Skocz do zawartości

Pomoc Maliwinie20


Rekomendowane odpowiedzi

Powiem szczerze ze nie wiem o co w tym temacie chodzi, bo nie mam żadnych materiałów na ten temat . Byłam w kilku zakładach i wszyscy dysponowali ogólnymi materiałami o wędzarnictwie a o mojej metodzie nic.Byłam u Profesora prosić o pomoc i podpowiedział mi ze chodzi tutaj o jakiej palenisko.
Makiwina20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaaa. juz pewnie wiem. Chodzi chyba o tzw. dopalanie, czyli wtórne spalanie w palenisku.

Zaraz znajdę ten materiał, gdyż ja nie mam, ale nasz kolega wydał w USA książkę na temat wędzarni i jest tam mały opis i kilka schematów (przetłumaczonych na polski).

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj coś znajdziesz na ten temat: http://www.wedlinydomowe.com/wedzarnie/R6.18.pdf

Zwróć uwage na rozdział - powtórne spalanie.

Jesli jeszcze cos znajdę, to podam.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega podaje tam m.in., że prz tego rodzaju "dopalaniu" powstaje mniej dymu. ma rację, gdyz dym jest produktem niecałkowitego spalania materiału palnego. Czym bardziej sprzyjające warunki (łatwopalność materiału, dostęp powietrza i wyższa temperatura), spalanie jest bardziej dokładne, a tym smamym produktów ubocznych jest mniej. Jest tutaj małe ale - jest ich mniej, lecz sa wartościowsze.

proces wytwarzania dymu składa się z dwóch etapów:

- termicznego rozkładu drewna,

- utleniania lotnych produktów tego procesu. (wyj. utlenianie to spalanie)

I tak np. silniejsze napowietrzanie strefy żarzenia drewna powoduje powstawanie większej ilości kwasów organicznych i fenoli (mających wpływ na kształtowanie cech smakowych, zapachowych i ładnego wyglądu wędzonych produktów) i tym samym lepszą jakość dymu. Ta jakośc jeszcze wzrośnie, gdy niespalone, na skutek braku wystarczającej ilości tlenu lotne produkty spalania, zostana dopowietrzone wewnatrz komory spalania, za paleniskiem. Tutaj rysunki i opis kolegi.

Jako ciekawostke podam, iz kiedys na egzaminie zostałem zapytany m.in. o przykłady spalania (utlenianiania) powolnego. Miałem szczęście, że akurat gdzies to widziałem. Warto to jednak przytoczyć, gdyż dużo ostatnio słyszymy np. o antyutleniaczach w kosmetykach, którymi sie nas "ogłupia". Po prostu do spalania powolnego zaliczamy m.in. rdzewienie metalu, starzenie sie organizmów żywych itp. Jak z tego widać, sa to procesy nieodwracalne i nie pomoga na ich zwalczenie jakielkowiek elkisiry.

Dla uzupełnienia dodam, że poza spalaniem powolnym, mamy jeszcze spalanie szybkie (normalne spalanie materiałów palnych - płomieniem lub żarem) i spalanie gwałtowne (wybuch). Ale to tak na marginesie, byście nie wydawały krociowych sum za coś, co i tak niczego nie zmieni.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok.Bardzo dziękuję za pomoc :) jeżeli coś jeszcze znajdziesz to proszę wyślij. Musze szybko napisać prace na ten temat bo nie zaliczę przedmiotu, a najgorsze jest to że egzamin z inżynierii zdałam na 5 a bez tej pracy nie dostane wpisu , a nic nie wiem na ten temat:(
Makiwina20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maxell !!

 

Proponuję, aby wszystkie tematy, które ostatnio "wykładasz" jako profesor (lub przynajniej dr hab.) :grin: zebrać w jednym dziale pt. np. "Dla studentów".Znacznie ułatwi im to zadanie, a i dla ciekawych (takich jak ja) będzie łatwiej znaleźć i poczytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pedro, juz pisałem, że zrobię to po ich zaliczeniach. Nie chce studentom wprowadzać zamieszania. I tak rączki im sie trzęsą. :wink:

PS. I prosze mnie nie przezywać. :devil:

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz jeszcze dodać w pracy informację, że do paleniska i komory spalania dodajemy powietrze pierwotne i powietrze wtórne.

Dlatego pokusiłbym sie o podział komory spalania (żarzenia) na komore spalania (żarzenia) pierwotnego i komorę spalania (żarzenia) wtórnego. To wyjasnią Ci rysunku kolegi zamieszczone w podanym wyżej linku.

To zjawisko wykorzystuje sie także w nowoczesnych piecach do ogrzewania pomieszczeń, wkładach kominkowych, a przede wszystkim, podczas spalania odpadów szkodliwych dla środowiska jak, odpady medyczne itp.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

nie atakuję ,ale Ci odpowiem na swoim przykladzie ,że po takim pytaniu czuję się dziwnie i odpowiadam b.niechetnie i zawstydzony

też kanony zabraniają pytań rodzaju:ile zarabiasz

Ps. Maxell jest bardzo skromną osobą i w ten sposób wprowadasz w zakłopotanie,to tak na przyszłośc :cry: :rolleyes: :wink:

wedzarnia z lodowki ,,dymogenerator MIra

troche checi i jesz co lubisz ,

a nie lubisz co jesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.