Skocz do zawartości

Parzenie - jaki czas


neron37

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od dłuższego czasu zastanawiam się jak długo parzyć wędliny, a może jest na to sposób - otóż załóżmy że wędzę wędliny o wadze jednej  średnio ok 1,2 kg. Pytanie - może ktoś poda przybliżony czas parzenia baleronu, szynki, schabu, boczku, piersi indyczych aby były dobrze sparzone i nie surowe w środku. Za pomoc serdecznie dziękuję za siebie i olbrzymią brać początkujących zadymiarzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@neron37, Wisz brachu jakoś nie wyobrażam sobie parzenia bez termometru bo temperatura wewnątrz wyrobu to jedno a wody to drugie, o czym wiesz. Starzy praktycy a ja do nich się nie zaliczam mają swoje sposoby,wiedzieć to jedno a jak przekazać, więc bez obrazy, ale nie bardzo widzę możliwość uzyskania odpowiedzi na forum. Pozdrawiam  :D

Pozdrawiam Zbigniew  :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

„Ciężka praca i brak rozrywek sprawiają, że będziesz cholernym nudziarzem, a twoja żona bogatą wdową.” Edward Evan Evans-Pritchard. Pamiętajcie o wypoczynku!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zacznij od zakupu termometru np. taki http://www.ikea.com/...ducts/20103016/

 

niech kupi od razu dwie sztuki - jedna do pomiaru temperatury wody, drugi do pomiaru temperatury wewnątrz mięsa

Jeśli nie znasz ojca choroby, to jej matką jest zła dieta.

przysłowie chińskie

Kiedy państwo boi się obywatela oznacza to wolność. Kiedy obywatel boi się państwa mamy tyranię.
Thomas Jefferson

 

...a poza tym sądzę, że unia europejska musi zostać zniszczona

 

Zapraszam na moją stronę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdeczne Bóg zapłać za pomoc, ale to co napisaliście wielmożni "fachowcy" to wiedziałem i wcześniej. Tak to bywa w Polsce ale na pomoc nie licz. Fakt po co większości ułatwić jak lepiej wymalować własne mądrości. Poczekam może ktoś mądrzejszy od was napisze krótko zwięźle i na temat. Z lektury Dziadka http://wedlinydomowe.pl/akademia-dziadka/1173-czesc-vii-wedzonki-peklowanie-wedzenie-i-gotowanie w sekcji gotowanie jest wiele odpowiedzi na moje pytanie aczkolwiek nie na wszystko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ale to co napisaliście wielmożni "fachowcy" to wiedziałem i wcześniej.

 

no chyba cię gościu poje... znaczy pogięło  :devil: 

dostajesz praktyczne porady doświadczonych forumowiczów i jeszcze śmiesz dziamgotać?

Jeśli nie znasz ojca choroby, to jej matką jest zła dieta.

przysłowie chińskie

Kiedy państwo boi się obywatela oznacza to wolność. Kiedy obywatel boi się państwa mamy tyranię.
Thomas Jefferson

 

...a poza tym sądzę, że unia europejska musi zostać zniszczona

 

Zapraszam na moją stronę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie denerwuj się .Na każdym forum [a uczestniczę w wielu] jest tak ,ze początkujących odsyła się do lektury ,i nie koniecznie złośliwie Warto tą podstawową wiedzę posiadać.Dziadek chyba jasno wyjaśnia podstawowe kwestie .Czego jeszcze nie doczytałeś ?-moze postaram Ci pomóc choć tak jak koledzy wspomnieli wcześniej -termometr -przydatna rzecz.Na czuja tez zrobisz ,ale albo wyjdą ciut za twarde ,albo za miękki.np  Każdy kg mięsa parzymy średnio 50-60min,ale ważna jest ta temp. wewnątrz kiełbasy , czy mięsa ,wtedy wiesz dokładnie kiedy wyjąć.Szynkę generalnie wkładamy do wyzszej temp,i parzymy ja 0k.10min ,potem dolewamy ciut zimnej wody .,polędwiczki wkładamy do wody o temp.70 stopni i parzymy krócej [i tu przydaje się termometr -do 60-62 stopni w srodku i wyjmujemy.

