Wędliny Domowe
Drukuj

Szynki litewskie są bardzo trwałe. Mogą być przechowywane nawet do roku czasu.
Przygotowujemy je z całych szynek z kością.
Na 1 kilogram szynki przygotowujemy następująca mieszankę:
1. 50 g soli kuchennej prażonej
2. 2 g saletry
3. 1,5 g ziela angielskiego
4. 0,2 g kolendry
5. 1 ząbek czosnku lub 30g cebuli
Przyprawy (oprócz kolendry) mielimy i mieszamy z kolendra sola i saletra. Połowa tak przygotowanej mieszanki peklującej nacieramy jeszcze ciepłe szynki dodając czosnek lub cebule. Następnie czekamy, aż szynki ostygną.
Następnie peklujemy mięso w naczyniu tak jak przy metodzie suchej, tzn.:
Mieszankę peklująca wcieramy w mięso ręką lub wyparzonym kamieniem. Do czasu, aż powierzchnia mięsa stanie się wilgotna. Nacieramy cała powierzchnie mięsa łącznie z otworem po kości. Jeśli mięso jest z kością nacinamy miejsce gdzie kość wystaje z mięsa i nacieramy połączenie kości z mięsem. Tak samo nacieramy nacięcie mięsa które służy do umożliwienia wieszania go.
Naczynie (wyparzone) napełnia się warstwami. Dno naczynia posypujemy mieszanka peklującą następnie układamy szynki, łopatki, boczek, słoninę, wolne miejsca zapełniamy mniejszymi kawałkami mięsa z podgardla, _żeberek, ozorami, golonkami itp.
Jeśli peklujemy mięso w kilku naczyniach zaleca się oddzielne peklowanie mięsa i słoniny. Części mięsa lub słoniny, które maja skórę układamy skórą w kierunku dna naczynia.
Powierzchnie ułożonego mięsa w naczyniu posypujemy również mieszanka peklującą.
Tak napełnione naczynie pozostawiamy na 2-3 dni w temperaturze pokojowej. Codziennie przekładamy mięso tak, by warstwy dolne były na wierzchu następnie odwrotnie.
Po tym okresie naczynie zamykamy najlepiej szczelnie i chowamy do chłodnego pomieszczenia, piwnicy.
Mięso w naczyniu należy przykryć talerzem i docisnąć kamieniem tak, aby mięso było zanurzone w solance.
Peklowane w ten sposób mięso w szczelnie zamkniętym naczyniu może być przechowywane do kilku miesięcy.
Wracamy do naszej szynki.
Naczynie zostawiamy przymknięte na 2 doby w temperaturze pokojowej. Następnie zamykamy szczelnie wieko naczynia i umieszczamy naczynie w chłodnym miejscu. Co 2 dni przekładamy naczynie na inna stronę aby równomiernie upeklować mięso.
Po upływie 3 do 6 tygodni wyjmujemy szynki, przepłukujemy i wieszamy w przewiewnym miejscu na 2 dni, celem obeschnięcia.
Szynki wędzimy na zimnym dymie. W ciągu trzech pierwszych dni gasić w wędzarni na jakiś czas trzy razy dziennie. Po trzech dniach robimy przerwy w wędzeniu na noc. Szynki wędzimy 2 do 3 tygodni a nawet dłużej zależnie od wielkości szynek.

Nadesłała: Asia
Zdjęcie: Smorodina

Dodaj komentarz

Uwaga!
Administracja nie posiada żadnych dodatkowy zdjęć/planów/projektów dotyczących
prezentowanych na stronie wędzarni!

Kod antyspamowy
Odśwież