Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Po problemach z użytkowaniem wędzarni z paleniskiem postanowiłem przejść na DG+elektryka.
Moja wędzarnia ma ok450L (120x50x70cm), grzałkę elektr. 2 kW ( z termoregulatorem PID- opis w innym moim temecie), dymogenerator Dymbox, ścianki z listew 12mm ( będę ocieplał) i pracuje w temperaturze zewnętrznej ok 30°C (tak, u mnie tropik).
Termoregulator PID bardzo dobrze utrzymywał zadaną temperaturę w granicach 2°C ! :yes: Grzałka dość szybko wypracowała zadaną temperaturę 80°C w wędzarni z wsadem ok 25kg ale problem był taki, że nie mogłem uzyskać temp 72°C w batonie. Dopiero po jakichś 5 godzinach  osiągnąłem w batonie ok 62°C ( i skończyły mi się baterie :sleep: ). Wcześniej przez 1 godź wędziłem w temp. 55- 60°C i 1 godz w 70°C. Razem ok 7godz. Mięsiwo osuszone było w upalnej pogodzie wiatrakiem.

Cały czas pracował dymogenerator ( dawał radę ale potwierdzam, że otwory wlotu powietrza powinny być na dnie, bo zrębki poniżej dyszy nie paliły się dobrze).
Wędzonki wyglądały bardzo ładnie, w środku wyglądało na ugotowane ale wolałem nie próbować bo mięso nie badane. Niestety parzenie zepsuło cały efekt wizualny, tłuszcz się wytopił z sosem i były takie pęcherze pod jelitem.

Co wg mnie może pomóc :
1. Dorobienie klapki? Wylot komina ma fi 8cm i nie przymykałem go.
2. Ograniczyć otwieranie wędzarni lub nie otwierać. (Dla sprawdzenia ilości dymu i wyglądu wędzonek otwierałem drzwi wędzarni kilka razy.)
3. Ocieplenie. (I tu pytanie: jakiej minimalnej grubości wełnę mineralną muszę zastosować? Nie mam doświadczeń z wełną)
4. Podpiekać dopiero po wędzeniu i przy zamkniętym/ minimalnym przepływie powietrza.

 

Jestem początkującym zadymiaczem i chciałbym się dowiedzieć jak w tym zagadnieniu jest u Was. Ile Wam zajmuje np. osiągnięcie temperatury wewnątrz kiełbasy i w jakich warunkach (jaki wsad, jaka pojemność wędzarni i jej budowa, temp na zewnątrz itd.) Może wszystko jest u mnie ok i za dużo się spodziewam ale w tradycyjnej ogniowej wędzarni "mojego mistrza" to wędzenie kiełbas z pieczeniem trwało 3 godz i wyglądały, pachniały i smakowały znakomicie.
Zimne wędzenie w moich warunkach odpada. Również chciałbym wyeliminować parzenie większości wędzonek (więc wg tego co wyczytałem na szanownym forum zostaje tylko podpiekanie-pieczenie -jest różnica? :hmm: bo różnie ludzie piszą).

 

Pozdrawiam, Zio

Nie będę nikomu udowadniał, że koło nie jest kwadratowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi występ na forum i druga krytyka. :D Coś mi to brzydko pachnie. :D

 

 

ale w [dodaj odpowiedz] nie ma opcji dołączenia pliku

Błąd. ;) 

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.