedzieć do jakiego gatunku takie masło zalicza się.

 

Pozdrawiam serdecznie


@karolszymczak

 

Zgadzam się z Tobą, za dobry wyrób trzeba dobrze zapłacić. Ja też bym nie chciała za darmo tyrać.

 

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ekołukta. BIO MASŁO EXTRA 82%

Info z netu:

Masło zawiera minimum 82% tłuszczu i nie więcej niż 16% wody. Produkowane jest wyłącznie z ekologicznej śmietanki. Charakteryzuje się wysoką zawartością witamin, szczególnie z grup A, D, E i K.

Opis produktu

Naturalne masło o wysokiej zawartości potrzebnych dla organizmu związków mineralnych i witamin. Należy do najcenniejszych produktów spożywczych. Charakteryzuje się wyśmienitym śmietankowym smakiem i zapachem.Informacje dodatkoweEkologiczne produkty mleczarskie wytwarzane w Mleczarni EkoŁukta produkowane są z mleka pasteryzowanego. Surowiec pochodzi wyłącznie z certyfikowanych gospodarstw ekologicznych zlokalizowanych na czystych terenach Warmii i Mazur. Mleko ekologiczne nie zawiera zanieczyszczeń GMO, oraz pozostałości pestycydów, których stosowanie jest wykluczone w rolnictwie ekologicznym.
W procesie produkcji nie są stosowane syntetyczne dodatki i substancje wspomagające jak barwniki, konserwanty, przeciwutleniacze, substancje powlekające i inne. Produkty wytwarzane są wyłącznie ze składników naturalnych.

 

Nie jest to surowe masło, bo robione z pasteryzowanej śmietanki.

Polskie ustawodawstwo nie zezwala na produkcję wyrobów nabiałowych (poza regionalnymi - np. oscypki) bez pasteryzacji surowca.

Na pewno jest to jedno z najlepszych maseł produkowanych przez polskie mleczarnie ale nie jest to masło surowe, które można zrobić wyłącznie z surowego mleka.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo EAnno, o to własnie mi chodziło. To jest profesjonalna odpowiedź :) na którą czekałam.

No cóż, nic innego mi nie pozostaje jak zaczekać na mleczko, które dadzą krówki jak przestaną karmić cielaczki. Masło jakoś zjem, ale więcej nie kupię :(

 

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.