Wędliny Domowe
Drukuj

Witam

Kupiłem od pana Tomasza Fecko z firmy SAUSAGE MAKER mieszarkę na 22kg wsadu. Maszynka jest wykonana bardzo solidnie i na pewno długo posłuży, ze spokojnym sumieniem można polecić do amatorskiego przerobu wędlin; nie jest to CHRL. Po rozpakowaniu towaru zacząłem się zastanawiać jak dorobić napęd elektryczy, żeby ułatwić sobie jeszcze bardziej robotę. Wpadłem na pomysł żeby spróbować z napędem od maszynki 32. Jest to silnik trójfazowy i przekładnia ślimakowa olejowa, z obrotami ok.85 obr/min. Okazało się, że wszystko pasuje idealnie jakby amerykańce wiedzieli jaki ja mam napęd.Wykorzstałem nasadki ze zdekompletowanego zestawu kluczy nasadowych. Kolega tokarz dorobił mi kilku centymetrowy łącznik metalowy z odpowiednio wyfrezowanymi końcówkami i tak powtał wał Cardana który przenosi napęd ze ślimacznicy na mieszarkę. Obawiałem się czy obroty nie będą za szybkie ale i o tym USA pomyślało bo mieszarka napedzana jest poprzez dwa metalowe koła zębate o różnych wielkościach co powoduje redukcję szybkości obrotu łopatek mieszających farsz. Ja obliczyłem że w moim zestawie wałek z łopatkami obraca się z prędkością 35 obr/min. Myślę że jest to idealna szybkość i farsz nie będzie napowietrzony ani za bardzo roztrzepany.


Przedstawiam fotki z produkcji z użyciem nowej mieszarki.

Kiełbasy wyszły naprawde rewelka mieszarka spisała się znakomicie choć przy małej ilości farszu (4 kg) musiałem jej pomagać od casu do czasu drewnianą łopatką bo tworzyły się miejsca martwe, w których farsz się nie mieszał wystarczyło lekko popchnąć i mieszało się dalej.Musiałem też lekko inaczej wyprofilować łopatki mieszające i wtedy już było ok. Te 4 kg to było na szynkową i widać na fotkach jak się wymieszało.
Po tej robocie doszedłem do wniosku, że rękami to lepiej masować żonę, a kiełbasy niech robi maszyna i zrobi to znacznie lepiej.


Pzdrowionka - Wosiu

Dodaj komentarz

Uwaga!
Administracja nie posiada żadnych dodatkowy zdjęć/planów/projektów dotyczących
prezentowanych na stronie wędzarni!

Kod antyspamowy
Odśwież