Fantomek U mnie jest popielnik, i kabel jest w peszli. Ogólnie jest ok. Pompa jest przykręcona do dna generatora. A sam generator mocowany na dwie obejmy
Witaj na forum Wędzarniczej Braci

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.
Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.
Zachęcamy do rejestracji!!!

Generator zimnego wędzenia
#41
Napisano 11 lis 2020 - 10:37
#42
Napisano 01 gru 2020 - 21:03
Witam, czy ktoś mógłby doradzić w wyborze pompki do generatora dymu ? Kupiłem ACO - 002 wraz z zaworkiem do dławienia. Pompka dobra, lecz problem jest taki, że przeszkadza mi hałas jaki wydaje. Czy ktoś testował jakieś ciche rozwiązanie ?
#43
Napisano 17 sty 2021 - 14:28
No i w końcu zabrałem się na poważnie za temat mojego zapowiadanego wcześniej dymogeneratora do zimnego wędzenia, który to zarekomendował mi Kolega TOSHIBA w tym wątku
https://wedlinydomow...mnego-wędzenia/
W programie AutoCad wykonałem projekt blach składowych, wyspecjalizowany zakład wyciął mi te blachy laserem i pozaginał boki a inny pobliski zakład blacharski wykonał mi kątowniki (na nóżki) i okucia zabezpieczające obrzeza. Wszystko z blachy kwasoodpornej. Nie chcąc już płacić za zaginanie blach, z których wykonane zostały przegrody, pozaginałem je osobiście w swoim przydomowym warsztacie. W odróżnieniu od handlowych dymogeneratorów tej "labiryntowej" konstrukcji, które można kupić na Alliexpress czy Allegro, zainspirowany jednym z niemieckojęzycznych filmów na YouTube wykonałem ten "dymo" z ruchomymi przegrodami, gdyż uznałem takie za znacznie korzystniejsze rozwiązanie, ponieważ:
1. ułatwiają czyszczenie wanienki/pudełka oraz samych [przegród po dymieniu
2. umożliwiają ustawienie dowolnego "programu" dymienia (mniej lub bardziej intensywnego)
Przegrody dałem "na bogato" - z podwójnej, a nie z pojedynczej blachy, aby wyeliminować możliwość przedwczesnego zapalenia się następnej, sąsiedniej "ścieżki".
Wymiary dymogeneratora (długość x szerokość x wysokość czynna): 40 x 30 x 5 [cm]
Po przymusowym zakupie formatu 0,5 x 1 [m] pozostał mi jeszcze kawałek tej perforowanej blachy, z której można by jeszcze wykroić mniejszy tego typu, ale chyba go komuś odstąpię, bo uważam, że ten jeden już mi w zupełności wystarczy. Zaniedługo wypróbuję ten "dymo" do zimnego obwędzenia szynek i boczku z dzika (po parzeniu), o którym to debiucie nie omieszkam się podzielić spostrzeżeniami.
Chciałbym nadmienić, że jako dodatkowe wyposażenie wykonałem również rodzaj blachy ze zwykłej stali (coś w rodzaju blachy do ciasta o niskich brzegach), aby służyła jako podstawka pod ten "dymo" zarówno w czasie nasypywania trocin, jak i zbierania popiołu podczas dymienia.
Koszt całości (wraz z obróbką) - ok. 190,- zł, w tym sama kwasoodporna blacha perforowana - 108,- zł. Ponieważ kątowniki (na nóżki) i okucia blacharnia wykonała mi z odpadów, więc zapłaciłem "grzecznościowo) tylko za cięcie i gięcie 10,- zł
Załączone pliki
Użytkownik EAnna edytował ten post 19 sty 2021 - 23:44
#44
Napisano 17 sty 2021 - 21:09
Opierając się na rekomendacji @TOSHIBA oraz "zatrzęsieniu" filmów (niemieckojęzycznych) na YouTube, planuję wkrótce taki (podobny) labiryntowy sobie wykonać.
No tu masz kolejne dowody ze to działa
Surowe mięso i 1 rozpalenie DG labirent
po pierwszym wędzeniu
Czy te twoje "labiryntowe" dymogeneratory "podbijają" temperaturę, jak tu już gdzieś ktoś im zarzucał?
Mierzyłeś ją może latem jak i zimą?
#45
Napisano 18 sty 2021 - 12:07
Załączone pliki
Użytkownik fantomek edytował ten post 18 sty 2021 - 12:08
#46
Napisano 18 sty 2021 - 12:26
Czy te twoje "labiryntowe" dymogeneratory "podbijają" temperaturę
No raczej tak, ale to chyba musi tak być, skoro coś się wypala ( tli ) to jakieś ciepło się w końcu wytwarza
+ +/- 4 St jak zapale z jednej strony + +/- 9 St jak podpale z dwóch stron.
