Wędliny Domowe
Drukuj

" DYMOGENERATOR" - WYTWORNICA DYMU ANDRZEJA "BAGNO"

Nazwa urządzenia, które widzicie na zdjęciach jest w miarę moich możliwości technicznych kopią dymogeneratora stosowanego powszechnie w przemyśle mięsnym.
Zdaję sobie sprawę, że do pełnej kopii jest mu bardzo daleko, brakuje ładnego wyglądu stali szlachetnej i innych bajerów.
Oglądając w internecie zdjęcia różnych modeli dymogeneratorów zawsze się zastanawiałem, w jaki sposób działa urządzenie powodujące spalanie małych kawałków drewna wytwarzając dym.
Dopiero wizyta w małym rzemieślniczym zakładzie pozwoliła mi dokładnie przyjrzeć się działaniu dymogeneratora.
Zasada działania najprostszego dymogeneratora (w przemyśle) opiera się na zasadzie spalania drewna w tzw. spalaniu dolnym, czyli następuje palenie dolnych warstw drewna, które są bezpośrednio na ruszcie a sam płomień (dym) jest kierowany w dół, co powoduje, że płomień nie idzie w górę, a tym samym nie obejmuje górnych warstw materiału spalanego.
Intensywnością palenia kieruje strumień powietrza dostarczany ze sprężarki, dym przechodzi przez filtr wodny bezpośrednio do dysz transportujących go do komory wędzarniczej.
W moim wykonaniu zrezygnowałem ze sprężarki. Zastąpiłem ją używanym wentylatorem wraz z obudową od dmuchawy samochodowej (służy do wymuszonej wentylacji wewnętrznej).
W czasie pracy wentylatora po jego stronie zasysającej wytwarza się podciśnienie powodujące zasysanie powietrza na łopatki wirnika, które powodują wypchnięcie zassanego powietrza na zewnątrz wentylatora.


Zdjęcie nr 3 przedstawia całe urządzenie tj. zbiornik cylindryczny i dmuchawę samochodowa wraz z zamontowanymi rurami do- i odprowadzającymi dym.


Na zdjęciu nr 1 widać cylindryczny zbiornik z przyspawanym od strony prawej kołnierzem. Kołnierz umieszczony tuż pod rusztem (wykonany z drutu) - zdjęcie nr 2.


Do górnej części cylindra do spawany został zasobnik na zrębki wędzarnicze.
Zasada działania urządzenia sprowadza się do:

  1. Rozpalenia cienkich kawałków drewna na ruszcie a następnie zasypanie zrębkami.
  2. Włączeniu silnika dmuchawy aby móc wytworzyć podciśnienie przy kołnierzu zbiornika cylindrycznego. Wytworzone podciśnienie powoduje przepływ powietrza przez zrębki wędzarnicze i w efekcie proces spalania na ruszcie oraz odprowadzenie dymu przez kołnierz (zdjęcie nr 4).


    Ilość dymu reguluje się poprzez zmianę odległości pomiędzy rurą zasysającą a kołnierzem - im bliżej, tym więcej wytwarza się dymu.
  3. Podłączeniu rury wylotowej do komory wędzarniczej. Zdjęcie nr 5 przedstawia wylot dymu.Autor: Bagno

Dodaj komentarz

Uwaga!
Administracja nie posiada żadnych dodatkowy zdjęć/planów/projektów dotyczących
prezentowanych na stronie wędzarni!

Kod antyspamowy
Odśwież