Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

jak na pewno wiecie w Niemczech zaczął sie sezon Szpargli. Mieszkam tu i wiem jak prawdziwi Niemcy je uwielbiają. Ja osobiście i moja rodzina tez je lubimy ale nie aż tak jak oni.

Dzisiaj zrobiłem na obiad Schpargel z kotletem schabowym i ziemniaczkami no i z sosem Hollandaise. Tak sie najadłem ze musze sie teraz położyć

 

pozdrawiam

 

Darek

 

 

Darek
Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/775-schpargel-czyli-nasze-szparagi/
Udostępnij na innych stronach

Litości! Darku

 

Jeszcze nie jadłem szparagów, widziałem je w sklepie. Jak je się robi?

Pozdrawiam

 W życiu dwa dni są najważniejsze:
 Ten w którym się urodziłeś.
  I ten kiedy zrozumiałeś po co

                           M.Twain

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/775-schpargel-czyli-nasze-szparagi/#findComment-12669
Udostępnij na innych stronach

Przynosisz Papciu szparagi do domu wkładasz w miskę z zimna wodą i powoli zabierasz się do obierania.

Obierać należy dokładnie zwłaszcza dolne części (głowkę zostawiamy w spokoju). Końcówkeę najlepiej zciąć i wrzucic razem z resztą do gotowania (będzie z tego pyszna zupka).

Gotuje się do miekości w wodzie osolonej i pocukrzonej z dodatkiem łyżki masła. W zalezności od grubości i jakości trwa to ok 10 - 30 minut.

 

U nas najczęsciej podaje się na ciepło z tłuszczykiem z tarta bułką lub zapiekane pod beszamelem, z sosem czosnkowym lub z majonezem zawinięte w szynkę.

 

Po ugotowaniu na powstałej "wodzie" robisz super zupkę zaciagajac ją smietaną i dodając koperku. Jeżeli pozostaną jakieś odpadki szparagów w zupie to mozna je zmiksowac i bedzie krem - super z małymi grzaneczkami z chleba.

 

Ja mieszkam w zagłebiu szparagowym tak więc obżeram się w sezonie tym na okrągło.

 

PS Najlepiej wybierać szparagi średnie- zbyt cieńkie jeżeli jest susza to po obraniu nic nie zostaje a zbyt grube są twarde i łykowate.

 

Pozdrawiam smacznie.

Nic mnie tak nie cieszy, nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło.
Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/775-schpargel-czyli-nasze-szparagi/#findComment-12677
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Oli za przepis. Jutro zabieram się do gotowania. Trzeba spróbować.

Pozdrawiam

 W życiu dwa dni są najważniejsze:
 Ten w którym się urodziłeś.
  I ten kiedy zrozumiałeś po co

                           M.Twain

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/775-schpargel-czyli-nasze-szparagi/#findComment-12680
Udostępnij na innych stronach

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/775-schpargel-czyli-nasze-szparagi/#findComment-12682
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej smakuja szparagi smazone na oleju ;) - a dlaczego? Otoz skladniki smakowe szparagow nie rozpuszczaja sie w tluszczach, tylko w wodzie, wiec caly smak zostaje w srodku. ;):D Smazymy na malym ogniu, a potem niech odciekna z tluszczu.

Jesli ktos cos zacznie wspominac o kaloriach, to niech przypomni sobie co on dodaje do tych ugotowanych szparagow pozniej. ;)

Kierujac sie ta sama zasada mozna poprobowac szparagow pieczonych w folii. :D

Wtedy nie uzywamy tluszczu. ;)

Polecam kazdemu choc raz sprobowac podanych sposobow, nim zacznie wygotowywac je ze smaku w wodzie ;)

 

--

Smoczny Smok :D

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/775-schpargel-czyli-nasze-szparagi/#findComment-12686
Udostępnij na innych stronach

Może się czepiam..ale powinieneś się Darku trzymać poprawnego nazywnictwa w każdej dziedzinie (także jeżeli chodzi o pisownię w j.niemieckim,bo przeciesz mieszkasz w tym państwie?).

Pisz SPARGEL albo swojsko..SZPARAGI.

 

No cóż..nasi rodacy potrafią "spolszczać" obce języki a więc:

Luknij na swój mistejk i rimembój o nim ,tak na forewer. :grin: .

 

Dobra....a teraz coś na ząbek :lol:

Dobre są szparagi z szynką( dla mnie poezja!)

 

60 dag szparagów

10 dag wędzonej szynki

4 łyzki startego żółtego sera

4 jaja na twardo

szklanka smietany

1 łyżka masła

1 łyżka mąki

1 łyżka bułki tartej

 

Szparagi ,umyć obrać ,ugotować.Z plastrów szynki wykroić niezbyt duże kwadraty.

Mąkę podsmażyć na masełku,dodać 1 łyżkę smietany i ok.4-5 łyżek wody.

Gotować około 1,5 min.,dodać szynkę,wymieszać.

Żaroodporne naczynie wysmarować tłuszczem,ułożyć szparagi,pokrojone w cząstki jajka,posolić.Wszystko zalac sosem,posypac żółtym serkiem i bułką tartą.Zapiekać około 20 min w 200 st.C.

Smaczności

"W życiu piękne są tylko chwile.."