+/- bo zależy ile świeżego powietrza wpuszczam dodatkowo
W zimne dni włączam grzałki, bo dym nie wychodzi z wędzarni, za ciężki mimo ze cieplejszy od powietrza na zewnątrz
Użytkownik TOSHIBA edytował ten post 18 sty 2021 - 12:28
#47
Napisano 18 sty 2021 - 17:52
Dzięki - też tak (nie chwaląc się) przewidywałem, ale myślę, że znajdzie się na to sposób. Myślę o zastosowaniu czegoś w rodzaju przesłony/deflektora nad tym "dymo", który częściowo będzie odbierał to ciepło, a resztę kierował na boki, aby nie szło wprost na wędzonki. Przekrój poprzeczny komory wędzarniczej mam mały (55 x 60 cm) a i małą średnicę komina (fi 120 mm), więc dym aby wyjść, i tak będzie zmuszony omywać mięso.
Co do tych oporów wychodzenia dymu w zimne dni, to najpierw się przyjrzę, jak to będzie w mojej wędzarni (każda ma swoją specyfikę ). Jeśli i u mnie to zjawisko wystąpi, to pozostanie jeszcze np. ocieplenie tego komina, bo obecnie jest kompletnie goły
Ostatecznie mogę też w tej rurze kominowej zastosować wkładany (na tę "okoliczność") wentylatorek kanałowy, który ten uparty dym będzie na siłę wyciągał
No i wtedy to będzie już prawdziwe zimne dymienie
[Dodano: 18 sty 2021 - 17:38]
Gdzieś już wspominałem ale podam jeszcze raz za 40zl z przesyłką z Ali.. coś takiego mam
Wiem, nieraz w Internecie widziałem, ale takiego nie chciałem z powodów, o których powyżej napisałem (#43)
Użytkownik siwydymek edytował ten post 18 sty 2021 - 18:10
#48
Napisano 19 sty 2021 - 09:49
Siwydymek,jakie zrębki (gradacja) stosować będziesz w tym dymogeneratorze?.
#49
Napisano 19 sty 2021 - 10:22
@Siwydymek
Wykonanie labiryntu profeska
Chodzi mi po głowie myśl, że chcesz zimnego dymu/wędzenia. Przegrody w kształcie odwróconej litery V będą dostarczały więcej powietrza do tlących się zrębek a wiec podniesie się temperatura i szybkość ich spalania.
Jeśli masz jeszcze materiał to zrób płaskie przegrody, chociaż dwie do testów i zmierz proszę temperatury.
Pozdrawiam
#50
Napisano 19 sty 2021 - 16:28
https://wedlinydomow...salny/?p=596240
Od dwóch lat dymię tym ustrojstwem i jestem bardzo zadowolony. Czasami dokładałem grzałkę 700 wat, a teraz mam dwie grzałki po 700 wat bo jest zimno. Temperatura w wędzarni zależy od wielkości żaru i temperatury na zewnątrz. Z czasem pod wpływem temperatury perforowane pudełeczko trochę się zwichrowało ale mnie to nie przeszkadza.
#51
Napisano 19 sty 2021 - 20:36
Siwydymek,jakie zrębki (gradacja) stosować będziesz w tym dymogeneratorze?.
Najdrobniejsze - praktycznie "mąka" drzewna.
Ponieważ moja wysokoobrotowa piła tarczowa takie "produkuje", więc z zaopatrzeniem nie będę miał problemów
[Dodano: 19 sty 2021 - 20:15]
@Siwydymek
Wykonanie labiryntu profeska
Chodzi mi po głowie myśl, że chcesz zimnego dymu/wędzenia. Przegrody w kształcie odwróconej litery V będą dostarczały więcej powietrza do tlących się zrębek a wiec podniesie się temperatura i szybkość ich spalania.
Jeśli masz jeszcze materiał to zrób płaskie przegrody, chociaż dwie do testów i zmierz proszę temperatury.
Pozdrawiam
Dzięki za uznanie Zanim zrobiłem to urządzenie, dłuższy czas "studiowałem" filmy (głównie niemieckojęzyczne) na YouTube i zauważyłem, że wszyscy obsługujący takie "dymo" po nasypaniu lekko ubijają te trociny, aby wolniej się tliły i nie zapalały. Pojedyncza, perforowana ścianka może doprowadzić do zapalenia się (poprzez otworki) sąsiedniej "ścieżki". Po to jest więc ta podwójna ścianka, aby do tego nie doszło. Palenie się (a raczej "tlenie") zachodzi stopniowo, więc nie ma obawy, że dostające się w te przegrody powietrze spowoduje większą temperaturę, bo na raz tli się tylko jedna poprzeczna warstwa trocin (w poprzek "ścieżki"). Dlatego też (jak pisze powyżej Kol. TOSHIBA) tego ciepła wydziela się niewiele, i stąd zimne wędzenie. Pojedyncze ścianki stosują producenci dla potanienia produkcji. Są to z resztą konstrukcje ze zwykłej, szybko korodującej blachy Ja natomiast pozwoliłem sobie na "luksus" blachy kwasoodpornej i podwójnej ścianki
Kolega @markis pokazał powyżej podobne urządzenie własnego pomysłu, w którym przegrody są nie tylko (w przekroju) trójkątne, ale nawet prostokątne (zapewne z tego samego powodu, o którym tu piszę).
