Skocz do zawartości

Kanał dymny - rura kamionkowa


pinbud

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Fachowców. Jako początkujący liczę na pomoc doświadczonych kolegów. Przeczytałem wiele postów, ale właśnie dlatego, że to zrobiłem zadaję to pytanie. Za parę dni na moim ogrodzie stanie drewniana wędzarnia. Poradzono mi, abym do zbudowania tunelu dymnego wykorzystał rurę kamionkową. I tu właśnie mam dylemat, ponieważ jedni piszą, iż to dobre rozwiązanie, a inni, że nie, gdyż rury te często pękają od wysokiej temperatury. Jak to właściwie z tym jest ? Myślę o kanale o długości ok. 1,8m do max 2 m + palenisko. Będę wdzięczny za każdą opinię/podpowiedź.

Pozdrawiam Wszystkich Serdecznie. Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak ten kanał ma przebiegeać od paleniska do komory; nad ziemią, po ziemii, pod ziemią, pod jakim katem, jak będzie usytuowane palniesko względem komory, czy palenisko będze w ziemii, czy nad ziemią, czy przewidujesz izolację kanału, paleniska, czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm .. żebym wiedział w jakiej ta rura znajduje się przestrzeni, bo jeśli jest to przestrzeń ni to otwarta ni to zamknięta to dym może pójść bokiem przez okno wiaty, a wtedy to jaki ma sens dyskusja o kanale z kamionki? robić nie pytać, zadymiać

ELGregor ,,, bardzo dobra ta Twoja kiełbasa ścinkowa po 2 miesiącach :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dziękuję za odzew. Rurę chcę umieścić w ziemi i po zaizolowaniu ją przysypać, zgodnie z zaleceniami pod odpowiednim kątem, palenisko w ziemi.

Przy okazji pytanie do El Gregor, jakiej długości są te odcinki kamionki ?  Pytam, bo nie wiem, czy dostanę np. odcinek 2 m w całości. Pozdrawiam Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pinbud, weź pod uwagę też to, że kanał dobrze zaizolowany cieplnie, trzyma długo temperaturę. Ja mam taki kanał i już po krótkim czasie kanał tak trzyma ciepło że pomimo całkowitego wypalenia się drewna. To na początku zadymiania może mylić jak się tylko termometr obserwuje ;)

Z tego co czytałem to jednak polecają kanały w odcinak rury stalowej - nie akumuluje tak mocno ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Ponownie. Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi.

Mam jeszcze pytanie dotyczące średnicy rur ?

Wędzarnia drewniania wymiary 80x60x120, kanał dymny chcę zrobić 2 metrowy, to jaka średnica rury byłaby najlepsza ? Myślałem o 30 cm.

Pozdrawiam Wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staszku ,  wszystko jest napisane na stronach WB ,

a ty mówisz o zamilknięciu fachowców - LENIE TAK JAK I TY piszą takie posty

Edytowane przez Kruszynka

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jumbo

Złość piękności szkodzi :)

Między Bogiem a prawdą za pewne pytania powinna być przyznawana ksywka "Sid Leniwiec" :devil: i choćby człowiek chciał zrozumieć, że niektórzy nie maja czasu na przeglądanie przebogatych zasobów Forum, to jednak wydaje się, że chociaż jakiś minimalny poziom powinien być zachowany....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, przyznam szczerze, że nie spodziewałem się takich odpowiedzi. Jeśli to tak ma wyglądać, to raczej dam sobie spokój i spróbuję znaleźć bardziej przyjazne forum. Jak widać jest wielu ludzi, którzy chętnie pomogą i  nie bawią się w uszczypliwe uwagi. Jestem uczestnikiem wielu innych forum, zarówno jako szukający pomocy, jak i jej udzielający i do tej pory nie spotkałem się z takim podejściem. Czy temu, kto pisze takie uwagi nie szkoda na to czasu ? Przecież w tym samym czasie mógłby odpowiedzieć rzeczowo na pytanie. 

Wszystkim, którzy do tej pory pomogli Serdecznie Dziękuję, pozostałym mądralom nie.

Żegnam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj nie obrażaj się nie obrażaj .... ;) 

Cały czas twierdzę że do fajnej drewnianej komory szkoda kombinacji z kanałami dymnymi i zawsze polecam palenie bezpośrednie, ale klient Nasz Pan rurę planujesz stanowczo za długą jeśli już to maksymalnie 1,2-1,5m mierząc od środka stropu pod komorą i im większa średnica tym lepiej więc Twoja 30-a jest słuszną koncepcją. ;)

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pinbud

 

Nie obrażaj się. Rozumiem Twoje odczucia, ale niestety pojawia się na Forum wiele powtarzających się pytań, czasami takie same pytania pojawiają się codziennie w różnych wątkach i jak ktoś z Forumowiczów ma gorszy dzień... Jeśli Cię uraziłem - przepraszam...

