Skocz do zawartości

Budowa wędzarni


ponczo

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 254
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Dorgi Dymku ja buduje cos na wor tej grillo-wędzarni: http://www.wedlinydomowe.pl/articles.php?id=522. W takim razie skoro rure bede mial 15-20 cm to jak wysokie musi byc palenisko?
Moja jest tylko racja i to święta racja, bo jeżeli nawet jest i twoja, to moja jest mojsza niż twojsza i zaprawdę powiadam wam, że to właśnie moja racja jest najmojsza!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to niewątpliwie „coś” w takim rozwiązaniu na pewno niczego nie uwędzisz na zimno, chyba że będziesz przy tym siedział cały czas i dokładał po kawałeczku drewna. Do ciepłego wędzenia i pieczenia może być, ale z takim paleniskiem jest jednak jakaś tam zabawa i jak to lubisz to przy tym posiedzisz, jednak podejrzewam że szybko się to Tobie znudzi. Wykorzystanie komory jak widzisz tylko do góry ba na dole jest po prostu za ciepło i podejrzewam że wręcz przypala. (widać to po rozkładzie okopcenia, że ogień dopalał się w komorze)

Jest tam na tyle dużo miejsca że można wykonać większe palenisko i niżej, wręcz nawet obok tej budowli (w ziemi) i masz kłopot z głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No coz, teraz to juz po ptakach. Trudno, zrobie wysokosc paleniska na 25-30 cm i rure dam jak najdluzsza tylko mi wejdzie. Dzieki za porady ;)
Moja jest tylko racja i to święta racja, bo jeżeli nawet jest i twoja, to moja jest mojsza niż twojsza i zaprawdę powiadam wam, że to właśnie moja racja jest najmojsza!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonaj głębokie palenisko, czyli jeszcze jedne drzwiczki przy ziemi, dolnymi będziesz wpuszczał powietrze (i wyciągał popiół) a górą doładowywać drewno. Lub ewentualnie jakiś zakręt po drodze wydłużający drogę dymu. Miałem już wędzarnie z wewnętrznym systemem palenisko/kanał dymny. Po pierwszym miesiącu użytkowania wszystko przebudowałem bo się przegrzewało i trudno było panować nad procesem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dymku swietne mysl! Drugich drzwiczek juz nie mam jak wstawic ale zrobie tak, ze dam rure z zakretem - to mi wydluzy droge dymu do ok. 2 metrow. Powinno chyba wystarczyc :)
Moja jest tylko racja i to święta racja, bo jeżeli nawet jest i twoja, to moja jest mojsza niż twojsza i zaprawdę powiadam wam, że to właśnie moja racja jest najmojsza!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PONCZO- Uzupełniłem opis mojej wędzarni może to co Tobie pomoże czytaj

http://www.wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?p=4305&sid=c74a916bd0fa4b41a82312af4022b705#4305

Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego mam zablokowane prv,a co to offtopen

propozyjszyn . wejdź w profile na górze stronki , poukładaj wszystko w/g uznania i będzie OK, :grin:

fentel

zadymiacze wszystkich krajów łączcie się

ORMO czuwa !!!!! bo Milicja śpi !

http://www.wedlinydomowe.pl/articles.php?id=1256

www.rufi.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maxell

Masz rację, nasze forum ma służyć do pomocy zagubionym i chłonnym wiedzy zadymiaczom.

Członkowie Braci Rycerskiej też są mile widziani.-może jakieś nowe przepisy na wyżerkę :grin:

Ale !

Jeśli jeszcze raz ktoś podważy autorytet naszego PAPCIA - to .................. :devil:

fentel

zadymiacze wszystkich krajów łączcie się

ORMO czuwa !!!!! bo Milicja śpi !

http://www.wedlinydomowe.pl/articles.php?id=1256

www.rufi.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... witaj Łukaszu (ponczo) :grin: ... zdaje się, że Tobie podawałem link do tej witryny z innego forum :wink: ... i widzę po przejrzeniu tematu, że były pewne "zgrzyty" (z interwencją Maxella włącznie) ... cóż czasami każdy z nas ma gorszy dzień :sad: :blush: ... nie zniechęcaj się :grin: ... widzę, że Dymek udzielił większość odpowiedzi na Twoje pytania :grin: ... jeżeli masz następne pytaj śmiało, ... chętnie tobie pomogę (niestety, czasami brak czasu i nawał pracy - tak jak w ostatnim tygodniu - nie pozwalają mi odpowiedzieć natychmiast) ... chętnie jednak pomogę w miarę swoich możliwości :grin:

 

pozdrawiam niezmiernie serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To lubie:) W razie czego bede pytal:P Niechaj dym bedzie z Wami mosci panowie WEDZARZE:D
Moja jest tylko racja i to święta racja, bo jeżeli nawet jest i twoja, to moja jest mojsza niż twojsza i zaprawdę powiadam wam, że to właśnie moja racja jest najmojsza!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponczo- ten dopisek na dole przeraża mnie przecież to jest przyjazna strona, odbieram to z mieszanymi uczuciamy.Proszę zmień to. Pozdrawiam
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponczo- ten dopisek na dole przeraża mnie przecież to jest przyjazna strona, odbieram to z mieszanymi uczuciamy.Proszę zmień to. Pozdrawiam

... Ponczo ... zgadzam się z Dziadkiem ... znam to powiedzenie i również uważam, że "stopka" nie dotyczy tego Forum, ... dołaczam do prośby Dziadka ... zmień to

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wedle zyczenia stopka zmieniona. Nurtuje mnie kwestia jaka poruszyl Dymek. Powiedz mi Dymku co robie zle, skoro mowisz ze w tej mojej grillo-wedzarni nie bede mogl wedzic na zimno? Tak swoja droga przeraza mnie wlasnie to wedzenie, bo tyle sie juz o tym naczytalem na tym forum a przeniesc to w praktyke to bedzie cud. Ehhhh:/
Moja jest tylko racja i to święta racja, bo jeżeli nawet jest i twoja, to moja jest mojsza niż twojsza i zaprawdę powiadam wam, że to właśnie moja racja jest najmojsza!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Ponczo ... wędzenie na zimno jest niezmiernie proste choć to proces długotrwały (spowodowany temperaturą i gestością dymu używanego do wędzenia) ... z powodzeniem wykonuję 'zimne wędzenie" w swojej ogrodowej wedzarni (choć długość przewodu dymnego mam skróconą - około 100 cm z pustaka kominowego),

... aby zbytnio się nie rozwodzić podam Tobie przykłady:

... szynka wędzona na zimno

... kiełbasa swojska

 

pzdr

 

ps - dzięki za zmianę "stopki" :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apetycznie to wyglada Chef :) Drodzy bracia powiedzcie wiec, czy tak jak buduje a mianowicie drzwiczkami od paleniska i szybrem w kominie osiagne pelna regulacje temp w wedzarni?
Moja jest tylko racja i to święta racja, bo jeżeli nawet jest i twoja, to moja jest mojsza niż twojsza i zaprawdę powiadam wam, że to właśnie moja racja jest najmojsza!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apetycznie to wyglada Chef :) Drodzy bracia powiedzcie wiec, czy tak jak buduje a mianowicie drzwiczkami od paleniska i szybrem w kominie osiagne pelna regulacje temp w wedzarni?

... "pełną regulację" to osiągam w swojej wędzarni, niestety tylko kiedy temp. zewnętrzna wynosi do +10*C :sad: ... (zakres temperatur w wędzarni od +16 do +80)

 

pzdr

 

ps - można naturalnie wybudować wędzarnię z termoizolacją (tylko, że nie mam takich potrzeb) :grin: :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy tak jak buduje a mianowicie drzwiczkami od paleniska i szybrem w kominie osiagne pelna regulacje temp w wedzarni?

Ponczo !

Jeśli masz drzwiczki w palenisku i szyber w kominie - to wszystko jest cacy :!:

Masz regulację temperaturki i gęstości dymu. Reszta to odpowiednie drewno w odpowiednich ilościach.

Wędzenie zimne opanujesz w mgnieniu oka - trening czyni mistrza :wink:

Zainstaluj termometr w komorze wędzarniczej i trenuj. :grin:

Zawsze wszystkim opowiadam, że najlepiej uwędzonym produktem jest fentelek, bo non-stop wsadzam ryja do wędzarki zobaczyć co się tam dzieje :tongue:

P.S.

Ponczo kończ budowę i bierz się za produkcję.

powodzenia !

fentel

zadymiacze wszystkich krajów łączcie się

ORMO czuwa !!!!! bo Milicja śpi !

http://www.wedlinydomowe.pl/articles.php?id=1256

www.rufi.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, wedzony Fentel - tez apetycznie brzmi:) Jeszcze jedno pytanie panowie i jum bede szczesliwym wedzarzem. Srednica komina jaka musi byc? Bo gdy przegladalem strony znalazlem szybry o srednicy 18 cm i 20 cm. Taka srednica komina moze byc czy wieksza robic?
Moja jest tylko racja i to święta racja, bo jeżeli nawet jest i twoja, to moja jest mojsza niż twojsza i zaprawdę powiadam wam, że to właśnie moja racja jest najmojsza!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.