Skocz do zawartości

Komin mi zachorował ? :)


miro

Rekomendowane odpowiedzi

 

Po wielu potyczkach przeszedłem na palenie od góry i mam święty spokój z kominem, a poza tym spalam znacznie mniej opału.

:thumbsup: i o to chodzi  :)  Niestety większość społeczeństwa jest nieuświadomiona  :( . Dobrą drogą kroczysz Mirku  :) 

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 72
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Ja palę tylko drzewem i dzieje mi się to samo w kominie i kominku (palenisko). Mam ceramiczny. Po rozmowie z kominiarzem : za mokre drzewo i za niska temperatura spalania.

Drzewo mam leżakowane 1 1/2 roku i jest to buk, jesion, grab. 

Na razie nigdzie mi się nic nie wylewa, ale komin jest co roku oblepiony i po kominiarzu mam pełne wiadro czarnej skamieliny.

Kominek jest też czarny, oblepiony smołą. Mam temperaturę ustawioną na 60°C i nic się nie wypala. Cały czas wygląda w kominku

tak samo.......czarno.

 

Serdeczne pozdrowienia

Przywileje kilku ludzi nie czynią ogólnego prawa.- Wincenty Kadłubek

 

Dokarmianie forumowego prosiaczka za FREE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miro - widzę że cały czas walczysz z piecem, kominem i wszelkim złem który się przy tym pojawia. W piecach zasypowych problem jest taki że przez większość czasu paliwo jest kiszone w piecu - jeśli do tego dojdzie za mała średnica komin, słaby cug i niska temperatura spalin to dzieje się tak jak się dzieje, leje się z komina niczym z kaczej d......., kupra :), przerabiałem ten problem, u mnie wszystko wyłaziło górą, komin nasiąkał mazią i smród na poddaszu okropny. Poprawiło się dopiero po zmniejszeniu komory spalania (wsadzone cegły szamotowe na część paleniska), poprawa spalania i wydajności pieca o jakieś 10 % mniej syfu w kominie.

 

Dziwi mnie tylko że piec na ekogroszek spalał Ci więcej!!! U mnie po zmianie pieca na eko (zasypowy miałem 24KW) na eko mam 15 KW mogłoby być ciut mniej jakieś 12 KW i byłoby super wtedy piec pracowałby na idealnych obrotach a tak przy 15 trzeba troszkę przykręcić. Spalanie w zeszłym roku wyszło mi o prawie tonę mniej niż przy spalaniu tradycyjnym. Ktoś już pisał w temacie, najważniejsze to odpowiedni dobór pieca nie kubatura domu a zapotrzebowanie energetyczne domu - dla każdego inne. Odpowiedni przekrój komina i na końcu dobry opał.

 

Miro - czy próbowałeś z cegłami szamotowymi w palenisku palić? - koszt niewielki 2 zł cegła, na tylnej ściance ustawiasz pod samą górę, ja miałem jeszcze cienkie po bokach, sam wiesz jakie efekty przy spalaniu daje szamot :)

 

Podsumowując po zmianie pieca, wkładu do komina i dobry opał problemy ze smołą i innymi syfami zniknęły, do pieca schodzę 1 raz w tygodniu wybrać popiół :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam wątek , odnoszę wrażenie , że  nikt z użytkowników pieców nowych po pierwsze nie czyta instrukcji obsługi i eksploatacji oraz nie korzysta z serwisantów. Mam do czynienia z piecami jedynie w przypadkach gdy po zamontowaniu kotłowni po oddaniu budynku zgłaszają klienci reklamacje , na opisane objawy skarżyli się użytkownicy , po sprawdzeniu zawsze się okazywało , że użytkownicy ustawiali temperaturę palenia , tak ,że na powrocie temperatura wody miała zawsze mniej niż 46 stopni , powodowało to intensywne zalepianie płomieniówek i komory spalania , na pytanie , czy korzystali z serwisantów producenta  , zawsze padała odpowiedz - a po co ? to tylko piec . Po wizycie serwisanta i ustawieniu prawidłowym pieca , problemy znikały. Pomijam fakt zakupu złego opału , ale to juz problem pieniędzy i uczciwości dostawców . Pozdrawiam

Edytowane przez Pacan Wojciech
Wojciech Pacan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Miro - czy próbowałeś z cegłami szamotowymi w palenisku palić? - koszt niewielki 2 zł cegła, na tylnej ściance ustawiasz pod samą górę, ja miałem jeszcze cienkie po bokach, sam wiesz jakie efekty przy spalaniu daje szamot

Dzięki kolegom z forum już w zeszłym sezonie zmniejszyłem komorę pieca wkładając szamot.

