Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Autor wątku nie pisze, że chce serwować wędzonki surowe

Autor może nie pisze bo jest nim dorotka ale kilka postów dalej pisze o tym daniel780

A jest jakiś sposób żeby tego nie parzyć? Boje sie że jak sparze szyneczki to już nie będą takie smaczne, a wędzone były specjalnie dłużej żeby można je konsumować bez parzenia.

Czasem mam wrażenie ,że pisząc post nie czyta się całego wątku i niepotrzebnie wprowadza się zamieszanie bo chyba tak tym razem też było.

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/1630-w%C4%99dzonki-na-dwie-imprezy-w-odst%C4%99pie-tygodnia/page/2/#findComment-49030
Udostępnij na innych stronach

Wątek śledziłem od pocżątku, a odniosłem sie faktycznie do pytania w pierwszym poście, ale jeśli nic merytorycznego nie wniosłem to przepraszam :wink:

Muszę się skupić na jednym (tak to jest jak czyta się dwie grupy na jednym kompie, jednocześnie na drugim pracując, a jeszcze żona na rosół woła :grin: )

 

P.S.

Czasami mam wrażenie, że niektórzy śledzą wątki, po to by wyłapywać co ktoś przeoczył

jescze raz pozdrawiam :grin:)

pozdrawiam

TINEK

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/1630-w%C4%99dzonki-na-dwie-imprezy-w-odst%C4%99pie-tygodnia/page/2/#findComment-49032
Udostępnij na innych stronach

No ładnie

. Razem z Pedrem podaliśmy Ci te same wskazówki. :wink:

hahahaha!

 

Dziękuje Wam za super porady! kiedyś jak postawie wędzarnie w ogrodzie to będę je stosował, lecz teraz wędzenie odbyło się u znajomego i nie mam możliwości powtórnego wędzenia. Jeszcze chciałem sprostować, że moje wędzonki nie są surowe bo były wędzone gorącym dymem i są super uwędzone. Sposób przechowywania jest już opanowany i myśle że w nic im się nie stanie. Są w lodówce która bardzo mocno chłodzi, lecz nie są całkiem zamrożone, więc myśle że będzie wilk syty i baran cały.

 

Pozdrawiam !!!

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/1630-w%C4%99dzonki-na-dwie-imprezy-w-odst%C4%99pie-tygodnia/page/2/#findComment-49399
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

ostatnio zamroziłem sparzoną szyneczkę i po rozmrożeniu była smaczna i soczysta

Parzę na działce prosto z wędzarni potem sobie stygną i część do zamrażarki

po tygodniu w lodówce nie są takie soczyste a po dwóch to szkoda gadać ---no chyba że ja mam lodówkę do bani

Jeżeli jesteś złodziejem to okradasz nielicznych, jak masz wyższe aspiracje to zostań politykiem
Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/1630-w%C4%99dzonki-na-dwie-imprezy-w-odst%C4%99pie-tygodnia/page/2/#findComment-51616
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Parzę na działce prosto z wędzarni potem sobie stygną i część do zamrażarki

Ja bym proponował po wędzeniu zamrozić a później w miarę potrzeb pomalutku rozmrażać i parzyć

 

po tygodniu w lodówce nie są takie soczyste a po dwóch to szkoda gadać

Generalnie lodówka wysusza szczególnie te starsze typy .

 

 

Pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/1630-w%C4%99dzonki-na-dwie-imprezy-w-odst%C4%99pie-tygodnia/page/2/#findComment-51621
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Powolne rozmrażanie najlepiej na dolnej półce lodówki moim zdaniem nie powoduje nadmiernych wycieków z mięsiwa .

 

 

Pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/1630-w%C4%99dzonki-na-dwie-imprezy-w-odst%C4%99pie-tygodnia/page/2/#findComment-51633
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich zadymiaczy! Bardzo dziękuję wszystkim za super porady w związku z moimi wędzonkami które już zniknęły. Bardzo gorąco chciałbym przeprosić i zarazem pozdrowić Dorotkę która założyła wątek na swój temat a z mojego powodu został przekształcony.

 

Miałem wątpliwości co do przechowywania moich wędzonek i dostałem od Was dużo cennych rad których jednak nie mogłem zastosować, i musiałem zrobić to według własnego uznania. Wszystko zostało zjedzone ze smakiem i nic nikomu nie dolegało!

 

Mogę teraz powiedzieć coś od siebie na podstawie doświadczenia że wędliny wędzone w gorącym dymie i długim czasie tj; ok. 5-6 godż. które nie mają surowego środka mogą być przechowywane w takich warunkach jak moje tj; bardzo zimna lodówka ale nie mrożenie i ok. jednego miesiąca i bez żadnego parzenia. Nikomu się krzywda nie stanie a wrażenia smakowe jak w niebie!

 

Głupio mi tak się mądrzyć, bo sam na początku prosiłem o pomoc, byłem troche wystraszony i szkoda mi było zniszczyć kupę fajnej roboty, ale takie ma teraz doświadczenie i chciałbym się nim podzielić.

