Skocz do zawartości

Eksperyment..Szynka dojrzewajaca w popiele..


Gregtom

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc.. Mam takiego "pomysla".: Szynka dojrzewajaca w popiele..

Szukam osoby ktore chcialy by wziasc udzial w eksperymencie, mogaca poswiecic ok. 1 kg. szynki, dzielaca sie fotkami oraz informacjami przebiegu dojrzewania..

Zaloze liste chetnych i po tygodniu (jak sie ktos zglosi) zaczniemy przygode..

 

1. Gregtom

2.

3

4.

5.

.

.

.

... itd.

 

Za "niewypaly" nie odpowiadam..  :tongue:

Edytowane przez Gregtom
Wszystko ma jeden koniec, ale kiełbasa ma dwa ..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 184
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

 

 

Zapisz no sie na liste i bedziemy wszyscy razem robic..

 

mówisz i masz !!

oficjalnie zgłaszam swój udział w eksperymencie :D

 

 

1. Gregtom

2. Osid

 

 1kg. to nie majątek a akurat wędlina mi wyszła, i mus coś zrobić :) jutro wieczorem albo w sobotę rano będę miał surowiec do obróbki, tylko daj znaka co i jak, bo nie wiem czy mam warunki na takie dojrzewanie, z czego popiół itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czego ten popiół, czy szynka wędzona, jak długo ma dojrzewać i w jakiej temperaturze???

 

 

Zapisz no sie na liste i bedziemy wszyscy razem robic..

 

mówisz i masz !!

oficjalnie zgłaszam swój udział w eksperymencie :D

 

 

1. Gregtom

2. Osid

 

 1kg. to nie majątek a akurat wędlina mi wyszła, i mus coś zrobić :) jutro wieczorem albo w sobotę rano będę miał surowiec do obróbki, tylko daj znaka co i jak, bo nie wiem czy mam warunki na takie dojrzewanie, z czego popiół itd.

 

 

 

Wiec tak.. Najtrudniejsza rzecz (przynajmniej dla mnie) to popiol. Reszta to pestka..

Popiol zbieramy taki czym wedzimy albo grilujemy oprocz popiolu po weglu kamiennym albo bryketach i drzew iglastych..

Najlepiej buk, olcha itp. wszystkie drzewa owocowe.. Mozna kupic tez w sklepach wegiel drzewny bukowy albo olchowy i po grilowaniu ladnie go zbierac do kartonika..

Szynka nie bedzie wedzona i nie bedzie poddawana zadnym obrobkom termicznym..

Nie potrzeba zadnej komory, uwazania na wilgotnosc i temperature.. Wystarczy suche miejsce. (stryszek, garaz, skrytka itp)

Czas dojrzewania powinien wynosic 4-6 tygodni ale (podobno) wynik przechodzi wszystkie oczekiwania..

 

Co Wy na to..?

 

-----------------------------------------

Lista..

 

1. Gregtom

2. Osid

3.

4.

5.

.

.

Edytowane przez Gregtom
Wszystko ma jeden koniec, ale kiełbasa ma dwa ..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Popiol zbieramy taki czym wedzimy albo grilujemy oprocz popiolu po weglu kamiennym albo bryketach i drzew iglastych..

czy jest jakiś stosunek wagi popiołu do wagi szynki ?? i nie może to być popiół po grillowaniu bo przecież kapie tam sporo tłuszczu z jedzenia, a tu chyba chodzi o "czysty" popiół,  

na moje oko to trzeba w taki bezwietrzny dzień rozpalić ognisko najlepiej na jakimś palenisku żeby potem łatwiej wygarnąć popiół, drzew owocowych mam sporo to coś wymyślę,

martwi mnie tylko miejsce do powieszenia na dojrzewanie !

jaka powinna być temp. i wilgotność ? właściwie to bardziej interesuje mnie temperatura bo na wilgotność za dużego wpływu nie mam.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lista..

1. Gregtom
2. Osid
3. Jojo

4. michal1

5. ziezielony

6.

7.

8.

.

.

Zaczniemy za jakis tydzien albo jak kazdy z listy nagromadzi tyle popiolu jak na fotkach powyzej..

Popiol bedzie "przesiany" przez grube sito, wiec wszystkie grudki i zanieczyszczenia zostana odizolowane.. (Mozna tez przez reke).

Wedlina nie bedzie nigdzie wieszana przy dojrzewaniu tylko lezala w popiole..

Miesko bedzie peklowane ale bardzo szybko i metoda na sucho..

 

Edytowane przez Gregtom
Wszystko ma jeden koniec, ale kiełbasa ma dwa ..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za tydzień !? hmmm, ja to już w sobotę będę hajcował ognisko na popiół :)  drewno co prawda teścia, ale myślę że jak jutro coś z nim poczytam przy kolacji to odda kilka szczapek ;)  zwłaszcza jak mu powiem na co, a jeśli wyjdzie tak, jak ma wyjść, to próbował będzie ze mną :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas robia sery kozie w popiele. Do tego pala po obcieciu suche pnacza winogrona. Jest ten ser robiony tylko na jesieni ,kiedy wlasnie w winiarniach oczyszczaja krzaki.

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zaloze liste chetnych i po tygodniu (jak sie ktos zglosi) zaczniemy przygode..

Ale podaj prosze cały proces technologiczny, jaki przewidujesz. 

Może i ja się dołączę; popiołu ci u mnie dostatek :D 

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem, w ten sposób dojrzewające  kiełbasy , szynki jeszcze nie !!!!

Proszę dopisać Wujaszka.

Myślisz , że możesz wszystko ?

Spróbuj trzasnąć drzwiami obrotowymi

 

Myślałem ,że jestem już na dnie !!!!

Ale ktoś rzucił mi łopatę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lista..

1. Gregtom
2. Osid
3. Jojo

4. michal1

5. ziezielony

6. mankotom

7. Wujaszek Tom

8.

9.

.

 

Narazie nie chce i nie moge zdradzic szczegolow technologicznych tego typu dojrzewania wedlin..

Chce. abysmy razem wyciagneli wnioski z tej metody dojrzewania..

Przeczytalem kika starych recept na ten temat  i chce dzielic sie informacjami z kazdym z Was..

(Podobno i jeszcze raz Podobno", w popiele mozna zrobc takie cuda:

 

post-46553-0-35911100-1402007212_thumb.jpg

Wszystko ma jeden koniec, ale kiełbasa ma dwa ..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Lista..

 

1. Gregtom

2. Osid

3. Jojo

4. michal1

5. ziezielony

6. mankotom

7. Wujaszek Tom

8.wiesław gil

9.

.

 

Narazie nie chce i nie moge zdradzic szczegolow technologicznych tego typu dojrzewania wedlin..

Chce. abysmy razem wyciagneli wnioski z tej metody dojrzewania..

Przeczytalem kika starych recept na ten temat  i chce dzielic sie informacjami z kazdym z Was..

(Podobno i jeszcze raz Podobno", w popiele mozna zrobc takie cuda:

 

Najpierw spojrzyj, z kim jesz i pijesz, a dopiero potem, co jesz i pijesz. Epikur

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.