Skocz do zawartości

Białe szaleństwo


dyzio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Podpierając się klasykiem powiem, że nadejszła wiekopomna chwila.

 

Zakupiłem w sklepie discountowym dwa litry mleka /3,9% /. Trochę z drżącą ręką, bo mleko pasteryzowane, ale nie homogenizowane. Do pierwszego litra dodałem dla skwaśnienia jogurt naturalny pełnotłusty /3,5%/, do drugiego kwaśną śmietanę.

Oba warianty z pełnym sukcesem zakwasiły mleko po dwuch dniach. Oczywiście lekka różnica smaków zsiadłego mleka była wyczuwalna.

Zdecydowałem, że oba litry wylądują w tym samym garnku w kompieli wodnej.

 

post-51023-0-28823200-1400737176_thumb.jpg

 

Podgrzałem do 38 C i schłodziłem, jak doradzał Kol. swerige2. Odcedziłem i tadam. Wyszedł był piękny, aksamitny i prawie bezgrudkowy.

 

post-51023-0-19372700-1400739385_thumb.jpg

 

A tak się mają dwa litry mleka do wagi twarogu.

 

post-51023-0-97694300-1400739492_thumb.jpg

 

Przystąpiłem do nastepnego etapu, któren zakończył sie pełnym niepowodzeniem. Schłodzoną serwatkę podgrzałem do 95°C i dodałem 25g soku z cytryny i tyleż samo octu winogronowego, aby otrzymać ricottę. Cóś nie tak pewnie zrobiłem. Musze zajrzeć do postów Koleżanek i Kolegów.

 

post-51023-0-11111900-1400739859_thumb.jpg

 

Ale nic to. Białe szaleństwo wyjszło i to jest najważniejsze. Pierwsze koty za płoty.

 

 

 

 

 

 

Ciepło pozdrawiam.

dyzio

__________________________________________

Hołduję rozkoszom stołu, dzbana i łoża. (kolejność przypadkowa)

 

nie zapominaj o Panu "S"

http://wedlinydomowe...go-forumowicza/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a Ricotta wyjdzie jak zrobisz ser podpuszczkowy a nie twarog.

ja ze sklepowego mleka 4l (Ok 3l serwatki) zrobilam "az "120 g rikotty :D

Edytowane przez electra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

a Ricotta wyjdzie jak zrobisz ser podpuszczkowy a nie twarog.

 

Ja robię z obu serwatek. Po serze podpuszczkowym zostawiam serwatkę na 12 h i podgrzewam do 95*C, po twarogu po kilku godzinach. Nic nie dodaje i ricotta zawsze jest smaczna :cool:

TYLKO WIDZEW RTS !!! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No piękny Dyziu ten serek, a ricottę zrób tak jak radzi Bazyl. Też tak właśnie robię, z tym że jeszcze serwatkę zakwaszam w trakcie podgrzewania octem jabłkowym, i też zawsze wychodzi, nie mniej :thumbsup: . A jaki pyszny sernik wychodzi z takiego serka, paluchy lizać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Schłodzoną serwatkę podgrzałem do 95°C i dodałem 25g soku z cytryny i tyleż samo octu winogronowego, aby otrzymać ricottę

Serwatki z twarogu już się nie dokwasza. Ona jest przecież już kwaśna po fermentacji mlekowej.

Kwasek lub ocet dodaje się do serwatki słodkiej, z serów podpuszczkowych.

Z przekwaszonej serwatki nie wytrąci sie precypitat.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za podpowiedzi.

 

 

 

Z przekwaszonej serwatki nie wytrąci sie precypitat.
 

 

No i się nie wytrącił. Nie miał prawa.

Ciepło pozdrawiam.

dyzio

__________________________________________

Hołduję rozkoszom stołu, dzbana i łoża. (kolejność przypadkowa)

 

nie zapominaj o Panu "S"

http://wedlinydomowe...go-forumowicza/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

No i się nie wytrącił. Nie miał prawa.

 

 

 Ale jest na to rada . :D   Można serwatkę już podgrzaną  alkalizować sodą spożywczą dosypując małymi porcjami aż do momentu powstania skrzepu ricotty :D   :D 

 

 

 Pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy soda spożywcza jest neutralna dla ludzkiego organizmu ???  - pytanie lamera.

Ciepło pozdrawiam.

dyzio

__________________________________________

Hołduję rozkoszom stołu, dzbana i łoża. (kolejność przypadkowa)

 

nie zapominaj o Panu "S"

http://wedlinydomowe...go-forumowicza/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy soda spożywcza jest neutralna dla ludzkiego organizmu ???

 

 

 Jest to mała ilość sody i rozpuszczona w kilku lub kilkunastu litrach serwatki  . Zresztą pokazał to Nasz technolog :D  Precyzyjnie niech się wypowiedzą chemicy :D

 

 Pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

saoda uzywana jest jako spulchniacz tak jak proszek do pieczenia ,wiec male ilosci chyba nas nie zabija  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andy, i to jest argument. Ratuje życie.

Ciepło pozdrawiam.

dyzio

__________________________________________

Hołduję rozkoszom stołu, dzbana i łoża. (kolejność przypadkowa)

 

nie zapominaj o Panu "S"

http://wedlinydomowe...go-forumowicza/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy soda spożywcza jest neutralna dla ludzkiego organizmu ??? - pytanie lamera.

