Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie » 

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Parzenie - jaki czas

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

#1 neron37

neron37

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 6 postów
  • Miejscowośćśląsk

Napisano 13 kwi 2014 - 07:39

Witam. Od dłuższego czasu zastanawiam się jak długo parzyć wędliny, a może jest na to sposób - otóż załóżmy że wędzę wędliny o wadze jednej  średnio ok 1,2 kg. Pytanie - może ktoś poda przybliżony czas parzenia baleronu, szynki, schabu, boczku, piersi indyczych aby były dobrze sparzone i nie surowe w środku. Za pomoc serdecznie dziękuję za siebie i olbrzymią brać początkujących zadymiarzy.

#2 BazylWidzew

BazylWidzew

Weteran

• Użytkownicy
  • 2614 postów
  • MiejscowośćMazury

Napisano 13 kwi 2014 - 08:27

Od dłuższego czasu zastanawiam się jak długo parzyć wędliny, a może jest na to sposób

Jest wsadzic termometr w miecho ;)

#3 neron37

neron37

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 6 postów
  • Miejscowośćśląsk

Napisano 13 kwi 2014 - 14:12

no właśnie nie takiej odpowiedzi oczekiwałem bo nie każdy posiada termometr

#4 Baca

Baca

Weteran

• Użytkownicy
  • 1956 postów
  • MiejscowośćWałbrzych

Napisano 13 kwi 2014 - 14:27

@neron37, Wisz brachu jakoś nie wyobrażam sobie parzenia bez termometru bo temperatura wewnątrz wyrobu to jedno a wody to drugie, o czym wiesz. Starzy praktycy a ja do nich się nie zaliczam mają swoje sposoby,wiedzieć to jedno a jak przekazać, więc bez obrazy, ale nie bardzo widzę możliwość uzyskania odpowiedzi na forum. Pozdrawiam  :D

#5 boob96

boob96

Pasjonat

• Użytkownicy
  • 453 postów
  • MiejscowośćZdrój

Napisano 13 kwi 2014 - 14:33

Zacznij od zakupu termometru np. taki
http://www.ikea.com/...ducts/20103016/

Poczytaj też http://wedlinydomowe...obrobka-cieplna

#6 Maad

Maad

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 6891 postów

Napisano 13 kwi 2014 - 14:41

Zacznij od zakupu termometru np. taki http://www.ikea.com/...ducts/20103016/

niech kupi od razu dwie sztuki - jedna do pomiaru temperatury wody, drugi do pomiaru temperatury wewnątrz mięsa

#7 neron37

neron37

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 6 postów
  • Miejscowośćśląsk

Napisano 13 kwi 2014 - 18:59

Serdeczne Bóg zapłać za pomoc, ale to co napisaliście wielmożni "fachowcy" to wiedziałem i wcześniej. Tak to bywa w Polsce ale na pomoc nie licz. Fakt po co większości ułatwić jak lepiej wymalować własne mądrości. Poczekam może ktoś mądrzejszy od was napisze krótko zwięźle i na temat. Z lektury Dziadka http://wedlinydomowe...nie-i-gotowanie w sekcji gotowanie jest wiele odpowiedzi na moje pytanie aczkolwiek nie na wszystko. 

#8 Maad

Maad

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 6891 postów

Napisano 13 kwi 2014 - 19:12

ale to co napisaliście wielmożni "fachowcy" to wiedziałem i wcześniej.

no chyba cię gościu poje... znaczy pogięło  :devil: 

dostajesz praktyczne porady doświadczonych forumowiczów i jeszcze śmiesz dziamgotać?

#9 beatag

beatag

Weteran

• Użytkownicy
  • 1782 postów
  • MiejscowośćSkarzysko-kamienna

Napisano 13 kwi 2014 - 19:25

Nie denerwuj się .Na każdym forum [a uczestniczę w wielu] jest tak ,ze początkujących odsyła się do lektury ,i nie koniecznie złośliwie Warto tą podstawową wiedzę posiadać.Dziadek chyba jasno wyjaśnia podstawowe kwestie .Czego jeszcze nie doczytałeś ?-moze postaram Ci pomóc choć tak jak koledzy wspomnieli wcześniej -termometr -przydatna rzecz.Na czuja tez zrobisz ,ale albo wyjdą ciut za twarde ,albo za miękki.np  Każdy kg mięsa parzymy średnio 50-60min,ale ważna jest ta temp. wewnątrz kiełbasy , czy mięsa ,wtedy wiesz dokładnie kiedy wyjąć.Szynkę generalnie wkładamy do wyzszej temp,i parzymy ja 0k.10min ,potem dolewamy ciut zimnej wody .,polędwiczki wkładamy do wody o temp.70 stopni i parzymy krócej [i tu przydaje się termometr -do 60-62 stopni w srodku i wyjmujemy.

To tak na szybko co mi się nasunęło.

#10 neron37

neron37

Nowicjusz

• Użytkownicy
  • 6 postów
  • Miejscowośćśląsk

Napisano 15 kwi 2014 - 17:01

No dobrze skoro podobno nie da się inaczej więc zakupiłem termometr, więc teraz kolejne pytanie - podajcie temperatury dla baleronu, szynki, schabu, boczku, piersi indyczych.