Teraz pali się super. 

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Miro - czy próbowałeś z cegłami szamotowymi w palenisku palić? - koszt niewielki 2 zł cegła, na tylnej ściance ustawiasz pod samą górę, ja miałem jeszcze cienkie po bokach, sam wiesz jakie efekty przy spalaniu daje szamot

Dzięki kolegom z forum już w zeszłym sezonie zmniejszyłem komorę pieca wkładając szamot.

Teraz pali się super. 

 

No właśnie nie pamiętałem czy to było poruszane, jeśli włożyłeś szamotki to super. Ja swoją walkę z takim piecem przegrałem i po prostu wymieniłem piec - nie miałem siły, bo też co chwila tak miałem, jak nie z góry się lało to na dole się oklejał. Bedzie zimniej to bardziej będziesz hajcował to może podeschnie komin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zmianach w piecu i paleniu od góry płomień jest taki jak na filmie:

 

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie.

Im bardziej ekonomiczniejszy piec, tym zimniejsze spaliny.

Ekonomiczne piece zgazowują paliwo pracują przy minimalnym dostępie tlenu.

Skoro minimalny dostęp tlenu (powietrza) to minimalna ilość ciepłych spalin ogrzewających komin.

Niewielka ilość chłodnych spalin nie dogrzewa komina.

Zimny komin kondensuje na sobie wilgoć i działa jak nieosuszone wędliny. Osadza się na nim sadza.

Zamiast skupiać się na chłodnym wylocie spalin z pieca (maksymalna wydajność na poziomie pieca) to może warto dogrzać komin (ciepły komin - to ciepła ściana w domu, działa podobnie jak grzejnik)?

Teoretycznie tracimy na wydajności pieca, a jednak ciepło zostaje w domu i mamy czysty komin?

Edytowane przez ZLeP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze dobrany kocioł powinien mieć w trakcie pracy temperaturę spalin  na wyjściu czopucha 120 - 150 º  Niżej za chłodne spaliny i  z komina może się lać w mrozy  - wyżej za duża strata kominowa . (mówię oczywiście o kotłach zasypowych )

Edytowane przez binio1111

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre kotły maja na czopuchu poniżej 100C. Na szczęścia dobre kotły nie kopcą i nie osadzają sadzy.

Temperatura na czopuchu jest istotna dla sprawności pieca. Im niższa, tym piec lepiej odbiera energię ze spalin. Niestety niska temperatura na czopuchu to niekoniecznie dobrze dla naszego komina.

Dla naszego komina ważne jest .aby wylot spalin był taki, aby nie było w nim kondensacji, czyli nie mniej niż 60C na wylocie z komina, nie z czopucha.

 

Niższe temperatury spalin potrafią na wylocie z komina skondensować wilgoć z zewnątrz.

Podam przykład:

Wrzucamy do gasnącego kominka większego okrąglaczka. Nie pali się, ale tli. Na drugi dzień kupa smrodu w domu, bo zimne spaliny skropliły tyle wilgoci na wylocie z komina, aż te spłynęły nam do salonu.

Sytuacja mało zauważalna w tradycyjnych kominkach, jednak w kotłach mocniej wychładzających spaliny (również kominkach z płaszczem wodnym) może dać się we znaki.

Wystarczy że wykapie kilkanaście kropli kondensatu pod kominek i mamy kotłownię z salonu.

Edytowane przez ZLeP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Na szczęścia dobre kotły nie kopcą i nie osadzają sadzy.

Nawet najlepszy kocioł jak  jest przewymiarowany będzie kisił opał , kopcił  i syfił komin, bo będzie miał niską temp spalin.  Dobór mocy kotła się liczy reszta to niuanse i walka o kilka % sprawności .

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem lepszy piec jest niedowymiarowany ( o mniejszej mocy), niż przewymiarowany.

Niedowymiarowany przez większy czas będzie chodził na bardziej optymalnych parametrach i oszczędzał paliwo.

Przewymiarowany będzie tłamszony i mniej oszczędny, będzie również bardziej łoił komin

Mocne mrozy kiedy zabraknie mocy mniejszemu kotłowi to może tydzień, może 2 w roku. Wtedy możemy wytrzymać te 2 stopnie mniej w mieszkaniu, albo wspomóc się jakąś farelką.

