Skocz do zawartości

XV. Województwo wielkopolskie


Maxell

Rekomendowane odpowiedzi

Nazwa województwa: wielkopolskie

Powierzchnia: 29826

Liczba mieszkańców: 3373500

Stolica: Poznań

 

Województwo wielkopolskie położone jest w środkowo-zachodniej części Polski. Jest to jedno z największych województw w Polsce. Zajmuje drugie miejsce pod względem powierzchni i trzecie pod wzgledem ludności. Największym miastem a zarazem stolicą województwa jest Poznań.

 

Wielkopolska jest to w większości teren nizinny. Najwyższe wzniesienie to Kobyla Góra (284 m n.p.m.) w paśmie Wzgórz Ostrzeszowskich, natomiast najniżej położonym terenem jest obszar w dolinie Warty u ujścia Noteci (21 m n.p.m.).

 

Około 26% całego terenu województwa stanowią tu lasy. Dość liczne są także jeziora, wśród których największe to Jezioro Powidzkie (1036 ha).

 

W Wielkopolsce występuje także:

 

- Wielkopolski Park Narodowy

- 12 parków krajobrazowych: Park Lednicki, Sierakowski, Pszczewski, Przemęcki, Powidzki Park Krajobrazowy, Puszcza Zielonka, Rogaliński, Promno, Powidzki, im. Gen. Dezyderego Chłapowskiego, Żerkowsko-Czeszewski, Nadwarciański Park Krajobrazowy, Dolina Baryczy

- 96 rezerwatów przyrody o łącznej powierzchni 5632 ha

- 32 obszary chronionego krajobrazu (906 289 ha),

- 88 użytków ekologicznych

- 48 obszarów wytypowanych do ochrony w Sieci Natura 2000

- 3601 pomników przyrody

 

Powierzchnia obszarów prawnie chronionych to 932,6 tys. ha (9,0% prawnie chronionej powierzchni kraju).

 

Lista powiatów - woj. wielkopolskie

 

powiat chodzieski Chodzież

powiat czarnkowsko-trzcianecki Czarnków

powiat gnieźnieński Gniezno

powiat gostyński Gostyń

powiat grodziski Grodzisk Wielkopolski

powiat jarociński Jarocin

powiat kaliski Kalisz

powiat Kalisz Kalisz

powiat kępiński Kępno

powiat kolski Koło

powiat Konin Konin

powiat koniński Konin

powiat krotoszyński Krotoszyn

powiat leszczyński Leszno

powiat Leszno Leszno

powiat międzychodzki Międzychód

powiat nowotomyski Nowy Tomyśl

powiat obornicki Oborniki

powiat ostrowski Ostrów Wielkopolski

powiat ostrzeszowski Ostrzeszów

powiat pilski Piła

powiat pleszewski Pleszew

powiat Poznań Poznań

powiat poznański Poznań

powiat rawicki Rawicz

powiat słupecki Słupca

powiat szamotulski Szamotuły

powiat średzki Środa Wielkopolska

powiat śremski Śrem

powiat turecki Turek

powiat wągrowiecki Wągrowiec

powiat wolsztyński Wolsztyn

powiat wrzesiński Września

powiat złotowski Złotów

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Rawiczu polecam restaurację "Sportowa"..

Adres: ul. Spokojna 1A, 63-900 Rawicz, wielkopolskie

Tel. 65 545-40-36

 

Jak tylko jestem w moim rodzinnym mieście, to zawsze pędzony smakiem na coś dobrego, kieruję się właśnie tam..

Restauracja podaję kuchnię staropolską i domową. Jednak aby dobrać się już do jedzonka to trzeba troszkę poczekać na zamówienie bo wszystko jest świeżo przyrządzane. Średnia cena za jedzonko to 15-20 zł. W "Sportowej" podoba mi się to że raz w tygodniu na karcie menu, jest proponowana jakaś tradycyjna potrawa ale nie często podawana w innych restauracjach. (W moim przypadku ostatnio była to czernina.. :thumbsup: ).

 

Polecam też hotelik dla przejezdnych (zmęczonych), który znajduje się nad restauracją. (cena za osobę/nocleg od 40 zł.).

Atrakcja: Najpiękniejsze planty w Polsce, zaledwie 150 m. od restauracyjki..

 

Gorąco polecam.. :wink:

Wszystko ma jeden koniec, ale kiełbasa ma dwa ..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Blisko targów to, to nie jest ,ale serdecznie polecam małą, klimatyczną knajpeczkę (konieczna rezerwacja) o nazwie "A nóż,widelec"

Adres musisz wygooglać, bo nie pamiętam. Pyszne jedzonko, regionalne pifka z małych browarów i ta atmosfera.....

Pozdrawiam.

Jacek.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Jacku  :)  tym razem poprzestałam na uczcie duchowej, bo nic nie udało mi się zaplanować i w dodatku 2 dni byłam bez neta, bo mi się komp zwiesił... Jadę jeszcze na początku września i wtedy będę przygotowana  :cool:

Zajrzałam tylko do "Metki", bo była kilka minut od mojego hotelu.... i tak jak zajrzałam tak wyszłam, bo lokal trochę odpychający...

Koleżanka polecała jeszcze "U mnie czy u ciebie"- może ktoś był?

"Błogosławiony, który nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego w słowa." Julian Tuwim
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.