Skocz do zawartości

Moja wędzarnia i czarne mięso?


Asano

Rekomendowane odpowiedzi

Witam całą Wędzarniczą Brać.

Potrzebuję porady od bardziej doświadczonych, bo na tym etapie mam już wątpliwości...

Zbudowałem w lato taką wędzarnie - plan taki tylko na wygląd - zdjęcie podeślę Wam później.

Jestem na etapie budowy dachu i usłyszałem od znajomego że ta wędzarnia jest do d..y.

On ma wędzarnie z paleniskiem bezpośrednio pod mięskiem i mówi że tylko taka jest ok.

Że w tej mojej mięso będę miał czarne, że za dużo tam będzie dymu, a powinno się wędzić prawie bez dymu :mellow:

Wędzi podobno prawie bez dymu - drzewo jak wkłada do paleniska ..."to ma się od razu palić, a nie dymić"...

Trochę mnie to wybiło z tropu.

Prosze, powiedzcie co mam o tym myśleć....

Pozdrawiam

Niech dym będzie z Tobą.

http://www.sztukatotu.pl/foto-prod/zoom/262_1.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc Asano

nie sluchac kolegi to On nie ma pojecia o czym mowi

Ty robisz poprawnie przestudiuj strone glowna dzial budowa wedzarni

kolega sie nie zrazaj , pewnie zaluje ze swoja sknocil

Pozdrawiam serdecznie Jasiu

wedzarnia z lodowki ,,dymogenerator MIra

troche checi i jesz co lubisz ,

a nie lubisz co jesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasiu dobrze prawi :grin:

Wedzarnia wyglada OK ( tak sadzac tylko po planach )

Ogolnie to wedzonki suszysz bez dymu, a wedzisz w dymie ( czsami bardzo gestym ).

Poczytaj rowniez akademie Dziadka na stronie glownej, to wyjasnisz kilka rzeczy koledze, miedzy innymi kiedy wedzonki robia sie czarne :grin:

"W życiu piękne są tylko chwile"

Pozdrawiam

Siara

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wędzi podobno prawie bez dymu - drzewo jak wkłada do paleniska ..."to ma się od razu palić, a nie dymić"...

Pozdrawiam

Powiedz temu koledze, że jak chce wędzić bez dymu to niech sobie piekarnik kupi. Ty się nie przejmuj, tylko rób swoje, bo wg mnie wszystko masz ok :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wędzi podobno prawie bez dymu - drzewo jak wkłada do paleniska ..."to ma się od razu palić, a nie dymić"...

Zapytaj się kolegi czy on wędzi czy grilluje :grin: pozdrowienia

Pozdrawiam Anetka :lol:

 

To nie sztuka śmiać się, kiedy wszystko jest dobrze, sztuką jest szukanie uśmiechu gdy nam jest źle !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a więc tak:

po pierwsze wielkie dzięki za taki ekspres w odpowiedzi :) jestem mile zaskoczony ;]

po drugie...

stronę główną studiowałem i to chyba dość dokładnie - ten projekt wedzarni jest właśnie z tej stronki - nie pamiętam już jego autora, ale wielkie mu dzięki za ten projekt :-)

 

Też tak myślałem że będzie ok, ale mnie wątpliwości naszły, bo w sumie widziałem jego wędzonki i były całkiem, całkiem... Co prawda trochę mi aromatu starej dobrej szynki dziadka brakowało, ale zawsze to lepsze niż kupne ochłapy ;) stąd moje pytania i watpliwości. Ale teraz je w 100% rozwialiście i nie będę już ich miał.

Dzisiaj jeszcze zrobie fotki i je spróbuje wrzucic, to sobie zobaczycie moje pomysły twórcze.... przed kimś się muszę pochwalić moją inwencją, a gdzie lepiej niż przed Wędzarniczą Bracią :)

Może mi dodatkowo coś jeszcze podpowiecie.

