Skocz do zawartości

SŁOŃCE W SŁOIKACH


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich podam przepis na ogórki w chili, wspaniałe jako zagrycha do wódeczki,ostre, od wielu lat obowiązkowe u mnie na każdej imprezce zawsze schodzą dwa-trzy słoiki.

 

2.5kg ogórków

1.5 szklanki octu 10%

1 szklanka wody

0.4kg cukru

1.5 łyżeczki chili

3 łyżki soli

gorczyca

czosnek

olej

 

Ogórki umyć, nie obierać,pokroić w ćwiartki,wsypać do miski, przesypać solą,przemieszać , zostawić na noc.Dodać chili, zalać zalewą z wody i octu, zostawić na kilka godzin.Do słoiczka włożyć kilka ziaren gorczycy, pół ząbka czosnku, nakładać ogórki razem z zalewą, na wierzch wlać łyżeczkę oleju lub oliwy. Pasteryzować 10 min.

SMACZNEGO!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 166
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Pomidorki już mają smak pomidorków więc wklejam rewelacyjny przepis na ketchup,

który dostałem kiedyś od kolegi Pedra. Dzięki raz jeszcze.

 

KETCHUP wg PEDRA

 

Ketchup robiłem na oko z tego co mi się nawinęło pod rękę.

Mniej więcej wygląda to tak:

 

2 kg dojrzałych pomidorów sparzyć wrzątkiem i obrać skórki. Pokroić je w ćwiartki i wrzucić na rondel.

Do tego pokrojone na kawałki:

mała ostra papryczka,

30 dkg marchwi,

20 dkg pietruszki,

1 średni seler,

20 dkg cebuli,

nieduży kawałek pora,

4 kwaśne jabłka (antonówki),

Łyżeczka gorczycy, liść laurowy, parę ziaren ziela angielskiego.

 

To wszystko należy gotować do całkowitej miękkości. Zmiksować blenderem albo malakserem. Dodać wg własnych upodobań białego mielonego pieprzu, cukru, ostrej musztardy i na tę ilość 100 ml octu najlepiej ziołowego albo jabłkowego.

Tę masę przetrzeć przez gęste sito ewentualnie jeszcze odparować (ostrożnie bo lubi się przypalić) i napełniać słoiczki. Pasteryzować w zależności od wielkości słoików. Takie po dżemie to 15 min.

Jeśli gustujesz w ostrych to odpowiednio dajesz więcej ostrej papryczki, pieprzu i musztardy. Jeśli ma być łagodne to mniej w/w przypraw, a troszkę więcej cukru (na tę ilość ja daję ok. 10 dkg).

 

 

Mój dopisek:

 

- od razu zastrzegam, aby zrobić podwójną jak nie potrójną porcję. :-)

Jest znakomity i czas poświęcony na zrobienie, smak rekompensuje w 100%;

- pomidorów używam odmiany "Malinówka", i takich już lekko przejrzałych, i tańsze i słodsze ;-)

 

 

Smacznego.

Pozdrawiam Paweł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urodzaj na kapustę w tym roku się zapowiada, spore główki białej kapusty już po 1 zł,

dlatego zacytuję:

 

Z Biblioteki Kórnickiej

 

28. O urządzeniu kapusty na kwaśno.

 

Do szatkowanie bierze się kapusta czołowa, białe mająca liście, a do siekania używa się ordynaryjna z liściem zielonym. Przed szatkowaniem kapusty, wymyj ją dobrze w wodzie, oczyść z brudu i liści, poszatkuj drobno nożem albo w szatkownicy, wsyp ją do kadzi nieco przyciskając, napełnij ją ciepłą wodą, niech przez dwie doby postoi. Kiedy woda naciągnie smaku gorzkawego, wybierz kapustę przetakiem i wycisnąwszy z wody, kładnij do drugiej kadzi, uciskając ją dobrze i gdzie niegdzie przesypując jabłkami kwaśnemi zimowemi dzikiemi, i dodaj trochę kmimu. Ubijać kapusty kołami nie radzę, gdyż bardzo się podrobi. Po napełnieniu kadzi kapustą, nalej ją świeżą wodą źródlaną, nieco zleconą, i postaw w sklepie do kwaśnienia; a gdy winnego nabierze kwasu, spuść rosoł przez goźdź, który blisko dna powinien się znajdować; potem wsyp do rosołu pół garnca soli, rozmieszaj należycie i zatknąwszy goźdź, wlej wypuszczony dopiero rosół na kapustę, niech przez kilka tygodni kwaśnieje. Zbyt wiele wody ostatnią razą nalewać nie trzeba, woda bowiem powinna po uciśnieniu kapusty trochę ją tylko obejmować.

