Skocz do zawartości

Dziwne zachowanie pieca CO


miro

Rekomendowane odpowiedzi

Mam taki problem z piecem CO i nie wiem gdzie szukać przyczyny.

Piec po rozpaleniu, po otwarciu dolnych drzwiczek czasami wpada w dziwny rezonans.

Ciężko to opisać, więc nagrałem filmik:

Szum który słychać, to nie praca dmuchawy, tylko akurat włączył się wentylator zasilania awaryjnego.

 

http://youtu.be/QXo8N8mSYDg

 

Dodam, że komin jest wyczyszczony i drożny.

Jeśli zaś włączy się nadmuch, to słychać jak klapka dmuchawy raz się zamyka, raz otwiera, coś jak "fufająca" lokomotywa.

Gdy popatrzeć wtedy na wylot komina, widać że dym nie idzie jednolitym ciągiem, ale partiami.

Na filmie kiedy otworzę drzwiczki z dmuchawą widać jakby drobiny popiołu wyrzucane były na zewnątrz, a przecież powinno je wciągać do komina. 

 

Co to może być ?

Edytowane przez miro

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz na wylocie z pieca do komina  regulację ciągu? Może coś tam się oderwało i przy dużym ciągu drga?

Też tak myślę...   Zobacz na czopuchu może cos w szybrem.   Lub może np....Miro masz pewnie u siebie takie mieszacze ciągu. Siedzą w luftach. U mnie są po dwa w każdym i moze one się stykają i zaczynają stukać o siebie przy dużym ciągu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Film źle oddaje efekt dźwiękowy.

To nie jest rezonans obijających się rzeczy, tylko ewidentnie huczenie spalin które wpadają w rezonans.

 

Nie wiem tylko co jest przyczyną powstania taniego rezonansu.

Edytowane przez miro

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mój chłopski rozum, gdzieś po drodze wchodzi "lewe: powietrze. ;)


Tak jak w samochodzie - jesli uchylisz tylną szybę, otrzymasz taki rezonans, że wydaje sie jakby odpadało koło.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lewego powietrza nie ma, inaczej piec po zamknięciu drzwiczek i wyłączeniu dmuchawy by się nie wygaszał.

Raczej coś jest nie tak w układzie piec - komin.

A komin to rura ceramiczna fi 160 mm.

Tylko czemu tego efektu nie było po kupieniu pieca, tylko pojawił się po jakimś czasie ?

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie było czegoś takiego.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam montowałeś instalację? Jeśli nie, to sprawdź. U mnie koleś znalazł pod parapetem kufajkę i buty. ;)

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montował instalator.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten huk nie jest tak wkurzający, bo pojawia się tylko przy otwarciu dolnych drzwiczek.

Wkurzające jest to , że przy pracy dmuchawy piec fufa, a tym samym część dymu wychodzi koło szybra na wylocie do komina.

Jak się tak dzieje cała kotłownia jest pełna dymu.

Dziwne jest też to, że nie dzieje się to zawsze.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ewidentnie wibracje od przepływu powietrza.

Tak wygląda budowa pieca w przekroju.

 

post-39755-0-84620200-1443806929_thumb.jpg

 

Podejrzewam, że piec dostaje wibracji w miejscu zaznaczonym strzałką.

Jeżeli w trakcie wibracji przerusztuję pogrzebaczem węgiel na ruszcie, huczenie albo się zmniejsza, albo ustaje i za jakiś czas znowu się pojawi.

 

Ot, zagadka.

 

 

 

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miro... włączasz dmuchawę od razu po rozpaleniu....? (takich rzeczy się nie robi) tak samo jak na włączonej dmuchawie nie otwiera się dolnych drzwiczek... Musisz ''z cierpliwością'' rozgrzać komin , żeby złapał cuga...Póżniej puść dmuchawę... Mam co . o takim samym przekroju... :cool: Tylko ja i mój młody umiemy w nim palić , tak ,żeby sie nie kopciło.. :cool:


A jeszcze jedno... Dmuchawe masz na dole czy na środkowych drzwiczkach..?


