Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Mój przepis na kiełbasę " na winie" jest bardzo prosty i zawsze można ją zrobić nawet nie znając żadnej receptury.

Skład:

- mięsa: takie jak aktualnie posiadamy (co się nawinie)

- przyprawy: sól, peklosól, pieprz czarny, czosnek, majeranek lub inne ulubione

- jelito naturalne;

 

Mięso mielimy na grubym sicie w maszynce do mielenia. Dodajemy sól i trochę peklosoli (aby mięso się zaczerwieniło ale nie było czerwone - biała kiełbasa), pieprz czarny, majeranek, zmiażdżony czosnek (sporo). Wszystko razem mieszamy. Można oczywiście kleikować ale w cieńkim flaku nie ma to takiego znaczenia. Odstawiam na 24 h w chłodne miejsce. Następnie powtórnie mieszam. czasami dodaję odrobinę wody aby mięso "rozluźnić". Sprawdzam smak i ewentualnie dodaję przypraw. Napełniam flaki. Część kiełbas przeznaczam na białą resztę wieszam na kijach na noc. Po obsuszeniu przez noc wędzę na drugi dzień ok. 1,5 h w dymie o temperaturze 40-60 *C. Im temperatura dymu niższa tym dłuższy musi być okres wędzenia. Wędzę dymem z dowolnego drzewa liściastego (ostatnio brzozą bo daje słodkawy dym). Po wędzeniu wieszam kiełbasę na kijach na 24 h pomieszczeniu zamkniętym w temperaturze jaka aktualnie panuje. Na drugi dzień wkładam kiełbasy do gara i zalewam wrzątkiem. Parzę przez ok. 1h w temperaturze ok. 80-90 *C.

Po parzeniu suszę i 24h kiełbasa jest gotowa do konsumpcji. Im dłużej wisi tym jest bardziej sucha.

Czasy oczywiście mogą być inne. Mój podział wynika cyklu praca-dom.

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/5879-kie%C5%82basa-na-winie/
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że ogólnikowy tu jest miejsce do własnej twórczej wyobraźni i eksperymentów.

"Na winie" oczywiście nie od wina a od jakim mięsem aktualnie dysponujemy ( co się nawinie pod rękę).

 

Zdjęcia w dziale: sprzęt-PIEGRIW piec,gril,wędzarnia

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9d5cfadd22dd871e.html

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/5879-kie%C5%82basa-na-winie/#findComment-168934
Udostępnij na innych stronach

:grin: Mi się podoba nazwa tej kiełbasy,też nie raz robiłem podobnie :grin: tylko bez parzenia.Walor :clap: :clap: :clap: za nazwę :grin:
Wędzenie to tak jak seks,tylko dłużej.
Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/5879-kie%C5%82basa-na-winie/#findComment-169144
Udostępnij na innych stronach

No cóż ludzie dzielą na tych co myślą, że mają rację i tych co maja rację. Z tą kiełbasą jest jak z moim nie co koślawo nazwanym PIEGRIWEM. Nie miało się w nim palić a tym bardziej wędzić co udowadniali na forum "miejscowi" eksperci. A on wbrew ich opinii wędzi, gotuje, smaży, griluje, opieka szaszłyki, także zaczyna służyć jako suszarka do grzybów.

I z tą kiełbasą przewrotnie nazwaną "na winie" jest tak, że w mniejszym stopniu zależy od składników a większym stopniu od smaku "masarza". Warto czasem ruszyć wyobraźnię i poeksperymentować. A skład tej kiełbasy wcale nie jest moim wymysłem tylko tak się kiedyś robiło na wsi. Do kiełbasy drobno mielonej używano resztek mięs oraz przyprawiano mocno czosnkiem co dawało i daje do dziś charakterystyczny smak i zapach.

I co ciekawe ta kiełbasa smakuje wybornie. A w kąciku "wiejskim" na pewnym weselu była hitem podawana razem ze szklaneczką bimbru.