 

29. O kapuście czerwonej.

 

Kapusta czerwona najczęściej bywa używana na sałatę do pieczystego, zaprawiając ją octem, ale to czynią bardzo niewłaściwie, gdyż każda kapusta octem przyprawiona, szkodzi zdrowiu i nie łatwo się trawi. Kwasić trzeba ją tak, jak i białą, ta tylko zachodzi różnica, że nietrzeba ją moczyć i rosołu spuszczać, ale po uszatkowaniu przesypać trochą soli i ugniatać do ankara czyli małej beczki, dodawszy trochę kminu i kilkadziesiąt jabłek dzikich. Do póty trzeba ją ugniatać rękoma, aż sok z niej wystąpi, co gdy nastąpi, ucisnąwszy dobrze, niech przez dziesięć dni stoi w ciepłej izbie, a potem przenieś do sklepu. Po należytem uleżeniu się, czyli po ukwaśnieniu, można już ją używać na sałatę, nie dodając do niej octu oprócz oliwy.

 

 

źródło: Spiżarnia Wiejska Obywatelska, czyli: Praktyczne przepisy porządnego i należytego, tak utrzymania, jako i urządzenia spiżarni, — pewnych i łatwych sposobów konserwowania wszelkich artykułów żywności, do użytku i wygody człowieka służących, tudzież, dokładne sposoby robienia wszelkich gatunków pekieflejszów, wędlin, salcesonów, octu, marynaty, marmulady, konfitur, jako też rozmaitych naliwek, wódek, likierów, farbowania cukrów i rzeczy innych, zupełności spiżarni stanowiących przez J. Dabkiewicza. Wilno. W Drukarni a Marcinowskiego. 1838.

 

Słownik trudniejszych wyrazów, które wyszły już z użycia

 

pekielflejsz – solone mięso (z niem. das Pökelfleisch), peklowane, np. pekielflejsz skopowy – baranina peklowana

przetaka – rodzaj sita z większymi otworami, z łyka, drutu itd.

sklep – tutaj: piwnica

zlecona (woda) – przestudzona

 

Słowniczek miar i wag

funt = 405,5 g

garniec = 4 litry

kwarta = 1 litr (1/4 garnca)

kwaterka = 0,25 l

łokieć = 47,4 cm (wg miar ros.)

łut = 13,67 g

ośmina = 104,9 l (miara ros.)

pud = 16,38 kg (miara ros.)

Pozdrawiam Paweł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Pod tym linkiem znajdziecie przepis na "paprykę pieczoną" którą zgłosiłam do konkursu

http://www.wedlinydomowe.pl/articles.php?id=1621

A dziś zrobiłam " paprykę do kanapek" , przepis znalazłam na "wielkim żarciu", jednak trochę go przerobiłam.

 

składniki:

1 kg papryki

1 duża cebula

2 ząbki czosnku

1/3 szkl. octu, cukru i oleju

łyżeczka soli

po pół łyżeczki pieprzu mielonego i ostrej papryki

łyżeczka gorczycy.

 

Paprykę pokroić na kawałki , cebulę w piórka i czosnek w plasterki .

Włożyć do garnka dodać wszystkie składniki i gotować 10-15 min.

Przełożyć do słoików i pasteryzować jeszcze 10 min.

Czy ktoś ma przepis na buraczki z papryką ?

Hanka_Kaszubka33

Wszyscy Jesteśmy Aniołami Z Jednym Skrzydłem....

GDYNIA MOJE MIASTO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepis kiedyś znalazłam w internecie ale nie pamiętam gdzie;

 

3 kg buraków ugotować i zetrzeć

1/3 kg papryki

3 cebule(większe)

25 dag cukru

250 ml octu

1/2 łyżeczki soli

paprykę i cebule pokroić,wymieszać z buraczkami i resztą składników nałożyć do słoików i pasteryzować 20 minut

Człowieku, spuszczaj z tonu, struna jest zbyt napięta.”
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Papryka I

Przepis nie mój, spisałem po konsumpcji :-)

 

Składniki:

- 2 kg papryki żółtej i czerwonej

- 2 pęczki małych świeżych cebulek lub 3 cebule

- świeży tymianek

- 3 ząbki czosnku

- 2 łyżki czarnego pieprzu w ziarnach

- oliwa z oliwek

 

Sposób wykonania:

Piekarnik nagrzewamy do 200°C. Myjemy papryki, układamy na blasze wyłożonej folią aluminiową i wstawiamy do piekarnika na 45 minut, obracamy na drugą stronę jak skórka się zrumieni i zacznie odchodzić. Upieczone papryki zawijamy w papier i zostawiamy na 15 minut - potem skórka łatwiej się zdejmuje. Obieramy i przecinamy wzdłuż na pół. Usuwamy gniazda nasienne, odlewamy sok i kroimy w paski 1 - 2 cm. Układamy na ręczniku papierowym, żeby dobrze ociekły. Obieramy cebulki, wrzucamy na osoloną wodę , gotujemy 5 minut. Wyjmujemy, układamy na papierowym ręczniku i zostawiamy do odcieknięcia. Obieramy i siekamy czosnek. W słoikach układamy warstwami żółtą i czerwoną paprykę i cebulki, dodając jednocześnie czosnek, pieprz i tymianek. Zalewamy wszystko oliwą. Dokładnie zamykamy.