 

Nie wiem co czytałeś, ale polecam lekturę szczególnie:

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/8606-projekt-budowy-w%C4%99dzarni-opracowany-przez-andyandyego/

 

Niezależnie od typu wędzarni, który chce się postawić, warto zapoznać się z treścią tego opracowania. Ponadto nie zaszkodzi poczytać większej ilości tematów w dziale https://wedlinydomowe.pl/forum/forum/81-w%C4%99dzarnie-budowa-i-obs%C5%82uga/. Znajdziesz tam wiele informacji, które odpowiedzą na Twoje pytania, a także spowodują, że postawisz nowe.

 

Rura o fi 30cm jest jak najbardziej ok. Przemyśl dobrze palenisko - jak wielokrotnie powtarzają doświadczeni zadymiacze - wędzenie to sztuka odpowiedniego opalania wędzarni. Jeśli zbudujesz wędzarnię z odpowiednio dużym paleniskiem, bez szamotu i odpowiednio "skonfigurowane" z komorą odejdzie Ci wiele problemów w trakcie całego procesu wędzenia.

 

Mam takie pytanie - napisałeś, że palenisko będziesz miał w ziemi - czy to oznacza, że dojście do paleniska będziesz miał z góry? Dlaczego pytam - ja mam u siebie "kanał" do beczki ok 20cm, ale całość mam w ziemi i dojście do paleniska mam z góry - nie wiem czy ten fakt jest powodem, czy co innego, ale jak mam otwarte dojście do paleniska, to mam cug jak w 10m kominie aż popiół leci na wędzonki. W związku z tym w trakcie wędzenia zamykam dość szczelnie palenisko i muszę bardzo pilnować i regulować temp. rozszczelnianiem pokrywy paleniska. Jest to strasznie irytujące i wymaga poświęcenia znacznej uwagi. Jak tylko będę miał czas - bedę to przerabiał - mam nadzieję że uda mi się przed następnym zadymianiem - chcę zrobić palenisko w ziemi, ale żeby było a'la palenisko bezpośrednie - będzie to rozwiązanie tymczasowe, póki nie postawię "kibelka". Tobie też polecam potrenowanie na beczce - w ten sposób możesz zbudować tymczasową wędzarnię bez używania zaprawy i przekonać się o sesnsowności niektórych rozwiązań - łatwiej później by Ci było produkt końcowy, czyli wędzarnię z prawdziwego zdarzenia zrobić na podstawie wcześniejszych obserwacji unikając w późniejszym czasie ewentualnych modyfikacji.

 

Pozdrawiam

 

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kk82 , nie wiem skąd u Ciebie taki wielki ciąg , podczas wedzenia , w mojej wedzarni mam kanał fi 200- 2 mb dlugości  ( wiekszego niema sensu robic ) kanal jest w ziemi , a przed kanałem otwarte palenisko , kanał dochodzi do komory wedzarni o wysokosci 150 cm oraz szerokosci 120 x 120 cm , na stropie mam komin o wysokosci prawie 4 m , by dym nie drażnił sąsiadów , komin zrobiony z kształtek schiedla fi 200 , ciag reguluje szybrem , nie zdarzyło mi sie by popiól  dostawał mi sie do komory lub na wedzonki , co prawda nie wedze codziennie , ale od kilku lat wedzarnia sie sprawdza w kazdych warunkach. Pinbud ( Twoje pseudo - kojarzy mi sie z nadzorem budowlanym   :)  ) nie dramatyzuj moze zbyt wczesnie , kolegów posty sa może szorstkie , ale naprawdę juz w tak wielu miejscach napisaliśmy o wedzarniach  kanałowych lub bezpośrednich , ze własciwei przy tej konstrukcji forum jest potrzebny tylko czas i cierpliwość by zanleżć odpowiedzi na zadasne pytania . Zycze powodzenia , znajdz wlasne rozwiazanie odpowiednie dla Ciebie .Pozdrawiam

Wojciech Pacan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie. Tylko jedno słowo na taki sympatyczny i przyjazny odzew - Dziekuję ! Skrupulatnie przyjmuję wszystki uwagi i podpowiedzi.

Poczytam to co polecacie, bo znacie się na tym, a ja do tej pory wędziłem gościnnie, a teraz wreszcie sam będę miał na ogrodzie swoją. Jak podejmę decyzję wtedy odezwę się i napiszę co będę dalej w temacie paleniska robił. Nic mnie nie goni, także ze spokojem wybiorę odpowiednie rozwiązanie. A tak przy okazji nazwa pinbud, to taki mój skrót piotr-informatyka-budownictwo z czasów, kiedy chciałem być właścicielem swojej jednosobowej firmy, ale mi się nie udało. Pozdrawiam Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skarus napisał:

 

Jak nie masz ochoty pomagać kolegom, to najlepiej sie nie odzywaj :no:

 

Zapraszam na PW Pana

Edytowane przez jumbo

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.