Z punktu widzenia toksykologii to: szkodliwość zależy od dawki.  Soda spożywcza-kwaśny węglan sodu ma odczyn lekko zasadowy więc nie szkodzi wątrobie i trzustce ale zmienia kwasowość żołądka.

W wyniku dodania do serwatki następuje reakcja z kwasem mlekowym gdzie powstaje dwutlenek węgla, woda i mleczan sodu. W serwatce pozostanie woda i mleczan sodu, który nie jest związkiem "krytycznym" dla naszego organizmu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w Szwecj od lat jest sprzedawana w aptekach i stosowana przy dolegliwościach żołądkowych i zgadze. Nazywa się ta mieszanka "Samarin". Ratuje również życie tak jak to podaje Andy :D . Działa doskonale. :thumbsup:

https://www.google.com/search?q=samarin&client=firefox-a&hs=pvv&rls=org.mozilla:pl:official&channel=sb&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=5P-BU77JOYeH4gSas4DQDQ&ved=0CDwQsAQ&biw=1024&bih=640

Edytowane przez sverige2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne za wyjaśnienia Kol.Bagno.

 

Jutro następne moje podejście do białego szaleństwa. Tym razem na zakwaszanie mleka użyję tylko jogurtu pełnotłustego.

Serwatki po uzyskaniu twarogu nie będę kwasił i mam nadzieję na choć trochę ricotty.

Ciepło pozdrawiam.

dyzio

__________________________________________

Hołduję rozkoszom stołu, dzbana i łoża. (kolejność przypadkowa)

 

nie zapominaj o Panu "S"

http://wedlinydomowe...go-forumowicza/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tym razem na zakwaszanie mleka użyję tylko jogurtu pełnotłustego.

Nie zapomnij o temperaturze kwaszenia mleka. Powinna być 42 st.C.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie zapomnij o temperaturze kwaszenia mleka. Powinna być 42 st.C. 

 

EAnna,

 

Poprzednio zrobiłem tak: do kupionego pierwszego litra mleka dodałem 250g jogurtu pełnotłustego, a do drugiego litra 250g kwaśnej śmietany.

Oba litry mleka stały w kuchni w temperaturze pokojowej. Po 48 godzinach miałem 2 litry zsiadłego mleka. Ten proces wstępny nazwałem zakwaszaniem.

Czy słusznie ???

Ciepło pozdrawiam.

dyzio

__________________________________________

Hołduję rozkoszom stołu, dzbana i łoża. (kolejność przypadkowa)

 

nie zapominaj o Panu "S"

http://wedlinydomowe...go-forumowicza/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ten proces wstępny nazwałem zakwaszaniem. Czy słusznie ???

Tak, słusznie :D

Ale zakwaszenie nie było spowodowane bakteriami jogurtowymi tylko jakimiś domieszkami do nich. To, co otrzymałeś, słusznie nazywasz zsiadłym mlekiem.

Gdybyś zakwaszał w 42 st. C to z nastawu z jogurtem otrzymałbyś jogurt.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Gdybyś zakwaszał w 42 st. C to z nastawu z jogurtem otrzymałbyś jogurt.

 

 

A czy z takiego jogurtu z nastawu otrzymam białe szaleństwo ???

Ciepło pozdrawiam.

dyzio

__________________________________________

Hołduję rozkoszom stołu, dzbana i łoża. (kolejność przypadkowa)

 

nie zapominaj o Panu "S"

http://wedlinydomowe...go-forumowicza/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyzio, tak, z jogurtu bedziesz mial ser, bedzie miekki. BArdzo smaczny jest ,kiedy po odprowadzeniu serwatki robi sie z niego kule ,(mozna tez pomieszac ten ser z ziolam wczesniej) i do sloja z olejem. Tak sie robi z jogurtem typu greckim tutaj gdzie jestem.

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

dzień dobry wszystkim :-) wczoraj wieczorem kupiłam jeszcze ciepłe 3 literki mleka od mućki , wstawiłam do lodówki na noc , z rana zebrałam trochę smietany i teraz chcę zrobić twaróg , więc muszę dodać jogurtu do zakwaszenia i około 48 godzin czekać na zakwaszenie . pytanie moje jest takie czy w trakcie zakwaszania zbiera się śmietanę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...a czemu jogurt i czemu wczoraj nie zakwasiłaś..?

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co EAnna nakładła do mojej pustej głowy to pamiętam , iż bakterie jogurtowe mają o wiele wyższą temperaturę namnażania - coś ok 40* - więc tak do końca nie wiem jak Ci wyjdzie to zakwaszanie. Ja zakwasił bym bakteriami kwasu mlekowego i już...

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:facepalm: to już po twarogu  :cry: zobaczymy co wyjdzie z tego eksperymentu 


jak 40st to wychodzi jogurt raczej z tego co ja zrozumiałam i robiłam już raz jogurt z mleka kupnego z Piątnicy a tu jogurt dodany do zimnego mleka z lodówki i stoi w temperaturze pokojowej ( u mnie 20st) czyli zakwaszenie - tak  myślę , może osoby doświadczone w temacie potwierdzą lub zaprzeczą - tego nie wiem :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.