 

Pozdrawiam Wszystkich zadymiaczy!

 

Czuj Dym!

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/1630-w%C4%99dzonki-na-dwie-imprezy-w-odst%C4%99pie-tygodnia/page/2/#findComment-51662
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mogę teraz powiedzieć coś od siebie na podstawie doświadczenia że wędliny wędzone w gorącym dymie i długim czasie tj; ok. 5-6 godż. które nie mają surowego środka mogą być przechowywane w takich warunkach jak moje tj; bardzo zimna lodówka ale nie mrożenie i ok. jednego miesiąca i bez żadnego parzenia. Nikomu się krzywda nie stanie a wrażenia smakowe jak w niebie!

Ja pamiętam, że baaaaaardzo dawno temu (początek lat osiemdziesiatych) ojciec robił tak samo. Długie wędzenie w gorącym dymie (nawet bardzo gorącym) i wędzonki przechowywały się bardzo długo. Jedynym problemem było oczywiście wysychanie, ale co kto lubi, a już szczególnie w tamtych czasach. To samo z kiełbasą, pamiętam, że do ostatnich sztuk to właściwie z toporkiem trzeba było podchodzić :wink: Ale człowiek był młody i czuł się jak Winetou żujący suszone mięso.
AREK
Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/1630-w%C4%99dzonki-na-dwie-imprezy-w-odst%C4%99pie-tygodnia/page/2/#findComment-58598
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja też wtrącę nieśmiało swoje trzy grosze.

Zaciekawiony postami z forum sprawdziłem temperatury w lodówce. U mnie lodówa Gorenje górna półka + 11 ' C, najniższa półka + 12 ' C (przy ustawieniu na 2,5 pokrętła mocy chłodzenia). Zrezygnowałem więc z peklowania szynek na święta w lodówce bo należałoby ją przestawiać na wyższy stopień schładzania, a dla przykładu potem czekać pół godziny aby rozsmarować na kanapce masełko wyjęte z tej lodówki.

Następnym doświadczeniem było zmierzenie temperatyry w pomieszczeniu zwanym "hydrofornią". Znajduje się tam u mnie pod betonowymi schodami pompa hydroforu i 200 litrowy zbiornik na wodę. Zawsze, nawet latem jest tam niska temperatura, a mierzona dzisiaj wyniosła + 8 ' C i tam umieściłem swoje szynki i inne wyroby, które pekluję na mokro na święta wielkanocne.

Mam pytanko do szanownego grona. Czy w związku z panujacą w tej "hydroforni" temperaturą i w sumie jest to dosyć wilgotne pomieszczenie, gdyż zawsze na powierzchni zbiornika z wodą jest rosa (woda jest tłoczona zimna z głębokiej studni) będzie możliwe dłuższe przechowywanie wędlin (np szynek) po stosownym uwędzeniu?

Co do samego wędzenia to nie rozwijam tematu, gdyż mam możliwość często podwędzić wyroby (wędlinki) co było opisane. Istotne jest dla mnie czy w warunkach jakie opisałem "hydrofornia", a więc namiastka prawdziwej, kamiennej piwnicy moje wędzonki wytrzymają z miesiąc? może dwa? (8 tygodni) Czy ktoś ma podobne doświadczenia?

Widziałem posty, które wręcz zachęcają do przetrzymywania wędlin w warunkach piwnicznych zwracajace uwage na zbawienny podobno wpływ niskich, ale dodatnich temperatur na wędzonki. Proszę zatem o poradę czy mozna w takim miejscu ulokować domowe wyroby wędliniarskie, wędzone, parzone (szynka, boczek, baleron, kiełbasa). Przyznam przy tym, iż kiełbasę pieczoną przetrzymuję w tych warunkach od środy i jest nadal boska, nie wysycha, tylko czy wędzonki parzone bedą zachowywały się ewentualnie podobnie?

Kto nie ryzykuje, nie pije szampana!

Koniec języka za przewodnika!

Mówisz i masz!

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/1630-w%C4%99dzonki-na-dwie-imprezy-w-odst%C4%99pie-tygodnia/page/2/#findComment-62043
Udostępnij na innych stronach

Klon masz wymarzone pomieszczenie musisz jeszcze zaobserwować jak będzie w okresie letnim ale na obecną chwile jest super.

POZDRAWIAM JASIU52

 

........................................

ważne to dobrze zadymić :D

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/1630-w%C4%99dzonki-na-dwie-imprezy-w-odst%C4%99pie-tygodnia/page/2/#findComment-62045
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak jest z wilgotnością w tej hydroforni.

Pozdrawiam

BonAir

 

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?p=47286#47286

Co by tu jeszcze sprasować... ? :D

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/1630-w%C4%99dzonki-na-dwie-imprezy-w-odst%C4%99pie-tygodnia/page/2/#findComment-62047
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Ciekawe jak jest z wilgotnością w tej hydroforni.