 

Niestety prawie każdy ma w tej sprawie inne zdanie niż ja i kupuje większe kotły niż potrzebuje.

Edytowane przez ZLeP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam kocioł 17kW, SAS, zgodnie z wyliczeniami powinno być 15 kW. Stary kocioł był 12 kW, musiałem w nim hajcować, że hej, czasami czopuch był niemalże rozgrzany do czerwoności, i z kominem było wszystko Ok. Po wymianie kotła, po 2 latach komin tak zabiło, że musiałem go frezować i zamontować wkład z kwasówki. Kosztowało mnie to trochę kasy, ale problem z kominem znikł, Nie zabija się, nie poci, jest ciąg, pali się OK, Czasami jak ki się chce, to rozpalam od góry, ale to tak czasami. No niby kocioł mam górnego spalania, i tak powinno się w nim palić, ale i się nie chce. Przy paleniu od góry spaliny są czystsze i idzie mniej opału,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkąd zacząłem palić od góry mam "zimno" w kotłowni.

Kiedy paliłem normalnie, od dołu było gorąco, aż za gorąco.

 

Ps.

Kupiłem taką kierownicę spalin:

 

post-39755-0-18496100-1511044147_thumb.jpg

 

Zamontowałem w drzwiczki i dałem ze 2-3 mm uchyłu.

Po otwarciu drzwiczek zasypowych nie mam dymu, tylko widok fioletu spalanego węgla.

 

 

 

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komin CO doprowadza już mnie do nerwicy.

 

Mimo że palę od góry, to swego czasu, na zewnętrznej ścianie komina, wewnątrz domu pokazała się czarna plama.

Dym naparzał po ścianie zamiast iść w przewód dymowy i tworzyła się maź, która przenikała przez ścianę.

Trzeba było połączyć wylot z pieca z rurą ceramiczną którą mam w kominie.

Rozwaliłem więc komin przy wylocie z pieca.

 

post-39755-0-77930300-1511687971_thumb.jpg

 

Obciąłem koniec rury.

 

post-39755-0-62045200-1511688002_thumb.jpg

 

Wstawiłem trójnik.

 

post-39755-0-94825900-1511688028_thumb.jpg

 

Uszczelniłem połączenia trójnika i wylotu z pieca watą + sznur + specjalna masa uszczelniająca do 1200 C

 

post-39755-0-92724800-1511688126_thumb.jpg

 

W kominie na połączeniu trójnika z ceramiką też dokładnie uszczelniłem.

 

post-39755-0-82900700-1511688161_thumb.jpg

 

 

Ociepliłem całość dokładnie watą i zatynkowałem:

 

post-39755-0-16457700-1511688204_thumb.jpg

 

post-39755-0-71864700-1511688205_thumb.jpg

 

I już myślałem że załatwiłem temat w 100% pozytywnie, to patrzę wczoraj a z wyczystki leje się czarne gów...

Otwieram,a tam dobre dwie szklanki wody.

 

post-39755-0-26898300-1511688284_thumb.jpg

 

 

Czy to normalne zjawisko, czy dalej jest coś nie tak?

Jedno co mnie zastanawia, czy przyczyną takiej ilości wody nie jest workowany węgiel, który jest koszmarnie mokry.

Chyba go lali tonami wody, żeby na wadze zyskać.

Patrząc lusterkiem w komin, to czysty i suchy.....to skąd do cholery te skropliny...???

 

Doradź coś bo mnie szlag trafi. 

Edytowane przez miro

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powodem mogą być za zimne spaliny.

Zimne spaliny kondensują wilgoć znajdującą się w powietrzu na zewnątrz.

Mogło się po prostu tlić w piecu, a to jest skutek. Kondensat.

To nie wina komina moim zdaniem.

Edytowane przez ZLeP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palę metodą od góry.

Fakt piec jest zimny, a nie gorący jak przy paleniu od dołu, ale dym raczej nie jest zimy.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważna jest temperatura spalin na wylocie z komina. Pisałem już tutaj o tym. Wróć kilka postów, nie pisałem głupot.

Problem warto zrozumieć, bo jak komin nasiąknie tym kondensatem i będziesz miał w mieszkaniu zapach jak w wędzarni.

Edytowane przez ZLeP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.