 

Miłego dnia wszystkim życze - u mnie jest cudowny - wymarzony na prace w ogrodzie ;]

 

P.S. Yogi, u mnie nie ma problemy z drzewem - ogród spory, więc i drzewa pod dostatkiem. A komina narazie nie ma - jestem narazie na etapie budowu komory - tak naprawdę mam narazie tylko projekt w głowie - nie ma czasu iść na warsztat i robic:(

Niech dym będzie z Tobą.

http://www.sztukatotu.pl/foto-prod/zoom/262_1.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a wlot dymu do komory wedzarniczej zrobilbym od dolu i na srodku, zeby cieplo bylo rownomiernie rozprowadzone

popieram w 100% popatrz na temat odwiedziny u Fentela

jaki ma rozprowadzacz dymu ,a to po to by sie rowno wedzilo

Pozdrawiam serdecznie Jasiu

wedzarnia z lodowki ,,dymogenerator MIra

troche checi i jesz co lubisz ,

a nie lubisz co jesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Asano ... Twoja wędzarnia wygląda na skonstruowaną prawidłowo :)

... przed wędzeniem osuszaj wędzonki, wędź suchym drewnem i ... zajadaj się do woli :)

 

pozdrawiam niezmiernie serdecznie a zarazem witam wśród Wędzarniczej Braci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że sam mistrz się odezwał. Dziękuję za wiarę w moje siły;) na pewno bedą pomocne ;]

Fotki mam już zrobione, ale niestety problem z ich wrzuceniem. Ważą trochę, a na łączu z Orange niewiele można :( Ale bedę kombinował :)

pozdrawiam

Niech dym będzie z Tobą.

http://www.sztukatotu.pl/foto-prod/zoom/262_1.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

tak jak obiecałem, zapodaję fotki mojego maleństwa:) Troszkę późno, ale niestety u siebie nie mogłem przez to łącze:/

A więc pokolei:

 

Niestety samego początku nie mam, ale to z "prawie" samego początku ;)

 

A to już wymurowane palenisko w stanie surowym:

 

A tu palenisko "troszkę" upiększone :)

 

A to faza obecna paleniska. prawie skończona - brakuje tylko popielnika na dole - bedzie wykonany z zespawanych ze sobą blatów żeliwnych ze starego pieca - a to dlatego że chcę mieć z tego małego grilla :) ot, takie 2w1 :]

 

Widoczek do środka - już po pierwszych mocnych paleniach :)

 

"Wnętrzności" od góry

 

A to kolejny pomysł mojego autorstwa - góra paleniska zrobiona z 8mm blachy stalowej - w lecie robi jako piecyk do grzania wody :)

 

Widoczek na wlot kanału dymnego:

 

Kanał dymny od strony paleniska - widoczny regulator - taki jak w zwykłych piecykach na drzewo czy wegiel:

 

I na koniec dwie ostatnie fotki - wiem ze macie juz dosc :)

1. widok całości przed robotą - tylko fundamenty i lekko nawieziona ziemia pod kanal dymny ( tylko 14 taczek :) )

 

2. widok obecny z tego samego ujecia:

http://images28.fotosik.pl/88/962a9ae9de46bc5dmed.jpg

 

No to narazie by było tyle:)

Niedługi się biorę za budę, więc dodam kolejne fotki.

 

pozdrawiam

Niech dym będzie z Tobą.

http://www.sztukatotu.pl/foto-prod/zoom/262_1.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładne, podoba mi się. Nasuwa mi się jedno pytanie. Czy popielnik nie będzie miał dzrzwiczek ? Poprzez kratkę, palenisko będzie zaciągać powietrze od dołu i ciężko Ci będzie ustawić ogień. Tak mi się przynajmniej wydaje. Reasumując zapowiada się kolejna piękna wędzarnia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że będzie miał drzwiczki, a raczej takie coś czym można regulować dopływ powietrza - dokładnie takie samo jakie jest w piecach węglowych//na drzewo w starych kuchniach ( i nie tylko) poza tym popielnik będzie szczelnie zamknięty - tylko ta regulacja.

Niech dym będzie z Tobą.

http://www.sztukatotu.pl/foto-prod/zoom/262_1.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Panowie proszę nie wprowadzać kolegi w błędne informacje.!!!!

Palenisko jest ok. tylko kanał ma odprowadzenie bokiem do drzwiczek, co spowoduje

Brak ciągu WĘDZENIE DO BANI!!!

Druga sprawa odnośnie wędzarni bez kanałowych tz. Palenisko na dole bardzo dobrze się spisują.Pozdrawiam

Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kanał ma odprowadzenie bokiem do drzwiczek, co spowoduje

Brak ciągu

dlaczego tak sądzisz? czy chodzi Ci o to że powietrze będzie omijać żar?

Zwróć uwagę że tutaj doplyw powietrza będzie od spodu - więc nie ma znaczenia gdzie będą drzwiczki do załadunku

 

odnośnie wędzarni bez kanałowych tz. Palenisko na dole bardzo dobrze się spisują

pod warunkiem ze są dobrze skonstruowane
Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Abratku!

Zauważyłem!! I dokładnie zwróciłem uwagę na wędzarnie wyżej pokazaną.

Z mojego punktu widzenia jest zbudowana nie poprawnie a mianowicie sprawa dotyczy

Paleniska, które będzie zżerać drewno o 150% więcej

-nie równomierne wędzenie

-wędzenie gorącym dymem nie możliwe.

Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam Ci ze nie bardzo łapię Twoich argumentów - mógłbyś opisać dlaczego? - szczególnie to: "-nie równomierne wędzenie ",

fakt drzwiczki nie są szczelne :mellow:

 

sam miałem zrobić podobny układ - tyle że bez rusztu :rolleyes:

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

qrcze, to teraz ja już zgłupiałem :/ Jedni piszą że ok, inni że do bani :(

Wędzarnia jest zrobiona wg projektu/pomysłu Jackosza - z tematu [Nowa, bardzo ciekawa wędzarnia Jackosza].Nie żebym zwalał winę na autora ;-)

 

I tam też wlot jest tak samo ułożony względem paleniska - jedyna w sumie różnica, że są chyba szczelne drzwiczki.

Szkoda że nikt w tamtym temacie nie napisał jakie ewentualnie moga byc jej wady :(

 

Czyli mam ją burzyc? ojjj, będzie sporo roboty :(

ewentualnie, co mam poprawic//zmienic zeby bylo ok? W sumie jestem jeszcze na etapie budowy, więc ewentualnie jakieś poprawki jeszcze wchodza w gre - a najwyżej kilof i jazdaaaa :)

Niech dym będzie z Tobą.

http://www.sztukatotu.pl/foto-prod/zoom/262_1.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego krótkiego doświadczenia z beczką i różnymi jej konfiguracjami mogę jedynie "na czuja" powiedzieć, że przekrój kanału jest zdecydowanie za mały...

 

Poza tym reszta wydaje mi się OK.

Pozdrawiam

BonAir

 

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?p=47286#47286

Co by tu jeszcze sprasować... ? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wedzarka ok ,a czy zuzyjesz ciut wiecej drzewa na 1 wedzenie to nie odczujesz przeciez nie wedzisz co tydzien,jak nasz kochany Szczepan wiec nie zaprzataj sobie glowy tylko wedzic

Pozdrawiam serdecznie Jasiu

wedzarnia z lodowki ,,dymogenerator MIra

troche checi i jesz co lubisz ,

a nie lubisz co jesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga sprawa odnośnie wędzarni bez kanałowych tz. Palenisko na dole bardzo dobrze się spisują.Pozdrawiam

Sprawdziłem to i to są święte słowa. Szczepan, nawiązując do naszej rozmowy na zlocie - uwzględniłem wszystkie Twoje rady co do modernizacji mojego pieca "babajagi"(tak nazwałem moją wędzarnie) i jest super - w całej komorze wędzarniczej jest jednakowa temperatura i równe zadymienie, nie ma potrzeby przekładania kijów a wędzi się super - dzięki Ci za to. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ta rura dymowa jest w poziomie czy dym będzie szedł pod górkę :question:

Rura jest ułożona idealnie poziomo - to dobrze czy źle?

 

Dlaczego dałeś ruszt poprzecznie do paleniska

ruszt... Ruszt jest ułożony pod leciutkim skosem - delikatnie opada w kierunku drzwiczek - ale to dosłownie kilka stopni.

Moje plany były takie, żeby na ruszcie palił się ogień, a to pod spodem to nie palenisko, a popielnik - przynajmniej takie ma spełniać zadanie;] nie wiem czy w tym jest jakiś błąd, ale chyba "coś" jest nie tak skoro pytasz...

 

A co do przekroju kanału - dałem to co miałem - kamionkowe rurki mają 17,5cm przekroju wewnętrznego, czy to za mało to nie wiem.

 

A tak jak pisałem wcześniej - drzewem, a raczej jego zurzyciem się nie przejmuje, bo mam go pod dostatkiem. Od 2 tygodni codziennie go tnę i rabię na kawałki, a końca roboty nie widać! no ale czego sie nie robi dla pysznych wyrobów :D

Dzięki Jasiu za Twoje stałe słowa pociechy :-)

Niech dym będzie z Tobą.

http://www.sztukatotu.pl/foto-prod/zoom/262_1.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.