Papryka przez miesiąc powinna się marynować w lodówce i następnie przez miesiąc jest

dobra do spożycia. Cały czas powinna by zalana oliwą. Podajemy na przystawkę, posypaną startym pieprzem.

Pozdrawiam Paweł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepis nie mój, spisałem po konsumpcji

Papryka pieczona to ulubiona potrawa południowców. Robiona jest w kilku odmianach ale w każdej, którą próbowałam i dociekałam przepisu, używany jest jeszcze ocet winny. Czy zatem nie umknał Ci ten składnik?

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kupiłam śliwkę węgierkę , i chciałabym zrobić w occie .

Może ktoś podrzuci sprawdzony przepis. Znalazłam kilka w necie ale nie mogę się zdecydować. :lol:

Hanka_Kaszubka33

Wszyscy Jesteśmy Aniołami Z Jednym Skrzydłem....

GDYNIA MOJE MIASTO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robie sliwki w occie ktore pozniej, zamiennie z suszonymi, dodaje do czerniny (o ile nie zjem ich wczesniej ;) ).

Zalewa jest prosta: 1 szklanka octu, 1 szklanka wody, 2-3 lyzki cukru.

Zalewe zagotowac i wystudzic. Zalac sliwki. Odstawic na dobe. Zlac zalewe zagotowac i zalac sliwki goraca zalewa. Zakrecic.

 

Nie robie ich nigdy duzo wiec trzymam je w lodowce. Tam, otwarte, wytrzymuja kilka miesiecy.

 

 

P.S.

Maja jeszcze dodatkowa WIELKA zalete. Na "drugi" dzien, spozycie juz 1 sztuki sprawia ,ze pojawia sie slina w gebie, ktorej wtedy zwykle bardzo brakuje ;)

Mazurzak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po sąsiedzku doradzam , by nie bawić się w "octy" , tylko usmażyć konfiturę. Ja za słoiczek takowej pewnie bym się dał pozbawić "klejnotów" :wink: A po co mi one w tym wieku ?:grin:

Masz u mnie słoik...klejnoty wspaniałomyślnie Tobie zostawiam :tongue: :wink: :grin:

"W życiu piękne są tylko chwile.."

Dżem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaszubka, ja robię wg takie przepisu, ale u mnie nie jedzą więc mam zapas z trzech lat :-) W tym roku odpuszczę i poszukam rajskich jabłek :-P

 

Śliwki marynowane

 

Składniki:

- 2 kg węgierek

- 1/2 l octu (10%)

- 1/2 kg cukru

- kilka godzików

- laska cynamonu

 

Sposób wykonania:

 

Śliwki przebrać, umyć, opłuka w letniej, bieżącej wodzie i osuszyć ściereczką. Osuszone śliwki nakłuć goździkiem. Wsypać owoce do słoja lub kamionki. Do garnka emaliowanego wlać około dwóch litrów wody, zagotować ją, potem wlać ocet, dodać kawałek cynamonu, cukier i znów zagotować. Tym bardzo gorącym płynem zalać śliwki w słoju (kamionce). Przykryć naczynie papierową serwetką. Odstawić. Nazajutrz zlać zalew ze śliwek do emaliowanego garnka, zagotować go i znowu zalać śliwki w słoju. Powtarzać to przez trzy dni. Czwartego dnia zlać płyn ze słoja do garnka i zagotować, a śliwki wkładać do wcześniej przygotowanych słoiczków. Wrzącą marynatą zalać śliwki w słoikach po sam brzeg i natychmiast je zakręcić. Szczelnie zakręcone słoiki odwrócić do góry dnem i pozostawić do ostygnięcia.

Pozdrawiam Paweł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz piszę! Ku uciesze po spożyciu :grin:

1 kg śliwki węgierki mało dojrzałej,2 łodyżki selera naciowego,1 szkl.octu 10%,70 dag cukru,8 dag czarnej gorczycy,1/2 łyzeczki soli

Do garnka wlać ocet i 2 szkl wody,wsypać cukier,sól.Zagotować,mieszać,aż rozpuści sie cukier.

śliwki(bez pestek) i seler pokrojony w cieniutkie plasterki wkładamy do syropu i gotujemy na wolnym ogniu aż się zeszklą-mają być twarde.

WKŁADAMY DO SŁOICZKÓW.

Do zalewy dodajemy zmieloną gorczycę i przestudzoną zalewamy sliweczki.

Pasteryzujemy w zależności od wielkości słoiczka.

Ja takie, po małym koncentracie pomidorowym,pasteryzuję ok 10 minut.

Mają magiczną moc-przykładem jest nasz Grześ :lol: :lol: :lol:

A Darek :grin: ma zakaz śliweczek!

A, zalewy zostaje,wiec można nastepne wkładać.

KTO PYTA-NIE BŁĄDZI.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.