Wzajemnie pozdrawiam
[Dodano: 19 sty 2021 - 20:36]
https://wedlinydomow...salny/?p=596240
Od dwóch lat dymię tym ustrojstwem i jestem bardzo zadowolony. Czasami dokładałem grzałkę 700 wat, a teraz mam dwie grzałki po 700 wat bo jest zimno. Temperatura w wędzarni zależy od wielkości żaru i temperatury na zewnątrz. Z czasem pod wpływem temperatury perforowane pudełeczko trochę się zwichrowało ale mnie to nie przeszkadza.
Z ciekawości spytam - ile czasu trwa u ciebie dymienie po zapełnieniu trocinami i jakie są wymiary Twojego "dymo"?
Kolega @TOSHIBA pokazał wcześniej swój dość "wypasiony" generator labiryntowy, bo u niego jest aż siedem(!) przegród i zapewne dymi długo(?)
Użytkownik siwydymek edytował ten post 19 sty 2021 - 20:38
#52
Napisano 19 sty 2021 - 21:20
W ferworze wklejania zdjęć niepotrzebnie wkleiłem jedno podwójnie a zapomniałem o drobnym szczególe - wygląd czoła z obu stron każdej ruchomej, każdorazowo ustawianej przegrody:
- czoło lewej które będzie przystawiane do ścianki bocznej "pudełka" generatora
- czoło prawej, które będzie na zakręcie "ścieżek" z trocin
To prawe musi być (jak widać na fotce) zaślepione, aby trociny się tam nie wsypywały podczas ich ubijania:
Załączone pliki
Użytkownik siwydymek edytował ten post 19 sty 2021 - 21:21
#53
Napisano 20 sty 2021 - 18:57
Z ciekawości spytam - ile czasu trwa u ciebie dymienie po zapełnieniu trocinami i jakie są wymiary Twojego "dymo"?
Najpierw wymiary :
2018-04-05_02.jpg 85,79 KB
2 Ilość pobrań
Tutaj widać zaślepioną część przegrody i kształt przegrody. Nie wybrałem przegrody o trójkątnym kształcie bojąc się, że może żar przeskoczyć z jednej ścieżki na sąsiednią
2018-04-05_01.jpg 151,13 KB
3 Ilość pobrań
Zapaliłem zrębki (tylko taką grubość mogę kupić w sklepiku - powinny być drobniejsze) - przewidywany czas wędzenia to 8 godzin.
2020-02-23_blaszka perforowana do dymienia 2.jpg 91,38 KB
2 Ilość pobrań
Tak wygląda blaszka po kilku godzinach dymienia
2020-02-23_blaszka perforowana do dymienia 3.jpg 155,51 KB
2 Ilość pobrań
Tym razem inny układ z jedną przegrodą, krótszym czasie dymienia i wyższą temperaturą. Tego na zdjęciu nie widać, ale blaszka leży na grzałce. Czas dymienia to około 4 godzin i tmp. 50 st.C
.
IMG_20200222_172819.jpg 78,4 KB
2 Ilość pobrań
IMG_20200222_173705.jpg 81 KB
2 Ilość pobrań
Tylko się nie śmiejcie z mojego ula do wędzenia ...
Sponsor
#54
Napisano 20 sty 2021 - 22:08
Tylko się nie śmiejcie z mojego ula do wędzenia ...
A któż by śmiał(?) Najważniejsze, że działa i że sobie fajnie radzisz. Mam nadzieję, że i wędzonki też są super na tym "urządzonku"(?)
Postaraj się zdobyć jak najdrobniejsze zrębki (a raczej trociny), to może dłużej będzie ci dymić
[Dodano: 20 sty 2021 - 22:08]
Z ciekawości spytam - ile czasu trwa u ciebie dymienie po zapełnieniu trocinami i jakie są wymiary Twojego "dymo"?
Tutaj widać zaślepioną część przegrody i kształt przegrody. Nie wybrałem przegrody o trójkątnym kształcie bojąc się, że może żar przeskoczyć z jednej ścieżki na sąsiednią
No widzisz, a @El komendante namawiał mnie, aby zrobić przegrody z ....pojedynczej blachy
Użytkownik siwydymek edytował ten post 20 sty 2021 - 22:03
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0
0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych