Skocz do zawartości

Sens smarowania wędzonek jajkiem


Romeo

Rekomendowane odpowiedzi

witam was wszystkich mam prośbe moze mi ktoś opisze proces smarowania wedzonek jajkiem dla uzyskania ładnego wygladu , a dokładnie chodzi mi o to kiedy mam posmarowac wędzonki :

 

- jak są osuszone

- czy jak uzyskają temperature

- czy w innym momecie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię schab a`la łososiowy i zawsze smaruję go żółtkiem (ale tyko schab!),

czynie to po ocieknięciu i lekkim osuszeniu, następnie jeszcze podsycha przed wędzeniem,

zółtko nadaje lekko błyszczącej powierzchni (poza odrobiną koloru)

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

abratku. Piszę tego posta z lekkim uśmiechem ale na pewno z szacunkiem do Twojej osoby . Na moich szyneczkach bez żółtka widzę połysk a na Twoim schabie ?

 

Serdecznie pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małgoś tylko ostrożnie z tymi jajkami :grin: podczas smarowania.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smarowanie schabu żóltkiem z jajka to bardzo stary sposób. Głównym jego zadaniem jest nadanie pięknego kolorku wędzonce (dotyczy tylko schabu). Kiedys było to w technologii obowiązkowym procesem przy produkcji schabu polskiego pieczonego. Teraz byłby to zbyt drogi i pracochłonny zabieg., no i to ryzyko, przy wielotonowej produkcji, trafienia na zepsute jajo lub możliwośc zarażenia salmonellą. Drugim zadaniem żółtka jest ochrona delikatnego schabu przed powstaniem tzw. drugiej skórki.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam

Pierwszy raz zabieram sie do wędzenia schabiku-poledwicy, leża przedemną przepisy, z których wynika, że po peklowaniu i osuszeniu - schab jest pokrywany żółtkiem jajka.

Jaki jest cel smarowania schabu żółtkiem jajka ??

Czy chodzi o uzyskanie odpowiedniej barwy wędzonki ??, czy też ma to jakieś znaczenie technologiczne np. blokowanie wypływu soku (białka) ??? :(

I przy okazji pytanie ? Czy parzyć schabik (polędwice) tak samo długo jak np. baleron (50 min/1kg mięsa) - czy jednak krócej ? (mięsko jest jednak delikatniejsze).... w przepisach podany jest krótszy czas...

Acha... na próbę mam do dyspozycji schab-poledwicę o masie 1 kg... na tyle zgodziła sie żona :wink:

Pozdrawiam - Alehar

Instagram   alehar9999


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ła... dzięki - gapa ze mnie ... :blush:

A co napisał Maxell http://www.wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=1005&highlight=smarowanie+jajkiem i co wyjaśnia cały proces:

"Smarowanie schabu żóltkiem z jajka to bardzo stary sposób. Głównym jego zadaniem jest nadanie pięknego kolorku wędzonce (dotyczy tylko schabu). Kiedys było to w technologii obowiązkowym procesem przy produkcji schabu polskiego pieczonego. Teraz byłby to zbyt drogi i pracochłonny zabieg., no i to ryzyko, przy wielotonowej produkcji, trafienia na zepsute jajo lub możliwośc zarażenia salmonellą. Drugim zadaniem żółtka jest ochrona delikatnego schabu przed powstaniem tzw. drugiej skórki."

 

Pozwoliłem sobie na wyróznienie kolorem tego co jest najbardziej istotne dla wyjasnienia sprawy smarowania żółtkiem schabiku.

Pozdrawiam - Alehar

Instagram   alehar9999


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sprawie temperatury polecam wypobowac sposob Dziadka.

Ja sprawdzilem i jest super, to tylko okolo 20 minut w 80 C.

50 min to zdcydowanie za dlugo na poledwice.

 

Ostatnie do wody wędrują polędwice również powiązane, ponieważ będą najkrócej parzone do temp. 60 st. st C wewnątrz batonu z doświadczenia najbardziej soczyste.

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=3034

"W życiu piękne są tylko chwile"

Pozdrawiam

Siara

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest cel smarowania schabu żółtkiem jajka ??

. bez sensu...też kombinowałem ... ale nic to nie daje... polędwica odpowiednio uwędzona też się świeci :P

Czy parzyć schabik (polędwice) tak samo długo jak np. baleron (50 min/1kg mięsa)

- polędwica długo wędzona w " średnim " dymie nie musi być parzona . Robię tak polędwiczkę ( schab ) od wielu lat i jest OK. :)

pozdrowionka

fentel

zadymiacze wszystkich krajów łączcie się

ORMO czuwa !!!!! bo Milicja śpi !

http://www.wedlinydomowe.pl/articles.php?id=1256

www.rufi.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co to smarowanie .Nie lepiej zrobić jajecznicę z kurkami.Pozdrawiam :wink:

 

P.S

Ostatni schab parzyłem do uzyskania temp.60 C w środku i wyszedł super.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zawsze jak robię polędwice wp. to po ocieknięciu i po osuszeniu smaruję bardzo dokładnie polędwice roztrzepanym jajem, która to musi jeszcze obsychać koło 1 godz.

Po uzyskaniu suchej powłoki ,wkładam do wędzarni i tam jeszcze obsuszam w ciepłym powietrzu z nad żaru około 0,5 godz. Potem dokładam drewna i wędzę w temp. do 55 stopni, do uzyskania zadawalajcego mnie koloru. Jak kolor jest odpowiedni to zawijam poledwice w folie alu, wsadzam ją na powrót do wędzarni i podpiekam 15 -20 min.

Smaruję żółtkiem nie dla koloru ani błysku, bo tego na pokrojonej w cienkie plastry i ułożonej na pólmisku polędwicy nie będzie widać, ale dla soczystości którą nie chwaląc się polędwica posiada.

 

Czuj dym.

Sznurek od mojej wędzonki jest smaczniejszy od wędlin z marketu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.