Raczej spora bo kolega pisze o rosie na zbiorniku

 

w sumie jest to dosyć wilgotne pomieszczenie, gdyż zawsze na powierzchni zbiornika z wodą jest rosa

Najlepiej pomierzyć .

 

Pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/1630-w%C4%99dzonki-na-dwie-imprezy-w-odst%C4%99pie-tygodnia/page/2/#findComment-62053
Udostępnij na innych stronach

Postaram się zmierzyć wilgotność podam ją (sam jestem ciekaw) i dodam, iż mam dylemat dotyczący przewiewu! Czy wystarczy otwierać takie pomieszczenie i wymienić powietrze? (w preaktyce kilka razy dziennie pomachać drzwiami od pomieszczenia i to wystarczy?) Myślę że tak, ale poproszę o opinie na ten temat.

 

Jak pomierzę wilgotność to podam wynik. A jeżeli chodzi o miesiące ciepłe to sadze, iż będzie też dobrze tylko ze względu na wyższą temperaturę trzeba będzie skrócić czas peklowania mięs.

Jak tak poczytałem i podumałem to sadzę, iż lodówka się nie umywa do takiego pomieszczenia.

Kto nie ryzykuje, nie pije szampana!

Koniec języka za przewodnika!

Mówisz i masz!

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/1630-w%C4%99dzonki-na-dwie-imprezy-w-odst%C4%99pie-tygodnia/page/2/#findComment-62067
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

dodam, iż mam dylemat dotyczący przewiewu! Czy wystarczy otwierać takie pomieszczenie i wymienić powietrze?

Myślę że powinna być chociaż mała ale ciągła wymiana powietrza . Może pójdzie zastosować tę wymianę za pomocą ułożenia rury z nawiewem świeżego powietrza :question:

 

Pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/1630-w%C4%99dzonki-na-dwie-imprezy-w-odst%C4%99pie-tygodnia/page/2/#findComment-62072
Udostępnij na innych stronach

O widzisz andrzeju! O tym nie pomyślałem, może dało by się wybić dziórę w ścianie i wstawić wywietrznik zamiast machać drzwiami.

Oskarek dla Ciebie! :idea:

Kto nie ryzykuje, nie pije szampana!

Koniec języka za przewodnika!

Mówisz i masz!

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/1630-w%C4%99dzonki-na-dwie-imprezy-w-odst%C4%99pie-tygodnia/page/2/#findComment-62074
Udostępnij na innych stronach

mierzona dzisiaj wyniosła + 8 ' C i tam umieściłem swoje szynki i inne wyroby

Czy 8 stopni to nie za dużo na peklowanie, jak długo masz zamiar peklować w tej temperaturze? :grin:

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/1630-w%C4%99dzonki-na-dwie-imprezy-w-odst%C4%99pie-tygodnia/page/2/#findComment-62078
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar 14 -16 dni ale jeżeli zobaczę jakieś OBJAWY nieporządane to wyjmę i uwędzę. Widzisz, że to jest projekt autorski duża wilgotność zobaczymy.

Kto nie ryzykuje, nie pije szampana!

Koniec języka za przewodnika!

Mówisz i masz!

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/1630-w%C4%99dzonki-na-dwie-imprezy-w-odst%C4%99pie-tygodnia/page/2/#findComment-62079
Udostępnij na innych stronach

Paradoksalnie, oszronienie hydroforu to osuszanie powietrza tyle tylko że ta skroplona woda powinna zostać usunięta bo w przeciwnym wypadku wraca do powietrza,

duża wilgotność choć nie pozwala na wysuszenie wyrobów to wydajnie wpływa na rozwój np. grzybów co przekłada się na skrócenie trwałości wędzonki

 

8stopni przy dwóch tygodniach jest ok, pod warunkiem odpowiedniego stężenia soli

 

piszesz że masz w lodówce powyżej 10 stopni - to jest wbrew zdrowemu rozsądkowi i wszelakim zaleceniom, masełko można wyjąć wcześniej lub trzymać w ogóle poza lodówką (np. w wodzie) natomiast inne produkty które wymagają warunków chłodniczych mogą się szybko psuć

- to naprawdę ryzykowne dla zdrowia

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/1630-w%C4%99dzonki-na-dwie-imprezy-w-odst%C4%99pie-tygodnia/page/2/#findComment-62084
Udostępnij na innych stronach

Pozdrawiam Abratku. Właśnie podobne mam przemyślenia. W tygodniu muszę spróbować pomierzyć temperaturę lodówki innym (innymi) termometrami. Być może jest to błąd wskazania termometru. Żywność w lodówce nie psuje się więc coś chyba w tym jest.

Kto nie ryzykuje, nie pije szampana!

Koniec języka za przewodnika!

Mówisz i masz!

Odnośnik do komentarza
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/1630-w%C4%99dzonki-na-dwie-imprezy-w-odst%C4%99pie-tygodnia/page/2/#findComment-62104
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.