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/5879-kie%C5%82basa-na-winie/#findComment-169382
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Mnie już od nieuków i ignorantów wyzwano, ale znowu zrobiłem kiełbasę "na winie" i jak zwykle Ci którzy ją jedli uznali za najlepszą w ich życiu. Farsz jak zwykle jednakowy dla białej i wędzonej, z zastrzeżeniem , ze biała 2 rodzajów była:

 

1/ to bez peklosoli, Marjaneku tyle że było go widać wyraźnie w farszu, ok. 3-4 ząbków czosnku na 1kg, pieprz też na oko do smaku, trochę wywaru z gotowania kości po "zrelaksowaniu"golonki.

 

2/ to z poklosolą, przyprawy jw. plus 1 łyżeczka gorczycy na 1 kg farszu

 

Wędzona, bez dodatku wywaru, ale z gorczycą. Wędzenie 4 godz. w ciepłym dymie o temp. 50-60 stopni C.

 

Surowiec:

 

- łopatka ok. 2 kg.

- boczek ok 4 kg.

- 2 przednie golonki bez skóry

- podgardle 1 kg.

 

Wszystko razem otrzymałem zmielone na oczku 13 mm, dodałem 0,3 kg wołowiny, którą zmieliłem 2 razy na 2-3 mm oczku i wyrobiłem klej z dodatkiem rosołu. Część , tak ok 1/5 farszu zmieliłem na oczku 4-5 mm. Po podziale białą i do wędzenia wszystko przyprawiłem jw. i potrzymałem w lodówce 24 godz. Białą ( tę z sola i peksolą) zamroziłem, resztę uwędziłem. Wszystko zjedliśmy wczoraj i dzisiaj. Całość robiłem w ubiegłym tygodniu, te wędzone zdążyły się podsuszyć, białe w 2 rodzajach sparzone zostały do śniadania wielkanocnego przez 30 min. w temp. ok 80 stopni C.. Wszyscy twierdzili , ze tak dobrej kiełbasy w życiu nie jedli, dotyczyło to i białej i wędzonej :grin:

Tak sobie myślę, że jak zrobiłbym zgodnie z recepturą to wyszłyby "sklepowe" kiełbasy. No i wcale nie czuję się z tego powodu nieukiem i ignorantem. Biesiadnikom zasmokowało tak, ze chcą powtórkę, dokładnie tego samego na majowy łykend, niestety pewnie będzie znowu na innym winie.

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/5879-kie%C5%82basa-na-winie/#findComment-212657
Udostępnij na innych stronach

Jeśli można... :blush: Okrawki z połówki wieprzusia...2 kg I, 3 kg II,-siatka 13,- 1 kg tłuszcze twarde , 0,5kg wołowego + 2 główki czosnku 2 x sitko 8 ...19g soli/kg, 10g majeranku , 15g pieprzu , 4 litry wywaru ze skór wp. Wędzona i dopiekana - 4,5h 55-90 *C... :thumbsup:
Einshel ,, Jak 'se' człowiek sam nie zrobi , to mu nikt nie zrobi...:) ''
Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/5879-kie%C5%82basa-na-winie/#findComment-212664
Udostępnij na innych stronach

Wędzę dymem z dowolnego drzewa liściastego (ostatnio brzozą bo daje słodkawy dym).

Mam nadzieję że okorowana ta brzoza.

 

[ Dodano: Pon 09 Kwi, 2012 23:21 ]

Surowiec:

 

- łopatka ok. 2 kg.

- boczek ok 4 kg.

- 2 przednie golonki bez skóry

- podgardle 1 kg.

Poprosimy o fotki

 

[ Dodano: Pon 09 Kwi, 2012 23:26 ]

Tak sobie myślę, że jak zrobiłbym zgodnie z recepturą to wyszłyby "sklepowe" kiełbasy

Gdyby sklepowe robili według przepisu to cena 25 zł / kg z pewnością by nie była by za duża :lol:
Pozdrawiam bogdan b [ Apetyt rośnie w miarę wędzenia ]
Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/5879-kie%C5%82basa-na-winie/#findComment-212667
Udostępnij na innych stronach

Też nie koruję nigdy drewna,robię kiełbasy z mięsa jakie mam a najważniejsze ,że Mi i biesiadnikom smakują.

Wątroba bez wsparcia nie da rady.... :-)

http://www.facebook.com/WorynyKartyWspomnien

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/5879-kie%C5%82basa-na-winie/#findComment-212679
Udostępnij na innych stronach

Też nie koruję nigdy drewna

To spróbuj nie korowano brzozą i w tedy pogadamy :wink: innego drewna też nie koruję .

Pozdrawiam bogdan b [ Apetyt rośnie w miarę wędzenia ]
Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/5879-kie%C5%82basa-na-winie/#findComment-212683
Udostępnij na innych stronach

:grin: brzozy aktualnie nie posiadam ale przed świętami kupiłem 16 m3 dębu.A z tą nie korowana brzozą na pewno spróbuję z samej ciekawości jaki będzie smak wędzonek.

Wątroba bez wsparcia nie da rady.... :-)

http://www.facebook.com/WorynyKartyWspomnien

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/5879-kie%C5%82basa-na-winie/#findComment-212704
Udostępnij na innych stronach

A z tą nie korowana brzozą na pewno spróbuję z samej ciekawości jaki będzie smak wędzonek.

Smak, smakiem, a kolor kolorem. Nieokorowana brzoza bardzo okapca wędzonki, dlatego też tą korę usuwamy... Więc nie chodzi tutaj o ciekawość, tylko o prawidłowość :cool:

Jedzenie, picie, sen, miłość cielesna - wszystko z umiarem....

Nie wyobrażam sobie piękniejszego regionu niż POMORZE - Koszalin - moje miasto :D

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/5879-kie%C5%82basa-na-winie/#findComment-212705
Udostępnij na innych stronach

myth,czy Ty wędziłeś brzozą niekorowana czy tylko powielasz zdania już wypowiedziane :cool: wiem tylko,że niekorowana brzoza ulega zaparzeniu to już przerabiałem.

Wątroba bez wsparcia nie da rady.... :-)

http://www.facebook.com/WorynyKartyWspomnien

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/5879-kie%C5%82basa-na-winie/#findComment-212725
Udostępnij na innych stronach

.A z tą nie korowana brzozą na pewno spróbuję z samej ciekawości

Zaspokoję Kolegi ciekawość -

Okoruj brzozę i korę podpal

Obok podpal oponę

 

Znajdż różnicę w kolorze dymu i intensywności palenia .

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/5879-kie%C5%82basa-na-winie/#findComment-212761
Udostępnij na innych stronach

lufa, powielam, to po pierwsze, wędziłem, to po drugie... a po trzecie to Henio dał już odpowiedź, z resztą ja też. Chyba nie rozpalałeś nigdy ogniska, co? Bo ja za młodziaka, to jak nie było czym, to właśnie korą brzozową rozpalałem, jest idealna do tego ...

Więc nie zadawaj z lekka prześmiewczych pytań, bo po co? nigdy nie wypowiadam się w kwestii, w której nie mam doświadczenia... jeśli czegoś nie robiłem, to najnormalniej w świecie podsuwam innego kolegę, który wiem, że ma pojęcie w danej kwestii ;):cool:

Jedzenie, picie, sen, miłość cielesna - wszystko z umiarem....

Nie wyobrażam sobie piękniejszego regionu niż POMORZE - Koszalin - moje miasto :D

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/5879-kie%C5%82basa-na-winie/#findComment-212763
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Moja pierwsza kiełbasa, tym razem nie "na winie" a wg. przepisu SZCZEPANA tzw. chłopska.

Zrobiona dokładnie wg receptury, wyszła jak wino :grin: , im starsza tym lepsza. Wędzenie przez 4 h w ciepłym dymie ok. 50-60 stopni C. Część kiełbasy zakończyła na tym etapie proces technologiczny - wyszła jak kiełbasa polska sprzedawana w moim rejonie, taka surowa jakby, ale o wiele lepsza smakowo. Reszta upieczona w temp. ok 80-90 stopni C przez 1 godz. Ta rewelacyjna, najlepiej smakowała po 5-6 dniach.

Nie umiem wklejać zdjęć, wysłałem je do Kol. Maxella, może wklei pod postem. Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/5879-kie%C5%82basa-na-winie/#findComment-215228
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Bądźcie pozdrowieni o szlachetni winowajcy, czyńcie dalej swe smakowite zajęcie, sławiąc imię Polskich zadymiaczy, wiedzcie też że nigdy nie będziecie osamotnieni w swym rzemiośle, bo chyba każdemu z nas zdarzają się podobne psoty.
Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/5879-kie%C5%82basa-na-winie/#findComment-220679
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.