Skocz do zawartości

Polędwiczka wieprzowa peklowana na sucho


fantomek

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

że można w dwa dni na sucho

:D To nie jest na sucho. :D Niestety, nie wiedziałem jak inaczej można pomóc Koledze. W każdym razie obiecał, że to ostatni raz. Trzymam za słowo. :D

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież taka polędwiczka ma grubość rzędu 2-3 cm, czyli taką mają peklowane na sucho kawałki mięsa do wyrobu kiełbas (np. szynkowej), gdzie normy przewidują 12-22 g peklosoli na kg. Tak więc , moim zdaniem Fantomek postąpił zupełnie prawidłowo.

Romk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc , moim zdaniem Fantomek postąpił zupełnie prawidłowo.

Twoim zdaniem. Zapomniałeś tylko o drobnostce. Mięso drobne na kiełbasy mielimy w całości, razem z powstałym podczas peklowania sokiem mięsnym, zawierającym sporo soli.

Edytowane przez Maxell

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

na kiełbasę szynkową mielimy tylko około 10% mięsa kl. III. 4 - 5-cio centymetrowe kawałki kl. I idą w całości. Robiłem szynkową wielokrotnie i nie pamiętam soku w zapeklowanej wieprzowinie kl. I.

No to miałeś szczęście. ;) Przekrój taki kawałek 5x5 cm po dwóch dniach peklowania w temp 4 st.C i zobacz jak jest mięso zapeklowane w przekroju. Mięso dopeklowuje się podczas osadzania, osuszania i na początku wędzenia, dopóki białko nie zostanie ścięte pod wpływem wzrostu temperatury. 

Polędwiczka o wadze 0,5 kg, ma w najgrubszym miejscu ok 6 - 8 cm grubości, ale pomijając to zachodzi wiele procesów, które na pewno nie dadzą po 2 dniach peklowania na sucho zadowalającego rezultatu.

Ale proponuję poczytać sobie o peklowaniu suchym elementów na wędzonki. To bardzo ciekawy temat.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież taka polędwiczka ma grubość rzędu 2-3 cm, czyli taką mają peklowane na sucho kawałki mięsa do wyrobu kiełbas (np. szynkowej), gdzie normy przewidują 12-22 g peklosoli na kg. Tak więc , moim zdaniem Fantomek postąpił zupełnie prawidłowo.

Dokładnie tak....Popieram.

 

Wysłane z mojego Redmi 4A przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

na kiełbasę szynkową mielimy tylko około 10% mięsa kl. III. 4 - 5-cio centymetrowe kawałki kl. I idą w całości. Robiłem szynkową wielokrotnie i nie pamiętam soku w zapeklowanej wieprzowinie kl. I.

No to miałeś szczęście. ;) Przekrój taki kawałek 5x5 cm po dwóch dniach peklowania w temp 4 st.C i zobacz jak jest mięso zapeklowane w przekroju. Mięso dopeklowuje się podczas osadzania, osuszania i na początku wędzenia, dopóki białko nie zostanie ścięte pod wpływem wzrostu temperatury. 

Polędwiczka o wadze 0,5 kg, ma w najgrubszym miejscu ok 6 - 8 cm grubości, ale pomijając to zachodzi wiele procesów, które na pewno nie dadzą po 2 dniach peklowania na sucho zadowalającego rezultatu.

Ale proponuję poczytać sobie o peklowaniu suchym elementów na wędzonki. To bardzo ciekawy temat.

 

Toż ta polędwiczka po wyjęciu z lodówki może sobie przed wędzeniem powisieć w tem. pokojowej przez 2-3 godziny, a potem w wędzarni ptzechodzi osuszanie i początek wędzenia. To jest polędwiczka wieprzowa. Tak delikatna i luźna, że 48 godz. suchego peklowania jej wystarcza. Sprawdziłem to.

Romk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest polędwiczka wieprzowa. Tak delikatna i luźna, że 48 godz. suchego peklowania jej wystarcza

No tak , ja osobiście daję  PS 17g/kg i pekluję 7-14 dni . Ale tak sobie myślę, że po prostu rano posolić zwykłą solą , uwędzić i pod wieczór zjeśc - też by sie pewnie dało  :facepalm:

Edytowane przez Muski

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tak delikatna i luźna, że 48 godz. suchego peklowania jej wystarcza. Sprawdziłem to.

Możesz sobie peklować, jak to nazywasz "na sucho" nawet 1 dzień, Twoja sprawa. Ja pisze jak powinno się robić zgodnie z technologią i bezpiecznie.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

jak powinno się robić zgodnie z technologią i bezpiecznie.
:thumbsup:  :clap:  Ale jest to dość trudne widać do zrozumienia :D  

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego zadałem ten wątek bo znajomy od lat tak pekluje na sucho i wszystko jest ok i jest sam zne i odpowiednie na słonośc ale zostałem zlinczowany przez kolegę.

Na kabanosy jak robiłem też mięso pokroilem w kawałki 3x3 cm pelosol 19g/kg przemieszalem tylko i włożyłem na 48h do lodówki, dziś wyjąłem przemielilem doprawilem jutro rano nabicie osadzanie 1h i do wędzarni czy nie zachowałem odpowiednich procedur?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co Kolego,  nie mam już siły ani ochoty po raz kolejny tłumaczyć podstawy technologii. Powiem tak, jak niedawno powiedział tutaj jeden z naszych Kolegów: czy jeśli wszyscy znajomi zaczną skakać z 10 pietra, to także skoczysz?

Zanim pogadamy, poczytaj materiał, do których linki podałem wczoraj.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Popieram dzielna walkę kolegi romk o własną rację. Ale zgadzam się też że warto korzystać z potężnej ilości fachowej wiedzy zamieszczonej na tym forum..
Moja propozycja - NAJPIERW SKORZYSTAJ Z TEJ WIEDZY - a potem walcz jak lew . I walczmy tylko o prawidłową technologię , nie ma znaczenia  sucho czy mokro - Byle technologicznie poprawnie i bez narażania zdrowia na kłopoty ;)

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Popieram dzielna walkę kolegi romk o własną rację.

Dobrze, że napisałeś własną rację. Każdy ma pewnie swoją rację, ale technologii, zwłaszcza mięsa, się nie oszuka. Można się bawić w swoje technologie, ale zwykle do czasu.

Bossky, jesteś tutaj od niedawna, bronisz, popierasz, ale nie pochwaliłeś się do tej pory swoją własną technologią peklowania. Dawaj.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Popieram dzielna walkę kolegi romk o własną rację.

Dobrze, że napisałeś własną rację. Każdy ma pewnie swoją rację, ale technologii, zwłaszcza mięsa, się nie oszuka. Można się bawić w swoje technologie, ale zwykle do czasu.

Bossky, jesteś tutaj od niedawna, bronisz, popierasz, ale nie pochwaliłeś się do tej pory swoją własną technologią peklowania. Dawaj.

30g soli peklującej na kg, 10 do 14 dni zimą w nieogrz pomieszczeniu latem w lodówce... Sól pekl. mieszam z przyprawami ( majeranek, liść, odrobinę ziela ang. czosnek) i nacieram równo mięsko... Ciasno układam szczelnie przykrywam przyciskami ciężarkiem (silnik od pralki ) i czekam na piękny dzień wędzenia choć zazwyczaj pada- takie fatum, co trzy cztery dni przekładając i masując mięso....

 

Wysłane z mojego Redmi 4A przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.