Dżem

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/775-schpargel-czyli-nasze-szparagi/#findComment-12693
Udostępnij na innych stronach

Haj,

 

Malgos dzięki za zwrócenie mi uwagi. Postaram sie na drugi raz pisać w jednym języku. Można sie pomylić, bo posługuje sie dwoma językami na co dzień w pracy niemiecki a w domu z rodzina rozmawiamy i myślimy po Polsku, bo my Polacy i nie wstydzimy sie nimi być.

 

z poważaniem

 

Darek

Darek
Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/775-schpargel-czyli-nasze-szparagi/#findComment-12694
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm... - mam wrazenie, ze po 15min gotowania zasmazki na rozwodnionej smietanie, to nic z niej nie zostanie, poza glutem i nie bedzie jak polac tych szparagow. ;)

Nie wiem, czemu nie zagotowac tego tylko? Tak jak to sie robi z zageszczanymi sosami? Albo chwile zagotowac do zgestnienia?

 

Pozdrawiam,

--

Smoczny Smok :D

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/775-schpargel-czyli-nasze-szparagi/#findComment-12857
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem te szparagi. Jak dla nas to raz na jakiś czas można zrobić. Jak powiedziała żona, jesteśmy chyba tradycjonalistami i nowinki to tylko dla spróbowania. Może dlatego, że tu na śląsku dopiero w tym roku widziałem w marketach to warzywo.

Dzięki za przepisy i rady Gosiu i Oli oraz Darku.

 W życiu dwa dni są najważniejsze:
 Ten w którym się urodziłeś.
  I ten kiedy zrozumiałeś po co

                           M.Twain

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/775-schpargel-czyli-nasze-szparagi/#findComment-12858
Udostępnij na innych stronach

Smoczny Smoku... :blush:

Nastapił błąd i dobrze,że go wychwyciłeś.Powinno być 1,5 min a nie 15 min...niby przecinek ale jaki wazny!

"W życiu piękne są tylko chwile.."

Dżem

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/775-schpargel-czyli-nasze-szparagi/#findComment-12862
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej smakują mi szparagi zapiekane mojego pomysłu.

 

Szparagi obieram, wkładam do wysmarowane margaryną naczynia żaroodpornego, zalewam kwaśna śmietaną wymieszaną z solą, pieprzem i dużą ilością koperku. Zapiekam ok. 45 minut, naczynie przykrywam folia aluminiową, matową strona do góry (przypieczone szparagi są goszkawe). PYCHA

 

Jeszcze jedno, aby pozbyć się łykowatych części szparagów, należy szparagi po obraniu łamać , szparagi zawsze złamią się w miejscu gdzie zaczynają się łykowate. Końcówki wykorzystuję do sosów.

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/775-schpargel-czyli-nasze-szparagi/#findComment-12874
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Pozdrawiam Szanowna Brac Wedzarnicza jak juz jestesmy w temacie warzywnym ,to mam takie pytanie ? czy ktos z szanownych Braci W. suszyl w suszarce do grzybow chrzan,dzisiaj wlasnie to uczynilem, pokroilem chrzan w slupki ( julien ) na sitko i susze .Podobnie zrobilem korzen pietruszki .O ile pietruszka jest OK , to z Hryniem tz chrzanem robie pierwszy raz ciekaw jestem co z tego wyniknie . Pyrsk Jorgus .

 

[ Dodano: Wto 24 Kwi, 2012 16:28 ]

Malgos Twoj przapis na szparagi jest b.d ,z tym ze ja osobiscie przepadam za szparagami z szynka gotowana lub wedzonym lososiem tz plastry lososia do tego sos Holendese.Rewelacyjne sa tez zielone szparagi grillowane jako jarzyna do drugiego dania Niestety moja klawiatura nie posiada,liter takich jak A E O Z z ogonkiem lub kropka. Pozdrawiam Jorgus . Pyrsk . .

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/775-schpargel-czyli-nasze-szparagi/#findComment-215007
Udostępnij na innych stronach

chrzanem robie pierwszy raz ciekaw jestem co z tego wyniknie

 

Proszę podziel się ja każde warzywo suszyłem ale tak jak Ty chrzanu nie a jestem ciekawy :grin:

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/775-schpargel-czyli-nasze-szparagi/#findComment-215021
Udostępnij na innych stronach

Tomaj 77 -chrzan wysechl jak pieprz ,co do zapachu to nic specjalnego za bardzo na chrzan nie pachnie nie tak intansywnie jak swiezy a w smaku bo kawalek ugryzlem ma moc i smak chrzanu,ususzylem bo mi spory kawalek zostal ,robilem ogorki kiszone z mini ogorkow mysle ze sa to mlodociane ogorasy salatkowe,to tez premiera z tym kiszeniem bo na prawdziwe mysle musimy poczekac. Pozdrawiam Jorgus Pyrsk.
Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/775-schpargel-czyli-nasze-szparagi/#findComment-215041
Udostępnij na innych stronach

Gregtom te ogorasy kupuje wRewe ,Aldi ,nazywaja sie junge Gurken z ogorkami do kiszenia nie maja duzo wspolnego ale z braku ...... itd sa dosyc twarde po kiszeniu i smakuja jak normalne, ja robie jako malosolne . Pozdrawiam Jorgus Pyrsk.

 

[ Dodano: Sro 25 Kwi, 2012 07:13 ]

Tomaj 77 nastepny nastaw ogorasow zrobie z tym chrzanem suszonym zobaczymy co wyjdzie. Pozdrawiam Jorgus . Pyrsk .

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/775-schpargel-czyli-nasze-szparagi/#findComment-215144
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.