#11 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 14044 postów

Napisano 15 kwi 2014 - 19:15

Bez termometru polecamy parzyć 10 minut na 1 cm przekroju wyrobu, woda w granicach 75 C

Jednak od kiedy używam termometru, parzenia na czas już nie praktykuję.

Szynkę, baleron, parzę w wodzie o podobnej temperaturze do osiągnięcia w środku około 65-68 C, polędwicę łososiową, czyli taką na miękko do 60 C w środku i i od razu chłodzę wyroby w ciepłej a następnie coraz zimniejszej wodzie. (dolewam zimną z kranu)

Kiełbasy około 20-30 minut.

Pozdrawiam.

#12 roger

roger

Uzależniony od forum

• Użytkownicy
  • 7221 postów
  • MiejscowośćW-wa & Lubuskie

Napisano 15 kwi 2014 - 19:34

Mirek łososiowej sensu stricto sie wogóle nie parzy :( a a`la łososiową wystarczy wędzić w 55-60st C ;)

Wysłane z GT-9500I za pomocą Tapatalk 4

#13 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 14044 postów

Napisano 15 kwi 2014 - 19:50

Wędzę tylko do uzyskania koloru, resztę załatwiam parzeniem.

#14 LP57

LP57

Początkujący

• Użytkownicy
  • 23 postów
  • MiejscowośćGrodzisk Maz.

Napisano 16 kwi 2014 - 16:56

polędwicę łososiową, czyli taką na miękko do 60 C w środku

Coś kolega chyba pomylił ?  .Polędwicy łososiowej się nie parzy . :excl: 

Załączone pliki

• Załączony plik  48.jpg   65,29 KB   18 Ilość pobrań
  • Załączony plik  49.jpg   85,87 KB   12 Ilość pobrań

Użytkownik LP57 edytował ten post 16 kwi 2014 - 17:02

#15 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 14044 postów

Napisano 16 kwi 2014 - 19:46

Ja zawsze się mylę.

#16 EAnna

EAnna

Uzależniony od forum

• Moderatorzy
  • 9264 postów
  • MiejscowośćTychy

Napisano 16 kwi 2014 - 20:20

Ja zawsze się mylę.

Ależ Miro,

każdy ma prawo do pomyłki.

Nie mylą się tylko Ci, co nic nie robią, choć to truizm jest :D

#17 miro

miro

Uzależniony od forum

• **VIP Junior**
  • 14044 postów

Napisano 16 kwi 2014 - 20:46

każdy ma prawo do pomyłki.

Zwłaszcza jak się szuka haka w każdym szczególe.

Ale pisać: Ja tak robię bo lubię, to można.

Użytkownik miro edytował ten post 16 kwi 2014 - 20:47

#18 Puchacz33

Puchacz33

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 234 postów
  • MiejscowośćBełchatów

Napisano 16 kwi 2014 - 22:23

Witam. Od dłuższego czasu zastanawiam się jak długo parzyć wędliny, a może jest na to sposób - otóż załóżmy że wędzę wędliny o wadze jednej  średnio ok 1,2 kg. Pytanie - może ktoś poda przybliżony czas parzenia baleronu, szynki, schabu, boczku, piersi indyczych aby były dobrze sparzone i nie surowe w środku. Za pomoc serdecznie dziękuję za siebie i olbrzymią brać początkujących zadymiarzy.

Mnie, na początku mojej "kariery" zadymiacza ;) pewien stary wędzarz powiedział, że kilo szynki parzy się przez godzinę, czyli w proporcji 1 kg=1 godz. Ale faktycznie o wiele bardziej precyzyjny jest termometr, więc polecałbym jego zakup.

#19 bock_1

bock_1

Użytkownik

• Użytkownicy
  • 79 postów
  • Miejscowośćlubuskie

Napisano 30 maj 2014 - 11:57

Witam

,,Szynkę, baleron, parzę w wodzie o podobnej temperaturze do osiągnięcia w środku około 65-68 C". Moje pytanie dotyczy wymienionego zdania. Czyli jak np szynka osiągnie w środku np. 65 stopni to od razu wyciągam tą szynkę i chłodzę czy jakiś czas należy jeszcze parzyć tą szynkę w tej temperaturze 65 stopni? 

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#20 osid

osid

Entuzjasta forum

• Użytkownicy
  • 741 postów

Napisano 30 maj 2014 - 13:30

pewien stary wędzarz powiedział, że kilo szynki parzy się przez godzinę, czyli w proporcji 1 kg=1 godz.

i ja to słyszałem i praktykowałem bo moja mamcia takie info dostała od starego masarza, i to w czasach kiedy nie było termometrów, supermarketów, i większości rzeczy, a mięcho do miasta przywoził chłop ze wsi na bryczce(bez lodówki, tak na marginesie) i zawsze tak przyliśmy wędliny, 

zanim kupiłem kilka termometrów (6szt), i wychodziło całkiem nieźle, tak więc możesz spróbować i przyjąć 0,6minuty na 1dkg. wędliny(jeśli masz wagę) i woda ma jedynie "jeno mrugać", tak jak przy gotowaniu rosołu, jeden mały bombelek raz na jakiś czas.  

pozdrawiam

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych