Skocz do zawartości

Mozaika ze ścinek


jacekw21

Rekomendowane odpowiedzi

post-72431-0-10801300-1552826123_thumb.jpgpost-72431-0-44433600-1552826134_thumb.jpgpost-72431-0-73340300-1552826139_thumb.jpg

W taki sposób można wykorzystać większe ścinki

SUROWIEC I MATERIAŁY POMOCNICZE
-większe kawałki-ścinki karkówki,boczku i szynki. Jedna wędzonka waży max 1,5 kg
-peklosól
-większy garnek do parzenia
-dwa termometry jeden koniecznie z sondą do mierzenia temp w środku wędzonki
-siatka wędliniarska nieco ciaśniejsza do tego wyrobu z uwagi na to że ma nam się to wszystko ładnie skleić
- przędza wędliniarska
-strzykawka z igła
 
Do parzenia 
-pieprz kolorowy
- liść laurowy
- ziele angielskie
 
WYKONANIE
Peklowanie
Na mokro zalewa
- Nastrzykujemy strzykawką z igłą mięso-większe kawałki mniejsze nie trzeba , boczku nie nastrzykujemy
- Topimy mięso w solance  na 3-4 dni. W zależności od wielkości kawałków mięsa. Trzymamy w temperaturze 4-6 stopni
Na sucho 
Czas peklowania 3-5 dni w zależności od wielkości kawałków mięsa
 
Po peklowaniu suchym lub mokrym mięsko trzeba troszkę doprowadzić aby się kleiło przynajmniej z tych stron gdzie będzie się stykać z drugim kawałkiem mięsa. W tym celu trzeba kilka razy uderzyć tłuczkiem do schabowych .Ale nie przesadzajmy z tym to nie schabowe.
 
Zanim będziemy wędzić to:
- karkówkę,szynkę i boczek układamy formujemy tak aby kształt był w miarę kulisty i pakujemy w siatkę i dodatkowo wiążemy przędzą wędzarniczą dla pewności aby nam się kawałki ładnie związały. Dodam że jest trochę przy tym zabawy:)
- mięso wieszamy w chłodnym przewiewnym pomieszczeniu  na 8-12 godzin.
- osuszamy w wędzarni przy dużym ruchu powietrza w temp. 35-45 stopni do momentu aż powierzchnia mięsa będzie sucha i ciepła.
 
Wędzenie
Wędzimy 3-4 godz  w 55-60 stopni.
 
Parzenie
 Przygotowujemy większy garnek do parzenia wlewamy wodę do gara wrzucamy 2 liście laurowe, 5 zmiażdżonych ziaren ziela angielskiego oraz 10 ziaren pieprzu kolorowego. Parzymy w wodzie o temp.75-80 stopni do momentu gdy wędzonka w środku osiągnie 68-70 stopni. Po parzeniu schładzamy wędzonkę w zimnej wodzie około 10 min. Chowamy do lodówki na 8-10 godz. Wędzonka po przekroju ma niespotykany przekrój wygląda ładnie i ciekawie.
Smacznego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

1. Czy możesz podać jakiej siatki używasz? Interesuje mnie oznaczenie na etykiecie. 2.. Gdzie zaopatrujesz się w mięso?

Nie pamiętam jakiej siatki dokładnie użyłem  to wyrób z archiwum dawno go robiłem ale sądząc po wielkości wędzonki mogła to być 125/24 lub 150/24 może 125/36 to wszystko zależy od wielkości wędzonki no i oczywiście musi być trochę ciaśniejsza niż tradycyjnie do wędzonki w jednym kawałku.A mięsko kupuje w sklepie mięsnym gdzie sprzedają wyroby tradycyjne i mięso.Mięsko codziennie jest świeże. Zawsze jak coś mi trzeba to zamawiam wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wygląda pięknie

Dzięki to fakt ciekawie wygląda. Robiłem kiełbaskę poszedłem do sklepu po mięsko i wypatrzyłem ładne ścinki w super cenie więc poprosiłem pani sklepowej aby wybrała największe najładniejsze i tak powstała wędzonka mozaikowa . ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jacekw21

Dziękuję za odpowiedź.

Zadałem Ci pytanie, gdyż patrząc na zdjęcie i czytając opis wykonania doszedłem do wniosku, że trafiłeś na idealne mięso  i nie bardzo przyłożyłeś się do wykonania wyrobu krótkie wyrabianie.

Masz bardzo dobrze zespolone kawałki mięsa, łącznie z tłuszczem aby osiągnąć taki efekt należy trafić na "idealne" mięso.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Masz bardzo dobrze zespolone kawałki mięsa, łącznie z tłuszczem aby osiągnąć taki efekt należy trafić na "idealne" mięso.

To fakt trafiłem na ładne kawałeczki szczególnie szynki i karkówki boczek raczej był kiepski z tego co pamiętam,i też się przyłożyłem do roboty samo się tak nie zrobiło ;) ale jakoś nigdy nie miałem  problemów z łączeniem  różnych kawałków mięsa ze sobą , podejrzewam że z gorszych też bym coś ulepił  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem Hajnówka i okolice Podlasia to jedyny region gdzie można spotkać stare rasy świń i do tego karmione tradycyjnie hodowane w małych ilościach . Podobnie czasami kupuję wyroby z pewnej masarni z Kurpiowszczyzny , gdzie jeszcze dostawcy żywca to miejscowi rolnicy . Andrzeju - wiesz o czym piszę .

 

Pozdro dla tradycjonalistów . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.