To tak na szybko co mi się nasunęło.

beata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez termometru polecamy parzyć 10 minut na 1 cm przekroju wyrobu, woda w granicach 75 C

Jednak od kiedy używam termometru, parzenia na czas już nie praktykuję.

Szynkę, baleron, parzę w wodzie o podobnej temperaturze do osiągnięcia w środku około 65-68 C, polędwicę łososiową, czyli taką na miękko do 60 C w środku i i od razu chłodzę wyroby w ciepłej a następnie coraz zimniejszej wodzie. (dolewam zimną z kranu)

Kiełbasy około 20-30 minut.

 

Pozdrawiam.

 

 

 

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirek łososiowej sensu stricto sie wogóle nie parzy :( a a`la łososiową wystarczy wędzić w 55-60st C ;)

 

Wysłane z GT-9500I za pomocą Tapatalk 4

 

 

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wędzę tylko do uzyskania koloru, resztę załatwiam parzeniem.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ja zawsze się mylę.

Ależ Miro,

każdy ma prawo do pomyłki.

Nie mylą się tylko Ci, co nic nie robią, choć to truizm jest :D

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

każdy ma prawo do pomyłki.

 

Zwłaszcza jak się szuka haka w każdym szczególe.

Ale pisać: Ja tak robię bo lubię, to można.

Edytowane przez miro

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Od dłuższego czasu zastanawiam się jak długo parzyć wędliny, a może jest na to sposób - otóż załóżmy że wędzę wędliny o wadze jednej  średnio ok 1,2 kg. Pytanie - może ktoś poda przybliżony czas parzenia baleronu, szynki, schabu, boczku, piersi indyczych aby były dobrze sparzone i nie surowe w środku. Za pomoc serdecznie dziękuję za siebie i olbrzymią brać początkujących zadymiarzy.

Mnie, na początku mojej "kariery" zadymiacza ;) pewien stary wędzarz powiedział, że kilo szynki parzy się przez godzinę, czyli w proporcji 1 kg=1 godz. Ale faktycznie o wiele bardziej precyzyjny jest termometr, więc polecałbym jego zakup.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

,,Szynkę, baleron, parzę w wodzie o podobnej temperaturze do osiągnięcia w środku około 65-68 C". Moje pytanie dotyczy wymienionego zdania. Czyli jak np szynka osiągnie w środku np. 65 stopni to od razu wyciągam tą szynkę i chłodzę czy jakiś czas należy jeszcze parzyć tą szynkę w tej temperaturze 65 stopni? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

pewien stary wędzarz powiedział, że kilo szynki parzy się przez godzinę, czyli w proporcji 1 kg=1 godz.

i ja to słyszałem i praktykowałem bo moja mamcia takie info dostała od starego masarza, i to w czasach kiedy nie było termometrów, supermarketów, i większości rzeczy, a mięcho do miasta przywoził chłop ze wsi na bryczce(bez lodówki, tak na marginesie) i zawsze tak przyliśmy wędliny, 

zanim kupiłem kilka termometrów (6szt), i wychodziło całkiem nieźle, tak więc możesz spróbować i przyjąć 0,6minuty na 1dkg. wędliny(jeśli masz wagę) i woda ma jedynie "jeno mrugać", tak jak przy gotowaniu rosołu, jeden mały bombelek raz na jakiś czas.  

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm a jak ma się 4kg kiełbasy do 4-o kilogramowej szynki z nogą w funkcji tego czasu ?

Roger, racja !!!

zapomniałem dopisać że ta "metoda" dotyczyła tylko wędlin typu, boczek, baleron, szynka, polędwica, ale w tamtych czasach w moim domu nikt nie pomyślał nawet o wyrobie własnej kiełbasy,

nie było jelit, nadziewarek, soli peklowej, a kiełbasę kupowało się gotową od chłopa (ciekawe jak on sobie wtedy radził ??)  no chyba że mowa o kiełbasie w słoiku to już prędzej, albo weki babci dla taty na wyjazdy za granicę.... co to był za smak !?!

Edytowane przez osid
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.