 

 

ak się tak dzieje cała kotłownia jest pełna dymu. Dziwne jest też to, że nie dzieje się to zawsze.
... To masz albo ''zimny komin'' , albo ''zniżka barometryczna'' ...też może wchodzić w grę... :hmm:
Einshel ,, Jak 'se' człowiek sam nie zrobi , to mu nikt nie zrobi...:) ''
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się w piecach paliło, więc chyba umie. :)

Najpierw rozpalam piec ręcznie, a dopiero potem włączam automatykę.

Nie otwieram drzwiczek przy pracującej dmuchawie.

Dmuchawa jest z boku na samym dole pieca co widać na filmie.

Też myślałem, że to wina zimnego komina, lub temperatury na zewnątrz, ale niestety po obserwacjach nie ma to nic wspólnego z huczeniem pieca.

 

 

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:facepalm: Karwasz twasz... :facepalm:  Miro... nie oglądałam  wczoraj filmiku :facepalm: Teraz to mogę przypuszczać ,że albo dostaje takiego cuga i komin nie może odprowadzić takiej ilości spalin , albo tak jak Marek  mówi...  :rolleyes: Ps. Marku... Czy Ty się ze mnie aby nie''nabijasz''...?  :rolleyes: 

Einshel ,, Jak 'se' człowiek sam nie zrobi , to mu nikt nie zrobi...:) ''
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec stoi stabilnie.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miro zrób rewizję pieca , wygaś , usun całość popiołu i spróbuj poprzez rewizje i oględziny mkomory sprawzic  co sie dzieje , jak długo eksploatujesz piec ? , to " fufkanie " świaczy o tym że gdzieś w piecu zboerająsie gazy z węgla i po dojściu powietrza gwałtownie sie spalają , djąc taki efekt ,, dzieje się to jak piszesz po otwarciu pieca ( najlepszy dowód dochodzi powietrze ) , może to byc takze skorodowany płat blachhy , który sie odwarstwił lub poiwstała jakąś szczekin a przy wentylatorze , któa ucieka powietrze dając efekt dżwiekowy , jeśli po rewizji pieca , komina , czopucha  oraz mocowania wentylatora , nic się nie zmieni wołaj egzorcystę , sprawdż jeszcze dokladnie komin  , moze jest gdziś pękniety .Pozdrawiam 

Edytowane przez Pacan Wojciech
Wojciech Pacan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po otwarciu pieca mam efekt huczenia, który słychać na filmie.

 

Sterownik jest tak zaprogramowany, że kiedy piec ma się włączyć (regulator pokojowy) dmuchawa startuje od minimalnych obrotów aż do maksimum. Odwrotnie jest kiedy piec się nagrzeje do żądanej temperatury i ma się wyłączyć, wtedy dmucha zwalnia do minimum.

 

Przy pracy pieca, zwłaszcza kiedy wentylator pracuje na minimalnych obrotach mam efekt puszczania dymu jak u indian. 

Czyli nad kominem pokazuje się kłąb dymu, przerwa i znowu kłąb.

W tym czasie przy piecu w ten sam rytm słychać jak klapka od wentylatora zamyka się i otwiera, natomiast w miejscu mocowania szybru przez otwory fufa dym.

 

Kiedy zwiększę moc dmuchawy jakby przepycha dym i fufanie znika.

 

Dziwne jest tylko to, że te efekty zarówno huczenia jak i fufania nie pojawiają się ciągle, tylko co jakiś czas.

 

 

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co opisujesz tym bardziej swiadczy o przeszkodzie , która jest w piecu , , moze na wskutek eksploatacj nastapiło zwęzenie jakiegoś przejscia lub kanału ,szukaj teraz bo w zimie będzie nerwowo , zrob zdjecie tej klapki od wentylatora , bo mam watpliwości po co ona tam jest , wentylator ma zasysać powietrze z boku , i tak jest na filmie , ale moze dobrze nie widziałem , Pozdrawiam . 

Wojciech Pacan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.